Як вибрати побутову метеостанцію

Метеостанція – пристрій для спостереження за метеорологічними умовами на вулиці і в приміщенні. Прилад дає прогноз погоди, визначає атмосферний тиск, рівень вологості, температуру, а також виконує ряд інших вимірів.

Метеостанція корисна для метеочутливих людей, батьків часто застуджуваних дітей і тих, хто страждає на астму і захворюваннями серцево-судинної системи. Цей пристрій стане в нагоді рибалкам, садівникам, агрономам.

Метеостанція складається з основного блоку (базової станції) і метеодатчиків.

Найпростіші метеостанції включають в себе три пристрої, які об'єднані в одному корпусі або виступають в якості окремих датчиків:

Більш досконалі моделі додатково оснащуються анеморумбометром або флюгером, що вимірює напрям і швидкість вітру, опадоміром або плювіографом, які використовуються для визначення кількості опадів за добу.

Клас

Побутові – порівняно дешеві пристрої, які не підлягають подальшій модифікації. За точністю вимірювань вони поступаються напівпрофесійним і професійним моделям, зате часто оснащуються дисплеєм, годинником, календарями і іншими корисними для звичайного споживача функціями.

Стандартний функціонал: термометр, гігрометр, барометр, провідний датчик.

Напівпрофесійні – дорожчий варіант, що дозволяє встановити додаткові модулі і необхідне програмне забезпечення. В результаті підвищується точність вимірювань.

Стандартний функціонал: термометр, гігрометр, барометр, бездротовий датчик. Також може бути передбачений проектор, місячний і зодіакальний календар, підсвічування дисплея.

Професійні – найдорожче рішення, яке використовується у вузькоспеціальних областях, наприклад, нафтовій промисловості, морській метеорології. Подібні пристрої збираються з численних модулів під конкретні умови, за рахунок чого досягається висока точність вимірювань.

Стандартний функціонал: термометр, гігрометр, барометр, бездротовий датчик, що фіксує швидкість і напрям вітру, USB-порт, пульт дистанційного керування.

В пристроях будь-якого класу передбачаються годинник, будильник, календар.

Тип механізму

Механічний (аналоговий) – такі метеостанції не потребують електроживлення і ефектні на вигляд. Недоліки: висока вартість, обмежений функціонал і менша точність вимірювань, ніж у цифрових аналогів. Крім того, механічні прилади складні в експлуатації: дані видаються за допомогою циферблатів, які вимагають від користувача хорошого зору і не підійдуть людям похилого віку.

Електронний (цифровий) – подібні метеостанції відрізняються широким набором можливостей, високою точністю вимірювань. Електронні моделі виграють у механічних приладів в компактності і зручності використання – дані виводяться на дисплей у вигляді цифр і графічних символів, зрозумілих кожному. Деякі пристрої відображають дані за допомогою анімації.

Ціна механічної метеостанції визначається в першу чергу вартістю матеріалу, а не набором функцій. А ось вартість електронної метеостанції залежить від функціоналу і бренду виробника.

Тип установки

Настінний – не займає зайве місце і дозволяє вибрати висоту, комфортну для користувача. Мінус – необхідно свердлити стіну. Механічні метеостанції, будучи масивними, часто виконуються у вигляді настінних пристроїв.

Настільний – набагато простіше настінної установки і дає можливість легко поміняти розташування метеостанції. Недоліки: займають зайве місце, можуть впасти на підлогу від неакуратного руху. Більшість електронних метеостанцій – настільні.

Портативний – розрахований на перенесення в рюкзаку або сумці, іноді забезпечується кріпленнями на спорядження. Подібні метеостанції використовуються туристами і мандрівниками.

Матеріал корпуса

Пластик – дешевий, не схильний до корозії і відрізняється низькою теплопровідністю. Пластик поступається металу по міцності, але для метеостанцій це не критично. Пластикові корпуси зустрічаються найчастіше.

Метал – найміцніший, ефектний на вигляд. Недолік – висока ціна. Металевими корпусами забезпечуються надійні висококласні пристрої. Оптимальний варіант для ділового стилю.

Скло – красиве, але крихке і дороге. Використовується в «дизайнерських» метеостанціях, в яких ексклюзивний вид має першорядне значення.

Дерево – благородний матеріал, за експлуатаційними якостями нагадує пластик. Дерев'яний корпус – хороший вибір для стилю «ретро».

Дисплей

Монохромний (чорно-білий) – порівняно дешевий варіант. Незважаючи на обмежені можливості, такий дисплей здатний якісно відобразити всі необхідні дані.

Кольоровий – обійдеться дорожче, але видається картинка набагато багатше і ефектніше, ніж у чорно-білої моделі. Кольоровий дисплей зустрічається в побутових пристроях, для яких зовнішній вигляд має велике значення.

Живлення

Від мережі (220В) – позбавляє від необхідності стежити за станом акумулятора або батарейок. Мінус – метеостанція може використовуватися тільки в приміщеннях з електропроводкою, що обмежує область використання приладу. Цей варіант підійде для моделей, які постійно працюють в одному місці.

Автономне (акумулятор або батарейки) – не залежить від мережі, що дає можливість застосовувати метеостанцію далеко від приміщень з електрикою (при виїзді на природу). Недолік – додаткові витрати, що проявляється в необхідності періодично міняти батарейки або придбати більш дорогий пристрій з вбудованим акумулятором.

Якщо порівнювати акумулятор і батарейки, то перший економічніше, оскільки передбачає одноразові витрати, зате другі простіше в експлуатації – відпрацьовані батарейки легко замінити на «свіжі». А ось розряджений акумулятор швидко замінити неможливо.

Комбіноване – об'єднує два попередні типи живлення, які вибираються виходячи з поточної ситуації. Комбіноване живлення реалізовано в двох варіантах: «мережа+батарейки» або «мережа+акумулятор». Це найкращий варіант, який забезпечує безперервну роботу пристрою в будь-якій ситуації.

Живлення передавача в бездротовому зовнішньому датчику забезпечується батарейками. Передавач в дротовому зовнішньому датчику отримує електроенергію по кабелю.

Додатково

Зовнішній датчик – буває двох видів.

  • Проводовий – з'єднаний з основним блоком кабелем. Це порівняно дешевий варіант, не потребує автономного живлення, стійкий до перешкод і погоди. Мінус – складна установка через необхідність свердлити стіну або віконну раму.
  • Бездротовий – зв'язується з основним блоком за допомогою радіосигналу. Подібне рішення відрізняється простотою монтажу. Недоліки: висока вартість, необхідність автономного живлення, чутливість до негативних температур і перешкод. Радіус дії радіозв'язку обмежується перешкодами.

Деякі прилади оснащуються кількома бездротовими датчиками (до 5 штук) – це дозволяє отримувати відомості з різних місць будинку.

Діапазон вимірювань – інтервал температурних значень, на які розрахований температурний датчик. При виході за межі діапазону метеостанція може перестати працювати або зовсім зламатися.

  • Для внутрішнього температурного датчика (в приміщенні) – цей параметр критичний лише для пристроїв в приміщеннях з низькими або високими температурами (склади, теплиці).
  • Для зовнішнього температурного датчика (поза приміщенням) – цей параметр визначається з урахуванням клімату. На відміну від приміщення на вулиці температурні коливання набагато різкіші, що вимагає вибору пристрою з запасом в обидві сторони – позитивну і негативну.

Радіус дії – відстань від зовнішнього датчика до основного блоку метеостанції, при якому пристрій буде нормально працювати. Радіус дії визначається в залежності від типу зовнішнього датчика:

  • прилади з проводовим датчиком – збігається з довжиною шнура (зазвичай 2-3 м);
  • прилади з бездротовим датчиком – відповідає дальності радіозв'язку в зоні прямої видимості, при цьому перешкоди і завади повинні бути відсутніми (до 100 м).

Важливо: пам'ятайте, що фактичний радіус дії метеостанції зазвичай менше заявленого, так як шнур найчастіше не вкладається по прямій лінії, а радіосигнал по шляху проходження неминуче стикається з перешкодами і завадами. Вибирайте пристрій за цим параметром з запасом.

Мінімальний інтервал передачі сигналу – вказує на частоту оновлення інформації на екрані. В різних моделях цей параметр коливається в межах 5-300 секунд. Чим менше інтервал передачі сигналу, тим точніше відображаються відомості і тим дорожче метеостанція. Перед вибором, визначиться, наскільки необхідно максимально часте оновлення інформації.

Важливо: зверніть увагу на частоту радіоканалу: чим вище цей параметр, тим якісніше передача сигналу через перешкоди. Частота радіоканалу враховується при виборі додаткового метеодатчика – його частота повинна збігатися з частотою основного блоку.

Габарити – в цифрових пристроях визначаються розміром дисплея. Чим більше екран, тим краще видно відображену інформацію. Та й для багатофункціональних моделей великий дисплей краще, так як наочно показує великі масиви даних. Габарити метеостанції мають значення тільки в разі, коли вона встановлюється в обмеженому просторі.

Вага – актуальна для портативних метеостанцій: чим легше пристрій, тим краще.

Зовнішній вигляд – важливий для бажаючих прикрасити свій інтер'єр. Зустрічаються ефектні на вигляд метеостанції, причому не тільки аналогові прилади, виконані в солідному класичному стилі, але і цифрові, що мають хай-тековський дизайн. Деякі електронні моделі видають відомості у вигляді тривимірних кристалів з підсвічуванням.

Функції

Температура (зовнішня і внутрішня), вологість (зовнішня і внутрішня) – вимір температури і вологості поза приміщенням використовуються для оцінки поточних метеоумов і прогнозу погоди. Вимірювання цих же параметрів всередині приміщення знадобляться для управління мікрокліматом, що особливо важливо для теплиць, інкубаторів.

У ряді моделей передбачається можливість настроювання одиниць виміру, наприклад, температури – за Цельсієм (°C) або за Фаренгейтом (°F).

Вологість вимірюється у відсотках (%). Оптимальний параметр відносної вологості знаходиться в межах 30-40%.

Атмосферний тиск – однаковий поза і всередині приміщення. Цей параметр важливий для прогнозування погоди і визначення рівня комфорту для людини. Найкращий показник атмосферного тиску становить 756 мм рт. ст. Метеостанції вимірюють тиск в гектопаскалях (гПа) або барах. Для перекладу гПа в мм рт. ст. слід число в паскалях помножити на 0.0075.

Прогноз погоди – розраховується на підставі аналізу параметрів вологості, температури, атмосферного тиску, швидкості вітру та інших даних. Точність прогнозу безпосередньо залежить від класу і типу механізму метеостанції.

Важливо: при налаштуванні прогнозу погоди (якщо така опція передбачена) рекомендується вибирати короткостроковий час прогнозування – від 12 годин до 48 годин або 2 днів. При виборі більш тривалого часу точність прогнозу істотно знижується.

Швидкість і напрямок вітру – від цього параметра залежить комфорт перебування на вулиці та точність прогнозу погоди. Вимірюється в метрах в секунду (м/с) або кілометрах в годину (км/год).

Швидкість вітру:

  • 1-2 м/с – легкий вітерець;
  • 5-8 м/с – помірний вітер;
  • 10-14 м/с – сильний вітер;
  • понад 14 м/с – міцний вітер, шторм, ураган.

Напрямок вітру:

  • північний – приносить холод;
  • південний – приносить тепло;
  • західний – приносить опади;
  • східний – не приносить опадів.

Точка роси – температура, при якій пари води, присутні в повітрі, перетворюються в росу. Цей параметр допомагає оцінити рівень комфорту для людини. Оптимальний показник – 10-12 °С. При зниженні цього параметра виникає відчуття сухості, його підвищення до 26 °С і більше робить негативний вплив на здоров'я і навіть небезпечно для життя (хвороби органів дихання).

Інтенсивність УФ-випромінювання – стане в нагоді для вимірювань в районах пляжів і високогірній місцевості, щоб захиститися від їх шкідливого впливу (окуляри, креми).

Рівень опадів – стане в нагоді в професійній діяльності (ведення щоденників метеоспостережень, наукова робота). Вимірюється в міліметрах (мм) або дюймах.

Висотомір – служить для вимірювання перепадів висоти. Подібна опція зустрічається в портативних моделях.

Фіксація мінімальної і максимальної температури – допомагає визначити межі, в яких змінювалася температура за певний час. Корисна опція для ведучих щоденники погоди, відстежує коливання клімату в приміщенні.

Рівень комфорту – визначається метеостанцією з урахуванням температури повітря і вологості, а також сили вітру і «відчутної температури» (для вулиці). «Відчутна температура» – температура, на сприйняття якої впливає сила вітру і рівень вологості. Ця інформація відображається за допомогою смайлика – веселого або сумного. Така функція допомагає правильно оцінити погодні умови.

Багато пристроїв визначають час заходу і сходу сонця.

Важливо: вибираючи метеостанцію, визначиться з її функціоналом, оскільки за кожну зайву можливість доведеться заплатити.

Для більшості користувачів достатньо знати зовнішню і внутрішню температуру, атмосферний тиск і рівень вологості, перш за все, всередині приміщення.

Інша справа, якщо мова йде про вузькоспеціальну діяльність. Тут знадобляться додаткові відомості. Рибалкам важливо знати швидкість і напрям вітру, а живописцям, які працюють на відкритому повітрі, стане в нагоді прогноз погоди з вірогідністю опадів. Вченим будуть корисними різні статистичні дані.

Оснащення

Проектор – відображає інформацію про погодні умови на стіну або стелю. Іноді такий варіант може виявитися зручніше, ніж перегляд дисплея (добре при слабкому освітленні). Проектор збільшує ціну метеостанції.

Підсвічування дисплея – дає можливість читати інформацію в темряві. Найчастіше таке підсвічування буває багатобарвним, що спрощує роботу з метеостанцією: користувач, не підходячи до пристрою, дізнається про погоду. Жовте підсвічування – сонячно, синє – дощ, зелене – хмарно. Крім того, багатобарвне підсвічування грає і декоративну роль.

Радіоприймач (в Fm-діапазоні) – дозволяє прослуховувати улюблені радіостанції. Для якісного прийому сигналу оснащується висувною антеною.

Фоторамка – дає можливість переглядати на дисплеї фотографії. Подібна опція підвищує вартість метеостанції, так як для перегляду зображень потрібен кольоровий і якісний екран.

Звукова індикація – сигналізує про зміну погодних умов (штормове попередження) або про неполадки метеостанції, в тому числі на низький рівень заряду. Низький рівень заряду акумулятора може відображатися символами на дисплеї.

Календар – показує поточний день, місяць, рік. Більш «просунуті» варіанти виводять календарну таблицю за місяць або за рік.

Місячний календар – найчастіше об'єднаний зі звичайним календарем і показує поточну фазу Місяця. Сфера застосування: спостереження за припливами і відливами, визначення відповідного часу для виконання косметичних процедур або садово-городніх робіт.

Будильник – сигналізує про настання часу, заданого користувачем.

Годинник – показує поточний час. Реалізований у вигляді механічного (зі стрілками) або електронного циферблата. Годинник необхідний для роботи будильника, застосовуються при фіксації мінімальної і максимальної температури і деяких інших функціях.

Пульт ДУ – дає можливість управляти метеостанцією на відстані.

Підключення до комп'ютера – здійснюється через USB-порт. Використовується для оновлення програмного забезпечення, синхронізації годинника і календарів, перенесення на ПК отриманої інформації для аналізу (погодний графік, кількість опадів).

Поради щодо вибору

  • Перед покупкою метеостанції, особливо недорогої, ознайомтеся з відгуками користувачів на цей пристрій.
  • Зверніть увагу на гарантійний термін метеостанції – він зазвичай становить 1 рік. Деякі виробники дають гарантію на 2 роки.

Виробник

Сьогодні на ринку представлена не дуже велика кількість марок метеостанцій. Основні це: TFA, Oregon, Assistant. Вартість пристроїв безпосередньо залежить від їх функціональності, а якість бренди надають приблизно однакову. Тому, сміливо обирайте модель за призначенням, виходячи з бюджету.

Варто відзначити, що в деяких моделях Assistant вбудовані функції гігрометра в годинник (наприклад), можуть не працювати належним чином. Отже, купуючи годинник, не варто розраховувати на точний вбудований гігрометр. Однак це ж твердження не працює в зворотному порядку. У всіх моделях метеостанцій і гігрометрів функція годинника – відмінна!

Відгуки про статтю