Як вибрати дитячу гойдалку, каталку

Вид

Каталка - поєднує в собі властивості іграшки і самоката. За допомогою каталки дитина розвиває дрібну моторику, координацію рухів, вестибулярний апарат. До того ж, в процесі катання зміцнюються м'язи рук, ніг і спини. У таких пристроях відсутня підставка-гойдалка. Каталки бувають двох видів:

  • каталка-самокат - найпростіша каталка, призначена тільки для катання;
  • машинка-самокат - оснащена ігровими панелями, має звукові і світлові ефекти. Використовується не тільки для катання, але і для розвиваючих ігор.

Гойдалка-каталка - поєднує в собі якості гойдалки і каталки. Оснащується підставкою-гойдалкою - знімною або вбудованою. Ці пристрої можна використовувати як для гойдання, так і для катання малюка.

Важливо: каталка повинна бути стійкою. Оптимальний варіант - каталка з широко розміщеними великими колесами. Бажано, щоб в ній були передбачені упори від перевертання.

По можливості, приміряйте каталку «вживу». Ніжки малюка не повинні впиратися в приладову панель або кермо. Крім того, каталка повинна сподобатися малюкові.

Крім каталок, призначених для катання самої дитини, існують іграшки-каталки, які малюк може везти перед собою за допомогою спеціальної довгої ручки. На такі іграшки сідати не можна, оскільки вони не розраховані на вагу дитини і можуть зламатися.

Вік

Вік малюка, з якого допустимо використання каталки (гойдалки-каталки). Більшість моделей розраховано на вік від 1 року до 3-4 років. Але зустрічаються каталки і для самих маленьких від 6 місяців.

Максимальна вага дитини

Гранично допустима вага малюка (навантаження на каталку), при якому можна використовувати каталку без небезпеки її поломки. Цей параметр розраховується виходячи з регулярного використання пристрою протягом тривалого періоду. Багато каталок можуть витримувати короткочасне підвищення навантаження, але все-таки краще цього не допускати, так як в цьому випадку термін служби пристрою скоротиться.

Важливо: рекомендується купувати каталку із «запасом» міцності. По-перше, малюк весь час зростає, по-друге, параметр максимальної ваги часто розраховується виходячи з руху по рівній дорозі. Однак при катанні по нерівній поверхні навантаження на каталку різко зростає і може перевищити гранично допустиму.

Матеріали

Корпус

Пластик - легкий, стійкий до вологи і порівняно недорогий матеріал. До того ж, пластику легко надати будь-який колір і форму, що забезпечує різноманіття дизайну таких каталок. Однак пластик має невисоку міцність і що ще важливіше, його легко подряпати, а це призводить до погіршення зовнішнього вигляду. Використовується для виготовлення каталок найчастіше.

Дерево - приємне на дотик, екологічне, має середню вагу, але коштує дорожче і не дозволяє створювати різноманітний дизайн каталок. Дерев'яні каталки зустрічаються набагато рідше пластикових.

Метал - високоміцний, але важкий і «холодний» матеріал, через що каталку складно використовувати в прохолодну погоду. Використовуваний метал буває двох видів:

  • сталь - схильна до корозії;
  • алюмінієвий сплав - легше стали і стійкий до корозії, проте коштує значно дорожче.

Тканина - застосовується в якості оболонки (оббивки), натягнутою на корпус каталки. Тканинна оббивка приємна на дотик і надає пристрою ефектний зовнішній вигляд. Також з її допомогою можна імітувати м'яке хутро або оксамитову шкіру для створення моделей у вигляді тварин. Однак тканину складно очистити від забруднень і використовувати поза приміщенням.

Колеса

Пластик - недорогий і досить міцний матеріал, якому можна надати будь-який колір. Однак такі колеса навіть при русі по рівному асфальту передають каталці сильні вібрації і створюють шум.

Дерево - за своїми властивостями наближається до пластику, але є екологічним матеріалом і коштує трохи дорожче. Дерево найчастіше застосовується в класичних дерев'яних візках.

Гума - колеса складаються з пластикової основи і цільної гумової шини. Краще за всіх коліс гасять вібрації і шум при русі. В основному зустрічаються в моделях для старших дітей. Буває і більш простий варіант - пластиковий обід з тонким вузьким гумовим покриттям, що має гірші амортизаційні характеристики.

Важливо: якщо каталка буде використовуватися тільки в квартирі, краще брати пристрій з пластиковими колесами, якщо також і на вулиці - з гумовими.

Дизайн

Тварина - класичним варіантом каталки є іграшкова конячка. Також зустрічаються каталки-слони, каталки-жирафи, каталки-собаки.

Автомобіль - по виду нагадує легкові машини (наприклад, гоночні). Але дитина, як правило, змушена сидіти «верхом» на такій машині, як на мотоциклі.

Будівельна техніка - каталка імітує вантажівки-самоскиди, трактори.

Паровоз - відрізняється своєрідною формою корпусу, що нагадує паровоз. Такі каталки мають більше число коліс (2 передніх пари), забезпечені «котлом», «трубою» та іншими характерними деталями.

Мототехніка - каталка імітує двоколісні мотоцикли. Такі моделі є нестійкими і вимагають від дитини хорошої координації. Каталки-мотоцикли розраховані на дітей старшої вікової групи.

Трицикл - на відміну від попереднього виду є триколісним (одне колесо попереду, два - ззаду). Ці каталки більш стійкі, ніж «мотоцикли», а отже підійдуть і для самих маленьких дітей.

Позашляховик - по виду нагадує повноприводний автомобіль-всюдихід (джип). Каталки-позашляховики мають досить великі колеса, оснащені муляжами додаткових фар та іншими декоративними елементами.

Квадроцикл - відрізняється від «позашляховика» наявністю мотоциклетних ручок, що виконують функції керма.

Літак - має характерну форму корпусу, оформлений муляжами крил, хвостового оперення. Кермо в такій каталці виконується у вигляді штурвала, а в передній частині встановлюється обертовий «пропелер».

Важливо: рекомендується вибирати каталку, що має вигляд реального транспортного засобу (автомобіль, паровоз, літак), а не каталку невизначеної форми. Каталки, що нагадують реальні речі, сприяють розвитку уяви.

Вага

Чим легше каталка, тим простіше дорослому її переносити з місця на місце, а самій дитині - її котити. Однак легка каталка має порівняно невелику міцність.

Поворотні колеса

Забезпечують поворот каталки в будь-якому напрямку. Як правило, поворотними бувають передні колеса, пов'язані з кермом. Але бувають і самоорієнтовні колеса (як в офісному кріслі). За допомогою такої функції управляти каталкою простіше і легше.

Важливо: при виборі каталки слід звернути увагу на кут повороту керма і коліс. Це важливо, щоб дитина освоїла зв'язок між кермом і поворотами коліс.

Оснащення

Батьківська ручка - дозволяє батькам контролювати рух малюка, зупиняти або везти каталку. Розташовується за сидінням каталки.

Спинка - забезпечує опору дитині, що сидить в каталці, і знижує ризик її падіння. Спинкою може називатися як деталь, встановлена за сидінням, так і виступ на суцільний конструкції.

Знімна підставка-гойдалка - перетворює каталку в гойдалку-каталку. У разі необхідності (наприклад, при транспортуванні) можна зняти підставку і таким чином зменшити розміри і вагу конструкції.

Захисний бампер - поручень, за який дитина може триматися руками. Як і спинка, бампер знижує ймовірність падіння малюка з каталки. Зустрічається в моделях, призначених для «водіїв» молодшої вікової групи.

Підставка для ніг - призначена для зручності малюка під час катання, при цьому його ніжки не стикаються з дорогою. Пристосування актуально для пристроїв, забезпечених підставкою-гойдалкою або батьківською ручкою.

Паски безпеки - знижують ймовірність падіння дитини з каталки, а також захищають від ударів в разі різкої зупинки. Застосовуються в моделях, що мають підніжку і батьківську ручку. Ремені особливо актуальні для самих маленьких дітей.

Упори від перевертання - запобігають перекидання каталки вперед і назад. Ці пристосування зустрічаються в моделях для самих маленьких водіїв, у яких недостатньо розвинена координація. Іноді бувають знімними.

Світлові ефекти - різнокольорові лампочки і ліхтарі надають каталці яскравий і оригінальний зовнішній вигляд і роблять її більш помітною на вулиці, що особливо важливо в місцях, де можуть їздити автомобілі або в сутінках.

Звукові ефекти - динамік, за допомогою якого каталка відтворює різноманітні звуки (звук працюючого мотора, сирена, мелодії). Ця функція робить каталку більш цікавою для дитини.

Ігрова панель - набір рухомих елементів (фігурки казкових героїв, муляжі приладів, ручок). Є для дитини додатковою розвагою і розвиває у нього дрібну моторику.

Клаксон - звуковий сигнал (сирена, писк, «бібікання»), що надає каталці схожість зі справжнім автомобілем і попереджає про її наближення. Буває пневматичним або електронним.

Багажник - служить для перевезення дрібних предметів (перш за все, іграшок). Може мати різну конструкцію (кузов, що нагадує вантажний, лоток в задній частині, відсік під сидінням).

Причіп - додає каталці схожість з дорослим автомобілем, а також виконує функцію зовнішнього багажника.

Виробник

Каталки і гойдалки складно розділити за ціновими категоріями, оскільки вартість варіюється від виду каталки. Наприклад, пластикові автомобілі всі коштують приблизно однаково і завжди дешевше гойдалок у вигляді тварин. Тому поділ умовний. Найдешевші каталки - продукція Ecoiffier, Orion, Pilsan, ТехноК. Як правило, для самих маленьких. Простий дизайн і виконання, це найчастіше пластикові іграшки. Більш дорогий сегмент займають гойдалки марок Alexis, Bambi, Chicco, Fisher-Price, Geoby, Hape, Hasbro, Injusa, Kiddieland, Little Tikes, Na-Na, Peg-Perego, Profi, Smoby, Wader, Полісся. Варто відзначити, що вони якісні, надійні і цікаві в плані дизайну і функцій. Деякі моделі іноземних виробників (наприклад, Melissa & Doug) стоять необгрунтовано дорого, а за якістю не перевищують дешевші каталки.

Відгуки про статтю