Як вибрати набір для фондю, марміт

Фондю - швейцарське національне блюдо. Спочатку воно готувалось із суміші розтопленого сиру, вина та часнику на відкритому вогні в спеціальному посуді - какелоні (інша назва - фондюшниця). Зустрічаються такі різновиди фондю:

  • сирні - розтоплена суміш декількох сортів сиру у вині;
  • шоколадні - їжа вмочається в розплавленому шоколаді;
  • м'ясні (рибні) - шматочки м'яса (риби) готуються в олії;
  • м'ясні на бульонній основі - шматочки м'яса готуються в м'ясному бульйоні.

Важливо: до фондю доречно подавати хліб, перець, сіль. З напоїв краще підійдуть грог, бренді, чай, вино.

Вид

Набір для фондю - складається з чаші (фондюшниці), порційних чашок (мисок) для соусів, тарілки для гарнірів і м'яса (риби, овочів), виделочок, підставки для фондюшниці, пальники (свічки).

Мармит - ємність для збереження готової страви в теплому вигляді. Мармити бувають прямокутної, квадратної, круглої і овальної форми.

Мармити бувають:

  • домашні - з вигляду нагадують каструлю і працюють від пальника (свічки) або спіралі, що підігріває ємність з їжею. Обсяг домашнього мармиту зазвичай не перевищує 3 л;
  • професійні - відрізняються великими габаритами і працюють від електромережі як електроплити.

Важливо: керамічні та порцелянові мармити можна використовувати в НВЧ-печах, сталеві і чавунні моделі - тільки в духовці.

Кількість персон

Фондю прийнято їсти в компанії. Кількість персон, на яких розраховано набір, варіюється від 2 до 8. При цьому часто можна зустріти набори, призначені для 6 осіб. В ексклюзивних наборах ця цифра сягає 8. Комплекти для шоколадного фондю розраховані на 2-4 персони.

Обсяг

Вибираючи фондюшницю, слід виходити з того, який різновид цієї страви буде в ній готуватися. Якщо для шоколадного фондю досить чаші ємністю 300-350 мл, то для м'ясних, рибних і сирних страв будуть потрібні більш місткі чаші на 1.7 л. Також має значення число гостей. Для двох оптимальним варіантом стане какелон до 0.7 л, для великої групи - 1.5-2.5 л.

Стандартна чаша для фондю має обсяг в межах 1.2-1.5 л (на 5-6 персон)

Підігрів

За способом підігріву фондюшниці діляться на два види.

Електричні - підігрівання здійснюється від електромережі, а регулювати температуру нагрівання можна за допомогою спеціального пристрою. Це зручно, оскільки фондю зазвичай вимагає підтримки певної температури. З іншого боку, електрофондюшницю не можна використовувати поза домом. Потужність таких пристроїв коливається від 400 до 1800 Вт.

Пальникові - для підігрівання використовується пальник або свічка, а температура нагріву регулюється шляхом обертання сопла. Такі фондюшниці прості у використанні і мобільні: їх можна взяти на пікнік. Однак для таких чаш доведеться купувати пальне. До того ж, пальникові фондюшниці пожежонебезпечні.

Свічкою нагрівають невеликі керамічні чаші для шоколаду, пальником користуються для нагрівання більших сталевих або чавунних какелонів.

Важливо: в дорогих електричних фондюшницях є світловий індикатор і автоматичний захист від перегріву. Ці функції роблять використання какелону безпечним.

У приміщенні краще використовувати фондюшницю з додатковою металевою сіткою, яка захистить оточуючих від полум'я пальника.

Свічка-таблетка - входить в комплект набору для фондю.

Пальне для пальника

Горючий гель - безпечний, практичний і зручний в експлуатації. При горінні не виділяє диму і токсичних речовин. Продається в пляшках ємністю 1 л. Цього пального вистачає на 10 застосувань по 3-5 годин кожна.

Паста в таблетках - володіє всіма перевагами гелю при меншій вартості. Зустрічається в упаковці по 3 штуки. Однієї таблетки досить на одне застосування. Однак зберігати таблетку після використання не можна, так як паста засихає. Паста підійде для кулінарів, які ще не визначилися з частотою приготування фондю.

Сухий спирт - застарілий варіант. Таке пальне, відвологнувши, при горінні розкидає іскри, що підвищує ризик пожежі.

Важливо: категорично заборонено дути на вогонь в пальнику з метою його гасіння. Це небезпечно для людини, що сидить навпроти. До складу гелю і пасти входить спирт, і якщо подути на полум'я, то воно вирветься з пальника. Для того, щоб загасити вогонь, слід накрити полум'я спеціальної кришечкою пальника.

Матеріал ємності

Кераміка - не стійка до високих температур. Какелон з кераміки відмінно підійде для приготування шоколадного і сирного фондю. Готувати в ньому м'ясні, овочеві, рибні страви, які вимагають високих температур і фондюшниці більшої місткості не можна.

Важливо: керамічний горщик не можна ставити на плиту, так як він може тріснути. Вибираючи керамічну чашу, переконайтеся у відсутності тріщин.

Порцеляна - ефектний на вигляд матеріал, але коштує дорожче кераміки. Порцелянові какелони використовуються тільки для шоколадного фондю.

Нержавіюча сталь - проста в догляді, не вбирає запахи, стійка до корозії, швидко нагрівається, але також швидко остигає, якщо відсутній постійний нагрів. До того ж у фондюшниці з нержавійки страва може пригоріти.

Чавун - довго зберігає тепло, що дозволяє зменшити інтенсивність полум'я пальника, однак вбирає запахи і схильний до корозії. Тому в такому какелоні краще готувати тільки одну страву (рибну, м'ясну або овочеву). Крім цього, чавунна ємність має велику вагу (до 5 кг), що ускладнює її використання в похідних умовах.

Важливо: вибираючи сталевий або чавунний какелон, варто звернути увагу на чаші з антипригарним покриттям.

Металеві какелони на відміну від керамічних чаш мають знімне кільце-тримач для виделок, яке також захищає гостей від бризок бульйону або розплавленого сиру.

Не бажано мити в посудомийній машині чавунні какелони, оскільки агресивні миючі засоби можуть зіпсувати покриття. Після чистки чавунної чаші слід її ретельно висушити, щоб уберегти від корозії.

Термостійке скло - легше і красивіше металу, але від падіння може тріснути і розбитися. Скляні фондюшниці зустрічаються рідко.

Важливо: вважається, що в керамічному і чавунному какелоні виходять найароматніші і смачні фондю.

Кількість предметів в наборі

Кількість предметів в наборі залежить від числа осіб, на яке він розрахований. Комплекти можуть включати в себе 7; 8; 9; 10; 11: 12; 23; 24 і 29 предметів. Таким чином, мінімальний набір на 2 осіб складається з 7 предметів, а максимальний на 8 включає в себе 29. Кількість мисок, тарілок для гарнірів і м'яса (риби), а також виделок може досягати 23 штук.

Комплектація

Підставка диск-карусель - сталевий, дерев'яний або пластмасовий диск з виїмками для мисок або какелону. Полегшує доступ до соусу або страви з будь-якого місця столу без ризику забруднити одяг. Для цього достатньо, прокрутити диск - і потрібний соус буде легко доступний.

Важливо: для фондюшниці бажано придбати металеву, а не дерев'яну підставку. Така підставка складається з основи і решітки, на яку встановлюється какелон. Добре, якщо вона буде широкою. В дешевих наборах зазвичай передбачена лише решітка.

Тарілка-менажниця - складається з двох секцій - для гарнірів і соусів. Зустрічається в найбільших наборах.

Виделки - зазвичай мають 2 зубці і дерев'яні / прогумовані ручки. Виделки повинні бути досить довгими, щоб захистити руку від опіку.

Добре, якщо виделки різнокольорові - так кожен може легко відрізнити свій столовий прибор від чужого. Стандартний набір включає в себе 7 виделок, ексклюзивний - 20. Кількість виделочок відповідає числу мисок, але може бути і більше. Іноді в набори включаються однакове число ложечок для соусів і виделок.

Важливо: для шоколадного і сирного фондю використовується 1 виделка на людину. Для м'ясного фондю гості можуть оперувати двома виделками: однією - для опускання м'яса в киплячу олію, іншою - для перекладання готового продукту в свою тарілку.

Догляд за посудом

  • Емальований (глазурований) какелон можна використовувати відразу за призначенням. А в чаші без такого покриття слід перед першим застосуванням закип'ятити суміш води і молока.
  • Перед приготуванням м'ясного фондю з киплячою олією, рекомендується натерти внутрішню поверхню какелону половиною дольки часнику. Це спростить очищення чаші від олії, а крім того додасть їжі пікантний аромат.
  • Після використання набір для фондю бажано мити під проточною водою з м'яким миючим засобом. Абразивні речовини застосовувати не варто, оскільки вони залишають на посуді подряпини.
  • В посудомийній машині допускається мити тільки сталеві елементи набору для фондю. Предмети з дерев'яними та пластиковими частинами піддавати машинному миттю не можна.
Відгуки про статтю