Як вибрати електрорубанок

Електрорубанок - інструмент для стругання деревини (рідше - пластика). Такий інструмент дозволяє домогтися гладкої і рівної поверхні. Електрорубанок використовується в будівництві, при виготовленні меблів і різного інвентарю.

Електрорубанок

Живлення

Мережа - це тип живлення використовується в потужних і відносно дешевих електрорубанках. Мережеві моделі працюють необмежений час. Недоліки: залежність від розетки, наявність мережевого кабелю, що заважає діям майстра під час роботи.

Акумулятор - подібний спосіб живлення позбавлений недоліків попереднього варіанту. Мінуси: більш висока ціна, обмежена потужність і час роботи, збільшені габарити і вага. Акумуляторним електрорубанкам для поповнення заряду потрібні розетка і час.

Споживана потужність

Даний показник безпосередньо визначає продуктивність електрорубанка. Чим потужніше пристрій, тим простіше виконувати значні обсяги робіт і стругати тверду деревину. Залежно від моделі споживана потужність становить 500-2200 Вт. Правда, велика потужність збільшує ціну і вагу інструмента, а також витрати електроенергії.

Для рідкого використання підійде модель на 500-600 Вт. Якщо ж доводиться обробляти велику кількість заготовок, то варто звернути увагу на інструмент потужністю 700-900 Вт. Більш потужний рубанок (понад 1000 Вт) знадобиться професійним столярам і тим майстрам, хто має справу з твердою деревиною або пластиком.

Важливо: споживана і вихідна потужність електрорубанка - не одне й те саме. Остання величина в 2-3 рази менше і точніше визначає можливості інструменту, але вказується рідко. Тому вибирайте рубанок з таким розрахунком, щоб вихідна потужність була не меншою 350 Вт.

Кількість обертів на холостому ходу (без навантаження)

Від цього параметра залежить продуктивність електричного рубанка. Одиниця виміру - обороти в хвилину (об/хв). Дозволяє оцінити, скільки разів обертові ножі торкнуться деталі протягом хвилини. Чим вище ця характеристика, тим швидше впорається рубанок з поставленим завданням.

У різних інструментів кількість обертів коливається в межах 12000-18000 об/хв і більше. Для побутових потреб достатньо рубанка, у якого частота холостого ходу не перевищує 15000 об/хв. Професійним майстрам краще вибрати модель з параметром 16000-19500 об/хв.

Важливо: при одній і тієї ж потужності двигуна більшу кількість обертів знижує крутний момент. Тому для обробки деталей з твердої деревини варто вибрати інструмент з меншою швидкістю обертання.

Кількість V-образних пазів

За допомогою поздовжніх V-образних пазів (канавок) знімають фаски з кутів оброблюваної деталі. Також подібні канавки запобігають появі повітряної подушки через нагнітання повітря обертовим ножовим барабаном. Інструмент з V-подібними пазами незамінний для теслярських робіт. Кілька таких канавок (2 або 3) дають можливість робити фаски різного розміру.

Параметри стругання

Максимальна глибина стругання - товщина матеріалу, що знімається рубанком за один прохід. Чим більше ця величина, тим вища продуктивність пристрою. Оптимальна глибина стругання для побутового застосування - 2 мм, для професійних робіт - 4 мм.

Ширина стругання - ширина матеріалу, яку здатний обробити інструмент за один прохід. Із зростанням цього показника збільшується продуктивність рубанка і полегшується робота з великими деталями. У більшості моделей ширина стругання становить 82 мм, 110 мм або 312 мм.

Відповідна ширина стругання вибирається виходячи з конкретних завдань:

  • 82 мм - для шліфування стільців і балок, виробництва віконних рам;
  • 110 мм і більше - для створення дверей, шаф, столів.

Ножі

Тип

Односторонні - заточені з одного боку. Позитивна якість - можливість самостійного заточування і виправлення окрайку, що дозволяє продовжити «життя» ножа. Недолік - для цих операцій потрібні спеціальні навички і техніка.

Двосторонні - заточені з обох сторін. Перевага - не потрібно заточувати крайку. При затуплянні робочої поверхні з одного боку ніж встановлюють іншою стороною. Мінус - обмежений термін служби, оскільки такі ножі можна відновити шляхом заточування.

Матеріал

Швидкорізальна сталь (HSS) - ножі відносно дешеві, підлягають заточуванню, але швидко втрачають гостроту і чутливі до перегрівання. При контакті з металевими кріпильними елементами (саморізами, цвяхами) тупляться, але не розколюються. Оптимальний вибір для обробки деталей з м'яких порід деревини - ялиці, смереки, сосни.

Твердосплавна сталь (HM) - ножі набагато повільніше тупляться і не бояться перегрівання, але обійдуться дорожче і не заточуються повторно. Ламаються при струганні заготовок з кріпленням. Такі ножі використовують при роботі з твердою деревиною - березою, дубом, ясенем.

Важливо: періодично міняйте ножі, щоб вони не втрачали своєї гостроти. Використання тупих ножів псує заготівлю і призводить до поломки мотора електрорубанка.

Конструкція

Безщітковий двигун - подовжує час безперервної роботи електрорубанка і знижує витрату електроенергії. Подібний варіант характеризується малою гучністю і майже не іскрить.

Стаціонарна установка - передбачає фіксацію рубанка підошвою вгору. В результаті інструмент набуває можливості фуговального верстата: майстер рухає заготівлею по рубанкові, а не навпаки (стандартний спосіб). Таке рішення спрощує обробку великої кількості дрібних деталей.

Відкидний черевик - спеціальна підставка, яка захищає поверхню від пошкодження ножами, що ще обертаються після виключення рубанка. По завершенні роботи майстрові не треба чекати повної зупинки ножів, щоб поставити інструмент підошвою вниз.

М'яка рукоятка - запобігає зісковзування руки, полегшує роботу з рубанком.

Вигнута підошва - призначена для обробки ввігнутих заготовок, зняття кори з колод та інших специфічних завдань.

Тип акумулятора

Ni-Cd (нікель-кадмієвий) - баланс щодо високої ємності, низької ціни і стійкості до температурних перепадів. Недолік - «ефект пам'яті» (втрата ємності при підзаряджуванні не до кінця розрядженої батареї).

Ni-Mh (нікель-метал-гідрітний) - має переваги Ni-Cd, але не схильний до «ефекту пам'яті». Мінуси: малий термін експлуатації, особливі вимоги до зберігання.

Li-Ion (літій-іонний) - поєднує малу вагу, гарну ємність, позбавлений «ефекту пам'яті». Недоліки: висока вартість, чутливість до низьких температур.

Функції

Регулювання глибини стругання - дає можливість налаштовувати електрорубанок під різні завдання. Крок регулювання коливається в діапазоні 0.1-0.5 мм. Чим менше цей крок, тим точніше регулювання, але в той же час збільшується ціна інструменту.

Вибірка чверті - дозволяє виконати прямокутну виїмку (фальц) по краю заготовки за допомогою рубанка. В різних пристроях максимальна глибина вибірки чверті варіюється в межах 6-25 мм.

Блокування кнопки включення - перешкоджає випадковому включенню електрорубанка. Підвищує безпеку експлуатації інструменту.

Плавний спуск - робить роботу з рубанком більш комфортним і безпечним, а також запобігає різким перепадам напруги в мережі.

Додержання обертів - автоматичне настроювання швидкості обертання ножового барабана в залежності від опору матеріалу. Така опція підвищує якість столярних робіт, зменшує зношування мотора і споживання електроенергії.

Регулювання обертів - дозволяє змінювати швидкість обертання ножового циліндра рубанка. Застосовується для точного настроювання інструменту виходячи з конкретного завдання і особливостей матеріалу.

Захист від перевантаження - автоматичне відключення мотора електрорубанка в разі перегрівання. Ця функція продовжує термін служби двигуна.

Важливо: час безперервної роботи побутового електрорубанка становить близько 30 хвилин. На цей параметр впливає температура повітря, ступінь заточування ножів та інші фактори.

Електродинамічне гальмо - призначене для швидкої зупинки обертання ножового барабана. Спрацьовує при відпуску кнопки включення.

Напрямок викиду тирси

Праворуч - підходить правші, а ось майстрам з лівою робочої рукою таке рішення незручно.

В обидві сторони - універсальний варіант для правшів і лівшів (є перемикач). Правда, таке виконання ускладнює конструкцію і підвищує ціну інструменту.

Комплектація

Акумуляторні електрорубанки можуть оснащуватися акумулятором разом із зарядним пристроєм. Такі моделі обійдуться дорожче апаратів без акумулятора.

Кейс / сумка - полегшує зберігання і транспортування електрорубанка, захищає від вологи. Твердий кейс оберігає інструмент від пошкоджень і дає можливість зручно розмістити аксесуари.

Мішок-пилозбірник - збирає пил і стружку, що утворюються при експлуатації рубанка. Полегшує прибирання робочого місця.

Паралельний упор - запобігає зісковзуванню рубанка із заготовки. Подібний аксесуар необхідний для вибірки чверті і зустрічається в моделях з даною опцією. Встановлюється під кутом 0-90°.

Додаткова рукоятка - дозволяє надійно утримувати важкий електрорубанок в руках і управляти його рухами. Робить використання апарату більш безпечним.

Перехідник для пилососа - використовується для підключення пилососа до рубанка. Пилосос набагато краще впорається зі збиранням стружки і пилу, ніж мішок-пилозбірник. Особливо корисний для великих обсягів робіт.

Монтажний ключ - застосовується для заміни ножів рубанка.

Глибиномір - визначає глибину обробки деталі.

В комплект постачання електрорубанка можуть входити набір для стаціонарного кріплення, калібр для установки ножа, запасний комплект ножів, запасний пас.

Вага

Цей параметр впливає на зручність експлуатації рубанка. Чим легше інструмент, тим менше фізичних зусиль потрібно прикладати майстру. В той же час подібні рубанки не володіють високою потужністю і продуктивністю. Електрорубанки важать 2.5-9 кг і більше. Для домашнього господарства хороший вибір - прилад вагою 3.2-4 кг.

Виробник

Кращими електрорубанками по співвідношенню ціни і якості будуть інструменти марок AEG, Bosch, DeWALT, Metabo, Makita, Фіолент, Интерскол, EDON, Hitachi, Festool, Ryobi, Milwaukee, Hyundai, Black & Decker, Rebir, Sparky. Як правило, вони забезпечують кращу обробку поверхонь, високу швидкість роботи, надійність і довговічність. Як правило, корпус ергономічний і зроблений з відмінних матеріалів. Моделі займають середній і високий ціновий діапазон.

Моделі дешевше і простіше - це продукція BauMaster, Craft-tec, DWT, Einhell, Forte, Grand, Intertool, Odwerk, ProCraft, Sturm, Vitals, Vorskla, Wintech, YATO, Авангард, Арсенал, Витязь, Дніпро-М, Зеніт, Протон , Сталь, Старт, Темп, Титан, Уралмаш, Електромаш, Елпром, Енергомаш. Більшості таких інструментів вистачить для домашнього використання. З недоліків варто відзначити: іноді низьку надійність (швидко ламаються), не надто високу потужність, незручну ергономіку і вагу.

Відгуки про статтю