Як вибрати килим, килимок

Килим – тканий або нетканий виріб, призначений для покриття підлоги і стін. Килим захищає приміщення від холоду, що йде від підлоги, поглинає шум, сприяє нормалізації вологості, а також відіграє декоративну роль. За допомогою килимів розмежовують простір кімнати.

Килими можна розділити на дві категорії.

Ткані – ефектні на вигляд, міцні, довговічні, але досить дорогі.

Неткані – дешевший варіант. Такі килими зустрічаються в двох видах:

  • голкопробивні – оптимальний баланс низької вартості, міцності і високої стійкості до зношування. Зовнішній вигляд таких килимів невибагливий;
  • голкопрошивні (тафтингові) – за зовнішнім виглядом і якістю наближаються до тканим виробам, при більшій практичності і меншій вартості. Голкопрошивні килими можуть бути петльовими, ворсовими або комбінованими.

Сучасні килими

Матеріал

Натуральні

Екологічні, міцні, довговічні, відмінно зберігають тепло, вбирають вологу і пропускають повітря. Ворс в натуральних килимах має гарну пружність. Натуральні килими приємні на дотик, але коштують дорого, складні у догляді (погано переносять вплив вологи) і можуть викликати алергію.

Вовна – застарілий варіант, який зустрічається в квартирах все рідше. Незважаючи на це, вовняні килими ефектні на вигляд, приємні на дотик, мають високі теплоізоляційні якості і служать дуже довго (до 50 років). Висока ціна, схильність до швидкого забруднення і впливу молі, обмеженість колірних і дизайнерських рішень зробили вовняний килим неактуальним.

Важливо: вибираючи вовняний килим необхідно дізнатися, чи оброблений він спеціальними складами, які захищають його від молі і цвілі.

Шовк – легкий, приємний на дотик, красивий і зносостійкий, довше інших матеріалів зберігає колір. Блискучий шовковий килим змінює відтінки залежно від освітлення, а тонка шовкова нитка дозволяє домагатися надзвичайно докладного малюнка. Завдяки цим якостям шовковий килим часто відносять до творів мистецтва. Шовкові килими особливо гарні для декорування стін.

Шовковий килим коштує дуже дорого і вимагає особливого догляду, оскільки він погано переносить тривалий вплив УФ-променів (може вицвісти), а при порушенні режиму прання – злиняти.

Важливо: щоб відрізнити шовковий килим від виробу з віскози (штучного шовку), слід відрізати кілька ниток бахроми і підпалити їх. Шовк буде чорніти і пахнути як палене волосся, а віскоза – перетвориться в білий попіл, який має запах згорілого паперу.

Бавовна – тонкий, м'який і недорогий матеріал, не накопичує статичну електрику. Недоліками бавовняного килима є: підвищена здатність вбирати вологу, низька міцність і стійкість до зношування. Такий килим можна використовувати для зонування інтер'єру, розставляючи кольорові акценти.

Джут – порівняно недорогий і досить міцний матеріал. Джутові килими дають усадку при попаданні рідини.

Сизаль – міцне і стійке до зносу і бруду волокно. Такий килим простий в догляді, не викликає алергію, але сильно вбирає вологу. Часто в сизаль додають шерсть і джут – вони підвищують його міцність і зносостійкість.

Сучасним трендом є шкіряні килими. М'які і приємні на дотик вироби виглядають дуже ефектно, але мають високу ціну. Іноді вони мають неправильну форму, оскільки створюються з клаптиків.

Синтетичні

Прості в догляді, стійкі до впливу вологи, не викликають алергії і відрізняються багатством відтінків і фактур. Килими з синтетичних матеріалів дешевше, ніж аналоги з натуральних волокон.

Синтетичні килими набагато швидше зношуються, погано зберігають тепло і накопичують статичну електрику. Ворс в таких килимах недостатньо пружний, в результаті чого вони легко мнуться. Варто відзначити і низьку пожежну безпеку цих килимів.

Акрил (штучна вовна) – за властивостями нагадує вовну, але на відміну від неї не викликає алергії. Акрилові килими не вигоряють на сонці, майже не мнуться і не накопичують статичну електрику. Такі вироби недостатньо зносостійкі, на них можуть з'явитися «катишки». Тому акриловим килимам потрібне часте чищення.

Поліестер (поліефір) – як і попередній матеріал за своїми якостями наближається до вовни. Поліестер вигідно відрізняється від акрилу високою стійкістю до зношування і забруднень, а також меншою вартістю. В той же час такий килим гірше відновлює свою форму після деформації.

Поліпропілен (олефін) – класичний варіант, має всі переваги синтетичних матеріалів, але не накопичує статичну електрику. Недолік – малий термін експлуатації (4-5 років). Одним з різновидів поліпропілену є хіт-сет, що відрізняється підвищеною міцністю.

Поліамід (нейлон) – блискучий, міцний, стійкий до зносу і деформації, не горючий матеріал. Такий виріб прослужить довше аналога з поліпропілену. Недоліками нейлонових килимів є їх висока ціна і схильність до вигоряння під впливом УФ-променів.

Штучні

На відміну від синтетичних матеріалів виробляються з натуральної сировини. Наприклад, віскозу отримують з деревної целюлози, а бамбук – з однойменного дерева. Такі волокна мають ереаги синтетичних, але при цьому є екологічно чистими матеріалами. Вони приємні на дотик і не накопичують статичну електрику.

Віскоза (штучний шовк) – за своїми якостями наближається до натурального шовку. Зокрема, такий килим ефектно виглядає і не мнеться. Однак по довговічності і стійкості до зношування віскозний килим значно поступається шовковому. До того ж, віскоза погано переносить вплив вологи (тільки суха чистка) і недостатньо стійка до забруднень.

Бамбук – міцний і стійкий до зношування матеріал. Своїм блиском нагадує шовк і віскозу, володіє антибактеріальними властивостями. Недоліком бамбукових килимів є порівняно велика вага моделей з довгим ворсом.

Ворс

Висота (довжина)

Від висоти ворсу залежать споживчі властивості килима. Чим довше ворс, тим м'якше і красивіше килим, але тим складніше за ним доглядати. Слід зазначити, що довговорсові килими програють в зносостійкості аналогам з більш коротким ворсом.

Висота ворсу коливається в межах 5-50 мм. По висоті ворс поділяють на три категорії:

  • короткий (до 5 мм) – такі килими мають тривалий термін служби і не потребують спеціального догляду; оптимальний варіант для передпокою, може використовуватися і на кухні;
  • середній (5-15 мм) – оптимальне поєднання м'якості і практичності, такий килим ідеально підійде для дитячої;
  • довгий (від 15 мм) – ці килими дуже м'які, але вимагають дбайливого поводження; килими з довгим ворсом прекрасно впишуться в інтер'єр вітальні та спальні.

Без ворсу – самий практичний варіант, але такий килим дуже жорсткий, та й вигляд у нього невибагливий. Безворсовий килим має низьку звукоізоляцію. Такий килим відмінно підійде в передпокій, кухню, на веранду.

Тип

Петльовий зустрічається в двох видах:

  • однорівневий – петлі не розрізані і мають одну і ту ж довжину. Такі килими відрізняються високою стійкістю до зносу, але складно очищуються від прониклого всередину ворсу бруду;
  • багаторівневий – петлі різної довжини створюють рельєфний малюнок. Цей килим вимагає дбайливого поводження, зокрема, його не можна м'яти, інакше він втратить свій первісний вигляд. Різновидом багаторівневих килимів є скрол, що складається з ниток різних кольорів.

Велюр – короткий розрізаний ворс, який утворює гладку поверхню, схожу на оксамит. Велюр дуже простий у догляді, але і бруд на ньому добре видно.

Фрізе – довгий і сильно скручений («кучерявий») ворс. Килими з таким типом ворсу ефектні на вигляд і добре приховують бруд, але складні у догляді.

  • Саксони – різновид фрізе. Килим має рівну «зернисту» поверхню, за рахунок чого виграшно виглядає в інтер'єрі. Різновидом саксони є шег, що має довгий і грубий ворс.

Cut-loop – поєднання розрізаного довгого ворсу з короткими петлями. В результаті виходить рельєфна поверхня. На таких килимах бруд менш помітний.

Щільність

Цей параметр визначається близькістю розташування ворсинок одна до одної і не залежить від їх висоти. Щільність вимірюється за кількістю вузлів на вивороті килима на 1 кв м. Оскільки вузол зазвичай складається з двох ниток, то на лицьовому боці килима буде в два рази більше ворсових точок.

Чим вище щільність, тим краще чіткість малюнка, вище стійкість до зношування, шумо- і теплоізоляційні властивості. Природно, зі збільшенням щільності зростає і ціна виробу. Рекомендується зупинити свій вибір на килимах з 250 000-300 000 вузлів на кв м. Килими з більшою щільністю мають детально пророблений малюнок, але програють в пружності і м'якості, а також мають значну вагу.

Важливо: щоб обчислити щільність виробу, можна на вивороті килима відміряти квадрат зі стороною 10 см і підрахувати в ньому число вузликів. Потім отриману цифру помножити на 100. Оцінити щільність килима можна і таким способом: слід притиснути пальцями ворс і спробувати намацати основу килима. Чим важче дістатися до основи килима, тим більш він щільний.

Зверніть увагу на місце згину – на ньому основа не повинна просвічуватися. В іншому випадку, мова йде про низькощільний, а значить недовговічному виробі.

Основа

Килим має дві основи – первинну і вторинну. Первинна основа утримує ворс і виконується з синтетичного матеріалу. Вторинна основа підвищує стійкість до зношування, звукоізоляцію, еластичність, надає килиму антиковзаючий ефект. Вона виготовляється з таких матеріалів:

  • вініл – має підвищену стійкість до зношування і витримує численні чистки і прання. Килими з такою основою відмінно підійдуть для місць з великою прохідністю людей;
  • повсть – має високі тепло- і звукоізоляційні властивості. Вироби на повстяній основі – оптимальний вибір для домашнього використання;
  • натуральний джут – екологічний, але недостатньо зносостійкий матеріал;
  • синтетичний джут – стійкий до зношування матеріал, але погано переносить мокру чистку: може покриватися цвіллю або зовсім відшаровуватися.

Між двома основами знаходиться закріплюючий шар, що фіксує нитки ворсу. Цей шар буває гумовим або полівінілхлоридним.

Призначення

Передпокій – килим повинен бути зносостійким і простим у догляді. Матеріали – синтетичні (добре, якщо основа буде гумовою). Бажано придбати килим з насиченим орнаментом, який добре маскує забруднення. Колірна гамма: глибокі, насичені тони.

Вітальня – килим повинен надати приміщенню закінчений вигляд і бути досить м'яким. Матеріали: натуральні або синтетичні залежно від стилю. Колірна гамма килима залежить від інтер'єру вітальні. Відмінно буде виглядати розкішний килим зі складним і детально пропрацьованим малюнком.

Спальня – килим повинен бути м'яким і комфортним, а також добре захищати від шуму. Матеріали – натуральні (вовна). Колірна гамма такого килима повинна сприяти розслабленню (пастельні тони). Варто звернути увагу на малюнок – якщо частина килима буде прихована ліжком, то порушиться його цілісність. Тому можна вибрати килим меншого розміру або розмістити два невеликих м'яких килимка.

Дитяча – килим повинен поєднувати в собі м'якість, стійкість до зношування і простоту догляду, а також не викликати алергії. Матеріали: поліестер, акрил, поліпропілен. Колірна гамма: яскраві відтінки, хоча занадто насичених фарб слід уникати.

Велике значення має і малюнок – герої з мультфільмів і тварини (для малюків), вантажівки, космічні кораблі, автомобілі (для хлопчиків), квіти, принцеси (для дівчаток).

Кухня – сюди килим стелиться рідко. Він повинен бути стійким до зносу і простим у догляді. Матеріали – синтетичні. Колірна гамма: приглушені тони. Малюнок повинен бути дрібним і насиченим, щоб добре приховувати забруднення.

Цікаве рішення – килимова плитка (у вигляді скріплених між собою квадратів), яка укладається в різних варіантах і покриває будь-яку площу. Переваги килимової плитки: можливість заміни одного зіпсованого квадрата на інший без необхідності придбання нового килима, а також різноманітність відтінків, малюнків і текстур.

Килимова плитка складається з основи (ПВХ, бітум) і ворсу, часто армується скловолокном.

Ванна – килим повинен добре вбирати вологу. Матеріали: синтетичні матеріали з основою з піногуми.

Розміри

Маленький – до 3 м 2. В цю категорію входять килими розмірами 0.6x1.1 м; 0.8x1.5 м; 1x2 м; 1.5x2 м. Маленькі килимки добре підійдуть для розмежування кімнати на декілька зон, а також для акцентування уваги на значні ділянки (перед ліжком, каміном, у крісла). Краще, якщо такі килимки будуть однотипними.

Середній – 3-6 м 2. Сюди відносяться килими розміром 1.5х2.05м; 2х3 м. Середній килим є окремим декоративним елементом, що бере участь у формуванні образу приміщення, а також формує певну зону в кімнаті.

Великий – від 6 м 2. В цю групу входять вироби розміром 2х3.5 м; 2х4 м; 2.5х4 м; 3х4 м; 3х5 м. Великий килим формує образ приміщення в цілому і притягує до себе основну увагу.

Орієнтовні розміри килимів для кімнат:

  • передпокій – 60 см х2.4 м;
  • вітальня – 1.8х2.7 м (для великих кімнат – 2.4х3 м, для вузьких і довгих – 1.5х2.1 м);
  • спальня – 1.5х2.1; 1.8х2.7 м;
  • маленький круглий килимок – 1.2-1.5 м (діаметр).

Варто враховувати такі деталі:

  • в вітальні між стінами і килимом відстань повинна бути не менше 20-30 см;
  • килим повинен розташовуватися таким чином, щоб ноги сидячих на дивані, кріслах і стільцях знаходилися на ньому;
  • для визначення потрібних розмірів килима, необхідно знати розміри приміщення і враховувати розташування меблів в ньому;
  • ширина килима зазвичай не перевищує 3.6 м, в той час як довжина може бути будь-якою.

Дизайн

Стиль

Класичний – оптимальним варіантом буде акриловий, поліестеровий, шовковий або вовняний килим з різними історичними орнаментальними мотивами (в стилі бароко, класицизму). Актуальним трендом є «зістарені» килими з бляклими «вицвілими» фарбами, які створюють атмосферу розкоші та старовини.

Етнічний – такі килими виробляються з натуральних матеріалів, і зустрічається в декількох варіантах: східний, африканський і т.д. Для кожного з них характерні свої національні орнаменти та колірна гамма: для східного – яскраві насичені тони (червоний, жовтий, синій), для африканського – бежево-коричневі відтінки. Східні килими мають високу ціну, оскільки виготовляються вручну.

Кантрі (сільський) – доречні килими, виконані з вовни або бамбука з теплою колірною палітрою (жовті, коричневі, бежеві тони).

Модерн/авангард – в такий стиль впишуться килими з синтетичних або натуральних матеріалів (часто з додаванням синтетики і навіть шкіри). Малюнок модернових килимів часто заснований на простих геометричних фігурах (коло, квадрат, прямокутник). Колірна гама може бути як яскравою, так і більш стриманою.

Сьогодні актуальні «арт-килими», на яких зображені картини представників модерну і авангарду в живописі XX століття – Г. Клімта, В. Кандинського, К. Малевича, П. Пікассо, Х. Міро та інших.

Хай-тек – добре підійдуть однотонні синтетичні килими з невигадливим геометричним орнаментом. Кольорова гама – холодні відтінки. До хай-теку примикає стиль «контемпорарі», в якому сучасні тенденції дизайну переплітаються з класичними мотивами.

Мінімалізм – оптимальним вибором стане однотонний безворсовий килим з невиразним малюнком. Часто інтер'єр в цьому стилі взагалі не передбачає наявність килима.

Колір

Зазвичай в інтер'єрі «першу скрипку» грає або килим, або меблі. Виходячи з цього, килим може бути більш або менш яскравим, мати складний орнамент або нехитрий малюнок (малюнка може і зовсім не бути).

Наприклад, великий килим з яскравим малюнком буде добре виглядати в просторому приміщенні, інші елементи інтер'єру повинні мати більш стримані тони. І навпаки – в оригінальному інтер'єрі з великою кількістю деталей (елітними меблями) оптимальним варіантом стане однотонний килим з дуже простим малюнком.

Вибираючи килими за кольором варто враховувати такі деталі:

  • однотонні килими відмінно підкреслюють форму і колір меблів;
  • світлі тони візуально розширюють приміщення, темні, навпаки – його звужують;
  • килими світлих тонів будуть бруднитися сильніше і швидше, ніж аналоги приглушених відтінків;
  • в світлих кімнатах, що виходять на південь, варто постелити килим холодних кольорів, в темних кімнатах з вікнами на північ доречно виглядатимуть вироби теплих тонів;
  • часто килим підбирається під колір стільців, штор, шпалер, стін, скатертини та інших елементів інтер'єру, проте вони не повинні зливатися в єдину колірну пляму (краще рішення – відтінки основного кольору);
  • добре, якщо малюнок килима гармонує з малюнком оббивки м'яких меблів або штор;
  • є й інші варіанти – колір килима контрастує з кольором підлоги (особливо для темних підлог) і меблів;
  • можна виділити килим на тлі підлоги, якщо вони мають однаковий колір: досить придбати виріб з довгим ворсом, скульптурним рельєфом або вигадливим візерунком;
  • оригінальним рішенням може стати яскравий килим, який не гармоніює з інтер'єром. У деяких випадках такий килим додасть обстановці «родзинку». Якщо ж дисонанс викликає роздратування, то килим можна доповнити світильником або диванними подушками.

До сказаного можна додати, що килим з різними декоративними елементами відмінно маскує бруд, тоді як на виробі без малюнка буде помітна навіть невелика плямочка.

Форма

Форма килима підбирається за формою приміщення, контурів дивана, журнального столика і інших елементів інтер'єру. Великі килими, що визначають вигляд приміщення, найчастіше виконуються у формі прямокутника. Вироби середніх і невеликих розмірів, за допомогою яких розставляються візуальні акценти в інтер'єрі, можуть бути квадратними, круглими, овальними або фігурними.

Великі килими слід прив'язувати до форми кімнати, а килими менших розмірів – поєднувати з окремими предметами.

Варто звернути увагу і на такі деталі:

  • круглий або овальний килим добре згладжує кути в кімнаті;
  • якщо в кімнаті часто змінюється інтер'єр, то килими, підібрані під колишню обстановку можуть не вписатися в вирішене по-новому оздоблення;
  • в квадратній кімнаті або приміщенні, де меблі розміщені по периметру (квадрату) відмінно підійдуть квадратні килими (при необхідності килим можна обрізати).

Підкладка

Підкладка використовується для подовження терміну експлуатації килима, поліпшення його тепло- і звукоізоляційних якостей. Якщо ж килим має невеликі розміри, низьку щільність або виготовлений з шовку або віскози, то в цих випадках підкладка запобіжить ковзанню килима по гладкій поверхні (паркет, ламінат).

Рекомендується купувати підкладку одночасно з килимом, щоб її правильно вибрати.

Підкладки найчастіше виконуються з таких матеріалів:

  • гума – жорстка, стійка до зносу підкладка. Основне обмеження – не підходить для підлог з підігрівом від центрального опалення;
  • повсть – відмінно поглинає звук і добре підійде для укладання на сходах;
  • гума+повсть – поєднує в собі переваги попередніх матеріалів.

Поради щодо вибору

  • Ціна килима залежить від безлічі факторів. Перш за все, варто звернути увагу на те, як він був виготовлений – машинним способом або вручну (ціна збільшується). Далі – матеріали. Чим більше натуральних волокон в складі килима, тим вище його вартість.
  • Якісний килим не повинен мати різкого неприємного запаху.
  • У килима ручної роботи обов'язково будуть присутні невеликі дефекти (легка асиметрія, неправильна форма). Зворотний бік такого килима ідентичний малюнку лицьового боку.

Догляд

Необхідно дотримуватися всіх рекомендацій по догляду за килимом.

Особливості чищення виробів з натуральних матеріалів:

  • килими не підлягають вологому чищенню, але їх можна чистити за допомогою пилососа;
  • не слід застосовувати дуже грубі і жорсткі щітки;
  • для поліпшення зовнішнього вигляду килим обробляється спеціальним розчином (2 столові ложки нашатирного спирту на 1 л води), після чого протирається сухою ганчіркою.

Особливості чищення виробів з синтетичних матеріалів:

  • килими допускається чистити пилососом (суха або волога чистка);
  • килими можна чистити щітками з додаванням миючих засобів;
  • можна користуватися різними миючими реагентами або сухими гранулами.
Відгуки про статтю

Дуже цікаво і інформативно. Дякую.

Нормально