Як вибрати кухонний комбайн

Тип

Кухонний комбайн – багатофункціональний побутовий прилад за допомогою якого обробляють різні продукти. Комбайн вміє нарізати та терти тверді продукти, збивати маси будь-якої консистенції, вичавлювати сік, місити тісто, чистити овочі. Комплектується насадками, деякі моделі оснащені вбудованим блендером. Мінуси: висока ціна, громіздкість.

Кухонна машина – поєднує функції фуд-процесора та блендера. Подібна машина рубає м'ясо та рибу, очищає овочі, вичавлює сік, перемелює спеції. Має ті ж недоліки, що і комбайн, але на відміну від нього не може замішувати тісто.

Овочерізка – вузькоспеціальний та компактний прилад, який призначений для нарізування фруктів, овочів, грибів. Може нарізати продукти у вигляді кіл, соломки, кубиків, скибочок, півколів. Овочерізки відрізняються між собою конструкцією та принципом дії: одні моделі нагадують м'ясорубку, інші – виконуються у вигляді контейнера з різними насадками–лезами.

Подрібнювач – використовується для перемелювання продуктів в однорідну масу. Складається з робочої чаші та приводу. На додачу йдуть універсальний ніж, емульсійна насадка та кілька терок. Як і овочерізка має обмежену кількість функцій.

Виконання

Окремо стоячий – виготовляється в окремому корпусі, що дозволяє розташувати кухонний комбайн у будь–якому зручному місці. Недолік – займає місце на столі. Такі моделі зустрічаються найчастіше.

Вбудований – монтується у стільницю. Існує два рішення: установка у варильну панель («Доміно») або окремо від неї. Комбайни, що вбудовуються, гармонійно вписуються в кухонний гарнітур, економлять місце на столі і знаходяться завжди під рукою. Мінуси: складність монтажу, неможливість перенести обладнання на інше місце.

Потужність

Від цього параметра залежить продуктивність та функціонал кухонного комбайна. Чим більша потужність, тим швидше прилад впорається з поставленим завданням і тим ширше його можливості. У той самий час зростає вартість комбайна, а також витрата електроенергії. Потужність кухонних комбайнів становить 300–1700 Вт та більше.

Орієнтовні показники потужності кухонних комбайнів:

  • побутові – 300-800 Вт;
  • професійні – від 1500 Вт та більше.

Щоб правильно вибрати кухонний комбайн за потужністю, слід враховувати об'єм чаші, виходячи із співвідношення 200:1. Так, для чаші 2 л потрібна потужність від 300–400 Вт, для 3 л – щонайменше 700 Вт.

Потужність залежить і від того, з якими продуктами планується працювати:

  • 200-400 Вт – нещільне тісто, м'які продукти (м'ясо, овочі, фрукти);
  • 500-600 Вт – вичавлювання соку з овочів та фруктів;
  • 400-800 Вт – круте тісто, горіхи, лід, тверді коренеплоди.

Матеріал корпусу

Пластик – досить міцний та дешевий матеріал, з якого виконуються корпуси більшості кухонних комбайнів. Недолік – схильність до подряпин.

Метал – міцніше за пластик і не боїться подряпин. Мінус – висока вартість. Металевий корпус – ознака кухонного комбайна високого класу

Матеріал чаші

Скляна чаша – прозора, тобто можна побачити процес роботи. Основний мінус – крихкість скла. За вартістю цей матеріал нижчий, ніж чаша з нержавіючої сталі, але вищий, ніж пластикова модель.

Чаша з нержавіючої сталі – найбільш міцна. Головний недолік – висока ціна, хоча це суб'єктивний показник, так як один раз купивши міцну чашу, ви не будете витрачатися на заміну зламаних. До вад можна віднести і непрозорість такої чаші.

Пластикова чаша – оптимальний варіант за ціною. Витримує середні навантаження. Також може бути прозорою для спостереження за процесом роботи. Основний мінус – чутливість до подряпин.

Більш дорогі комбайни можуть мати одразу три чаші з різного матеріалу.

Об'єм чаші

Цей показник дозволяє оцінити кількість продуктів, які кухонний комбайн здатний переробити за робочий цикл. У різних моделях об'єм чаші 1–7 л. Цей параметр повинен відповідати кількості членів сім'ї:

  • 1 л – для 1–2 осіб;
  • 1.5–2 л – для 3–4 осіб;
  • від 3 л – для 5 осіб та більше.

Великий обсяг чаші збільшує вартість, габарити та вагу комбайна, а також витрати електроенергії (потрібний потужний двигун). Не рекомендується вибирати містку чашу, якщо комбайн працюватиме з невеликими обсягами продуктів. Інакше зменшиться ефективність переробки сировини. Наприклад, пристрій може нерівномірно подрібнювати або розбризкувати вміст.

Вибір чаші блендера залежить від кількості порцій, які потрібно приготувати за один раз:

  • до 1 л – для приготування дрібних порцій (дитяче харчування);
  • 1.5–1.7 л – для 3 осіб, стандартний варіант;
  • 2 л – для великої родини.

Важливо : реальний обсяг чаші буде завжди меншим за номінальний, який вказаний у характеристиках комбайна. Також варто пам'ятати, що в одну чашу поміститься різна кількість сипких і рідких продуктів. Наприклад, чаша ємністю 1.5 л підійде для переробки 1.5 л рідини або 2 кг сухого продукту, а також приготування 750 г тіста.

Насадки

Кухонний комбайн може включати кілька модулів.

Блендер – змішує рідини та подрібнює продукти в однорідну масу. За допомогою блендера готують коктейлі, дитяче харчування, рідке тісто, фруктові та овочеві пюре.

Соковижималка – може бути двох видів: для цитрусових та універсальна.

Соковитискач для цитрусових – дає можливість отримати цитрусові соки (апельсиновий, грейпфрутовий та інші).

Відцентровий соковитискач (центрифужний, універсальний) – вичавлює сік із фруктів, ягід, овочів. Не використовується для обробки цитрусових. На відміну від соковитискачів, виконаних в окремому корпусі, подібні моделі не розраховані на роботу з великими обсягами фруктів, ягід, овочів. Мінусом є і менша ефективність: 50% соку проти 85% (звичайні соковитискачі).

М'ясорубка – для приготування фаршу.

Млинка – для помелу невеликих обсягів круп, кави та спецій.

Аксесуари

Від вартості комбайна залежить кількість насадок, які входитимуть до комплекту. Стандартний набір насадок: металевий ніж, диск-терка, диск-емульгатор, тістомішалка, – але можливі інші варіанти. Чим більше насадок, тим ширші можливості кухонного комбайна.

Ніж для подрібнення продуктів – входить до складу будь–якого комбайна, має бути виготовлений з нержавіючої сталі.

Дисковий ніж – призначений для нарізки та шаткування. У комплект може входити два чи один такий ніж. Якщо два ножі, то один призначений для нарізування маленьких скибочок, а інший – великих. Якщо один ніж, тоді є можливість регулювання його положення з метою нарізки скибочок різних розмірів.

Терка – це плоский диск із загостреними по краях отворами. Призначена для перетирання різних продуктів, навіть таких як сир та шоколад. Для зручності бажано, щоб у комплект входило кілька терок з отворами різного розміру.

Диск-емульгатор – призначений для збивання соусів, яєць, вершків та інших рідин. У дорожчих кухонних комбайнах цю функцію можуть виконувати дві насадки:

  • віночок – зручний для збивання яєць, вершків, приготування млинця або будь–якого іншого рідкого тіста, тобто призначений для збивання більш легких продуктів. Має кришку на робочій чаші проти розбризкування;
  • емульсійна насадка – використовується для змішування густіших емульсій (кремів, соусів).

Тістомішалка – рівномірно замішує круте тісто, завдяки чому на стінках не залишається борошно чи інші продукти.

Для дерунів – перетворює картоплю в пюре, з якого робляться оладки (драники). За допомогою такої насадки можна отримати яблучне та інші види пюре.

Для картоплі фрі – нарізує картоплю довгими тонкими паличками (брусочками).

Прес для ягід – дає можливість отримати фруктове, ягідне, овочеве пюре.

Для нарізки кубиками – дозволяє приготувати фруктові та овочеві салати.

Пароварка – дозволяє варити каші для малюків. Зустрічається у дитячих кухонних комбайнах, що спеціалізуються на приготуванні дитячого харчування.

Мультирізка – нарізає зелень, овочі, фрукти та інші продукти.

Фуд-процесор – ємність із дисками або ножем, призначена для нарізування продуктів. Конкретний функціонал визначається насадками, що у комплекті. Фуд-процесором оснащуються багато кухонних машин та окремі моделі комбайнів.

Біттер – лопатка для приготування різноманітних паст та легкого тіста. Буває пластиковим та металевим. Оснащується спеціальним ущільнювачем, який дозволяє інгредієнтам прилипнути до чаші.

Для кеббе – насадка, за допомогою якої утворюють кеббе (арабські ковбаски).

Для ковбас – насадка, з якої формують домашні ковбаски.

Деякі комбайни самостійно можна доповнити насадками, тільки важливо наперед дізнатися, які з них продаються окремо та підходять до нього.

Режими роботи

Турборіжим – на короткий час різко збільшує швидкість обертання дисків пристрою. Стане в нагоді для обробки твердих продуктів. Такий режим не є штатним, тому що двигун відчуває великі навантаження і при тривалій роботі вийде з ладу.

Імпульсний – двигун комбайна працює із короткими перервами. Цей режим збільшує ефективність пристрою та знижує навантаження на двигун, що важливо для подрібнення льоду або морозива.

Інші характеристики

Кількість швидкостей – чим більше цей параметр, тим точніше налаштування швидкості, оптимальної для вибраного режиму роботи. Низькі швидкості використовують для змішування продуктів, а високі чудово підходять для їх подрібнення.

Максимальні обороти обертання – чим вище цей показник, тим краще комбайн впорається з твердими продуктами.

Вибір довжини шнура залежить від відстані кухонного комбайна до розетки. Короткий провід (до 90 см) часто незручний, а дуже довгий (більше 100 см) збільшує ризик випадкового перекидання пристрою.

Додаткові параметри

Захист від навантаження – запобігає перегріву та поломці мотора через надмірне навантаження. Залежно від моделі, захист може бути реалізований у трьох варіантах:

  • механічна – використовується втулка–запобіжник;
  • електронна – застосовується автоматичний переривник ланцюга, що зустрічається найчастіше;
  • термозахист – здійснюється за допомогою спеціального теплоелемента.

Лопатка – найчастіше виготовлена із пластику. З її допомогою зручно витягувати суміші із чаші комбайна.

Відсік для мережевого шнура – дозволяє захистити шнур від перегинання та прориву, а також регулює необхідну довжину дроту під час роботи.

Планетарне змішування – забезпечує рівномірне перемішування продукту по центру та краях при економії часу. Комбайни з такою опцією коштують дорожче. Для ефективного змішування потрібна містка чаша (5 л).

Безступінчастий регулятор швидкості – на відміну від ступінчастого регулювання точно налаштовує швидкість обертання двигуна комбайна. Дозволяє підібрати оптимальний режим обробки різних продуктів.

Місце для зберігання насадок – утримувач або контейнер, у якому зберігаються насадки. Запобігає втраті або поломці цих пристосувань.

Прогумовані ніжки – знижують вібрацію та ковзання кухонного комбайна по столу в процесі роботи.

Дисплей – відображає інформацію про роботу кухонного комбайна, зокрема поточний режим. Спрощує налаштування параметрів техніки для отримання потрібного результату.

Таймер – спрощує використання комбайна/машини, тому що користувач може встановити потрібний інтервал часу для виконання операції. Після закінчення цього періоду комбайн самостійно вимкнеться.

Кухонні ваги – вимірюють вагу продуктів, що може стати в нагоді при готуванні страв.

Виробник

До групи найменш надійних пристроїв можна віднести техніку Aurora , Rainford , Saturn , Scarlett , Vitek , West , DEX , Elbee , Hilton , Liberton , Maestro , Magio , Maxwell , Mirta , Mystery , Sinbo , VES . Основними недоліками є: недовговічність (деякі вироби не витримують навіть гарантійний термін), погані матеріали (ламаються місця кріплення віночків, чаші блендерів та інші частини), непродумані конструкції (іноді довжина ножів чи віночків занадто мала для глибини чаші, тоді продукти не перемелюються на дні ). Це найбюджетніші кухонні комбайни.

Хорошим співвідношенням ціна/якість відрізняється техніка Clatronic , Gorenje , Kenwood , Ariete , Krups , ProfiCook , Russell Hobbs , Zelmer . В основному ці бренди не особливо популярні серед покупців, проте комбайни досить непогано зібрані. Належать до середнього цінового сегменту, але при цьому довговічні та надійні. Серед недоліків можна відзначити вузький модельний ряд, представлений у СНД.

Групу лідерів серед виробників становлять Bosch , Electrolux , Moulinex , Philips , Tefal . Ці кухонні комбайни дорожчі за інші, але є максимально якісними, функціональними та надійними. Їм притаманні відмінні матеріали виготовлення ножів, чаш, корпусів, збірка загалом не викликає сумнівів. Часто ця техніка оснащується максимальною кількістю насадок та пристроїв, що може заощадити бюджет. До того ж, ціновий діапазон досить широкий: можна вибрати моделі для різного гаманця. Будь-яка продукція відомих та надійних брендів відрізняється чудовою сервісною підтримкою, що у разі придбання бракованого товару (а таке можливо при купівлі будь-якої техніки) легко вирішується.

В окрему групу варто виділити техніку Bork , яка позиціонується як преміум-клас, але такою не є. Цей бренд – просто результат грамотної рекламної розкрутки. Якості, як справжня елітна техніка, у продукції Bork немає.

Відгуки про статтю

Здравствуйте, хотелось бы узнать, что можно сказать о кухонных комбайнах Sencor?

Соглашусь с Ириной-кухонный комбайн Vitek служит с 2009 года,а вот Philips почему-то не прижился,на 2й год эксплуатации просто тупо замолчал. Спасибо за информацию:полезная и подробная.Думала поменять комбайн на поновее,но,наверное,погожу.

Свого часу ми з чоловіком купили комбайн vitek. Вже не пам'ятаю його модель, звичайно. Але відпрацював він на 2000%. Протримався близько 10 років. Як то кажучи в хвіст і в гриву його ганяла. Не витримав пластик. Пішов репаться. Купили після того bocsh. Я хотіла щоб там був і блендер, і м'ясорубка, і тістомвшалка. Що сказати, тісто змішувати все одно краще в хлібопічці, бо той комбайн ледве не розсипається , коли містить. Аж страшно! М'ясорубка немає реверса. Міксер яйця взбиває дуже погано. А чопера там взагалі немає. Тож і виходить , що даремно я просила чоловіка купити такій диавйс. Краще б окремо купили справну м'ясорубку. І окремо який небудь недорогий комбайн без зайвих наворотів

Здравствуйте. Прочитала ваши советы и считаю,что они годились бы в 20 веке,теперь почти всю технику производит Китай,разве не так? А значит и BOSCH и ZELMER и MIRTA одного качества.А вот деньгами могут отличаться - одна дороже.другая дешевле.

Нам очень важно ваше мнение, спасибо за мнение. Думаем, вам будет интересно узнать, что бренд бренду рознь. Если у надежных компаний есть собственные производственные мощности в Китае, то дешевый ноунейм (или местные бренды) просто заказывают свой товар партиями на ОЕМ-производстве. Качество этой продукции зависит лишь от последующего контроля перед реализацией. Поэтому нельзя чесать всю технику из Китая под одну гребенку. Есть компании с многолетней историей развития, а есть бренды-однодневки. Что покупать - решать исключительно вам. Мы лишь хотим донести до человека всю возможную информацию касаемо выбора товара.