Як вибрати грунтовку

Грунтовка – спеціальний матеріал, призначений для обробки поверхні перед оздоблювальними роботами. Вона пов'язує оздоблювальний шар з оброблюваною поверхнею, сприяє рівномірному накладенню штукатурки, шпаклівки, шпалерного клею або фарби.

Особливо важливо застосування грунтовки для пористих поверхонь і пухких основ: пінобетон, газобетон, гіпскокартон, оштукатурені поверхні.

Застосування грунтовки дозволяє економити фарбу, клей та інші матеріали, що застосовуються для подальшої обробки. Підвищується адгезія (зчеплення) між поверхнею і оздоблювальним матеріалом, а сама поверхня стає міцнішою. Також грунтовка запобігає утворенню цвілі і грибка при обклеювання поверхонь шпалерами. Це актуально для приміщень з підвищеною вологістю, в тому числі і квартир на першому поверсі.

Так само як шпаклівки і штукатурки, грунтовки зустрічаються в двох видах, з властивими їм достоїнствами і недоліками:

  • сухі суміші порошок, що вимагає підготовки перед застосуванням: зазвичай його розводять водою. Фасування – пакети або коробки;
  • готові до застосування пастоподібні або рідкі суміші, готові до застосування. Фасування – відра або каністри.

При виборі грунтовки потрібно заздалегідь враховувати вид робіт, стан оброблюваної поверхні, а також тип подальшої обробки (фарбування, обклеювання шпалерами, штукатурка і т.д.).

Важливу роль при виборі грунтовки грає і призначення приміщення (ванна, житлова кімната, балкон і т.д.), якому властивий свій мікроклімат (сухість, вологість, температура).

Призначення

Універсальна грунтовка – застосовується для обробки широкого спектру поверхонь. Перевагою універсальної грунтовки є відмінна адгезія до більшості основ. Головний недолік – має більш низькі якості, ніж кожна зі спеціальних грунтовок.

Для дерева – використовується для захисту дерев'яних основ від шкідливих біологічних впливів в несприятливих умовах. Має антибактеріальну дію, надає гладкість дерев'яній поверхні та економить подальшу витрату фарби.

Для металу – уповільнює процеси корозії в конструкціях з чорних металів (чавун, сталь, нікельовані сплави на основі заліза). Кольорові метали (цинк, мідь, алюміній і т.д.) менш схильні до корозії.

Для мінеральних основ (в тому числі для штукатурки і бетону) – використовується для зміцнення ноздрюватих поверхонь. Така грунтовка стійка до вологи та інших впливів навколишнього середовища, заощаджує витрати матеріалів, глибоко проникає в ноздрювату поверхню. Зустрічаються грунтовки, що містять фунгіцидні домішки для запобігання цвілі.

Тип

Антигрибкова грунтовка призначена для обробки приміщень з підвищеною вологістю, високим вмістом вуглекислого газу, недостатньою вентиляцією та інших місць зі сприятливими умовами для появи грибків і плісняви.

Протикорозійний – застосовується для обробки металевих поверхонь. Стійка до вологи та інших впливів зовнішнього середовища.

Глибокопроникна – використовується для зміцнення неміцних і старих основ перед оздоблювальними роботами.

Особливістю цієї грунтовки є глибоке проникнення всередину основи, а отже – вона здатна більш ефективно, ніж інші грунтовки зміцнювати неміцні поверхні. Глибокопроникна грунтовка стане оптимальним варіантом для роботи з пухкими і ноздрюватими матеріалами (шпаклівка, штукатурка, гіпсокартон). Іноді до складу таких грунтовок входять антисептичні речовини, що дозволяє їх використовувати в якості антигрибкових.

Грунт-гідроізоляція призначений для захисту оздоблювального шару від впливу залишкової вологи, що міститься в оброблюваній поверхні (внутрішні роботи), а також для захисту цієї поверхні від шкідливого впливу вологи (зовнішні роботи).

Характерна риса – стійкість до впливу вологи та атмосферних опадів. Використовується в приміщеннях з високим рівнем вологості. При укладанні паркету на бетонні основи, збільшує довговічність оброблюваних поверхонь.

Грунт-гідроізоляція стане оптимальним варіантом для обробки ноздрюватих поверхонь – бетону, цегляної кладки, штукатурки, шиферу, асбоцементу, гіпсокартону. Крім того, грунтовка добре підійде для залізобетонних, металевих, полімерних, бітумних основ.

Важливе значення – ця грунтовка паропроникна.

Грунт-фарба застосовується для захисту і фарбування різних поверхонь на основі металу, дерева і пористих матеріалів. характерна особливість – поєднує в собі якості грунтовки та фарби. Використовується для оздоблювальних, гідроізоляційних, теплоізоляційних та інших робіт. Грунт-фарба зменшує водопоглинання, перешкоджає корозії металу, підкреслює структуру деревини.

Грунт-лак використовується для обробки дерев'яних поверхонь з подальшим шліфуванням. Характерна риса – поєднання властивостей грунтовки і лаку, що дозволяє його застосовувати при багатошаровому нанесенні як лаку для поверхонь, для яких немає сильних механічних впливів. Застосовується для внутрішніх робіт. Стійкий до впливу вологи і миючих засобів.

Спеціальна грунтовка призначена для зміцнення оздоблювальних шарів і економії оздоблювальних матеріалів. Відрізняється особливою міцністю, стійкістю до зовнішніх впливів, однак не має декоративних якостей (наноситься під лицьове покриття). До спеціальних грунтовок відносяться полівінілацетатна, полістирольна, перхлорвінілова і інші грунтовки.

Склад

Акрилова грунтовка використовується для обробки бетону, деревини, штукатурки, цегли, цементу, скловолокна, ДСП і ДВП (зовнішні і внутрішні роботи). Основа – акрилові полімери. Не застосовується для покриття чорних металів, так як не захищає від корозії.

До переваг слід віднести – швидке висихання (2-5 годин), відсутність специфічного запаху.

Алкідна грунтовка призначена для покриття металу, дерева, скловолокна, кахлю, скла, оцинкованої сталі. Основа – алкідні смоли.

Перевага – особливо хороша адгезія до дерева.

Недоліки: більш тривале висихання (12-16 годин) і неможливість використання для гіпсових та оштукатурених поверхонь, оскільки алкід викликає на них ворсистість.

Епоксидна грунтовка застосовується для покриття металевих поверхонь для захисту від корозії, а також бетонних і залізобетонних основ. Основна складова– епоксидні смоли.

До переваг слід віднести стійкість до механічних і температурних впливів, хороша адгезія до металу.

Недолік – тривалий час висихання (12 годин).

Цементна грунтовка використовується для первинної обробки і вирівнювання бетонних, цегляних стін, керамзитобетонних, газосилікатних блоків (внутрішні роботи). Основа – гіпс, вапно, цемент. Перевага – екологічність, хороша адгезія, швидке висихання (від 2 годин до доби).

Гліфталева грунтовка – застосовується для первинного покриття поверхонь з металу і дерева. Основа – гліфталеві смоли. Використовується для тимчасової консервації металоконструкцій, а також перед фарбуванням. Використовувати можна тільки в сухих приміщеннях.

Переваги: запобігає корозії металевих поверхонь, невисока ціна, сумісність з багатьма видами фарб та емалей.

Недоліки: токсичність (необхідно використовувати індивідуальні засоби захисту), тривалий термін висихання – доба.

Полівінілацетатна грунтовка – призначена для обробки поверхні перед фарбуванням тільки полівінілацетатною фарбою. Перевага – дуже швидко висихає (30 хвилин) і простота в застосуванні.

Полістирольна грунтовка – використовується для обробки оштукатурених і дерев'яних поверхонь. Переваги: простота в застосуванні, стійкість до вологи і гарні діелектричні властивості. Недолік – токсичність.

Перхлорвінілова грунтовка – застосовується для покриття поверхонь з металу, оштукатурених поверхонь цегли і бетону. Перевага – швидке висихання (1 година) навіть при мінусових температурах. Недолік – токсичність, тому її рекомендується використовувати тільки для зовнішніх робіт.

Фенольна ґрунтовка призначена для початкового покриття дерева або металу (титану, міді і чорних металів). До переваг слід віднести антикорозійні властивості грунтовки і довговічність покриття. Недолік – тривале висихання (до 12 годин).

Виробник

При купівлі грунтовки більш дешевого цінового сегменту (марки Eskaro, Front, Gaia, Kolorit, Sniezka, Thomsit, БудМайстер, Будмісто, Дніпро-Контакт, Ирком, Колорит, Момент) слід пам'ятати про їх основні недоліки: велика витрата, недостатня проникаюча здатність, а головне – не завжди хороша адгезія. Чи варто економити на "основі" ремонті, вирішувати вам.

Кращою продукцією на сьогодні вважаються грунтовки Ceresit, Caparol, Knauf, Kreisel, Sadolin, Tikkurila. Спеціалізовані виробники надають відмінну якість, помірну витрату, але при цьому іноді завищену ціну за бренд. Однак забезпечують максимальну адгезію покриття, що є запорукою довговічності подальшої обробки поверхонь.

Відгуки про статтю

А для меня информация оказалась очень полезной! Теперь по крайней мере понятно, почему грунтовок так много и чем они друг от друга отличаются. Теперь знаю и могу с уверенностью подобрать подходящий. Спасибо!

Здравствуйте. На мой взгляд тема выбора "грунтовки" раскрыта не полностью. Не указан основополагающий фактор который имеет непосредственное влияние на качество производимого продукта. На мой взгляд каждый производитель обязан предоставить вам сертификат лабораторных испытаний о количестве/массе СУХОГО ОСТАТКА в произведенном продукте. Это сразу отсеет "зерна от плевел", то есть "недобросовестных производителей" которые грунт "готовый к применению" выдают за "концентрат" и даст понимание потребителю за что же он платит свои "кровно заработанные" средства. Для понимания ситуации можно зайти в строительный магазин/супермаркет выбрать 5-6 одинаковых по объему емкостей с грунтом (к примету акриловым) и спросить продавца в чем между ними разница (кроме цены естественно).

Спасибо за ваше дополнение!