Як вибрати матрац

Тип

Пружинний – всередині містить пружинні конструкції, які і підтримують тіло людини. Пружинні матраци порівняно дешеві, довговічні (12-20 років), але не дуже комфортні. Згодом такі матраци починають провисати під постійними навантаженнями. Не виключений і ризик корозії металевих пружин.

Безпружинний – замість пружин містить натуральні і синтетичні пружні наповнювачі. Безпружинні матраци вигідно відрізняються від пружинних аналогів високим рівнем комфортності, відсутністю скрипу і високими ортопедичними характеристиками (насамперед, рівномірний розподіл навантаження).

Зворотною стороною цих переваг є висока ціна, тривалий час звикання (перш за все, повітряні і водні) і менший термін служби (5-8 років).

До безпружинних матраців відносяться рідкісні види матраців.

  • Водяний – відмінно розподіляє вагу тіла, але дуже важкий (близько тонни) і вимагає регулярної зміни води (1 раз в 2-3 роки). У разі пошкодження такий матрац заллє водою кімнату, а сам виріб ремонту не підлягає. Регулювати жорсткість такого матраца досить складно.
  • Повітряний (надувний) – вигідно відрізняється від попереднього варіанту простотою використання: жорсткість матраца можна міняти за допомогою спеціального компресора. З недоліків можна відзначити шум компресора і дуже високу вартість.

Топпер – тонкий матрац, який застосовується як доповнення до основного матраца і не може використовуватися окремо від нього. Топпер призначений лише вирівнювання поверхні продавленого матраца чи дивана.

Футон – трохи товщі, ніж топер. Як правило, використовується для швидкого створення спального місця на підлозі, наприклад для гостя. Може укладатися поверх матраца чи дивана.

Наматрасник – захищає матрац зверху від забруднень, вологи та пошкоджень. В результаті продовжується термін служби виробу.

Подматрасник – оберігає матрац знизу від пилу та тертя про основу ліжка. Тим самим зменшується зношування виробу.

Чехол – повністю охоплює матрац і захищає його з усіх боків (знизу, зверху, з боків). Для фіксації чохла на матраці передбачена блискавка.

Пружинний блок

Цілісний (Bonnel) – залежний пружинний блок, що складається з пружин, пов'язаних між собою вузлами жорсткості і рами. Головне достоїнство такого блоку – низька ціна. Блок «Bonnel» неточно повторює обриси тіла, так як при натиску на одну пружину, стискаються і сусідні («ефект гамака»). Згодом матрац з цільним блоком починає скрипіти.

Щільність залежного пружинного блоку складає 120 пружин на 1 м. кв. Кількість витків пружин в якісному матраці повинна бути не менше 5. В дешевших варіантах цей показник становить 3-4, що негативно позначається на комфортності виробу.

Матраци з блоком «Bonnel» не підійдуть для повних людей (від 100-110 кг), а також двох людей зі значною різницею у вазі (від 20-30 кг) – в цьому випадку людина з меншою вагою буде сповзати до більш важкого сусіда. Не варто використовувати такий матрац і вагітним жінкам, оскільки її будуть турбувати рухи перевертаючогося уві сні чоловіка.

Окремі пружини (Pocket Spring) – незалежний пружинний блок: кожна пружина поміщена в спеціальний мішок (кишеню) з тканини і не впливає на іншу пружину. Ці матраци не скриплять, мають більш тривалий термін служби і кращі ортопедичні властивості, ніж вироби на основі цільного блоку. Основний недолік – більш висока ціна.

Ортопедичні якості визначаються розташуванням пружин і їх щільністю (250-1000 пружин на 1 м. кв.). Матраци щільністю 100-256 пружин на 1 м. кв. не відрізняються високим ортопедичним ефектом. Набагато краще моделі, у яких цей параметр сягає 500-1000 пружин на 1 м кв.

Пружинні блоки «Pocket Spring» по щільності підрозділяються на три категорії:

  • «TFK» – щільність (250 пружин на 1 м кв.), максимальне навантаження (110-120 кг);
  • «Multipocket» – щільність (500 пружин на 1 м кв.), максимальне навантаження (120-130 кг);
  • «Micropocket» – щільність (1000 пружин на 1 м кв.), максимальне навантаження (140-150 кг). Оптимальний варіант для людей зі значною різницею у вазі.

Інші параметри пружин:

  • «TFK» – діаметр (6 см), висота (12-13 см), товщина дроту (1.8-2 мм), кількість витків (5-6);
  • «Multipocket» – діаметр (4.2 см), висота (13-14 см), товщина дроту (1.2-1.4 мм), кількість витків (8-10);
  • «Micropocket» – діаметр (2.6 см), висота (13-14 см), товщина дроту (0.8-1 мм), кількість витків (12-14).

Також можна зустріти двошаровий блок «Pocket Spring». Такий матрац характеризується ще більшою еластичністю.

Матраци з блоком «Multipocket» бажано обирати людям, страждаючим захворюваннями хребта. Така модель припаде до душі і тим, хто звик спати на боці.

Пружинні блоки «Pocket Spring» по розташуванню поділяються на три групи:

  • «бджолині соти» – пружини розміщені в шаховому порядку. Щільність становить 300 («TFK») або 700 («Multipocket») пружин на 1 м. кв., максимальне навантаження – 140-150 кг. Подібний блок обійдеться дешевше, ніж «Micropocket».
  • «багатозональний» – «TFK» і «Multipocket» з посиленими поперечними зонами в місцях, на які припадає найбільше навантаження на матрац. Це підвищує ортопедичні властивості виробу.
  • «дует» (пружина в пружині) – вдосконалений варіант «TFK»: всередину основної пружини або поруч з нею поміщається додаткова пружина, що має менший розмір. Ця пружина починає діяти при значному навантаженні на основну пружину. Такий блок здатний витримати 140-150 кг. Пружинний блок «Дует» зустрічається найрідше.

Спальні місця

Односпальний – розрахований на одну дорослу людину або підлітка.

Півторний – забезпечує комфортний сон одному дорослому користувачеві. На такому матраці можна спати і вдвох.

Двоспальне – призначене для двох людей.

Вибір матраца за цим параметром диктується кількістю спальних місць, передбачених у ліжку. Але у випадку з двоспальним ліжком можна взяти і два односпальні матраци. Таке рішення виправдане, якщо двом відпочивальникам потрібен різний рівень жорсткості виробу. При цьому кожен із партнерів не розбудить іншого під час перевертання.

Односпальні моделі простіше перевертати, а за наявності чохла, що знімається – легше знімати / одягати і прати цю оболонку матраца.

Важливо: проміжок між двома односпальними матрацами допоможе усунути наматрацник.

Наповнювач

Наповнювачі використовуються в пружинних та безпружинних матрацах.

Розрізняють два види наповнювачів:

  • натуральні – екологічні, але дорогі та можуть викликати алергію;
  • синтетичні – спінені наповнювачі, що не вбирають запахи, підходять астматикам та алергікам.

До натуральних матеріалів відноситься койра, ватин, шерсть, пух, латекс, бавовна та інші. Найбільш популярні синтетичні наповнювачі – термоеластична піна, спанбонд, пінополіуретан, силікон, синтепон, струттофайбер.

Ватин – пропускає повітря та утримує тепло, при цьому коштує недорого. Мінуси: велика вага, малий термін служби, тому що наповнювач збивається в грудки, що заважає повноцінному сну.

Повсть добре зберігає тепло, але має низьку зносостійкість. Тому повсть застосовується як прошарок між шарами інших наповнювачів у матрацах зима/літо.

Койра (кокосове волокно) – міцний, жорсткий та пружний наповнювач. Відмінно пропускає повітря та не накопичує вологу. Нестача – висока ціна. Матраци з койрою мають визначні ортопедичні властивості. Один із найпопулярніших наповнювачів.

Бамбук – характеризується гіпоалергенними та антибактеріальними властивостями. Бамбук застосовують як наповнювач для наматрацників.

Сизаль – відрізняється високою міцністю та пружністю, має тривалий термін служби. Використовується у середньо-жорстких матрацах.

Шерсть – добре пропускає повітря та зігріває. Подібні матраци вибирають люди, які страждають на захворювання опорно-рухового апарату. Також з вовни виробляють наматрацники.

Льон – повітропроникний матеріал. Швидко висихає та забезпечує терморегуляцію: у холодну пору року такий матрац зберігає тепло, а влітку – дарує прохолоду. До переваг належать і антисептичні властивості. Льон часто використовують у дитячих матрацах та конструкціях зима/літо.

Коноплі – за характеристиками нагадує льон. Використовується в наматрацниках.

Латекс – пружний та довговічний матеріал. До інших переваг відноситься гіпоалергенність та повітропроникність. Основний недолік – висока ціна. Застосовується в м'яких та середньо-жорстких матрацах (часто у комбінації з іншими наповнювачами). Подібні вироби мають добрі ортопедичні властивості.

Латексні матраци мають велику популярність. Крім натурального латексу, зустрічається штучний аналог. Цей матеріал жорсткіший і дешевший.

Спанбонд – має збалансовані характеристики міцності, м'якості, повітропроникності та гігроскопічності за порівняно невисокої ціни. Спанбонд застосовують у м'яких та середньо-жорстких виробах як прокладку між пружинами та основним наповнювачем матраца.

Синтепон – еластичний, м'який та довговічний. При цьому характеризується високими теплоізоляційними властивостями – такий матрац довго зберігає тепло.

Силікон – зберігає початкову форму, має антибактеріальні властивості. Використовується при виробництві наматрацників.

Струттофайбер (періотек) – відрізняється непоганою зносостійкістю та пружністю. Інші переваги: ​​мала вага, щільність, повітропроникність, теплозбереження. Мінус – найвища ціна. Струттофайбер грає роль додаткового прошарку в матрацах середньої та високої жорсткості.

Спрут – легкий, пружний та повітропроникний наповнювач. Стійкий до впливу УФ-променів та деформації. Матраци з таким наповнювачем підходять алергікам.

Холлофайбер – за властивостями нагадує струттофайбер. Зокрема, такий матеріал чудово «дихає» та утримує тепло, не вбирає запахи та зберігає свою форму. Матраци з холлофайбером оптимальні для людей, які страждають на алергію або астму.

Термофайбер – "дихаючий" матеріал з чудовими теплоізоляційними властивостями. Загалом термофайбер нагадує синтепон, але легший. Однак цей матеріал накопичує статичну електрику, отже, притягує пил, а також схильний до займання.

Пінополіуретан (поролон) – еластичний та повітропроникний, але недовговічний наповнювач. Порівняно з латексом більш дешевий та гіпоалергенний, але жорсткіший. Застосовується в середньо-жорстких та жорстких матрацах.

Поліестер – як і інші синтетичні матеріали еластичний та стійкий до зносу. Але такий наповнювач погано "дихає" і може викликати алергію. Використовується в наматрацниках.

Спонфлекс – виготовляється з натуральних матеріалів. Це пружний та стійкий до зносу наповнювач, який добре утримує тепло. Не викликає алергію. Застосовується як прошарок між основним наповнювачем і верхнім шаром матраца.

Термофлекс – складається із суміші натуральних та синтетичних волокон. За характеристиками нагадує спрут, але еластичніший.

Екофлекс – схожий на латекс, але коштуватиме дешевше.

Термоеластична піна (Memory Foam) – реагує на температуру та вагу людини. Наповнювач адаптується під обриси тіла («пам'ять форми»), завдяки чому досягається рівномірний розподіл навантаження. Такий матрац добре впливає на суглоби, шию, спину та покращує кровообіг. Всі ці переваги сприяють спокійному та здоровому сну. Вироби з піною набули широкого поширення.

Терморегулюючий гель – має властивості термоеластичної піни, при цьому зберігає тепло в холодну пору року і дарує прохолоду влітку.

Пух, перо – добре пропускає повітря та відводить вологу. Швидко відновлює форму, але згодом збивається у грудки. Подібні матраци не підходять людям, які страждають на алергію.

Бавовна – «дихаюча» і приємна на дотик наповнювач. Прекрасно відводить вологу, забезпечує комфортний відпочинок будь-якої пори року, не викликає алергію. Недолік – у процесі використання може збиватися у грудки. Зазвичай застосовується як прошарок у матрацах зима/літо. Вироби із бавовною часто вибирають для новонароджених.

Шовк – м'який та легкий, перешкоджає розмноженню пилових кльош і бактерій. Ще один плюс – гладка поверхня, що унеможливлює накопичення пилу. Шовк створює відчуття прохолоди у спеку і не викликає алергію. Мінус – найвища ціна. Цей наповнювач використовується в наматрацниках.

Тенцель (тенсел) – за властивостями нагадує шовк, але ефективніше відводить вологу і дешевше. Як і попередній матеріал, зустрічається в наматрацниках.

Антиалергенне волокно – як випливає з назви, такий наповнювач не викликає алергію. Використовується для виготовлення наматрацників.

Hollcon – синтетичний наповнювач із двома сторонами жорсткості. Одна сторона – жорстка і призначена для новонародженої дитини (до року), а інша – м'якша (від року). Переваги: ​​хороша повітропроникність, гіпоалергенність, тривалий термін служби, стійкість до деформації.

Highfoam – варіант пінополіуретану, для якого характерна підвищена стійкість до зношування. Зустрічається в м'яких та середньо-жорстких матрацах.

Важливо: немає ідеального наповнювача, який підійшов би всім людям. Щоб зорієнтуватися в різноманітті матеріалів і вибрати оптимальне рішення, виходьте насамперед з індивідуальних переваг, медичних показань та фінансових можливостей.

Рівень жорсткості

М'який – ідеально підлаштовується під контури тіла відпочиваючого, що знижує тиск на суглоби. Сприятливо впливає на роботу дихальної та серцево-судинної системи. Більшість м'яких матраців є безпружинними (наповнювачі – термоеластична піна, латекс, пінополіуретан).

Напівм'який – у порівнянні з попереднім варіантом більш жорсткий. Забезпечує повноцінне розслаблення м'язів та хребта. Подібні вироби набувають люди, які ведуть малорухливий спосіб життя. Одні напівм'які матраци робляться пружинними, при виробництві інших використовують наповнювачі (пінополіуретан, термофлекс).

Середній – універсальний рівень жорсткості. Подібний матрац знімає м'язову напругу і поступово підтримує тіло. Ці вироби підходять людям без серйозних захворювань опорно-рухового апарату. Багато матраців середньої жорсткості оснащуються пружинними блоками. Також можна зустріти безпружинні модифікації (пінополіуретан, термоеластична піна, койра, латекс).

Напівжорсткий – жорсткіше, ніж попередній. Має непогану пружність, яка забезпечує підтримку хребта та сприяє розслабленню м'язів. Напівжорсткі матраци бувають пружинними та безпружинними (пінополіуретан, латекс, койра).

Жорсткий – підтримує хребет у фізіологічно правильному положенні. Мінімально прогинається під тілом відпочиваючого та витримує серйозні навантаження. Такі вироби обирають спортсмени та люди, які ведуть активний спосіб життя. Одні жорсткі матраци забезпечені блоками незалежних пружин (Pocket Spring), інші – ставляться до безпружинним (латекс, койра).

Екстражорсткий – відрізняється максимальним рівнем жорсткості та розрахований на дуже великі навантаження. Ці вироби призначаються ортопедами для профілактики захворювань опорно-рухового апарату. Екстражорсткі матраци робляться тільки безпружинними (койра, повсть, латекс).

Двосторонні матраци представлені такими різновидами:

  • напівжорсткий+жорсткий;
  • жорсткий+екстражесткий;
  • м'який+середній;
  • м'який+напівжорсткий;
  • м'який+жорсткий;
  • напівм'який + середній;
  • середній+напівжорсткий;
  • середній+жорсткий.

Вибір рівня жорсткості матраца залежить від віку і ваги людини, а також визначається його перевагами.

Рекомендації щодо вибору рівня жорсткості матраца в залежності від віку:

  • для новонародженого малюка – екстражорсткий безпружинний матрац для правильного формування хребта (ідеально підійде кокосова койра);
  • для дитини 2-12 років – пружинний або безпружинний жорсткий матрац, оскільки у цьому віці продовжується формування хребта;
  • для підлітка та молодої людини до 25 років – матрац середньої жорсткості, оскільки формування хребта завершується приблизно в 25-27 років (напівжорсткі моделі підійдуть спортсменам та молоді, що веде активний спосіб життя);
  • для людини 25-50 років – будь-який матрац, виходячи з ваги та особистих уподобань користувача (зазвичай вибирають середньо-жорсткі моделі);
  • для людини від 50 років – напівм'який та матрац середньої жорсткості, щоб уникнути проблем у міжхребцевих дисках;
  • для людини від 55 років – м'який матрац.

Рекомендації щодо вибору матраца в залежності від ваги користувача:

  • до 50 кг – м'який;
  • 50-55 кг – напівм'який;
  • 55-80 кг – середньо-жорсткий (звертайте увагу на максимальне навантаження виробу);
  • 80-90 кг – напівжорсткий;
  • 90-100 кг – жорсткий;
  • більше 100 кг – екстражесткий.

На вибір жорсткості також впливає і улюблена поза під час сну:

  • на боці – м'який матрац;
  • на спині – середньо-жорсткий матрац;
  • на животі – жорсткий матрац.

Правильно вибраний матрац повинен підтримувати хребет у природному положенні. При цьому м'язи мають бути розслабленими. У цьому випадку відпочинок на матраці буде здоровим та комфортним.

Сон на занадто жорсткому або надто м'якому виробі однаково шкідливий: на такому матраці хребет викривлятиметься, а м'язи перебуватиме в постійній напрузі. Крім того, на дуже жорсткому матраці здавлюються кровоносні судини, а на дуже м'якому – легкі, що призведе до нерівномірного дихання.

Важливо: якщо складно зорієнтуватися з вибором жорсткості матраца, можна дотримуватися такого правила: краще вибрати жорсткіший матрац, так як у разі необхідності його можна «пом'якшити» наматрацом.

Рекомендації щодо вибору матраца в залежності від захворювань хребта:

  • хвороби поперекового відділу хребта – м'який матрац;
  • захворювання шийного та грудного відділу – матрац середньої жорсткості;
  • порушення постави, остеохондроз, міжхребцева грижа – жорсткий матрац.

Якщо людина страждає на хронічні та складні хвороби, перенесла травму чи операцію, то в цьому випадку для правильного вибору матраца необхідна консультація лікаря. Такий фахівець допоможе зорієнтуватися у кожному конкретному випадку.

Важливо: щоб оцінити жорсткість матраца, необхідно на нього прилягти. Виріб має бути зручним та не прогинатися під вагою користувача. Якщо в області стегон та плечей відчувається дискомфорт, від покупки такого матраца краще відмовитись.

Можна поставити матрац у вертикальне положення поруч зі стіною і натиснути на нього – якщо він прогнеться більш ніж на 20-25 см, варто звернути увагу на інший виріб.

Виконання

Односторонній – такий матрац має однаковий рівень жорсткості по обидва боки.

Двосторонній – має різний рівень жорсткості. Така конструкція дозволяє влітку спати на жорсткій стороні, взимку – на більш м'якій. Завдяки послідовному використанню, двосторонній виріб прослужить довше. Недоліки: більш висока ціна і необхідність періодичного перевертання.

Зима/літо – двосторонній матрац, одна зі сторін якого має вовняний прошарок (зима), а друга – бавовняний (літо). Вовна відмінно зігріває в зимові ночі, а бавовна прекрасно «дихає» і забезпечує комфортний сон влітку.

Зональна жорсткість – зустрічається в багатозональних пружинних блоках. В кожній зоні пружини мають різну жорсткість і пружність пружин. Це дозволяє рівномірно розподілити навантаження на матрац і підтримувати голову, талію, стегна, плечовий пояс, шию.

Багатозональні блоки можуть бути 3, 5 і 7 зональними. В 3-х зональному найжорсткішою є середня зона, в 5-зональному є 5 зон різної жорсткості, в 7-зональному найбільш жорсткі – поперекова і шийна зона.

Дитячий – відрізняється від «дорослих» аналогів невеликим розміром та яскравим дизайном.

Анатомічний та ортопедичний ефект

Необхідно розрізняти такі поняття, як «анатомічний ефект» і «ортопедичний ефект». В першому випадку матрац максимально точно повторює контури людського тіла і є самим комфортабельним. В другому випадку матрац тільки приймає форму тіла і в порівнянні з попереднім аналогом є більш жорстким.

Матрац з анатомічним ефектом підійде для людей із захворюваннями попереку, матрац з ортопедичним ефектом буде оптимальним вибором для людей, що мають проблеми з хребтом, суглобами, шиєю.

Анатомічний матрац можна обрати людям, що займаються фізичною працею – це допоможе максимально розслабити м'язи, а ортопедична модель рекомендована людям, що ведуть малорухомий спосіб життя для профілактики захворювань опорно-рухового апарату.

Щоб правильно обрати анатомічний або ортопедичний матрац, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Максимальне навантаження

Гранично допустиме навантаження (вага людини), при якій матрац можна комфортно використовувати без ризику його зіпсувати. Якщо навантаження занадто велике, то матрац буде сильно прогинатися, що з часом призведе до його деформації і виходу з ладу. Якщо навантаження набагато менше, то такий матрац буде дуже жорстким, а отже, незручним для користувача.

Основним орієнтиром при виборі матраца за цим критерієм є вага користувача. Слід враховувати, що матрац може використовуватися людьми, що мають різну вагу.

Ще одна деталь: максимальне навантаження зазвичай розраховано на сплячу людину (статичне навантаження). Однак в ряді випадків матрац може піддаватися і більшого навантаження, при тій же вазі користувача. Тому краще обрати матрац з деяким запасом міцності (близько 10 кг).

Чохол

ХБ (бавовняна тканина) – гігієнічна, приємна на дотик, не мнеться, добре "дихає", але з часом втрачає первісний вигляд.

Синтетика – міцніша, стійкіша до зношування і дешевша за аналоги з бавовняної тканини. Такі чохли добре чистяться, але мають погану повітропроникність і не вбирають вологу.

Змішана – складається з ХБ і синтетики. Подібна оббивка поєднує переваги обох матеріалів. Завдяки видатним властивостям цей варіант частіше за інших використовується при виготовленні чохлів для матраців.

Важливо: оптимальна комбінація натуральних і синтетичних матеріалів описується пропорцією 70:30.

Прогумована тканина – відрізняється чудовою водонепроникністю. Ці чохли перешкоджають потраплянню рідини всередину виробу. Відповідно, прогумований матрац зручно чистити. Цей чохол має бактерицидні та антиалергенні властивості. Прекрасний вибір для літніх людей і маленьких дітей.

Льон – добре вбирає і відводить вологу, має бактерицидні властивості, не викликає алергію.

Вовна (меринос) – гігієнічний і повітропроникний матеріал з відмінними теплоізоляційними характеристиками. Не викликає алергію і перешкоджає розмноженню бактерій.

Шовк – красивий і приємний на дотик матеріал. Влітку дає відчуття прохолоди. Зустрічається в дорогих матрацах.

Бамбукове волокно – має ті самі властивості, що й льон. Зазвичай використовується в наматрацниках.

Знімний чохол – оснащується блискавкою по периметру виробу і дає змогу знімати для прання або заміни на інший. Водночас користувачі відзначають, що надягати знімний чохол назад дуже складно (після прання чохол часто "сідає"). Слід враховувати, що нещільне прилягання знімного чохла до матраца призводить до його деформації та швидкого зносу.

На відміну від знімного чохла незнімний аналог зшивається безпосередньо на матраці і щільно до нього прилягає, що забезпечує тривалий термін служби.

Важливо: зверніть увагу на чохли з ефектом "антисліп" (від ковзання матраца). Тканина виробу має бути оброблена антикліщовими, антибактеріальними, антистатичними і протиалергенними складами.

Різне

Антиалергенний ефект – такий матрац виконується з матеріалів, що не викликають алергію (частіше синтетичних). Виріб може оснащуватися спеціальними аераторами, провітрювати внутрішні порожнини матраца.

Вакуумна упаковка – використовується в безпружинних матрацах і дозволяє в рази зменшити габарити виробу для зручного перевезення. Відзначимо, що така упаковка є одноразовою і після зняття плівки її не можна відновити в домашніх умовах.

Спосіб кріплення

Гумка на кутах – характерна для наматрацників без боковин. Такі вироби вибирають для тонких матраців.

По периметру – притаманний наматрацникам з боковинами, які захищають боки матраца від забруднень. Підходить для середньої товщини і товстих (понад 20 см) матраців.

Довжина

Вибір матраца за довжиною залежить від зросту людей, які будуть на ньому спати. Бажано, щоб цей параметр був більшим за зріст користувача на 15-20 см. Довжина матраців для дорослих становить 190-200 см, для дітей – 120-140 см.

Ширина

Цей показник впливає на комфортність відпочинку. Визначається кількістю спальних місць:

Розмір матраца має відповідати розміру ліжка. Тому перед вибором виробу слід виміряти розмір спального місця ліжка. При цьому старий матрац вимірювати не варто, оскільки в процесі використання він деформується, а отже, отримані дані можуть бути невірними. Розміри наматрацника і матраца повинні збігатися.

Важливо: якщо отримані результати відрізняються від стандартного розміру на 1 см, можна вибирати модель стандартних параметрів. Якщо дані відрізняються на більш ніж 1 см, то розмір матраца має повністю збігатися з ними. У цьому випадку матрац необхідно замовляти.

Висота (товщина)

Ця характеристика впливає на експлуатаційні властивості матраца. У більшості виробів висота становить 10-30 см і більше. Висота моделі безпосередньо залежить від її наповнення:

  • пружинні – 18-32 см;
  • безпружинні – 15-24 см.

Наматрацники мають товщину 3-10 см (футони – 4-10 см, топпери – 3-7 см). Що вищий матрац, то він довговічніший і дорожчий.

Грамотно підібраний за висотою матрац щонайменше на 2 см підноситься над бічними бортами ліжка. Повним людям краще взяти більш високі вироби, оскільки під великою вагою матраци сильніше просідають.

Поради щодо купівлі

  • Перш за все, матрац повинен мати сертифікат відповідності та санітарно-епідеміологічний висновок, що засвідчують якість виробу і його безпеку для здоров'я.
  • Уважно огляньте матрац: на його поверхні не повинно бути ніяких пошкоджень і дефектів. Оцініть прошивку виробу: рівні стібки говорять про високу якість продукції. Пам'ятайте, що навіть неакуратний рядок може привести до швидкого псування матраца.

Догляд за матрацом

  • Перевозити матрац необхідно в герметичній упаковці і тільки в горизонтальному положенні, щоб його вага розподілялась рівномірно. При цьому сам матрац повинен знаходитися на рівній поверхні. Матрац не можна перегинати, інакше пружини та інші матеріали виробу можуть зіпсуватися.
  • Ручки, розташовані з боків матраца, слід використовувати тільки для перевертання, а не для перенесення.
  • Слід періодично перевертати матрац (перші три місяці – раз в два тижні, потім – раз в два місяці). Це подовжить термін служби виробу і дозволить накопиченій волозі випаровуватися.
  • Матрац необхідно пилососити не менше двох разів на місяць. В іншому випадку накопичений пил і бруд може викликати алергію. Наматрацник також необхідно періодично прати (1 раз на місяць).
  • Не допускайте потрапляння на матрац будь-яких рідин.
  • Не допускайте різких перепадів навантаження на матрац (наприклад, стрибків).
  • Бажано міняти матрац раз в 10 років.
Відгуки про статтю

Подскажите пожалуйста! Хочу заменить матрасы, старые на советской кровати. На новые, современные.Но старые матрасы лежали на упругой металлической сетке. Вопрос: Можно ли новые матрасы с пружинным блоком класть на металлическую сетку? Подскажите.

Думаю, лучше с таким вопросом обратиться к специалистам - менеджерам по продажам в любом из магазинов, представленных на нашем сайте.

Наскільки я розумію в багато зональному матраці найпружніші повинні бути зони які підтримують найважчі частини тіла. Це таз і плечі?

Добрый день, не могу найти информацию по поводу двухспальных матрасов. При выборе такого матраса учитывать нужно общий вес обоих персон? Из статьи я понял что заводом маркируется вес на одного человека, как понять какой матрас нужен для двоих? Спасибо

Количество человек не важно. Важен только вес каждого отдельного человека.

Латексные матрасы стоят очень дорого, пенополиуретановые модели не такие упругие, кокосовое волокно жесткое. Можно ли было в разделе наполнители подытожить, чтобы мы могли все же понять какой наполнитель лидирует по всем статьям?

Крайне сложно выделить один наполнитель, но в ближайшее время постараемся доработать нашу статью.

Их собственного опыта могу сказать что при проблемах со спиной, а они есть практически у каждого из нас, нужно перед походом в магазин посетить толкового ортопеда, вот вам и весь секрет успешного выбора и здорового сна.

Если я люблю спать на животе, но во мне до 55 кг, так какой же уровень жесткости я должна выбрать?

Мне кажется что давать рекомендации относительно подходящего уровня жесткости могут только врачи?

Есть общие параметры выбора жесткости матраса, при условии, конечно же, отсутствия проблем с позвоночником.

Работаю в магазине матрасов 3 года, даже я не знала о таком количестве существующих особенностей и нюансов. Прочитала статью, как будто курсы повышения квалификации прошла.

Спасибо, что рассмотрели и такой наполнитель, как холлофайбер. Долго присматривался к этому материалу, но информации о нем почему-то не так уже и много.

Обязательно обратите внимание на его недостатки.

От качества сна зависит весь мой день, так что матрас выбирал очень долго. И полностью согласен с автором статьи — лучше всего брать беспружинные. Они удобнее.

мне кажется беспружинный матрас будет получше, поудобней. Я у родственников попробовала на таком спать, теперь думаю себе прикупить.

Спасибо за мнение.

Матрас должен быть удобным, что б был крепкий сон и здоровый позвоночник! Лично мне нравится спать на пружинном средней жесткоси!

Сегодня огромный ассортимент матрасов позволяет выбрать модель на любой вкус.