Як вибрати домофон

Вид

Домофон переговорний пристрій, що забезпечує зв'язок з відвідувачем. За його голосом абонент може дізнатися, хто прийшов. Домофон складається з декількох елементів: виклична панель, комутатор, блок живлення, електричний (електромагнітний, електромеханічний) замок, кнопка «Вихід», дверний довідник, абонентська панель, електронні ключі.

Відеодомофон домофон з камерою. Отримане зображення передається на абонентський відеомонітор. Це дозволяє не тільки почути відвідувача, але й побачити. Недолік – більш складний монтаж і висока ціна.

Абонентська відеопанель (монітор) елемент системи відеодомофона, призначений для двостороннього зв'язку і відеоогляду за територією, прилеглою до дверей. Цей пристрій оснащений Р/К або ЕПТ дисплеєм, переговорним пристроєм (трубка або мікрофон з динаміком, або монітор з функцією hands-free – вільні руки). Розміщується в приміщенні.

Виклична аудіо / відеопанель – елемент системи аудіо / відеодомофона, який застосовується для організації двостороннього аудіо- та одностороннього відеозв'язку між абонентами. Встановлюється перед вхідними дверима або поруч з ними.

Кількість абонентів, що підключаються

Багатоабонентні (кількість до 256) – використовуються в багатоквартирних будинках, дитячих садах і т.д.

Малоабонентні (кількість до 10) – застосовуються в малоквартирних будинках, офісах з розведенням абонентських пультів по кабінетах. Працюють по схемі «прямого виклику» (мають окрему кнопку для кожного абонента).

Одноабонентні – використовуються в приватних будинках, складах, що охороняються і т.д. Працюють по схемі «вхідні двері-секретар».

Виконання

Домофони прямого виклику – панелі домофону оснащені окремою кнопкою виклику кожного абонента (певного номера квартири або прізвища). Вони бувають або одноабонентними, або малоабонентними.

Клавіатурні домофони – на панелі домофона розміщена цифрова клавіатура з 12 кнопок для набору номера квартири.

Тип зв'язку

Сімплексні (гучний зв'язок) – розмова між абонентом і відвідувачем здійснюється по черзі. Для встановлення послідовності розмов застосовується спеціальна клавіша на розмовному пульті. Переваги: якісний і гучний зв'язок. Недолік – потрібно перемикати напрямок зв'язку, що незручно.

Дуплексні – розмова між абонентом і відвідувачем здійснюється одночасно. Найбільш популярний варіант. Для переговорів застосовується трубка, схожа на телефонну. Перевага – більш зручне спілкування, оскільки не потрібно перемикати напрямок зв'язку. Недолік – гучний зв'язок можливий тільки у однієї сторони.

Напівдуплексні – компромісний варіант між двома попередніми. Розмова між абонентом і відвідувачем здійснюється по черзі, але перемикання його послідовності проводиться автоматично спеціальним мікропроцесором. Переваги: комфортне спілкування і можливість гучного зв'язку у обох сторін одночасно.

Оснащення абонпанелі

Спікерфон переговорний пристрій гучного зв'язку, за допомогою якого абонент може говорити з відвідувачем без трубки.

Кнопка управління замком дистанційно відкриває замок на вхідних дверях.

Відеопам'ять – застосовується для запису і відтворення зйомки відеокамери, розташованої в блоці виклику домофона. Може зберегти від 32 до 350 кадрів, а в нових моделях відеопам'яті використовуються флеш-технології, що дозволяють записувати і зберігати кадри або ролики без обмеження.

Додаткова трубка використовується в разі, якщо потрібно прийняти виклик в декількох місцях, але без встановлення іншого домофона. Трубка підключається до базового домофону. Таким чином, вхідний дзвінок від відвідувача передається як на базовий домофон, так і на додаткову трубку.

Додатковий монітор – використовується в разі, якщо потрібно спостерігати за прилеглою до дверей територією з декількох місць. Монітор підключається до базового домофону. Таким чином, відеосигнал передається як на базовий відеодомофон, так і на додатковий монітор.

Оснащення панелі виклику

Металічний корпус призначений для захисту елементів панелі від механічних пошкоджень. Часто використовуються алюмінієві фрезеровані або литі корпуса, мають підвищену вандалостійкість. Такі корпуса пофарбовані спеціальною поліефірної фарбою, що надає стійкість до атмосферних впливів.

Зчитувач ключа / сімкарти – застосовується в якості альтернативного способу відкриття електрозамків в домофонах. Для кожного типу ключа потрібен свій зчитувач. Існує декілька видів електронних ключів, серед яких: електронні ключі-таблетки, магнітні карти, штрих-код, нанесений на пластик або папір, радіобрелоки, ІЧ-брелоки, біометричні системи розпізнавання і т.д.

Підсвічування клавіатури – використовується для освітлення клавіатури в темний час доби.

Домофон для людей з обмеженими можливостями – призначений для глухих, слабочуючих людей.

Домофон для глухих має спеціальний пристрій зі світловим сигналом. Цей пристрій розміщується поряд з домофоном або там, де знаходиться глуха людина. Також домофон може оснащуватися вібруючими пристроями, які спрацьовують при надходженні сигналу на домофон.

Зустрічаються моделі з вбудованим в панель пристрою інформаційним екраном, що підсвічує позначки стану домофона «дзвінок», «діалог», «двері відкриті», «система зайнята».

Існують моделі для людей з обмеженнями по слуху. В цьому випадку абонентський пристрій не тільки передає сигнал виклику на слуховий апарат, але і дозволяє людині спілкуватися з абонентом, який дзвонить.

Для людей з обмеженнями по пересуванню встановлюються камери окремо від кнопок виклику, які розташовуються унизу для зручності людей, що користуються інвалідними візками.

Екран і камера

Кольоровість екрану

  • Кольоровий – дає більш якісне та інформативне зображення, проте коштує дорожче.
  • Чорно-білий – дешевший варіант, але програє по інформативності зображення в умовах денного освітлення. Однак в темний час доби чорно-біла камера дає більш якісне зображення (без шумів), що досягається за допомогою інфрачервоного підсвічування.
  • День/ніч – при слабкому освітленні камера перемикається з кольорового режиму в чорно-білий.

Тип екрану

  • ЕПТ (електронно-променева трубка) – бувають тільки чорно-білими. Переваги: невелика ціна, висока швидкість зміни кадрів. Недолік – значне споживання електроенергії.
  • LCD(Рідкокристалічний дисплей) зображення кольорове. Переваги: відсутність видимого мерехтіння, дає ідеальні чіткість і геометрію зображення, менша вага і економічність (більш низьке енергоспоживання). Недоліки – має малий контраст і глибину чорного кольору, низька стійкість до механічних впливів, менша швидкість зміни кадрів.

Діагональ екрану

Діагональ кольорового екрану може коливатися від 2.5 до 11 дюймів, в той час як у чорно-білого – вона завжди становить 4 дюйми. Однією з найпоширеніших є діагональ екрану 7 дюймів (17,8 см).

Роздільна здатність камери

Роздільна здатність камери визначає чіткість зображення на екрані домофону і вимірюється в телевізійних лініях (ТВЛ). Чим воно вище, тим якісніше зображення.

Існують три категорії чорно-білих камер:

  • моделі з низькою роздільною здатністю (до 380 ТВЛ)
  • моделі із середньою роздільною здатністю (380-420 ТВЛ)
  • моделі з підвищеною роздільною здатністю (550-570 ТВЛ)

Кольорові камери:

  • моделі із середньою роздільною здатністю (280-330 ТВЛ)
  • моделі з підвищеною роздільною здатністю (до 460 ТВЛ)

В більшості випадків достатньо використовувати камери із середньою роздільною здатністю. Камери з високою роздільною здатністю дозволяють чітко бачити дрібні деталі (обличчя людей, номери автомобілів і т.д.)

Система кольоровості камери

Система кольоровості камери визначає спосіб кодування колірної інформації.

PAL відрізняється стійкістю відтінків і високим рівнем контрастності. Недолік – більш помітне мерехтіння і шуми.

NTSC – відрізняється меншою помітністю частоти мерехтіння зображення, менш помітні шуми на зображенні. Недоліки - більш низька контрастність і частина колірного діапазону не може бути правильно відображена.

NTSC, PAL такі камери підтримують обидві системи кольоровості, що є оптимальним варіантом, тому що в разі потреби можна перемикатись з одного стандарту на інший.

CCIR – стандарт для чорно-білої камери. Доповнений сигналами кольоровості він отримав назву PAL.

Відгуки про статтю

Ну не знаю, как на счет бара, но для дома - нужный гаджет. Спасибо автору за статью.

Мы купили домофон в бар. У нас политика такая, что это пространство отрезано от суеты внешнего мира и после каждого посетителя закрываем бар на ключ. Да и в случае чего на виду лица все посетителей будут. Для таких целей брали видеодомофон и обязательно с хорошим разрешением.

Отличный подход!