Як вибрати колісний диск

Колісний диск – металева кільцева деталь, яка разом з гумовою шиною є складовою частиною автомобільного колеса.

Тип

Штамповані сталеві – дешеві, міцні, легко ремонтуються, але схильні до корозії та досить важкі, що погіршує плавність ходу і керованість авто, збільшують витрату пального, а також призводять до швидкого зносу підвіски. Для деяких водіїв недоліком може бути й простий зовнішній вигляд дисків.

Штамповані диски відмінно підійдуть для їзди за містом і руху по неякісному дорожньому покриттю. Вони стануть оптимальним рішенням і при обмеженому бюджеті. Штамповані диски рекомендуються для недосвідчених автомобілістів.

Легкосплавні (алюміній, магній, титан) – набагато легше штампованих дисків, що підвищує комфорт при русі, поліпшує керованість авто, знижує витрату палива і позитивно позначається на терміні експлуатації підвіски.

Легкосплавні диски добре охолоджують гальмівний механізм авто внаслідок наявності великих отворів між спицями. Крім того, подібні вироби відрізняються ефектним зовнішнім виглядом і різноманітні за дизайнерським виконання. Недолік – вища вартість. Ціна легкосплавних дисків залежить від матеріалу.

Особливості матеріалів колісного диска:

  • алюміній – дешевий, легкий, але схильний до тріщин;
  • магній – легше алюмінію, але дорожче і вибагливіше в експлуатації (гарні тільки в сухому кліматі, оскільки висока вологість викликає корозію);
  • титан – найміцніший і дуже дорогий, зустрічається рідко.

Види легкосплавних дисків.

Литі – виготовляються шляхом звичайної виливки. Такі диски є найдешевшими з легкосплавних аналогів. Водночас вони недостатньо міцні, погано переносять серйозні навантаження (при сильному ударі розколюються) і не відновлюються. При частому русі по дорогах низької якості на литих дисках утворюються мікротріщини.

Ковані – виробляються за допомогою відливання під тиском. В результаті диски виходять більш міцними та легкими. При дуже сильному ударі такі диски гнуться, а не руйнуються. До переваг кованих дисків відноситься і висока корозійна стійкість. Недоліки: висока ціна та обмежений модельний ряд.

Катані – виготовляються литтям з розгойдуванням обода. По міцності та вартості займають проміжне місце між литими та кованими моделями.

Збірні (складові) – збираються з трьох частин, які з'єднуються в обода за допомогою болтового кріплення. З експлуатаційної точки зору ці диски не мають переваг перед суцільнолитими аналогами, але відрізняються ефектним зовнішнім виглядом.

Литі диски підійдуть досвідченим водіям, які вважають за краще їздити на високих швидкостях. Але найкраще придбати ковані диски – вони практично «вічні» і з лишком окуплять заплачену ціну.

Маркування

Приклад маркування колісного диска: 6.5Jx15 H2 5x100 ET45 d54.1.

Розшифровка:

  • 6.5 – ширина обода диска (6.5 дюймів);
  • J – профіль закраїни обода (не важливий при виборі диска);
  • 14 – діаметр профілю колісного диска (14 дюймів);
  • H2 – два виступи на внутрішній частині обода (важливий лише для авто, що беруть участь в кільцевих перегонах);
  • ET 45 – позитивний виліт колісного диска (45 мм), негативний виліт позначається зі знаком « – »;
  • 5х100 – кількість кріпильних отворів (5) і розташування їх по колу в 100 мм;
  • d54.1 – діаметр центрального отвору (54.1 мм).

Зустрічається й інший варіант маркування: W5 R13 PCD4x98 ET40 DIA58.6.

Розшифровка:

  • W5 – ширина обода диска (5 дюймів);
  • R13 – діаметр обода диска (13 дюймів);
  • PCD4x98 – кількість кріпильних отворів (4) і розташування їх по колу діаметром в 98 мм;
  • ET40 – позитивний виліт колісного диска (40 мм);
  • DIA58.6 – діаметр центральних отворів (58.6 мм).

Інші позначення:

  • дата виготовлення (рік і тиждень) – наприклад, 0408 (четвертий тиждень 2008 року);
  • TUV, SAE, ISO – відповідність міжнародним стандартам;
  • MAX PSI – гранично допустимий тиск в шині;
  • MAXLOAD – гранично допустиме навантаження на колесо (в фунтах або кілограмах).

Обід

Обираючи колісний диск по діаметру (R) і ширині (W) обода необхідно дотримуватись рекомендацій виробника авто і значні відхилення від цих параметрів неприпустимі. Можливі відхилення по ширині: 0.5-1.0 дюйм (для дисків до 14 дюймів), 1.0-1.5 дюйма (для дисків від 15 дюймів).

Занадто широкий диск потребує шини відповідного розміру (не виключено тертя об колісну арку), а занадто вузький диск з такою ж гумою погіршить ходові та гальмівні якості автомобіля.

Важливо: ширина обода підбирається з таким розрахунком, щоб вона на 25-30% була менше ширини профілю шини. Наприклад, для шини 180/80 R 15 89 H ширина обода колісного диска обчислюється таким чином: спочатку 180 мм – ширина профілю шини – перекладається в дюйми (для цього розділіть 180 на 25.4). Потім від отриманого значення відніміть 25-30% і округлить. Результат – ширина обода колісного диска становить 5 дюймів.

Існують диски з діаметром 10; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18; 19; 20; 21 і 22 дюйми. Найчастіше зустрічаються моделі на 13; 14; 15; 16 дюймів.

Деякі автолюбителі встановлюють диски більшого діаметру, ніж це рекомендується виробником. Чим більше діаметр диска, тим нижчий профіль шини.

Збільшення діаметра сприятливо впливає на керованість, підвищує курсову стійкість і коефіцієнт зчеплення шини з дорогою, надає стильний вигляд машині, а також зменшує вагу колеса. Водночас більший діаметр диска погіршує прохідність, знижує комфортабельність їзди та підвищує ризик пошкодження диска. Таке рішення виправдано тільки для якісного дорожнього покриття.

При дуже великому діаметрі диск не впишеться в колісну арку, при дуже маленькому – не підійде до посадкового місця.

Інші характеристики

Діаметр центрального отвору (DIA) – розмір отвору в центрі диска, який служить для монтажу колеса на маточину. Для надійної установки цей параметр повинен бути не менше розміру маточини (при перевищенні скористайтеся перехідними кільцями). Якщо ж DIA менше розміру маточини, то такий диск буде неможливо встановити.

Діаметр розташування отворів (PCD) – діаметр уявного кола, на якому знаходяться кріпильні отвори колісного диска. Варто знати, що в деяких дисках присутній два комплекти таких отворів, що мають різний діаметр.

При установці колісних дисків на автомобіль відхилення від рекомендованого значення PCD не допускаються, в іншому випадку при їзді таке колесо буде «бити», а кріпильні болти – відкручуватися від маточин.

Важливо: PCD не завжди легко виявити, а в деяких дисках цей параметр і зовсім невідомий. Щоб виміряти діаметр розташування отворів, необхідно знати кількість отворів і відстань між центрами дальніх гайок і болтів.

  • Для дисків з 4 болтами (гайками) PCD тотожне дистанції між центрами протилежних болтів (гайок).
  • Для дисків з 5 болтами (гайками) PCD тотожне дистанції між центрами будь-яких не сусідніх болтів (гайок) помножене на коефіцієнт 1.051.

Кількість кріпильних отворів (під гайки або болти) – цей параметр для маточини та колісного диска повинен бути однаковим, оскільки в іншому випадку його надійна установка буде неможлива. Найчастіше таких отворів налічується від 3 до 9. При виборі диска за цим параметром дотримуйтесь рекомендацій виробника транспортного засобу.

Виліт або винесення диска (ET) – дистанція між двома уявними площинами: симетрії обода і кріпильною.

Обираючи диск за цим параметром, також дотримуйтесь рекомендацій виробника. Відхилення навіть на міліметр не допускаються: при зменшенні вильоту значно підвищується навантаження на маточину, підшипники, підвіску, що тягне за собою їх передчасний вихід з ладу, при збільшенні – диск упреться в деталі гальмівного механізму.

Для деяких водіїв зменшення вильоту має переваги: покращення керованості та надання авто стильного вигляду (через колеса, що виступають з арки).

Виліт буває:

  • нульовий – кріпильна площина і вертикальна вісь симетрії диска збігаються;
  • позитивний – кріпильна площина зміщена до зовнішньої сторони диска (назад від осі симетрії), найбільш поширений варіант;
  • негативний – кріпильна площина зміщена до внутрішньої сторони диска (вперед від осі симетрії).

Важливо: виліт диска можна розрахувати за формулою: ET = a – b / 2, де

  • а – дистанція від внутрішньої площини диска до кріпильної площини;
  • b – ширина (просвіт) диска.

Інформація про допустимий діаметр розташування отворів і вильотів для конкретної моделі авто міститься в сервісній книжці авто і каталогах вживаності різних виробників дисків. Недотримання цих рекомендацій скорочує термін служби підвіски, погіршує ходові характеристики та найголовніше – різко підвищує ризик аварії.

X-фактор – дистанція між задньою стороною диска і кріпильною площиною. Цей параметр вказує на сумісність диска з деталями гальмівного механізму. Диск з великим значенням x-фактора підійде для авто, в якому супорт значно виступає за кріпильну площину. Якщо ж x-фактор дорівнює нулю, то подібний диск призначений для авто, де деталі гальмівного механізму не виступають за кріпильну площину.

Деталі кріплення

Зверніть увагу на кріпильні болти або гайки. Вони мають сферичну, плоску або конічну притискну частини. Зовнішній діаметр різьби для деталей кріплення зазвичай становить 12 або 14 мм з кроком 1.25 або 1.5 мм. Для надійного кріплення диска болт (гайка) повинна закручуватися на 5-6 оборотів (якщо таких оборотів понад 6-10, то болти зачеплять елементи гальмівного механізму).

Колір

Барвистий шар колісного диска виконує декоративну і захисну функцію. Сталеві моделі фарба оберігає від корозії при контактах з вологою, а алюмінієві – від негативного впливу зовнішнього середовища, наприклад, талого снігу, змішаного з сіллю або бензинових розводів у воді.

Найчастіше сталеві диски забарвлюються в чорний і сріблястий, а легкосплавні – в сріблястий, темно-сріблястий, чорний матовий, чорний глянсовий колір. Також зустрічаються моделі яскравих кольорів – в тому числі сині, зелені, білі, червоні. Цікавий варіант – комбінація кольорів: диск – чорний, а обід – білий.

При бажанні можна пофарбувати придбаний диск в потрібний колір. Для цього слід звернутися в сервіс-центр, який надає подібну послугу.

Поради щодо вибору

  • Купуйте колісні диски в спеціалізованих магазинах. При виборі віддавайте перевагу відомим брендам, чия продукція пройшла випробування часом.
  • Диски повинні відповідати технічним характеристикам автомобіля – це вбереже підвіску від передчасного зносу і забезпечить стійкість автомобіля при їзді. Естетичні якості дисків другорядні.
  • Огляньте диски на предмет відсутності пошкоджень: вм'ятин, подряпин, тріщин, заводських дефектів.
  • Чим легше диск, тим краще динамічні якості транспортного засобу.

Колісні диски потребують регулярної мийки. Крім того, диски слід підфарбовувати при пошкодженні шару фарби (удари об бордюри, камені, інші предмети). Для захисту, очищення, додання блиску бажано періодично обробляти диски спеціальними поліролями.

Відгуки про статтю