Як вибрати лінолеум

Вид

Рулонний лінолеум штучний полімерний матеріал для покриття підлоги і стін. Характерні властивості: водонепроникність, гнучкість, щільна фактура. У порівнянні з іншими покриттями (ламінат, паркет) володіє кращими теплоізоляційними властивостями. Підходить для приміщень будь-якого призначення: квартири, офіси, медичні, спортивні установи і т.д.

Переваги: відносно низька ціна і простота укладання. До недоліків можна віднести низьку стійкість до морозів, сонячного світла і неприємний запах у деяких видів.

Модульний лінолеум різновид лінолеуму, особливість якого полягає в тому, що його нарізають квадратами. До переваг модульного лінолеуму можна віднести простоту монтажу / демонтажу покриття, так як легко і дешево замінити пошкоджені модулі на нові.

Структура

За особливостями структури лінолеум поділяють на дві групи.

Гетерогенний лінолеум складається з декількох шарів: основи (підкладки) і захисного шару (прозорої плівки з поліуретану або ПВХ). Саме вони визначають зносостійкість лінолеуму: чим товще, тим міцніше. Верхній робочий шар захищає малюнок від зовнішнього впливу. Використовуються в місцях з підвищеними експлуатаційними навантаженнями аж до промислової сфери.

Гомогенний лінолеум – складається з одного суцільного шару. Головна перевага – наскрізний малюнок, який майже неможливо стерти. Однак такі лінолеуми не мають основи, що робить їх більш крихкими, ніж гетерогенні. Частіше використовуються в приміщеннях з великими експлуатаційними навантаженнями, наприклад, магазинах, вагонах поїздів і т.д.

При обранні краще віддати перевагу гетерогенному лінолеуму, так як у нього відсутнє вапно. При гомогенній структурі з–за нього з'являються білясті розводи, поверхню необхідно буде шліфувати або наносити спеціальний захист.

Клас навантаження

Клас навантаження позначається двозначною цифрою, перша з яких вказує на тип приміщення (2 – житлове, 3 – офісне 4 – виробниче), друга – на ступінь передбачуваного навантаження (1 – низька, 2 – середня, 3 – висока, 4 – дуже висока). Так, наприклад, 22 – це житлова кімната із середнім ступенем навантаження, а 43 – виробниче приміщення з високим ступенем навантаження.

Типи лінолеуму

ПВХ-лінолеум (полівінілхлорид) – виробляють на спіненій, тканинній, теплозвукоизоляційній і нетканій основах. Користується найбільшою популярністю завдяки численним достоїнствам – порівняно невисокої ціни, різноманітності забарвлень і текстур, простоти в укладанні і експлуатації, довговічності (до 25 років).

Однак у ПВХ-лінолеуму є і недоліки: низька стійкість до перепадів температур, тепла, світла, хімічних речовин, і механічних впливів (легко ріжеться, деформується під сильним тиском).

За кількістю і якістю (товщини) шарів ПВХ-лінолеум поділяється на три групи:

  • побутовий (товщина робочого шару до 0.3 мм) використовується в квартирах та інших приміщеннях з невисокими експлуатаційними навантаженнями. Відрізняється низькою стійкістю до зносу (часто відсутній верхній, тобто захисний шар) і область застосування таких лінолеумів – гостьова кімната або спальня;
  • напівкомерційний (товщина робочого шару від 0.4-0.5 мм) призначений для невеликих офісів, коридорів, готельних номерів, лікарняних палат і приміщень із середніми експлуатаційними навантаженнями. Також добре підійде в кімнати, де знаходяться масивні меблі;
  • комерційний (товщина робочого шару більш 0.6 мм) застосовується в приміщеннях з високими експлуатаційними навантаженнями: великі офіси, магазини, різні підприємства, організації, установи. Це найміцніший лінолеум. По терміну служби практично не поступається кахельній плитці і мармуровим плитам.

Тому часто зустрічається комерційний лінолеум з вузькою сферою застосування: протиковзкі, струмопровідні покриття, антистатичні лінолеуми і т.д. Називаються також промисловими і спецлінолеумами. Такі лінолеуми могли бути ідеальним варіантом для передпокою і коридору, якби не їхня висока ціна.

Натуральний лінолеум – виготовляють з природних матеріалів: деревні смоли, кора коркового дуба, мінеральні домішки, лляне масло, які наносяться на джутову основу.

Переваги: екологічність, висока міцність, чудова теплоізоляція, гігієнічність, пожежобезпечність, стійкість до хімічних речовин. Недоліки: висока ціна, обмежений вибір забарвлень і текстур. Часто використовується в медичних установах, дитячих садках, школах і т.д.

Мармолеум – різновид натурального лінолеуму, який застосовується в приміщеннях для алергіків і в інших місцях з підвищеними антибактеріальними вимогами. До недоліків можна віднести крихкість і складність настилу.

Алкідний (гліфталевий) лінолеум – виготовляється на основі смоли алкіду, нанесеної на тканинну основу. Переваги: відмінні тепло- і звукоізоляція. До недоліків можна віднести схильність до зламів і тріщин, підвищену крихкість і низьку стійкість до механічних впливів і перепадів температур. Сфера використання – транспорт (підлоги вагонів, кают теплоходів і т.д.).

Релін (гумовий лінолеум) – виробляють з синтетичного каучуку і бітуму (двошаровий). До переваг відносяться висока стійкість до вологи і еластичність. Не використовується в житлових приміщеннях, так як не відповідає санітарно-гігієнічним вимогам (токсичність). Застосовується в громадських і промислових спорудах з високою вологістю.

Колоксиліновий лінолеум – виготовляють на основі нітроцелюлози (безосновний, одношаровий). Переваги: еластичність і хороша стійкість до вологи. Недоліки: низька пожежна безпека, низька стійкість до перепадів температур і впливів хімічних речовин.

Призначення

Для кухні оптимальним варіантом є побутовий або напівкомерційний ПВХ-лінолеум (товщина 3 мм), стійкий до вологи, жиру, миючих засобів. Зовні добре буде виглядати лінолеум, що за текстурою імітує керамічну плитку або модульний лінолеум.

Для передпокою, коридору рекомендується напівкомерційний ПВХ-лінолеум (товщина 3 мм), так як ці кімнати найбільше схильні до навантажень.

Для вітальні приміщення з середніми експлуатаційними навантаженнями. Непоганим варіантом стане недорогий поліестеровий побутовий лінолеум (товщина 1.5 мм).

Для спальні приміщення з низькими експлуатаційними навантаженнями. Оптимальний варіант – тонкий побутовий лінолеум на спіненій ПВХ основі товщиною 1.2 мм.

Для дитячої кімнати – добре підійде побутовий ПВХ-лінолеум на спіненій основі або напівкомерційний лінолеум. В даному випадку важлива екологічність, стійкість до подряпин і миючих засобів.

Для офісів приміщення з високими експлуатаційними навантаженнями. Непоганий варіант – комерційний лінолеум з товстим захисним шаром. В невеликих офісах можна використовувати і напівкомерційний лінолеум.

Антибактеріальний (медичний) лінолеум – застосовується в лікарнях, аптеках, фітнес-центрах та інших приміщеннях з підвищеними санітарно-гігієнічними вимогами. До його складу входять речовини, що запобігають розвитку грибкових бактерій. Важливими перевагами є стійкість до стирання і вологи. Недоліки: висока ціна і необхідність ретельного догляду, так як бруд на лінолеумі зводить нанівець його антибактеріальний ефект.

Крім антибактеріального, існують ряд лінолеумів зі спеціальним призначенням. Наприклад, нековзкий (до його складу входять речовини, що збільшують тертя), струмопровідний, антистатичний, спортивний (забезпечує безпеку падіння, хороший відскік м'яча і надійне зчеплення з підошвою спортивного взуття) і теплозвукоізоляційний.

Основа (підкладка)

Безосновний лінолеум (товщина 1.2 до 1.6 мм) – вихідні матеріали: смоли, масла, наповнювачі, пігменти і пластифікатори, які формують в полотнища. Термін служби 5-7 років. Недорогий лінолеум, однак тонкий і крихкий.

Використовується в приміщеннях з підвищеною вологістю (кухні, ванні кімнати). Важливо укладати його на рівну основу, бо в іншому випадку він може розірватись. Іноді зустрічаються лінолеуми із захисним шаром, що істотно підвищує його опір до стертя.

Лінолеум на спіненій основі (загальна товщина від 2 до 3.5 мм) складається з декількох шарів і застосовується в місцях, що вимагають частого вологого прибирання (кухні, санвузли, коридори). Термін служби – до 10 років. Коштує дорожче. Переваги: довговічність, стійкість до вологи, хороша тепло- і звукоізоляція.

Лінолеум на текстильній основі (загальна товщина до 5 мм) – складається з двох шарів натуральних і штучних тканин і використовується в приміщеннях з високою прохідністю: підприємства, установи, організації. До переваг можна віднести еластичність, простоту в укладанні, підвищену стійкість до стертя.

Лінолеум на нетканій основі (загальна товщина до 5 мм) складається з двох шарів прядив лавсану і віскози і використовується в приміщеннях житлових, громадських і виробничих будівель. До недоліків відноситься низька стійкість до впливу абразивних матеріалів, жирів, масел і води.

Лінолеум на теплій основі (загальна товщина до 5 мм) складається з двох шарів натурального або синтетичного джуту, а також повсті, призначений для житлових приміщень, де немає підвищеної вологості. До переваг слід віднести гарну тепло- і звукоізоляцію, еластичність. При експлуатації декілька розширюється (утоптується), що необхідно враховувати при укладанні.

Стійкість

Цей показник характеризує здатність лінолеуму протистояти як короткочасним (наприклад, підбори), так і постійним (наприклад, меблеві ролики і ніжки) механічним впливам, що деформують покриття.

Існує чотири рівні стійкості: низька, середня, висока, повна. Чим вищий рівень, тим довше такий лінолеум буде зберігати привабливий зовнішній вигляд.

Дизайн

Важливе значення при підборі лінолеуму має колір лінолеуму. В першу чергу, він повинен відповідати призначенню приміщення. Колір покриття організує сприйняття інтер'єру: холодні відтінки збільшують простір, теплі – роблять приміщення більш затишним. Контрастні кольори надають енергію, однорідні – налаштовують на відпочинок і споглядання.

Не меншу роль відіграє і малюнок: дрібний малюнок додасть простору додатковий обсяг, геометрична абстракція ефектно підкреслить ексклюзивні меблі та аксесуари. Для людей з оригінальним смаком підійде підлогове покриття з тривимірним дизайном.

Слід сказати, що лінолеум виглядає більш ефектно, якщо він імітує натуральні матеріали (дерево, плитка, камінь і т.д.). Також зустрічаються покриття, що справляють враження «постарених» матеріалів (потертий камінь і дерево зі слідами часу).

Якщо натуральний лінолеум має обмежені можливості з дизайнерських рішеннь, то декоративні можливості покриттів, виготовлених з ПВХ практично невичерпні. Можна зустріти камінь, дерево (дуб, бук, вишня і більш екзотичні дерева), плитка з кераміки, паркет, палацовий паркет і багато іншого, при цьому лінолеум відтворює не просто малюнок, а передає саму структуру матеріалу.

Особливості

Гладкий лінолеум – лицьова поверхня обробляється полірованими валами. Буває одноколірним або мармуровидним. Переваги: добре миється і в процесі експлуатації мало схильний до забруднення.

Тиснення два способи виготовлення:

  • механічний – лицьова поверхня лінолеуму обробляється валами з нанесеним методом гравірування малюнком;
  • хімічний – в друкарські фарби додаються хімічні речовини, що створюють рельєфний візерунок в результаті реакцій.

Перевага тиснення полягає в чудовій імітації порід дерева, кераміки, каменю. Крім того, цей метод підвищує стійкість лицьової поверхні лінолеуму до механічних впливів і тим самим подовжує термін його служби.

Укладання на теплу підлогу - деякі види лінолеуму (як правило, натурального), застосовують для створення теплої підлоги. При підборі покриття необхідно враховувати його відповідність цієї мети. Якщо система опалення вмонтована в підлогу, то її слід включити за 3-4 тижні до укладання лінолеуму і відключити за день до початку роботи.

Додатковий захисний шар – захищає лінолеум від проникнення забруднень вглиб структури, вирівнює мікронерівності його основного захисного шару.

Поради

  • В жодному разі не можна купувати лінолеум з різким запахом. Це говорить про токсичність і низьку якість матеріалу. Натуральний і висококласний синтетичний лінолеум не має запаху.
  • Ширина полотна лінолеуму повинна збігатись з розміром ширини кімнати. Проте, слід враховувати додаткові витрати покриття (підгонка малюнка, стиків і т.д.).
  • Лінолеум рекомендується купувати в опалювальному приміщенні, а не на відкритому повітрі.
  • Обов'язково перевіряйте якість покриття в розгорнутому вигляді. Зверніть особливу увагу на наявність / відсутність нерівностей (хвиль, горбів і т.д.), відшаровування верхньої плівки. Їх наявність свідчить про брак лінолеуму.
Відгуки про статтю

"що лінолеум виглядає більш ефектно, якщо він імітує натуральні матеріали" мало что можно найти более ужасное, чем имитация, любая, тем более имитация ПВХ покрытия.

От выбора линолеума зависит во многом образ квартиры, хоть даже он будет находится по ковровым покрытием. В наше время выбор линолеума огромен, от самых дешевых до элитных. При выборе линолеума нужно учитывать тонкости: не опасен ли он для маленьких детей, легко моется, имеет функцию шумоизоляции

Спасибо за комментарий.