Як вибрати клавіатуру

Вид

Клавіатура – один із основних периферійних пристроїв для введення даних.

Клавіатура з мишею – характеризується однаковим дизайном та нижчою вартістю порівняно з сумарною ціною гаджетів, що купуються окремо. Бездротові пристрої дозволяють підключити до ПК за допомогою одного приймача, що залишає USB-порт вільним. Правда, в цьому випадку не можна користуватися мишею та клавіатурою на різних девайсах.

Форм-фактор

Повнорозмірна – оснащена алфавітним та цифровим блоком (Numpad). Класичний варіант.

Компактна – позбавлена цифрового блоку, що робить її менш функціональною. Такий аксесуар підійде тим, хто працює з текстами в дорозі. Компактна клавіатура доповнюється окремим цифровим блоком за потребою.

Ультракомпактна – на відміну від попередньої моделі блок стрілок розташовується під кнопкою Enter, що робить цю клавіатуру ще компактнішою. Цей пристрій вибирають користувачі, для яких портативність стоїть на першому місці.

Цифровий блок – можна використовувати як додатковий аксесуар для клавіатури портативного комп'ютера. Найчастіше ці девайси не мають цифрової частини, як у звичайної клавіатури. Тому для зручної роботи можна додатково підключити цифровий блок. Застосовується для швидкого введення цифр у фінансовому та економічному програмному забезпеченні.

Кейпад – клавіатура для комп'ютерних ігор. Кількість кнопок у кейпадах варіюється від 8-9 до 60-70 (оптимально 20-25). Такий пристрій особливо корисний у іграх жанрів RPG, MMORPG, MOBA. Кейпад оснащується підсвічуванням, майданчиком, що настроюється, програмованими клавішами.

Дизайн

Класична – найпоширеніший і водночас дешевий варіант. Клавіші розташовані паралельними рядами. Має прямокутну форму. Тобто це традиційна та звична всім модель клавіатури.

Ергономічна – літерні клавіші розділені на два блоки, під ліву та праву руки. Ці блоки розташовані один щодо одного під кутом, завдяки чому руки при наборі тексту знаходяться у більш природному та зручному положенні. Серед недоліків такої клавіатури слід відзначити високу вартість та великі габарити.

Розсувна – складаєьться із двох частин, які пов'язані один з одним. Ці частини можуть розташовуватися під будь-яким кутом один до одного. Наскільки зручна ця клавіатура, слід судити з особистих переваг.

Ромбічна – така клавіатура має кнопки, виконані у формі ромбів. Перевага полягає в тому, що пальці займають природніше положення і при тривалому наборі не так втомлюються. Недолік її такий самий, як і у всіх нестандартних клавіатур – вартість вища, ніж у класичної.

Складна – назва сама каже за себе. Така клавіатура в основному призначена для компактних комп'ютерів для більш комфортного транспортування.

Спеціалізована – клавіатура, призначена для конкретних завдань і має особливий функціонал. Обійдеться дорожче за класичну модель. Розрізняють кілька різновидів таких клавіатур:

  • мультимедійна (для Smart TV) – з додатковими кнопками управління звуком та інтернет-додатками;
  • ігрова (геймерська) – з виділеними кольором та матеріалами ігровими кнопками (WASD), додатковими клавішами, відрізняється яскравим дизайном;
  • для планшета – з бездротовим підключенням та можливістю роботи як док-станція, має компактні розміри (без цифрового блоку);
  • для графічного планшета – цифровий блок, що підтримує бездротове підключення, використовується під час роботи з графічними редакторами.

Гнучка – відповідно до назви, така клавіатура легко згинається, а деякі пристрої навіть згортаються в трубочку. Це істотно полегшує транспортування девайсу, при цьому багато моделей відрізняються вологостійкістю. Виготовляється із еластичних матеріалів. Мінус – необхідно звикнути до специфічного відгуку кнопок.

Тип підключення

Дротова – недорогий і зручний варіант, що не залежить від батарейок. Ці клавіатури набули найбільшого поширення.

Бездротова – завдяки відсутності шнура дозволяє заощаджувати місце на робочому столі та не обмежує рухливість користувача (можна керувати ПК на дистанції). Вимагає постійного підзаряджання або зміни батарейок. За вартістю такі моделі значно вищі, ніж звичайні клавіатури.

Комбінована – поєднує в собі обидва типи підключення. Дротовий спосіб можна використовувати для пошуку інформації в Інтернеті та набору тексту, а бездротовий зручніше під час перегляду фільму або для гри. Комбінована клавіатура коштує досить дорого і потребує підзарядки або заміни батарейок. Тому такі моделі трапляються рідко.

Інтерфейс підключення

Дротове підключення

USB – підтримується більшістю комп'ютерів. Дозволяє «гаряче» підключення при включеному живленні.

PS/2 – дає змогу звільнити USB-порт для інших периферійних пристроїв. Після підключення клавіатури комп'ютер необхідно перезавантажити. На сьогоднішній день цей інтерфейс застарів, і подібні клавіатури зустрічаються дедалі рідше.

PS/2+USB – комбінований варіант, який дозволяє підключати клавіатуру різними способами. Це USB-клавіатури із перехідником на порт PS/2. Можна й окремо придбати спеціальний перехідник із USB-порту на PS/2.

Пропрієтарний (фірмовий) – використовується у пристроях однієї торгової марки.

Бездротове підключення

Такі клавіатури за рахунок відсутності шнура дозволяють економити місце на робочому столі. Вимагають постійного підзаряджання або зміни батарейок. За вартістю вони значно вищі, ніж звичайні клавіатури.

Радіоканал – дозволяє працювати у великому радіусі. Перешкоди від місця роботи до клавіатури не мають особливого значення. Радіус може досягати кількох десятків метрів. Цей тип бездротового зв'язку є найпоширенішим та найзручнішим.

Bluetooth – має ті самі переваги, що і радіоканал. Єдиною відмінністю є радіус – у разі становить десь 10 метрів.

Комбіноване підключення

USB+Bluetooth – поєднання дротового та бездротового типу підключення.

Механізм клавіш

Мембранні клавіатури – найпоширеніші моделі. При натисканні кнопки дві мембрани замикаються. На вихідну позицію клавіша повертається за рахунок гумового куполу.

Переваги: низька вартість, низький рівень шуму. Такі клавіатури не такі чутливі до потрапляння рідини на поверхню, як інші моделі. Для мембранних клавіатур характерний ефект «втоми», тобто з часом натискання клавіш стає легшим. Середня кількість натискань таких клавіатур становить приблизно 20 млн.

Ножичні клавіатури – принцип роботи такий самий, як і у мембранних клавіатур. Перевага – більш рівномірне натискання кнопок. Недолік – висока вартість.

Механічні клавіатури – на вихідну позицію кнопка повертається за рахунок пружини. Переваги – довговічність, розраховані приблизно на 50-100 млн натискань. Недоліки: шумність і вища, ніж інших клавіатур, вартість. При пролитті рідини клавіатуру швидше за все потрібно буде викинути або в крайньому випадку дуже довго приводити до робочого стану. Ефекту «втоми» немає.

Мембранно-механічні клавіатури – моделі, у яких більшість клавіш робляться мембранними, а найважливіші кнопки мають механічну конструкцію (W, A, S, D, Q, E, R, F).

Напівмеханічні клавіатури – поєднання принципу роботи механічних та мембранних клавіатур. Ефект «втоми» характерний для цих моделей. Переваги: рівень шуму нижче, ніж у механічних клавіатур, довговічніші, ніж мембранні клавіатури. Недолік – висока вартість.

Оптико-механічні клавіатури – як і в попередньому варіанті, клавіша повертається у вихідне положення завдяки пружині. Переваги: підвищена швидкість спрацьовування; тривалий термін експлуатації. Такі клавіатури підійдуть простим та професійним геймерам (кіберспортсменам).

Тип механічних перемикачів

Найбільш поширені такі типи механічних перемикачів.

Red – звуковий та тактильний відгук при натисканні відсутній. Однак існує можливість випадкового натискання сусідньої клавіші замість потрібної. Такі перемикачі зручні для швидкого багаторазового натискання, що важливо в іграх.

Blue – має тактильну та звукову (клацання) віддачу при натисканні. Моделі з цими перемикачами вибирають користувачі, що набирають великі обсяги тексту та невибагливі до акустичного комфорту.

Brown – проміжний варіант між Red та Blue. Натискання клавіші супроводжується тактильним зворотним зв'язком, але без клацання. Хороший варіант для набору текстів в офісі, оскільки робота з клавіатурою не завадить колегам.

Black – тактильний відгук відсутній, при цьому знижується ймовірність натискання сусідньої клавіші за рахунок тугішого ходу. Клавіатури з цими перемикачами також підходять для набору текстів.

Silver (speed) – спрацьовують дуже швидко та мають невисоке зусилля натискання. Пристрої, оснащені такими перемикачами – ідеальне рішення для геймерів та тих, хто швидко друкує. У той же час робота з такою клавіатурою потребує деякого досвіду, оскільки клавіша спрацьовує навіть за дуже слабкого натискання.

Маркування механічних перемикачів складається з назви бренду та типу механіки, наприклад Cherry MX Red, Gateron Brown, Outemu Blue, Kailh Silver Speed.

Найбільш поширені високоякісні механічні клавіатури із перемикачами Cherry MX. Дорогі моделі з перемикачами Gateron мають порівнянну якість, але забезпечують плавніший хід у порівнянні з Cherry MX. Зустрічаються і бюджетніші аналоги, забезпечені перемикачами Razer, Kailh, Outemu. Мінус таких варіантів – низькі експлуатаційні характеристики.

Для набору тексту

  • Cherry MX Blue – м'які, забезпечують легкий друк, але видають сильний шум.
  • Cherry MX Green – більш жорсткі, підходять для тих, хто любить сильно натискати на клавіші.

Для ігор

  • Cherry MX Red – досить м'які, рекомендуються звичайним геймерам.
  • Cherry MX Black – більш жорсткі, підійдуть професійним гравцям.
  • Cherry MX Speed – швидкі.

Існують і універсальні варіанти – пружні Cherry MX Clear, малошумні Cherry MX Silent, м'які Cherry MX Brown (схожі на Blue, але тихіші).

Тип розкладки

ANSI – «американський» тип розкладки. Особливості: однорядна клавіша Enter прямокутної форми, однакова ширина двох кнопок Shift, зворотний слеш розташований над клавішею Enter.

ISO – «європейський» тип розкладки. Відмінні риси: кнопка Enter має Г-подібну форму, лівий Shift коротший за правий, кнопка зворотного слеша розташовується зліва від клавіші Enter, правий Alt називається Alt Gr.

JIS – «японський» стандарт розкладки. Нагадує ISO. Відмінні риси: стандартна довжина лівої клавіші Shift, зворотний сліш знаходиться ліворуч від нижньої половини кнопки Enter, правий Alt називається Alt Gr (у деяких моделях).

KS – «корейський» формат розкладки. Відмінні риси: дворядна Enter L-подібної форми, клавіша зворотного слеша встановлена зліва від кнопки Backspace (остання робиться укороченою).

Кількість клавіш

Цей параметр впливає на функціональність клавіатури. Чим більше кнопок, тим ширші можливості девайсу. Кількість клавіш у різних моделях складає 20-150 штук. Стандартний варіант – 102-104 кнопки. Більша кількість клавіш властива спеціалізованим рішенням, наприклад, мультимедійним клавіатурам.

Також кількість кнопок залежить від типу розкладки. Наприклад, моделі з ANSI-розкладкою мають 104 кнопки (повнорозмірні) і 87 клавіш (компактні), а в клавіатурах з розкладкою ISO цей параметр становить 105 і 88 відповідно. Моделі JIS оснащуються 109 кнопками.

Особливості клавіш

Плоскі – підвищують швидкість набору тексту. Такими кнопками зручно скористатися під час ігор.

Малий хід клавіш – порівняно з високим ходом зручніший для швидкого набору тексту.

Острівного типу – ці моделі відрізняються від класичних аналогів більшою дистанцією між кнопками. Перевага – менша ймовірність випадкового натискання сусідньої клавіші замість потрібної. Недолік – складне очищення. Хороший вибір для швидкого введення інформації.

Функції, технології

Multi-Device – забезпечує швидке перемикання між декількома девайсами. В результаті можна одночасно користуватися клавіатурою, телевізором та планшетом.

Anti-Ghosting – виключає помилкові спрацьовування сусідніх клавіш під час гри. Така функція передбачається у геймерських моделях.

Ігровий режим – блокує роботу окремих клавіш, випадкове натискання яких може перервати чи порушити ігровий процес.

Синхронізація підсвічування – пов'язує налаштування підсвічування клавіатури з підсвічуванням інших пристроїв, наприклад відеокарти або миші. В результаті різні гаджети одночасно змінюють кольори, включають та вимикають підсвічування. Необхідна умова роботи цієї функції – підтримка однієї технології синхронізації всіма компонентами системи (кожен виробник розробляє свою технологію).

Виконання

Підсвічування клавіш – відіграє декоративну роль і робить комфортнішою роботу в умовах поганого освітлення. Рекомендується людям, які вважають за краще працювати в темряві.

Тонка – зменшений різновид класичної клавіатури. Товщина таких моделей не перевищує 1-2 см. Характеризується зниженим рівнем шуму та малим ходом клавіш. До тонких клавіатур відносяться і гнучкі моделі.

Безшумна – забезпечує дуже тиху роботу. Безшумна клавіатура – вибір для людей, які набирають великі обсяги тексту та воліють працювати в тиші. Також подібна модель стане в нагоді, якщо в сім'ї є маленькі діти.

Корпус Skeleton – забезпечує легке чищення клавіатури та швидку заміну клавіш. Такий корпус мають ігрові моделі.

Вбудована пам'ять – призначена для зберігання налаштувань, наприклад, макросів. Зустрічається в розвинених ігрових клавіатурах.

Підставка для рук – служить як опора для кистей рук. Деяким користувачам зручніше працювати з такою підставкою, іншим – ні.

Пило- та вологозахист – оберігає внутрішні компоненти клавіатури від негативного впливу довкілля. Клас пило- та вологозахисту записується за допомогою коду IPXX, де перша цифра вказує на ступінь захисту від пилу, друга – на ступінь вологозахисту. Просунуті клавіатури мають такий клас захисту:

  • IP54 – пилозахищений корпус, захист від бризок з будь-якого напрямку;
  • IP65 – пиленепроникний корпус, захист від водяних струменів з будь-якого напрямку;
  • IP68 – пиленепроникний корпус, девайс витримує тривале занурення на глибину більше 1 м (час перебування – більше 30 хвилин).

Додаткові кнопки – дозволяють швидко активувати окремі функції та програми (браузер, плеєр, калькулятор). При цьому не потрібно перемикатися між вікнами.

Кнопка Fn – при одночасному натисканні з іншою кнопкою змінює її функцію. Відіграє ту ж роль, що й додаткові кнопки, але заощаджує місце на клавіатурі. Зворотний бік цієї переваги – менша зручність. Кнопками Fn оснащені компактні моделі.

Кнопка CMD (macOS) – передбачена у клавіатурах для пристроїв з ОС Apple на борту. За функціоналом нагадує кнопку Ctrl для Windows.

Програмовані клавіші – ця опція дає можливість присвоїти клавішам різні функції. Такі кнопки особливо важливі в іграх, оскільки суттєво полегшують ігровий процес.

Кабель в обплетенні – в порівнянні зі звичайним шнуром більш надійний і стійкий до різких перегинів.

Знімний кабель – полегшує зберігання та транспортування клавіатури. А у разі пошкодження такого кабелю його легко можна замінити іншою без необхідності купувати нову клавіатуру.

Дисплей – відображає різні дані, корисні для роботи, наприклад, калькулятор або чат.

Індикатор заряду – показує рівень заряду акумулятора бездротової клавіатури. Знижує ймовірність несподіваної відмови пристрою через виснаження акумулятора.

Змінні ковпачки для клавіш (кейкапи) – відрізняються від звичайних клавіш яскравим забарвленням і входять до комплектації ігрових клавіатур. Дозволяють змінювати зовнішній вигляд девайсу залежно від конкретної ситуації: стандартні кнопки – для набору тексту, кейкапи – для ігор.

Додаткова зручність у роботі з клавіатурою забезпечують гумові ніжки (не дають гаджету ковзати) та висувні ніжки, призначені для регулювання кута нахилу пристрою.

Колір підсвічування

Одноколірний – найпростіше рішення. Представлено кількома різновидами:

  • білий – зустрічається у моделях для домашнього чи офісного ПК;
  • червоний, синій, зелений, фіолетовий – ці кольори притаманні ігрових клавіатур.

Багатобарвний – має понад три кольори, в деяких моделях доповнюється проміжними тонами. Ці моделі обійдуться дорожче за клавіатури з одноколірним підсвічуванням.

RGB – дає можливість встановити будь-який колір залежно від уподобань користувача. Також передбачає можливість синхронізації підсвічування клавіатури з підсвічуванням інших пристроїв. Найпрогресивніший і найдорожчий варіант.

Просунуті гаджети можуть похвалитися різними ефектами, зокрема, «перетіканням» кольорів один в одного або реакцією підсвічування зміну ігрової ситуації.

Маніпулятори

Тачпад – сенсорна панель, що дозволяє керувати курсором рухами пальців. Дозволяє користуватися комп'ютером без миші, але підходить тільки для простих завдань (робота з офісними програмами, веб-серфінг).

Колесо прокручування – служить для вертикального прокручування і перетворює клавіатуру на кшталт миші. В результаті економиться час, тому що не потрібно постійно переходити від клавіатури до миші та назад. Полегшує роботу з великим масивом даних. Колесо прокручування знадобиться, якщо миша відсутня або вона позбавлена аналогічного пристрою.

Трекбол – використовується для керування курсором шляхом обертання кульки. Дозволяє частково замінити мишу. Оптимальний для роботи з графічними програмами.

Трек-поінт – тензометричний джойстик. Ще одна альтернатива миші. Стане в нагоді тим, хто користується сліпим методом набору.

Роз'єми

USB-хаб – один або кілька USB-роз'ємів, вбудованих у клавіатуру. Дозволяє підключити до ПК різні периферійні пристрої, не використовуючи порти у системному блоці. Такий хаб допоможе і при утрудненому доступі до роз'ємів на системнику. Кількість периферії, що одночасно підключається, дорівнює числу USB-портів.

Вихід для навушників / вхід для мікрофона – дозволяє підключати до ПК зазначені гаджети без використання роз'єму у системному блоці. Стане в нагоді, якщо у мікрофона/навушників дуже короткий шнур.

Регулювання гучності

Через Fn – подібні клавіатури відносно дешеві та компактні за рахунок відсутності додаткових кнопок або коліщатка. Мінус – для регулювання потрібно одночасне натискання двох кнопок, що не всім зручно.

Колесо – зручніше за попередній варіант, але збільшує ціну клавіатури і робить її більш громіздкою. Зустрічається у ігрових моделях.

Сенсорний повзунок – дуже зручний варіант, що займає мінімум місця на клавіатурі. Також сенсорний повзунок сучасно виглядає і чудово поєднується із зовнішнім виглядом ігрової клавіатури. Недолік – висока вартість.

Додаткові кнопки – досить практичне рішення. При цьому додаткові кнопки дешевші і компактніші, ніж колесо або сенсорний повзунок.

Джерело живлення клавіатури / миші

AA («пальчикові») / AAA («мізинчикові») – змінних елементів живлення. Дозволяють швидко підготувати клавіатуру/миша до роботи. Недолік – витрати на придбання нових батарей.

Власний акумулятор (клавіатури) – позбавлений мінусу змінних елементів живлення, але потребує періодичної підзарядки, яка займає чимало часу.

Матеріал

Пластик – трапляється найчастіше. Існує глянсовий та матовий пластик. Перший красивіший, проте другий менш маркий.

Метал – міцніше, довговічніше і важче за пластиковий. Також металева клавіатура має привабливіший вигляд. Мінус – висока ціна. Із цього матеріалу виготовляються деякі ігрові моделі.

Поліуретан – еластичний матеріал. Використовується для гнучких клавіатур. Також із поліуретану виготовляються клавіатури-чохли для планшета, які у складеному вигляді виконують функцію чохла.

Розміри та вага

Від цих параметрів залежать експлуатаційні властивості клавіатури та зручність роботи з нею у дорозі або при підключенні до ноутбука. Також розмір враховують користувачі, які мають досить вузький стіл. Ширина та глибина девайса безпосередньо пов'язані з кількістю та розмірами клавіш.

Орієнтовні розміри клавіатури:

  • ширина – 15-55 см, найчастіше 40-50 см;
  • товщина (висота) – 2-4 см;
  • глибина – 15-25 см.

Вага клавіатури варіюється в межах 150-1500 г. Більшість моделей важить 500-1000 г. Чим важче девайс, тим він стійкіший. Масивні клавіатури менше згинаються, що позитивно впливає на зручність роботи.

Виробник

Варто відзначити, що клавіатури фірм A4Tech, Codegen, DeTech, Gembird, Genius, Lenovo, Packard Bell, Sven, SPEEDLINK, Samsung мають посередню якість. Що стосується найпростіших моделей, то вони всі досить надійні, тому що ламатися так особливо нема чому. Можуть відрізнятися від дорожчих дизайном, матеріалами та збиранням. Як правило, швидше починають стукати кнопки. Усі недоліки найдешевших клавіатур можна побачити у бездротових моделей. Основні проблеми– клавіатура перестає реагувати на натискання клавіш, залипають окремі кнопки, втрата зв'язку з ПК, швидко сідають батарейки. Бездротова продукція вищезгаданих брендів дуже посередня.

Відмінним поєднання ціни та якості мають клавіатури Rapoo, Gigabyte, Mad Catz, Tt eSPORTS, Microsoft, і, звичайно ж, Logitech і Razer. Саме цим брендам варто віддати перевагу. Якщо вам потрібна хороша якісна техніка для дому та офісу, то вам підійдуть бюджетні моделі. А якщо ви любите грати в комп'ютерні ігри, то варто звернути увагу на марки, що випускають ігрову продукцію, наприклад, Gigabyte, Mad Catz, Tt eSPORTS або Razer. Коштують такі клавіатури дорожче за інші, іноді в кілька разів. Однак саме вони максимально надійні та функціональні. Деякі бренди є спеціалізованими, при розробці вони намагаються максимально врахувати та задовольнити усі вимоги гравців та досвідчених користувачів.

Відгуки про статтю

Вообще устройства ввода данных должны быть удобны .Но друзья, внешний вид, тоже очень важен, к примеру, показать друзьям, что бы позавидовали. Вообщем оптимально это выбрать удобную клавиатуры, но для того что бы было вообще полный класс, можно сделать лазерную гравировку,мои друзья делали. Результатом довольны.

Интересная идея.