Як вибрати кришку для каструлі і сковорідки

Кришка має декілька функцій:

  • вона утворює замкнутий простір всередині каструлі або сковороди, тим самим прискорюючи приготування їжі;
  • захищає поверхню плити від попадання бризок води або жиру при готуванні;
  • запобігаючи випаровування рідини, кришка надає їжі аромат, а також зберігає її соковитість і смак;
  • захищає вже готову страву від попадання ззовні різних предметів і «завітрювання» їжі.

Матеріал кришки

Скло - ефектний на вигляд прозорий матеріал, що дозволяє спостерігати за процесом готування, не піднімаючи кришку. Скло стійке до подряпин і добре витримує миття абразивними засобами. Така кришка сумісна з посудомийною машиною. Скляні кришки часто мають бакелітові ручки, що дозволяє їх брати голими руками. З іншого боку, скло - крихкий матеріал, чутливий до ударів і падінь.

Нержавіюча сталь - високоміцний матеріал, стійкий до ударів і падінь. На відміну від скляних аналогів, такі кришки непрозорі, а також вони гірше утримують тепло і не сумісні з НВЧ-печами. Можлива поява подряпин при чищенні абразивними засобами.

Дерево - приємний на вид і екологічний матеріал. Однак через те, що дерево вбирає вологу, сфера застосування таких кришок вельми обмежена: вони призначені лише для готової їжі, а також для томління рагу або плову. Дерев'яні кришки не можна мити в посудомийній машині і взагалі залишати в воді. Крім того, ці кришки не використовуються в духовій шафі. Вони добре підійдуть для чавунного казана.

Важливо: дерев'яну кришку рекомендується періодично (1 раз на місяць) протирати горілкою або спиртом - це захистить дерево від неприємного запаху і бактерій. Таку кришку можна протерти і розчином перекису, а потім обдати окропом.

Кераміка - ефектний на вигляд, простий в очищенні матеріал, сумісний з НВЧ, духовками і посудомийними машинами. Недоліки: чутливість до перепадів температур і крихкість. Такі кришки використовуються тільки в керамічних каструлях.

Матеріал обідка

Обідок захищає краї скляної кришки від відколів, ударів та інших механічних пошкоджень, а також забезпечує щільне прилягання кришки до каструлі або сковорідки. Обідки робляться з нержавіючої сталі або силікону. Кришки з обідками з нержавійки прилягають щільніше, але на відміну від кришок з силіконовими обідками, їх не можна використовувати в НВЧ-печах.

Матеріал ручки

При виборі кришки слід звернути увагу на матеріал ручки, від якого залежить комфортне і безпечне її використання. Слід пам'ятати, що в процесі готування кришка досить сильно нагрівається, тому краще придбати не цільнолиті моделі, а кришки з ручкою з іншого матеріалу, наприклад, з бакеліту.

Крім цього, ручка повинна бути зручною, не слизькою і надійно прикріпленою до кришки. Міцна ручка з нержавіючої сталі сильно нагрівається і може бути слизькою. Якщо ж каструлю планується поставити в духовку, то пластикова/бакелітова ручка не підійде - краще придбати кришку з силіконовою ручкою.

Воронка для приправ

Зовнішня ємність, вмонтована в ручку кришки, куди наливається рідка приправа (олія, оцет, вино). Воронка забезпечує рівномірне подавання рідких приправ в їжу, що готують. Крім того, багато які ручки-воронки дозволяють ставити кришку ручкою вниз і таким чином, виконують функцію підставки для гарячого посуду.

Діаметр

Діаметр кришки повинен збігатись з діаметром каструлі або сковороди, що дозволить герметично закрити посуд. Цей параметр може коливатись від 16 до 40 см.

Випуск пари

У кришці обов'язково має бути отвір для випускання пари. Воно допоможе запобігти і «витікання» рідини з посуду, і можливий опік руки при знятті кришки. В той же час, отвір не впливає на температуру всередині посуду. В більш сучасних моделях кришок передбачений автоматичний клапан, який регулює вихід пари, виходячи з інтенсивності кипіння.

Відгуки про статтю