Як вибрати електроварку, мультиварку

Електроварка – це універсальний пристрій, здатний варити, тушкувати, смажити, а в деяких випадках пекти здобу. Представлена у вигляді невеликої ємності (чаші) з антипригарним покриттям. Щоб приготувати страву, досить засипати необхідні інгредієнти, виставити програму і електроварка без стороннього втручання сама все приготує.

З електроваркою не важко виконувати різноманітні кулінарні роботи – від варіння овочів, м'яса і риби до приготування піци, підсмажування біфштексів, стейків і випікання хліба.

Якщо говорити про значення електроварки на кухні, то не можна сказати, що цей пристрій повністю замінює сучасну піч. Швидше за все вони взаємно доповнюють одна одну.

В той же час страви, приготовані в електроварці, зберігають більше вітамінів і мікроелементів, ніж їжа, підсмажена на сковороді або зварена в каструлі. Крім того, в порівнянні з газовою плитою або духовкою електроварка досить економічна.

Тип

Рисоварка – це найпростіший пристрій з усіх типів. Дає можливість варити не тільки каші, але і готувати тушковані страви з м'яса, риби, овочів (в тому числі плов або гуляш), якщо закласти заздалегідь підсмажені продукти.

Мультиварка – вдосконалена модель електроварки, має в своєму арсеналі багато додаткових функцій, які значно спрощують процес приготування їжі. Дозволяє не тільки варити і тушкувати, але і смажити їжу, і навіть пекти здобу.

Скороварка – ємність, в якій страва готується герметично без попадання повітря (під тиском). Це можливо завдяки блокуванню кришки на весь час роботи пристрою. Герметична ізоляція дозволяє готувати продукти швидше, ніж в інших приладах. Скороварка відмінно підійде людям з нестачею часу або бажання довго займатися готуванням страви.

Важливо: робота зі скороваркою вимагає великої обережності, що пояснюється високою температурою і тиском всередині пристрою.

Мультиварка-скороварка – поєднує функції двох попередніх пристроїв. Таким чином, у користувача з'являється можливість готувати страви під тиском або без тиску.

Повільноварка – досить рідкісний тип електроварки, нагрівальні елементи знаходиться по всьому периметру корпусу пристрою. Це сприяє повільному томлінню і тушкуванню продуктів.

Мультиварка-блендер – дозволяє готувати креми, бульйони, супи, каші, коктейлі, пунші. Завдяки своїй функціональності та компактності, такий пристрій економить місце на кухні.

Мультикухня – поєднує функції мультиварки і кухонної плити. Іноді подібні моделі доповнюються грилем.

Вибір типу електроварки необхідно здійснювати виходячи з особистих потреб.

Су-вид

Су-вид (Sous Vide) – пристрій для готування продуктів в вакуумних пакетах при низькій температурі. Ця технологія зберігає поживні речовини і первозданні смаки і аромати продуктів, а також дозволяє зробити страви м'якими і соковитими.

Су-вид ідеальний для приготування м'ясних, рибних, овочевих і фруктових страв, кулінарних виробів з м'яса птиці та яєць (в тому числі стейка, філе, ростбіфу, відбивної, салатів, десертів). Даний прилад вигідно відрізняється від стандартної мультиварки точним контролем температури і великим об'ємом.

Недоліки мультиварки су-вид:

  • потрібні вакуумні пакети і додаткове обладнання (вакууматор, температурний контролер, електронний термощуп);
  • неможливість домогтися хрусткої скоринки;
  • ймовірність розмноження бактерій, що викликають ботулізм (при температурі нижче 50-54°C, якщо тривалість готування понад 4 години).

Важливо: для нейтралізації останнього мінуса, задайте вищу температуру для продуктів, які готуються більше 4 годин.

Різновиди су-виду

Заглибний термостат – прилад, що складається з помпи і нагрівального елементу. Цей пристрій поміщають в ємність з водою (водяну баню). Заглибний термостат відрізняється компактністю, дозволяє готувати великий об'єм їжі і користуватися різними ємностями виходячи з конкретної мети. Недолік – висока витрата електрики і води.

Заглибний термостат є гарним вибором для численної родини або кафе.

Термостат-ванна (стаціонарний су-вид) – ємність, що окремо стоїть, забезпечена нагрівальним елементом і вбудованою помпою. У порівнянні з заглибним приладом ванна споживає менше електроенергії і води. Мінуси: громіздкість, обмежений обсяг, що не дозволяє одночасно готувати багато їжі.

Термостат-ванна оптимальна для невеликої сім'ї або кафе (в якості другого су-виду).

Характеристики

Обсяг ємності, на який розраховано більшість заглибних су-видів знаходиться в межах 14-20 л. Обсяг стаціонарних моделей менше і становить 6-13 л.

Потужність су-видів коливається від 500 до 800 Вт.

Точність контролю температури становить 0.1-1°C. Практика показує, що для нормального приготування страв пристрій повинен підтримувати температуру з точністю в 1°C. А ось параметр 0.1°C цілком може виявитися маркетинговим ходом, адже така техніка коштує дорожче, хоча і не завжди здатна працювати на такому рівні точності.

Управління су-видом здійснюється за допомогою дисплея і кнопок. Заглибні моделі часто забезпечені коліщатком, яке задає потрібний час і температуру приготування. В окремих пристроях передбачено таймер старту і можливість управління на відстані через Bluetooth або Wi-Fi (використовується смартфон зі спеціальним додатком).

Керування

Механічне – найбільш дешевий і простий у використанні варіант. Температура і час приготування виставляються за допомогою поворотного перемикача. Механічний тип управління найчастіше використовується в рисоварці.

Електронне – дані моделі оснащені сенсорною панеллю і дисплеєм. Це багатофункціональні електроварки, які дозволяють встановлювати програму для приготування їжі. Немає необхідності обчислювати потрібну температуру і час – пристрій зробить це сам. Такі моделі коштують дорожче, але їх багатофункціональність перекриває цей недолік.

За допомогою смартфона – дозволяє керувати роботою мультиварки з будь-якої точки планети за допомогою смартфона чи іншого портативного гаджета (за наявності доступу до Інтернету). Для використання цієї функції необхідно встановити спеціальний додаток.

Обсяг

Одна з важливих характеристик пристрою. Електроварки цінуються тим, що мають маленький обсяг і займають мало місця, що особливо важливо на маленькій кухні. Обсяг електроварок варіюється в межах від 1 до 7 літрів. Для сім'ї з 2-3 осіб цілком підійде обсяг в 3-3.5 літра, для більшої родини слід підібрати електроварки об'ємом до 5 літрів. Це оптимальне рішення для більшості ситуацій (вистачає на 10 порцій). Варіанти від 6 літрів рекомендуються тим, хто часто приймає гостей або сім'ям з численними домочадцями.

Якщо в родині є маленька дитина, і пристрій в основному купується для приготування дитячих каш та інших подібних страв, то слід зупинитися на покупці мультиварки об'ємом 2 літри.

Зі збільшенням обсягу зростають і габарити електроварки. Варто знати, що корисний об'єм ніколи не збігається з номінальним: як правило, він менше на 300-500 мл.

Потужність

Від цього параметра залежить швидкість приготування їжі. В різних моделях величина потужності варіюється від 200 до 1500 Вт і більше. Чим вище потужність, тим більше витрата електроенергії. Найбільш оптимальний варіант в плані швидкості приготування їжі, вартості і споживаної електроенергії – 700-900 Вт. Не варто забувати про те, що не кожна проводка зможе витримати навантаження на мережу більш ніж 1000 Вт.

На потужність впливає обсяг чаші електроварки: велика місткість передбачає високу потужність.

Функції

Підтримування тепла – по закінченні програми пристрій переходить в економічний режим. В результаті готова страва протягом певного часу залишається теплою.

Відкладений старт (таймер старту) – дозволяє відкласти початок приготування їжі на потрібний час за допомогою таймера. Такий режим забезпечить сніданком, обідом і вечерею і буде особливо корисний сім'ям з дітьми.

Таймер відключення – дозволяє задати час відключення електроварки. Завдяки цій функції користувачеві не потрібно самому відключати пристрій.

3D-нагрів – створює рівномірний нагрів і підтримує температуру в чаші. Подібний режим допомагає сформувати на страві рум'яної скоринки.

Індукційне нагрівання – забезпечується спеціальною пластиною та котушкою, яка створює високочастотне електромагнітне поле. Ці мультиварки розігріваються за кілька секунд. У цьому ККД становить 95-98%.

Приготування

Зазвичай електроварки мають від 5 до 20 програм автоматичного приготування їжі. Ці програми істотно спрощують процес готування: користувачеві досить обрати відповідний варіант і натиснути кнопку старту. Автоматичні програми розширюють функціонал електроварки, перетворюючи її в духовку, пароварку і навіть коптильню.

Кількість програм залежить від моделі та вартості пристрою. Електроварки слід обирати не за критерієм кількості, а за наявністю конкретних програм, які будуть безпосередньо використовуватися.

Деякі електроварки вміють стерилізувати посуд для консервації, пастеризувати швидкопсувні продукти для тривалого зберігання, готувати варення та джеми, піцу, попкорн.

Варіння – основний режим мультиварки. При варінні продукти занурюють у рідину, яка потім піддається сильному нагріванню. Варіння дає можливість готувати макарони, відварене м'ясо, рибу, моркву, яйця, картопля, напої, супи та інші страви.

Мультикухар (вільний режим) – передбачає приготування страв у ручному режимі. Користувач самостійно задає час приготування та температуру. Ця функція збільшує кількість страв, що готуються, і знадобиться досвідченим кулінарам, для яких важливі різні нюанси процесу готування.

Жарка/фрітюр – приготування їжі за рахунок високої температури при відкритій кришці. Цей режим призначений для обсмажування риб, м'яса, птиці, овочів. Фрітюр дозволяє готувати картоплю фрі, курячі крильця, пончики, чебуреки.

Випікання – страва готується за рахунок високої температури при закритій кришці. Дає можливість готувати запіканки, пироги, хліб, бісквіти та інші борошняні вироби.

Запікання – нагадує попередній режим, але забезпечує більш інтенсивне нагрівання. Дозволяє готувати страви з м'яса, риби та птиці.

Тушіння полягає в тривалій обробці інгредієнтів при низькій температурі. Цей режим призначений для приготування рагу, супів, м'ясних та рибних страв.

Томління – повільне томління продуктів при низькій температурі у власному соку. За допомогою такого режиму можна готувати голубці, холодець, жарку, буженину.

Копчення – обробка м'яса, риби чи птиці димом надання їм характерного аромату. Мультиварки з таким режимом трапляються рідко.

На пару – передбачає обробку продуктів нагрітою парою. Дозволяє готувати страви на пару (овочі, котлети, тефтелі, рибу). Моделі з таким режимом вибирають цінителі здорового харчування або люди, які дотримуються дієти.

Крупи (рис, гречка, каша) – при цьому режимі мультиварка випарює вологу. Дає можливість приготувати гречану, рисову та інші каші з круп.

Молочні каші – у порівнянні з попереднім режимом характеризується більш щадним нагріванням, щоб унеможливити пригорання страви. Дозволяє готувати манну, гречану, вівсяну, пшоняну, кукурудзяну та інші каші з використанням молока.

Заміс тіста – дає можливість приготувати тісто для подальшого використання. У результаті кулінару не потрібно виконувати цю операцію вручну.

Паста дозволяє приготувати страви з макаронів.

Розігрів – готує до вживання остиглі страви за рахунок їх помірного нагріву.

Чаша

Чаша електроварки складається із зовнішнього і внутрішнього шару (антипригарне покриття).

Зовнішній шар чаші виконується з алюмінію або нержавіючої сталі. Краще зупинити свій вибір на алюмінії, оскільки чаша з нержавіючої сталі характеризується тривалим і нерівномірним нагріванням.

Антипригарне покриття

Тефлон – порівняно дешевий матеріал. Мінуси: чутливість до перегріву (утворюються тріщини) і подряпин. При будь-якому пошкодженні тефлон виділяє токсичні речовини, через що таким покриттям користуватися не можна. Тому тефлонове покриття потребує дбайливого ставлення – це стосується очищення і використання спеціальних лопаток (тільки силіконові або дерев'яні).

Кераміка – стійка до подряпин і перегріву, не виділяє токсичні речовини при пошкодженні. Тому таке покриття простіше в догляді і не боїться використання металевих лопаток. Мінуси: висока ціна і крихкість. Кераміка погано переносить удари і падіння, а також перепади температури – в результаті покриття може зруйнуватися.

Корпус

Пластик – обійдеться дешевше, але менш міцний і довговічний. Така електроварка потребує особливо акуратного використання.

Важливо: обираючи модель з пластиковим корпусом, переконайтеся, що пластик не має запаху. У якісної електроварки на пластиковому корпусі відсутні щербини, нерівності та інші дефекти.

Метал – відрізняється підвищеною стійкістю до механічних впливів і перепадів температури. Недолік – велика вага і висока вартість.

Оснащення

Дисплей – відображає інформацію про роботу електроварки (в тому числі обрана програма, час, що залишився до завершення програми, поточна температура). Дисплей полегшує використання пристрою.

Термостат – автоматично підтримує задану температуру. Тим самим користувачеві не потрібно стежити за температурним режимом готування.

Чаша з ручками – простіше в перенесенні з місця на місце. Крім того, ручки запобігають опіки рук в процесі приготування страви. Деякі виробники роблять такі ручки знімними для зручності зберігання.

Оглядове вікно – використовується для спостереження за процесом готування.

Прогумовані ніжки – запобігають ковзанню електроварки по столу і можливе падіння з усіма витікаючими наслідками.

Годинник – дає можливість контролювати час приготування їжі. Особливо важливі для кулінарів, які готують складні страви за своїми рецептами. Якщо ж використовуються автоматичні програми, то наявність годинника не обов'язково.

Знімна внутрішня кришка – спрощує миття та чищення мультиварки, а також дозволяє спостерігати за процесом готування та перемішувати інгредієнти. Крім того, виключається падіння пристрою (можна випадково зачепити незнімну кришку і перекинути мультиварку).

Знімна верхня кришка також полегшує догляд за приладом. Даною кришкою постачаються моделі, які не працюють під тиском.

Сковорода – дозволяє смажити продукти. Дозволяє приготувати котлети, овочі, яєчню, сирники. Така мультиварка частково замінює кухонну плиту.

Баночки для йогурту – полегшують виготовлення цього продукту в мультиварці.

Кошик пароварки – використовується для приготування їжі на пару.

Кошик для фритюру – призначений для приготування продуктів у фритюрі.

Чаша з лопаткою – застосовується для замісу тіста.

Також до комплекту поставки може входити спеціальна чаша для копчення. Щоправда, цією чашею оснащуються не всі пристрої з таким режимом.

Важливо: купуючи електроварку, переконайтеся в герметичності клапана на її кришці і якості ущільнювачів (гумок).

Виробник

Не рекомендується купувати мультиварки Aurora, DEX, Delfa, Elbee, Hilton, Liberton, Maestro, Magio, Maxwell, Mirta, Mystery, Orion, Polaris, Shivaki, Sinbo, Steba, Supra, VES, Viconte, Saturn, Scarlett, Vitek. Ціни на цю техніку від нижнього до середнього сегмента, іноді можна порівняти з більш якісними товарами.

В цілому основними недоліками цієї групи товарів є:

  • ненадійність роботи – деякі пристрої ламаються дуже швидко, буквально після кількох використань. А деякі – наприклад, моделі DEX, довговічні і надійні в роботі;
  • погана збірка і матеріали – люфт деталей, дешевий «пахучий» пластик, ламаються засувки, кнопки та інші дрібні деталі;
  • непродумані конструкції – відсутність ручок на чаші, в режимі пароварки виходить дуже багато пари;
  • неякісна робота – за заявленими програмами готувати дуже складно: страви підогоряють, википають і т.д ..

Відмінне поєднання ціна/якість має техніка Binatone, Gorenje, Moulinex, Panasonic, Philips. Ці виробники випускають кращі мультиварки. Ціновий діапазон вище, ніж у першої групи, проте повністю виправданий. Пристрої добре зібрані, мають привабливий дизайн, завдяки якісним матеріалам рідше ламаються. За функціональним можливостям практично ідентичні з першою групою, але відрізняються стабільною і довговічною службою.

Окремою групою слід виділити нові бренди Bork і Redmond. Перший позиціонує себе як преміум-клас, що насправді не так. Техніка досить посередньої якості і китайського виробництва, проте має вдалий дизайн і дивно завищену вартість. І Redmond – агресивна реклама, обіцяне поєднання безлічі функцій в одному пристрої (йогуртниця, фритюрниця, пастеризація, приготування тіста). Завдяки їм виробник намагається привернути увагу до свого бренду. Слід пам'ятати, що купити по-справжньому мультифункціональну техніку вкрай важко. Гнатися за цим не слід: кожен пристрій має якісно виконувати свою задачу. Саме тому на ринку побутової техніки існує величезний вибір кухонних пристроїв для різних цілей.

Відгуки про статтю

Я выбрал керамическую чашу и остался очень доволен, вернее довольной осталась жена, до момента прочтения статьи думал что тефлон это современный и высококачественный материал, а оказалось что керамика предпочтительнее.

Спасибо за полезную статью. Мне очень понравился подход к оформлению сайта и статей. Читать удобно, понятно, а главное что есть желание прочесть до конца, а это на сегодняшний день самое главное.

Безусловно очень информативный материал. Многие моменты оставались непонятными, но благодаря вашей статье все стало ясно, как будто бы действительно по полочкам разложили.

Мне кажется в разделе чаша не хватает вывода, так какая же модель все же лучше?

Модель чаши?

Классная статья, читала маме, а то она сама выбрать не могла. Вроде все поняла, а это значит что написано ДОСТУПНО!

Спасибо. Основная цель наших статей - сделать информацию о выборе товаров понятной каждому.

Мультиварка, пароварка, электроварка … может хватит уже? Какой большой перечень разных моделей. Неужели нельзя обойтись плитой и кастрюлей?

А вы попробуйте использовать мультиварку - удивитесь, насколько это бывает удобно.

Да и вообще, очень хорошие статьи. Я всем его рекомендую, если кто-то спрашивает совет по выбору чего-то.

спасибо вам.

Вы как всегда на высоте в своей работе. У нас уже есть электроварка, но статью все равно прочитала с удовольствием.

Нам очень приятно, когда читают, даже если товар выбрали)

Я теперь без мультиварки вообще как без рук. А выбирала с помощью вашей статьи. Покупкой довольна.

Согласны с вами, мультиварка - очень полезная вещь на кухне.