Як вибрати папір, плівку

Призначення

Для принтера / копіра – звичайний папір найчастіше формату А3 та A4. Використовується для друкування документації та інших матеріалів, необхідних для роботи. Крім того, зустрічається рулонний папір він використовується для друку квитанцій, чеків, рахунків, банківських виписок і інших технічних документів.

Для факсу – термопапір, що застосовується для виведення на папір текстової та графічної інформації по телефонній лінії (факс). Термопапір використовується також в касових апаратах, терміналах і банкоматах. Поставляється в рулонах.

Самокопіювальний папір – білий або кольоровий багатошаровий папір, що має покриття з фарбувальними мікрокапсулами, який переносить зображення на інший аркуш під тиском при письмі або друку. В результаті текст або картинка копіюється без використання копіювального паперу. Спрощує заповнення документації від руки.

Самокопіювальний папір застосовується для друкування бланків (типові договори, рахунки-фактури, дорожні листи, товарно-транспортні накладні, митні декларації).

Калька – тонкий напівпрозорий папір. На кальку переносяться оригінал-макети (фотоформи) друкованої продукції, які потім застосовуються в офсетному друку. За допомогою кальки малюють або друкують креслення.

Самоклеющийся папір (етикеточний) – папір з клейовим шаром. Використовується для створення пакувальних наклейок, лейблів, стікерів. Також етикеточний папір застосовується в діловодстві (наклейки на теки) і для поштової розсилки.

Розрізняють декілька видів етикеточного паперу.

  • Марка «М» – папір одностороннього крейдування. Сфера застосування: друк багатобарвних етикеток високої якості офсетним способом, які потім піддаються обробці (лакування, тиснення, бронзування).
  • Марка «А» – каландрірований папір, який відрізняється від попереднього меншою щільністю. Використовується з тією ж метою, що і папір марки «М». Що правда, етикетки виходять менш якісними.
  • Марка «В» – папір однобічної гладкості. Сфера застосування: виготовлення етикеток, які не потребують складних способів друку.

Залежно від чутливості до вологи етикеточний папір буває не вологостійкі (сухими), напіввологостійким, вологостійким, вологощелочестійким.

Плівка для друку – представлена двома видами:

  • прозора – застосовується для створення слайдів, рекламної продукції, роздільників в дипломах або звітах;
  • непрозора (біла) – призначена для виготовлення постерів, фотографій, обкладинок.

Багато плівки є самоклейною, що дозволяє її застосовувати в декоративних роботах.

Поради зі зберігання паперу

  • Зберігайте офісний папір в горизонтальному положенні в приміщенні, не схильному до перепадів температури й вологості. Оптимальні параметри: 20 ° С (температура), 50% (відносна вологість).
  • Оберігайте папір від попадання прямих УФ-променів.
  • Не залишайте надовго розпакований папір, інакше він може відволожитися. Не рекомендується зберігати папір на підлозі.
  • Перед використанням придбаний папір повинен адаптуватися до мікроклімату офісу – температурі та вологості. Влітку для акліматизації достатньо доби, взимку – трьох.

Клас

Клас «A» – папір вищої категорії. Характеризується високою якістю і підходить для найвимогливішого обладнання, але коштує дорожче паперу інших класів. Сфера застосування: представницькі документи, рекламна продукція.

Клас «B» – папір середнього класу. Універсальне рішення, сумісне з більшістю моделей оргтехніки. Оптимальний баланс ціни та якості. Сфера застосування: документи (в тому числі архівні), двосторонній друк, випуск кольорових друкованих видань.

Клас «C» – папір початкового рівня. Бюджетний варіант, який підходить для щоденної роботи. Сфера застосування: документація, що не пред'являє високих вимог до якості паперу і друку.

Щільність

Цей параметр впливає на споживчі характеристики паперу. Вимірюється в грамах на квадратний метр (г / м²). Чим більша щільність, тим довговічніше відтиск. Щільний папір підходить для двостороннього друку, відрізняється стійкістю до деформації та скручуванню.

Обирайте щільність паперу з урахуванням рекомендацій виробника принтера або іншої оргтехніки (інформація міститься в інструкції). Занадто тонкий папір рветься при друку, також не виключено захоплення принтером кількох аркушів одночасно. Занадто щільний папір застрягає в принтері та може вивести його з ладу.

Орієнтовна щільність офісного паперу:

  • 60-65 г / м2 – папір зниженої щільності (газетний), який застосовується в матричних принтерах і друкарських машинах (оптимальний для друку під копірку);
  • 80-90 г / м2 – стандартний офісний папір, сумісний з будь-яким принтером або копіювальною машиною;
  • 200-300 г / м2 – папір підвищеної щільності. Використовується для друку візиток, буклетів, листівок та іншої подібної продукції.

Щільність рулонного паперу коливається в діапазоні від 45-55 до 250 г / м2.

Товщина

Товщина паперу пов'язана з її щільністю. Вимірюється в мікрометрах або мікронах (мкм). При одній і тій же щільності чим товще паперовий лист, тим він більш пористий і пухкий – це може стати проблемою при використанні чорнила на водній основі. Чим тонше офісний папір при однаковій щільності, тим більше він спресований.

Формат

Ця характеристика означає стандартизований розмір аркуша офісного паперу.

Найбільш поширені формати офісного паперу:

  • А5 (148х210 мм) – для друку бланків, листівок, рекламної продукції, листівок, блокнотів;
  • А4 (210х297 мм) – стандартний варіант, який використовується у всіх принтерах і зустрічається найчастіше;
  • А3 (297х420 мм) – для друкування креслень, плакатів і документів з діаграмами та таблицями;
  • SRA3 (320х450 мм) – дозволяє виконувати обрізку та постдрукарську обробку (для друку поліграфічної продукції);
  • А3 + (329х483 мм) – використовується рідко;
  • С11 (203х288 мм) – для друкарських машин (застарілий формат).

Офісний папір в рулонах має інші габарити:

  • ширина – 210 або 420 мм;
  • довжина – 55 м.

Білизна

Цей параметр показує відбивну здатність паперу. Вимірюється в процентах (%). З підвищенням білизни паперу поліпшується чіткість і контрастність відбитка. Ідеально білий папір повинен відбивати 100% променів що падають. Білизна офісного паперу становить 90-98%. При цьому різниця в 1-2% на око не видно.

Також для позначення ступеня білизни паперу використовується європейський стандарт CIE, який враховує наявність оптично відбілюючих речовин. Тому величини білизни по CIE перевищують 100%.

Характеристика білизни офісного паперу:

  • клас «А» – 95-98%, 165 CIE;
  • клас «B» – 92-95%, 160 CIE;
  • клас «C» – 90-92%, 145 CIE.

Папір підвищеної білизни потрібен для друку кольорових зображень і особливо важливих документів.

Важливо: візуальне сприйняття паперу сильно залежить від освітлення.

Покриття

Глянсове – блискуче і гладке. Глянцевий офісний папір має високу вартість, відблискує і чутливий до механічних впливів (сліди від пальців, подряпини). Такий папір сумісний тільки з чорнилом. Застосовується для друку фотографій та інших зображень.

Матове – не блищить і не дає відблисків, характеризується підвищеною білизною і шорсткістю. Матовий папір стійкий до механічних впливів при порівняно невисокій ціні. Дозволяє друк пігментними, водорозчинними та сублімаційними чорнилами.

Шовковисто-напівглянсове – відрізняється м'яким блиском і стійкістю до подряпин. Підходить для друку рекламної продукції.

Двостороння – забезпечує друк з обох сторін. Іноді зустрічається папір, у якому покриття різне (матове / глянсове).

Без покриття – звичайна офісний папір, сумісний з різними принтерами, найчастіше, зі струменевими й лазерними.

Додаткові характеристики

Вологість – повинна бути не більше 4.2-4.5%. Папір з підвищеною вологістю в оргтехніці часто скручується і деформується.

Непрозорість – актуальна для двостороннього друку. Оптимальний параметр - 90%. Непрозорість безпосередньо залежить від товщини паперу.

Гладкість (шорсткість) – впливає на якість друку і підвищує оптичні характеристики паперової поверхні. Чим більше цей параметр, тим краще барвник лягає на папір. А ось на шорсткому папері тонер зазвичай обсипається, що призводить до руйнування відтиснення. Оптимальна величина шорсткості офісного паперу – 150-250 мл / хв.

Електропровідність – впливає на експлуатаційні властивості паперу. На виробі з надлишковою електропровідністю тонер погано закріплюється, що призводить до погіршення якості відбитка. Висока електропровідність сприяє склеювання аркушів через статичну електрику. Це може спричинити проблеми з подачею паперу з лотків.

Жорсткість – також визначає споживчі якості паперу. Дуже жорсткі або занадто пухкі листи застрягають в принтері.

Якість розрізання – проявляється в рівних краях паперу, відсутності косих зрізів, щербин. Листи повинні відповідати заявленому формату.

Оптимальна технологія друку

Більшість видів паперу «заточене» під конкретну технологію друку – лазерну, струменеву, ксерографічну, матричну, термодрук. Так, папір для лазерного принтера відмінно утримує тонер, але погано вбирає чорнило, що критично важливо для струменевого друку.

Іноді зустрічаються універсальні варіанти, що допускають роботу з різними принтерами, наприклад, двосторонні плівки для струменевого і лазерного друку.

Кількість аркушів

Пачка офісного паперу складається зі 100, 250 або 500 листів. Вигідніше придбати більш товсту пачку, оскільки в цьому випадку знижується ціна одного аркуша паперу.

Кількість етикеток на аркуші

Кількість етикеток на одному аркуші варіюється в межах 1-51 штук. Чим більше цей показник, тим менше ціна і розмір кожної етикетки. Число етикеток в рулонах досягає 1000 штук.

Відгуки про статтю