Як вибрати клітку для птиці

Вид

Клітка – короб, в якому стінки складаються із прутів або сіток. Забезпечує комфортний життєвий простір для птаха і обмежує свободу його пересування. Клітки застосовуються не тільки для утримання, а й для перенесення пернатих друзів.

Вольєр – простора клітка, призначена для утримання середніх і великих птахів. Вигідно відрізняється від звичайної клітки можливістю польоту пернатих.

Призначення і розміри

Габарити клітки залежать від виду і розміру птаха, а також кількості особин (при заселенні декількох тварин). Пташині апартаменти повинні бути досить просторими, щоб пернатий міг змахувати крилами не чіпляючись за прути і трохи політати. Необхідно передбачити місце для годівниць, поїлки та інших аксесуарів, якщо вони не входять в комплект поставки і купуються окремо.

В занадто вузькій клітці птах буде постійно відчувати стрес і мало рухатися, що призведе до ожиріння та інших захворювань. Найчастіше пернаті, що живуть в умовах обмеженого простору апатичні або агресивні. Надмірно великий будиночок коштує дорого і займає багато місця в приміщенні, що не завжди зручно. Крім того, маленький птах в занадто просторих апартаментах може відчувати себе некомфортно.

Для дрібних птахів (нерозлучники, хвилясті папуги, канарки) – набувають будиночки наступних розмірів (довжина, ширина, висота):

  • клітки – 40х25х30 см (для одного птаха), 60х30х40 см (для пари);
  • вольєри – 100х40х60 см.

Для середніх птахів (калита, корели, чорноголові аратинги) – купують апартаменти таких розмірів:

  • клітки – 50х40х60 см (для одного птаха), 80х40х70 см (для пари);
  • вольєри – 200х70х150 см.

Для лорі, кільчастих папуг – оптимальні розміри житла становлять:

  • клітки – 80х50х50 см (для одного птаха), 100х50х70 см (для пари);
  • вольєри – 200х70х150 см.

Для великих птахів – набувають апартаменти наступних розмірів:

  • клітки – 70х60х60 см (амазонські папуги, какаду), 100х80х80 см (ара);
  • вольєри – 200х70х150 см (амазонські папуги, какаду), 100х100х150 см (ара).

Форма основи і даху

Найчастіше купують клітки з прямокутною основою і плоским дахом. У такі моделі легко розмістити поїлки, годівниці, іграшки, жердинки. При цьому виріб зручний в обслуговуванні: очистити або відмити прямокутну клітку простіше, ніж модель химерної форми. Можна придбати прямокутну клітку з трикутним (двосхилим) дахом.

Популярними є і квадратні клітки, але при покупці переконайтеся, що виріб забезпечить птаху достатній життєвий простір.

Відомо, що перелякані папуги ховаються в кутах, і грамотно обраний будиночок повинен надавати таку можливість. З цієї причини не рекомендується купувати клітку з круглою основою. В подібному будиночку птахи втрачають орієнтацію в просторі, що негативно впливає на їхню психіку.

Клітки з куполоподібним або фігурним дахом (схожа на пагоду) відмінно виглядають, але небезпечні для птахів через наявність гострих виступів і кутів. В таких апартаментах утруднене прибирання внутрішнього простору і установка аксесуарів.

Відкривання

Дверцята в пташиних клітках відкриваються чотирма способами:

  • в сторону, зверху вниз і знизу вгору – безпечні для пернатих вихованців, але господарі часто забувають закривати дверцята (найкращий варіант – в бік);
  • ковзний (вгору-вниз) – найнебезпечніші дверцята, оскільки можуть впасти на шию або на лапки птаха, що призведе до тяжких травм.

Важливо: обираючи клітку, переконайтеся в надійності замка дверцят. Якщо купується модель з ковзними дверцятами, то докупіть спеціальне кільце з нержавійки (воно буде використовуватися як засувка).

Виконання

Додаткові дверцята – спрощують доступ до внутрішнього простору клітки і установку аксесуарів. До дверцят прикріплюється купалка, підвішуються штучні гнізда (дуплянки).

Висувний піддон – істотно полегшує чищення клітки.

Високий борт – запобігає розкидання сміття (наповнювача, лушпиння) за межі пташиного будиночка.

Уловлювач насіння – підтримує в клітці чистоту.

Перегородка для поділу клітки – розділяє внутрішній простір клітки на зони. Дозволяє утримувати в клітці два види птахів.

Решітка на дні клітки – запобігає контакт птаха зі сміттям, що лежить на піддоні. Зокрема, таке рішення виключає поїдання твариною корму, змішаного з послідом і псування піддону. А ось для дрібних тварин, часто бігаючих по клітці, решітка небажана: вона ускладнить переміщення і спровокує перелам лапки.

Ручка для перенесення – полегшує транспортування клітки.

Кільце для підвішування – дозволяє підвісити клітку в приміщенні або на вулиці в теплу пору року.

Конструкція для вигулу – дає можливість вигулювати вихованця на даху будиночка.

Коліщатка – дозволяють переміщати громіздку клітку по кімнаті.

Відкривний верх – служить для вигулу пернатого улюбленця.

Посилені прути – відмінно протистоять ударам потужних дзьобів великих птахів (какаду, жако, ара). Подовжують термін експлуатації виробу.

Розбірна конструкція – спрощує обслуговування клітки і розміщення в ній різних аксесуарів.

Комплектація

Годівниця, поїлка – посуд для корму, питної води. Наявність цих аксесуарів позбавляє від необхідності купувати їх окремо.

Важливо: в клітці повинна бути поїлка і дві, а краще три годівниці (для мінеральної суміші, зернового і вологого корму). Якщо в будиночку живе кілька птахів, то слід придбати комплект годівниць для кожного вихованця.

Тримач для ласощів – дозволяє зафіксувати на прутах клітки ласощі.

Жердинка – використовується птахом для розваги і відпочинку. Кількість жердинок визначається габаритами клітки (2-4 штуки), а діаметр – розмірами пернатого вихованця (для дрібних птахів – 1 см, для середніх – 2 см, для великих – 4 см).

Гойдалка, іграшка, дзеркало з дзвіночком – аксесуари для ігор, що поліпшують настрій птиці. Такі предмети скрасять пернатому самотність, коли господаря немає вдома.

Купалка – ємність, в якій птах приймає водні процедури. Особливо корисна в теплу пору року або в період линьки.

Підставка – надає клітці закінченого вигляду, перетворюючи її в пташиний куточок. Дає можливість розмістити житло пернатих в потрібному місці і полегшує догляд за ним. Зустрічаються підставки з поличками для корму і аксесуарів, а також моделі, оснащені коліщатками.

Матеріал і покриття

Клітки для птахів зазвичай виготовляють з металу або комбінації металу і пластика. Рідше зустрічаються привабливі на вигляд і дорогі моделі з металу і дерева.

Обирайте клітки, зроблені з нержавіючої сталі з полімерним або хромованим покриттям. Також продаються пташині будиночки, у яких прути покриті екоемаллю. За заявами виробників таке покриття стійке до механічних впливів, що виключає отруєння птахів і зберігає первинний вигляд протягом довгого часу.

Моделі, які виконуються з міді або латуні небезпечні для пернатих через окислення таких металів під впливом миючих засобів і вологи. Утримайтеся від покупки кліток з пофарбованого або оцинкованого заліза – покриття з часом відшаровується, а його частинки, будучи проковтнутими папугою, викличуть отруєння.

Купуючи клітку, зверніть увагу на дистанцію між прутами. Занадто великий зазор приведе до застрявання голови птаха між прутами при спробі вибратися з будиночка. Якщо ж дистанція дуже мала – тварині буде важко розглядати.

Орієнтовна відстань між прутами клітки:

  • для дрібних птахів – 10-15 мм;
  • для великих птахів – 20-25 мм.

Також враховується діаметр прутів клітки:

  • для дрібних птахів – 2 мм;
  • для великих птахів – 3-4 мм.
Відгуки про статтю