Як вибрати комп'ютерний стіл

Комп'ютерний стіл – має нішу для розміщення системного блоку, висувну панель для клавіатури і миші, велику кількість ящиків і полиць, де можна зберігати документи, книги. За допомогою спеціальних надбудов такий стіл дозволяє регулювати кут нахилу і висоту монітора.

Тип

Прямий (лінійний) – класичний варіант, який нічим не відрізняється від звичайного письмового столу і володіє його головною перевагою: можливістю розміщення в будь-якому місці кімнати (в тому числі у стіни). Відповідно і недоліки у нього ті ж: наявність гострих кутів і скромність дизайну.

Г-подібний (кутовий) – розміщується в кутку кімнати і дозволяє раціонально використовувати простір приміщення. Компактний і місткий, Г-подібний стіл стане оптимальним рішенням для малогабаритної кімнати. Недоліком цієї моделі є його вузька «спеціалізація»: ніде, крім як у кутку його не встановиш, а значить, можливі проблеми з освітленням.

U-подібний – завдяки наявності бічних робочих поверхонь, забезпечує найбільшу місткість і комфорт. На такому столі можна помістити ПК, численні периферійні пристрої, канцелярське приладдя, документи, інші речі і все це буде перебувати під рукою. U-подібна модель – ідеальний варіант для тих, хто тривалий час працює за ПК, але вона вимагає дуже багато місця.

Важливо: будь-який тип комп'ютерного столу зазвичай виготовляється в двох виконаннях – в лівосторонньому і правосторонньому (для лівшів і правшів).

Матеріал

Найчастіше каркас столу (в тому числі ніжки) виконується з дерева, ДСП або металу. Стільниця може бути виготовлена з інших матеріалів, наприклад, скла.

Дерево – екологічний і міцний матеріал, який не потребує особливого догляду. Дерев'яний стіл ефектний на вигляд і приємний на дотик. Недоліки: висока ціна і масивність.

ДСП – нагадує дерево, при цьому ціна його значно нижче, що зробило ці столи найпопулярнішими. Завдяки спеціальному захисному покриттю (полімерне, меламінове) або шпоні, що підвищує стійкість до вологи і механічних впливів, стільниці відрізняються різноманітністю дизайнерських рішень.

До недоліків ДСП відноситься розбухання матеріалу при пошкодженні і намоканні, деформація отворів при частому збиранні та розбиранні, а також токсичність (виділення формальдегідів). Якість покриття також не завжди задовільна: часто захисна поверхня здувається і покривається тріщинами, через які небезпечні речовини і потрапляють в повітря.

Важливо: зверніть увагу на маркування екологічного класу (Е1; Е2; Е3). Чим менше цифра, тим безпечніше стіл. Кращим вибором будуть меблі класу Е1; Е0. Крім того, варто переконатися в наявності захисного покриття на задніх ребрах столу, оскільки в недорогих моделях воно часто відсутнє.

Товщина плити ДСП повинна становити не менше 17 мм.

МДФ – більш міцний і екологічний матеріал. Ціна столу з МДФ вище, ніж аналогічного виробу з ДСП.

Скло – ексклюзивне рішення, освіжаюче інтер'єр і візуально розширююче приміщення. Такий стіл екологічний, легко миється і практично не дряпається. Недоліком скла є менша міцність в порівнянні з іншими матеріалами. Цей матеріал добре збирає відбитки пальців, а отже, вимагає постійного догляду, «холодний» на дотик. Не варто купувати скляний стіл, якщо в будинку є діти.

Важливо: товщина скляної стільниці повинна бути не менше 10 мм.

Метал – найміцніший, але «холодний» матеріал. Часто каркас столів виконується з металу, а стільниці – з іншого матеріалу, наприклад, скла. Для створення комп'ютерних столів найчастіше використовуються нержавіюча сталь і алюміній.

Деякі деталі комп'ютерного столу виготовляються з інших матеріалів. Наприклад, полиці і ніжки можуть виконуватися із пластику, а кромки столів обклеюються ПВХ-стрічкою.

Столи з ДСП та МДФ однаково хороші як для будинку, так і для офісу, столи з металевим каркасом і скляною стільницею доречні скоріше в офісі.

Розміри

Перед вибором відповідного комп'ютерного столу необхідно за допомогою рулетки виміряти місце, де він буде знаходитися, а також розмір дверного отвору.

Слід пам'ятати, вільної площі має бути достатньо не тільки для самого столу, але і для крісла і тумби, якщо в ній є необхідність. Щоб правильно обрати розмір стільниці, необхідно знати параметри монітора, системного блоку, принтера, сканера, клавіатури та інших пристроїв.

Важливо: в невеликій кімнаті стіл можна нарощувати по вертикалі (додаткові полиці і ніші), в більш просторому приміщенні можна збільшувати його по горизонталі (додаткові стільниці, тумби).

Довжина

Стандартна довжина коливається в межах 110-140 см (мінімум – 90 см). Ширина столу зазвичай становить 50-80 см (РК-монітор – 60-65 см, ЕПТ-монітор – 80 см). Чим ширше стіл, тим зручніше на ньому працювати, але дуже широка модель потребує багато місця. Ширина висувної полиці повинна бути достатньою для комфортної роботи з клавіатурою і мишкою.

Глибина

Глибина стільниці повинна забезпечувати знаходження екрану на відстані 1 м (глибина – 60-90 см) і зручну роботу з документацією. Добре зарекомендували себе моделі з напівкруглим вирізом в стільниці, який збільшує корисну площу, а отже, за таким столом буде комфортно працювати.

Висота

Стандартна висота столу становить 75-80 см, але в деяких моделях її можна регулювати, що особливо корисно для зростаючих школярів. При цьому слід пам'ятати, що стільниця повинна знаходитися на рівні сонячного сплетіння, а ноги сидячого за столом повинні впевнено стояти на підлозі і бути зігнутими під прямим кутом (90°).

Розрахувати оптимальну висоту столу можна за такою формулою:

Зріст людини * 75 см (стандартна висота столу)/cредній зріст (чоловіки – 175 см, жінки – 162 см)

Наприклад, для чоловіка зростом 180 см висота столу буде обчислюватися так:

  • (180 смх75 см)/175 см (в результаті висота столу становитиме 77 см).

Важливо: деякі столи дозволяють регулювати не тільки висоту стільниці, але і кут її нахилу. Оптимальні параметри кута нахилу: для письма – 15°, для малювання – 20 °.

Інші розміри:

  • відстань між стільницею і полицею для клавіатури зазвичай не перевищує 8-12 см;
  • відкриті полиці з ДСП довжиною понад 70 см повинні мати товщину не менше 26 мм;
  • розмір підставки для монітора складає 12-20 см (середній параметр – 15 см);
  • кромка столу повинна бути не менше 2 мм, в іншому випадку вона може швидко відірватися.

Оснащення

Висувна полиця під клавіатуру – економить робочу поверхню столу і тим самим розширює його функціональність: одним рухом руки комп'ютерний стіл перетворюється в письмовий. Довжина полиці може збігатися з розмірами стільниці, а може бути менше – приблизно 50 см.

Недоліком цього пристосування є те, що під час набору лікті будуть висіти в повітрі, а отже, швидко настане втома рук, а потім і розтягнення кистей. Цей мінус можна компенсувати придбанням спеціальної підставки для рук.

Важливо: в якісному столі всі ролики і напрямні висувної полиці – металеві. Пластикові аналоги не витримують навантаження (вага клавіатури, тиск рук) і швидко виходять з ладу.

Підставка для системного блоку – захищає пристрій від ударів. Вона зустрічається в двох основних варіантах:

  • стаціонарна – має ряд обмежень: висока ймовірність перегріву ПК, проблеми при підключенні навушників, USB-флеш-накопичувачів і інших пристроїв;
  • викотна – більш сучасне рішення, позбавлене недоліків стаціонарної полиці: при необхідності можна легко підключити до ПК будь-які аксесуари.

Важливо: досить часто можна зустріти відкриту стаціонарну підставку, яка забезпечує хорошу вентиляцію і вільний доступ до задньої частини системного блоку, в тому випадку, якщо стіл не приставлений впритул до стіни.

Полиці для колонок, CD, периферії (надбудови) – оптимізують простір столу, в результаті чого у користувача буде достатньо місця для роботи, і при цьому все необхідне буде знаходитися під рукою. Та й вигляд робочого місця буде більш естетичним. Всі полиці закріплюються на столі за допомогою металевих напрямних.

Обертова підставка, для монітора – дозволяє повертати монітор в різні боки. Така підставка стане в нагоді для тих, хто дивиться багато фільмів за ПК: перегляд кіно буде зручним з будь-якого місця кімнати.

Висувні ящики – служать для зберігання документів, канцелярського приладдя та інших речей. Чим більше таких ящиків, тим функціональніше стіл, проте і вага його зростає.

Кабель-менеджмент – система, що складається з декількох розеток і кабель-каналів. Така система забезпечує зручну роботу з проводами комп'ютера і оргтехніки, запобігає їх сплутування і робить робоче місце більш охайним. Столи з кабель-менеджментом коштують дорожче.

Тумба – невисока часто викотна шафка з ящиками. Іноді таке рішення буде практичніше, хоча і трохи дорожче, ніж наявність великої кількості скриньок в самому столі. Слід пам'ятати, що в цьому випадку ящики не повинні висуватися більш, ніж ¾, а якщо відразу користуватися 2-3 ящиками, то тумба може перекинутися.

Коліщатка – істотно полегшують переміщення столу по кімнаті. Цей аксесуар стане в нагоді користувачам, які планують часто міняти обстановку в приміщенні. Стіл на коліщатках обов'язково повинен мати стопорний механізм, що забезпечує надійну фіксацію в одному положенні.

Підставка для ніг – при тривалій роботі за ПК знімає напругу з ніг і покращує кровообіг в судинах (профілактика варикозу). Для досягнення ефекту, потрібно час від часу ставити ноги на підставку.

Практика показує, що бічна підставка для монітора скоріше шкідлива, ніж корисна: верхня кромка монітора повинна знаходитися паралельно верхньому краю екрану, а його центр – нижче рівня очей. Якщо монітор знаходиться вище і під кутом, то це негативно позначиться на здоров'ї очей і хребта.

Якість

Якісний стіл має відповідну документацію (сертифікат, висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи), а також інструкцію по збірці.

Переконайтеся, що на поверхні стільниці немає дефектів – найменший відкол призведе до руйнування покриття (особливо це стосується виробів з ДСП та МДФ). Варто перевірити і якість фурнітури (ролики, ручки, петлі на дверях). Бажано, щоб вони були металевими.

Торці стільниці – найуразливіші місця – повинні бути обклеєні пластиковою або металевою облямівкою для захисту від подряпин і стирання. Якщо між облямівкою і стільницею виявилися зазори, то це говорить про низьку якість продукції: потрапляння вологи в ці місця призведе до псування стільниці. Якщо така облямівка буде трохи вище краю стільниці, то олівці і ручки не будуть скочуватися зі столу.

Добре, якщо ніжки металевого столу будуть з'єднані додатковими деталями – це додасть йому велику стійкість.

Додатково

  • для школяра і студента відмінно підійде стіл, який має навісні полиці, щоб звільнити місце для письмової роботи, підручників;
  • геймерам варто придивитися до моделей без висувної полиці для клавіатури і з широкою стільницею, де можна розмістити джойстики та динаміки;
  • кіноманам варто звернути увагу на столи, оснащені обертовою підставкою для монітора;
  • для домашнього офісу оптимальним вибором буде модель з великою кількістю полиць і тумбою;
  • для ноутбука краще придбати спеціальний стіл, який має менші розміри, а для паперової роботи цілком підійде звичайний письмовий стіл.

Поради

  • обираючи стіл, необхідно за нього сісти і оцінити зручність перебування за ним;
  • стіл слід встановлювати таким чином, щоб уникнути попадання на монітор прямих сонячних променів, інакше швидкої втоми очей не уникнути;
  • при виборі місця врахуйте, що гірше становище тіла за столом – це сидіти до нього впритул;
  • добре, якщо поруч з обраним місцем буде знаходитися розетка (подовжувач – не найкращий варіант з точки зору безпеки);
  • бажано, щоб колір комп'ютерного столу гармоніював з інтер'єром кімнати. Не варто купувати столи темних тонів – вони створять різкий контраст з яскравим екраном, що може негативно вплинути на зір.

При виборі комп'ютерного столу не варто економити: якісний і комфортний виріб прослужить довгі роки і збереже здоров'я.

Відгуки про статтю

Купил домой компьютерный столик, который регулируется по высоте. Собрал самостоятельно. В инструкции более чем понятно показан процесс сборки. В комплекте были все необходимые болты и саморезы. По сути сам процесс сборки занял не больше 20 минут. Конструкция получилась надежной. Регулятор работает как часы. Рекомендую всем.