Як вибрати бітумну черепицю

Бітумна (гнучка) черепиця – штучний багатошаровий матеріал для облаштування покрівлі. Характеризується високою тепло- і гідроізоляцією, безшумністю, малою вагою, привабливим виглядом, довговічністю (гарантійний термін – 10-50 років і більше, термін експлуатації – 15-70 років і вище). При цьому покрівельний матеріал не боїться гниття і корозії, витримує град і сильні пориви вітру.

Гнучка черепиця вигідно відрізняється від металочерепиці низькою залишковістю при монтажі (5% проти 40%) і діелектричними властивостями (не потребує громовідводів). Укладається досить легко і швидко, при цьому швидкість монтажу мало залежить від складності покрівлі. Підходить для покриття покрівель складних форм, в тому числі куполів, башточок.

Недоліки бітумної черепиці: висока ціна, ймовірність осипання верхнього шару і утворення цвілі, необхідність створення суцільної обрешітки (підвалин) і використання підкладкового килима, що підвищує ціну покрівлі. Бітумна черепиця – герметичний покрівельний матеріал (необхідна система вентиляції даху, яка захистить і від цвілі).

Важливо: поширена думка, що покрівля з бітумної черепиці легко ремонтується і не вимагає демонтажу всієї покрівлі. В той же час заміна пошкодженого гонту (плиток черепиці) на новий ускладнена тим, що вони склеєні між собою.

Структура гонту бітумної черепиці:

  • нижній самоклеючий шар із захисною плівкою;
  • основа (армуючий шар);
  • бітумний шар, що підстеляється та надстеляється;
  • верхній шар.

Важливо: при виборі бітумної черепиці віддавайте перевагу товарам перевірених брендів з гарною репутацією, що дають гарантію на десятиліття. В іншому випадку економія може обернутися новими витратами на ремонт даху.

Тип

Рядова – застосовується для оформлення покрівлі. Основний тип бітумної черепиці.

Гребінево-карнизна – використовується при облаштуванні гребінів, стиків і карнизів, а також відіграє роль стартової смуги при монтажі гнучкої черепиці.

Зустрічається гребінева (для стиків, гребінів) і карнизна (для карнизного ряду) бітумна черепиця.

Основа

Основа забезпечує покрівельному матеріалу високу міцність, стійкість до деформації і несприятливих факторів навколишнього середовища. Також завдяки армуючому шару, черепиця має відмінну звукоізоляцію. У більшості випадків основою черепиці є склополотно, покритий бітумом. Рідше застосовують повсть (органічна целюлоза).

Зверніть увагу на щільність основи – у якісного покрівельного матеріалу цей показник складає 100 г / м 2. Чим щільніше склополотно, тим товще бітумна черепиця і тим вище її експлуатаційні характеристики.

Важливо: якщо виробник не вказав щільність основи в описі гнучкої черепиці, то її краще не купувати – великий ризик придбання неякісного товару.

Кількість шарів

Зустрічається одношарова і багатошарова (до 3-х шарів) бітумна черепиця. Чим більше шарів скловолокна, тим вище декоративні та споживчі властивості матеріалу (міцність, шумоізоляція, термін служби). В той же час зі зростанням цього параметру збільшується ціна і вага бітумної черепиці.

Тип бітуму

Бітумний шар визначає властивості гнучкої черепиці, перш за все, стійкість до впливу високої або низької температури.

Окислений – відрізняється теплостійкістю, в'язкістю і тривалим терміном експлуатації. Такий матеріал чутливий до різких стрибків температури, під впливом яких його кромки деформуються. Підходить для теплого клімату.

Модифікований – властивості цього бітуму безпосередньо залежать від добавок, що використовуються при його виробництві. Розрізняють два різновиди модифікаторів.

  • АПП (атактичний поліпропілен) – забезпечує матеріалу теплостійкість. Дана черепиця добре витримує високі температури, вплив УФ-променів, вітру і хімікатів (луги, кислоти). Мінуси: зниження міцності під впливом низьких температур, мала еластичність.
  • СБС (стирол-бутадієн-стирол) – надає бітуму морозостійкість, довговічність та еластичність. За теплотривкості трохи поступається АПП. Подібна черепиця підходить для монтажу в умовах низьких температур. Оптимальний вибір у більшості випадків.

Верхній шар

Верхній шар захищає гнучку черепицю від впливу УФ-променів, граду та інших негативних явищ навколишнього середовища. Також грає декоративну роль. Властивості верхнього шару залежать від посипання (грануляту).

В якості посипання використовуються наступні матеріали.

  • Базальтова крихта – стійка до зовнішніх негативних факторів і не вигоряє під впливом УФ-променів. Таке посипання має гарні декоративні властивості і надійно зафіксовано на поверхні бітуму. Недолік – висока ціна.
  • Сланцева крихта – обійдеться дешевше попереднього варіанту. Мінуси: ймовірність осипання крихти, чутливість до УФ-променів, що призводить до вигоряння черепиці.
  • Антрацит – відрізняється ефектним блиском і порівняно низькою вартістю. Часто змішується з базальтової крихтою.
  • Шлаки – не боїться УФ-променів, міцно утримується на поверхні гонту. Шлакове посипання має невисоку вартість. Недоліки: відсутність блиску, скромний зовнішній вигляд.

Тип клейового шару

Клейовий шар скріплює гонт черепиці один з одним. Буває двох типів.

  • Суцільний – використовується в одношарової бітумної черепиці. Забезпечує хорошу вітростійкість покриття. Зустрічається і двошарова гнучка черепиця із суцільним шаром – для покриття крутих схилів даху.
  • Смуга – застосовується в двошаровій черепиці. Зменшення площі клейового шару пов'язано з підвищеною жорсткістю і вагою такого покрівельного матеріалу. Така черепиця надійно утримується на поверхні покрівлі і витримує сильний вітер.

Форма нарізки

Гонти бітумної черепиці зустрічаються в формі геометричних фігур: прямокутників, ромбів, шести- і п'ятігранніків, овалів. Черепицю нарізають у формі «цегли», «дранки», «хвоста бобра» (напівовальна), «зуба дракона». Цей параметр визначає зовнішній вигляд покрівлі та його декоративні особливості. Так, «дранка» надає покриттю 3D-ефект.

Важливо: різні виробники називають ці форми нарізки по-своєму. Крім цього, бренди пропонують безліч варіантів і підвидів форм нарізки.

Форма нарізки вибирається виходячи зі стилю будівлі та індивідуальних переваг власника. Наприклад, прямокутні гонти є оптимальними для класики, плитка «хвіст бобра» підійде для оформлення покрівлі будівлі в готичному стилі.

Важливо: при монтажі першого нижнього ряду рекомендується використовувати покрівельний матеріал прямокутної форми або у формі «цеглина».

Кількість пелюсток

Пелюстки – фігурні вирізи по краю гонту, що надають покрівельному матеріалу оригінальний дизайн. Бітумна черепиця буває трьох-, чотирьох- і п'ятипелюстковою. В самих бюджетних варіантах пелюстки зовсім відсутні.

Тон і основний колір

На ринку представлена монохромна і багатобарвна гнучка черепиця. У першому випадку основний колір один, але представлений різними відтінками. Другий варіант – різні відтінки і кольори.

На ринку представлені покрівельні матеріали широкої кольорової гами: від червоного до синього і золотого. Як і при виборі форми нарізки, слід враховувати архітектурний стиль споруди.

Важливо: при монтажі покрівельного покриття, використовуйте гонти з 4-5 пачок, щоб уникнути появи локальних плям різних відтінків.

Додатково

Температура експлуатації – знаходиться в діапазоні від -60 ° С до + 120 ° С.

Мінімальний ухил покрівлі – кут нахилу покрівлі відносно горизонту. Одиниця виміру – градуси. Зі збільшенням ухилу зростає крутизна покрівлі. Цей параметр у бітумної черепиці складає 11-12 °.

Розмір гонту (ДхШ) – в середньому становить 1000х330 мм. Від цього параметра слід відрізняти видиму частину гонту (робочу поверхню) – частина ширини гонту.

Вага готового покриття – становить 8-12 кг / м 2. Вага однієї пачки бітумної черепиці знаходиться в межах 25-38 кг.

Кількість гонтів в упаковці – коливається в межах 20-25 одиниць.

Площа в упаковці – визначається кількістю гонтів. 22 гонти вистачить для покриття ділянки покрівлі площею 3 м 2.

Відгуки про статтю

Досить змістовно та стисло. Подяка від початківця.