Як вибрати диктофон

Сучасні моделі пристроїв для запису діляться на диктофони та портативні рекордери.

Диктофон – призначений для простого запису звуку, мовлення. Використовується студентами, журналістами, науковцями, письменниками, бізнесменами, юристами, викладачами.

Портативний рекордер – дорожчий пристрій, що застосовується для високоякісного запису звуку. Зазвичай, має кілька каналів запису, тобто може записувати не з одного мікрофона. Є й можливість підключення додаткових мікрофонів через роз’єми Jack (6.35 мм) або XLR, які дають кращу стійкість до перешкод. Використовується музикантами для запису композицій та музичних ідей.

Клас

Залежно від класу диктофони бувають аматорськими, напівпрофесійними та професійними.

Аматорські моделі – найдешевші, але мають обмежений функціонал. Підійдуть для студентів, які записують лекції, а також письменників та науковців, які фіксують свої думки.

Просунуті та дорогі рішення – напівпрофесійні та професійні – оснащуються двома мікрофонами, відрізняються більшою чутливістю та об’ємом вбудованої пам’яті (від 4 Гб). Такі пристрої обирають журналісти, блогери, адвокати, бізнесмени.

Пам'ять

Одним із найважливіших параметрів підчас вибору диктофону є пам'ять, оскільки від неї залежить обсяг записаної інформації:

  • Диктофон із вбудованою пам'яттю не дозволяє збільшувати її обсяг у процесі експлуатації. За умови заповнення пам'яті всі записи слід або видалити, або перенести на диск. Якщо диктофон буде використовуватися нечасто, то обсягу вбудованої пам'яті цілком може вистачити.
  • Диктофон зі слотом для флеш-карт вимагає додаткового придбання карти пам'яті. Основні формати використовуваних карт: Compact Flash, Secure Digital (SD), Memory Stick, Micro SD. ( Як вибрати карту пам'яті ). Перевага таких диктофонів у тому, що в будь-який момент можна замінити карту пам'яті, якщо вона заповниться, і викортстовувати запасну.
  • Диктофон, що має і вбудовану пам'ять, і слот для флеш-карт – досить зручне рішення. На початку буде достатньо вбудованої пам'яті, а у разі необхідності можна додатково придбати карту.

Одна із ключових характеристик диктофону. Трапляються моделі об’ємом від 2 до 16 Гб. Вибирати пристрій необхідно залежно від особистих потреб користувача. Наприклад, якщо планується працювати зі стиснутими форматами, варто придбати диктофон із вбудованою пам’яттю 8-16 Гб на борту. Найменший обсяг пам’яті підійде для запису у форматі MP3.

Тип картки пам’яті

SD – один із найпоширеніших типів карт пам’яті. Розмір – 32×24 мм, об’єм – до 4 Гб. Передбачено блокування запису з допомогою спеціального перемикача.

microSD – зменшений варіант картки пам’яті SD. Розмір – 15x11 мм. Застосовується в планшетах, смартфонах та інших портативних гаджетах.

Формат запису диктофона

Формат MP3 – найбільш поширений формат запису, в якому звук стискається з певною втратою якості. Однак для людського вуха ця втрата майже непомітна. Формат МР3 підтримується практично всіма сучасними програвачами.

Формат WMA – аналог формату МР3, розроблений компанією Microsoft. Це формат звуку, в якому стиснення відбувається без втрати якості, проте файли займають більше місця, ніж файли формату МР3.

Формат DSS – формат із високим стисненням, призначений для запису голосу. Недолік – для прослуховування необхідно встановлювати спеціальний програмний плеєр.

Формат ACT – максимальне стиснення звуку і втрата якості в обмін на збільшення тривалості запису.

Формат WAV – формат стисненого звуку, що забезпечує високу якість запису. Мінус – великий розмір аудіофайлів.

Тривалість запису

Цей параметр означає максимальний час безперервного запису на диктофон. Вказується у хвилинах. Тривалість запису залежить від обсягу вбудованої пам’яті та якості запису, який впливає ступінь стиснення (бітрейт).

Під бітрейтом розуміється кількість інформації, що записує диктофон за одиницю часу (кбіт/с). Чим нижче бітрейт, тим більший ступінь стиснення й тим менший розмір аудіофайлу. У результаті збільшується тривалість запису, але знижується її якість. Отже, при виборі режиму з низьким бітрейтом пам’ять диктофона заповнюватиметься повільніше, а при вищому бітрейті – швидше.

У більшості диктофонів тривалість запису вказується для чотирьох режимів:

  • LP (long play) – тривалий запис (найнижча якість звуку);
  • SP (standard play) – стандартний запис;
  • HQ (high quality) – висока якість;
  • SHQ (super high quality) – супер висока якість.

Орієнтовні параметри бітрейту:

  • 8-16 кбіт/с – дуже низька якість звуку, голос оратора не можна ідентифікувати;
  • 32-64 кбіт/с – запис голосу, якщо тримати диктофон в особи співрозмовника;
  • 128-192 кбіт/с – запис інтерв’ю, лекцій;
  • 256 кбіт/с – запис диспутів (CD-якість), дає можливість чітко розрізняти голоси співрозмовників;
  • 320 кбіт/с – дуже висока якість звуку, яка підходить для запису музики.

Важливо: коли йдеться про тривалість запису, завжди уточнюйте бітрейт. Справа в тому, що в різних виробників значення ступеня стиснення для LP, SP, HQ, SHQ можуть відрізнятись. Деякі виробники в маркетингових цілях наводять тривалість запису за найнижчої якості – це дає змогу «збільшити» цей параметр.

Робота під час запису

За цим показником оцінюють автономність диктофона – час безперебійної роботи на одному заряді батареї/комплект змінних елементів живлення. Записується в годиннику.

Час роботи

Час роботи диктофона безпосередньо залежить від його живлення:

  • батарейок або акумуляторів типу АА – їх легко замінити на нові, якщо у ваших раптом закінчиться заряд – купити їх не складе труднощів;
  • акумуляторів власного формату – не вимагають зайвих витрат, але необхідно стежити за їх зарядом;
  • живлення від мережі – існує можливість роботи диктофона від мережі, для багатьох моделей таке підключення є окрім того зарядкою акумуляторів власного формату.

Запис звуку

Стерео – об’ємний звук, який виходить за використанням двох мікрофонів під час запису. Це важливо при фіксації діалогів, оскільки дає змогу ідентифікувати співрозмовників. Також полегшує аудіомонтаж, що стане в нагоді для запису звуку під відеоролик, подкастів, відеоблогів та інших подібних завдань.

Змінна якість – дає змогу регулювати якість запису (бітрейт). У результаті користувач заощаджує місце в пам’яті диктофона, а також досягає потрібного балансу між якістю звуку та обсягом аудіофайлу. Тихий голос або мова за шумних обставин вимагає вищої якості, а ось гучний і розбірливий голос лектора можна записати з нижчим бітрейтом.

Активація за голосом – автоматичне увімкнення запису за наявності звукового сигналу певного рівня гучності. Запис припиняється в разі настання тиші. Така опція заощаджує місце в пам’яті девайсу. Але перші звуки часто залишаються незаписаними, оскільки активація відбувається не миттєво. Тому перед безпосередньою покупкою бажано перевірити пристрій.

Таймер – з допомогою цієї функції користувач визначає час початку запису. Відповідно, у потрібний момент диктофон самостійно почне записувати звук.

Кільцевий запис – передбачає запис нових аудіофайлів замість старих. У результаті користувач може не видаляти старі записи – ця функція зробить це автоматично. Щоправда, за необережного використання є ризик втратити важливі матеріали.

Пауза – дає змогу призупинити запис без потреби вимикати диктофон. При поновленні запису вона продовжується в той же аудіофайл.

Індикатор часу запису, що залишився – відображає час, який залишився до заповнення вбудованої пам’яті диктофона / карти пам’яті. Крім того, індикатор показує й загальний час записів.

Зміна чутливості мікрофона – дає змогу адаптувати запис до навколишніх умов. Що чутливість мікрофона, то далі від джерела звуку можна здійснювати запис. Якщо лектор знаходиться далеко від слухача, вибирають максимальну чутливість. Коли мова записується в шумних обставинах, оптимальна нижча чутливість.

У деяких моделях чутливість мікрофона регулюється автоматично, що зручніше. Натомість ручне налаштування дає можливість більш точно адаптувати мікрофон до умов запису.

Шумопридушення – відсікає сторонні шуми під час запису. Реалізовано у вигляді таких режимів:

  • «вулиця» – прибирає всі звуки, не схожі на людський голос, але зі втратою інтонацій;
  • «інтерв’ю» – прибирає паразитарні шуми й робить голос чіткішим. У цьому інтонації зберігаються.

Матеріал корпусу

Пластик – дешевий та легкий матеріал. Пластикові моделі відрізняються різноманітністю форм та кольорів. Мінус – порівняно низька міцність.

Метал – набагато надійніший за пластик, водночас металеві диктофони виглядають більш респектабельно. Недоліки: висока вартість, велика вага.

Пластик + метал – комбінований варіант, що поєднує переваги цих матеріалів. Такі моделі міцніші за пластикові й дешевші за металеві аналоги.

Оснащення

РК-дисплей – показує інформацію про роботу диктофона (режим, порядковий номер запису, стан акумулятора, час запису, що залишився, годинник). Іноді трапляються диктофони з кольоровим дисплеєм, на який можна виводити текстові файли, фото та відео. Спрощує використання диктофона, але прискорює розрядку батареї.

Годинник – відображає поточний час. Також використовуються в інших опціях диктофона, наприклад, органайзер.

Будильник – допомагає вчасно прокинутися, нагадує про важливу зустріч.

Індексування записів – з допомогою цієї функції можна присвоїти кожному запису чи певним її фрагментам певний індекс (мітку). Індексування впорядковує файли, що зберігаються на диктофоні, і дає змогу легко знайти потрібний запис.

Динамік – дозволяє відтворювати записані матеріали, радіопередачі та музику, не використовуючи навушники.

Підсвічування – робить роботу з дисплеєм зручнішим у слабкому освітленні.

Блокування – запобігає випадковому увімкненню диктофона або видалення записаних файлів, коли пристрій в сумці чи кишені.

Захист паролем – унеможливлює доступ сторонніх осіб до записаних матеріалів.

Організатор – щоденник для планування справ на найближчий день, тиждень, місяць. Користувач може начитати нотатки, які в потрібний час нагадають про важливі події та зустрічі.

Режим флеш-накопичувача дає змогу підключати диктофон до ПК через USB-порт. Такий пристрій можна використовувати як звичайну флешку, тобто зберігати на ньому файли в будь-яких форматах.

Заряджання через USB – дає змогу заряджати батарею диктофона від ПК.

FM-тюнер – дозволяє слухати радіопрограми у FM-діапазоні. У багатьох моделях можна записувати радіоефір.

Існують також диктофони, закамуфльовані під інші предмети, наприклад, у вигляді кулькової ручки, підставки під канцелярські товари тощо. Слід знати, що покупка та використання подібних пристроїв на території вашої країни можуть бути заборонені кримінальним кодексом.

Комплектація

Зовнішній мікрофон – у порівнянні з вбудованим аналогом дає найкращу якість запису. Зовнішній мікрофон відсікає сторонні звуки, наприклад, натискання кнопки диктофона, сторонню мову, фонові шуми.

Навушники – у порівнянні з динаміком забезпечують чистіший звук під час відтворення записаного матеріалу. Певні моделі дають змогу коригувати якість запису через навушники (здійснювати моніторинг). Також з допомогою навушників можна комфортно слухати аудіофайли в галасливому місці.

Мережний адаптер – призначений для заряджання акумулятора диктофона від мережі.

Кабель для підключення до ПК – позбавляє необхідності окремо купувати цей аксесуар.

Інтерфейси

Навушники/мікрофон – підключаються через роз’єм mini-jack (3.5 мм).

USB – дає змогу підключати диктофон до ПК для перенесення записаних матеріалів. Розширює можливості користувача роботи з готовими аудіофайлами. Наприклад, їх легко можна прослуховувати, систематизувати, редагувати, надсилати електронною поштою.

Елементи живлення

AA / AAA – «пальчикова» / «мізинчикова» батарейка або акумулятор. Ці елементи живлення легко придбати та замінити на нові, якщо ваші раптом розрядяться. Бажано мати з собою змінний комплект батарей або акумуляторів, щоби вести безперервний запис упродовж тривалого часу.

Власний Li-Ion/Li-Pol – не потребує зайвих витрат, але потрібно стежити за його зарядом. В іншому випадку можлива відмова диктофона в невідповідний момент. Li-Ion дешевше і витримує більше циклів зарядки, зате Li-Pol має велику ємність, швидше заряджається та стійкіше до низьких температур.

Також є можливість роботи диктофона від мережі. Для багатьох моделей таке підключення є ще й заряджанням акумуляторів власного формату.

Виробник

Групу найменш популярних пристроїв становить продукція Ritmix, Explay та подібних. Ціни на такі диктофони –невиправдано високі, а я кість отриманих записів – низька. Рівень шумів виходить істотним через неякісні мікрофони. В цілому працюють такі пристрої повільно.

Найкраще зарекомендували себе диктофони фірм Olympus і Sony. Це всім відомі бренди цифрової електроніки. У компанії Olympus модельний ряд диктофонів – найбільший. Широка функціональність, відмінна якість запису, стабільна робота – основні причини популярності цих пристроїв серед споживачів. У цих виробників добре розвинені мережі сервісної підтримки на території СНД.

До групи особливих диктофонів входять найменші диктофони в світі Edic-mini. Це професійні цифрові пристрої, але через свій унікальний дизайн та розміри вони коштують дорого.

Відгуки про статтю

А как же Denpa? я пользуюсь им очень давно, модель VT-50-4, лучше диктофона я не видел - качество звука не сравнится ни с чем, цена очень хорошая. Встроенный стереомикрофон и мп3шник тоже есть. Да и вообще советую всем коллегам-журналистам обратить внимание на данное сообщение. У кого как, а у меня Олимпус сломался через 2 месяца. :(

Спасибо за информацию! Обязательно рассмотрим предложенного производителя более подробно.