Як вибрати нашийник

Нашийник – амуніція для контролю пересування тварини (в поєднанні з повідцем). Являє собою кільце з нейлону, металу, шкіри та інших матеріалів, оснащене фурнітурою (застібка, півкільце). Нашийник надівається на шию вихованцеві. Багато аксесуарів виконують декоративну функцію, а деякі моделі здатні корегувати поведінку чотириногого друга.

Якісний і надійний нашийник – запорука безпеки собаки. Ніколи не варто економити кошти на покупку нашийника, якщо у вас великий, дуже енергійний, агресивний або невихований собака. У разі поломки застібки собака завдасть шкоди іншим тваринам, постраждає сама або навіть загине. Обов'язково при виборі марки нашийника проаналізуйте ринок виробників, оцініть візуально надійність моделі перед тим, як надягати його на собаку вперше на вулиці.

Тип

Класичний – застосовується для повсякденного носіння. Такий виріб виконується зі шкіри або синтетичних матеріалів. Хороший вибір для спокійних собак. Розрізняють три види класичних нашийників:

  • для прогулянок – оснащений м'якою підкладкою і півкільцем для кріплення повідця, зустрічається найчастіше;
  • для захисно-караульної служби – має спеціальну ручку і додаткове півкільце для пристібання собаки при захисному дресируванні (на прив'язі);
  • вартовий – найміцніший нашийник за рахунок особливої конструкції (ремінь проходить через півкільце і застібається на пряжку).

Парфорс (строгий) – спеціальний нашийник, призначений для дресирування зазвичай великих і агресивних порід собак. Виготовляється з металу. Відмітна риса парфорса – наявність шипів або пластин, які перебувають на внутрішній стороні. Подібний виріб заподіює слабкі больові відчуття і дискомфорт вихованцеві при ривках повідця.

Важливо: строгий нашийник рекомендується використовувати тільки після консультації з кінологом. Це дозволить уникнути проблем зі здоров'ям, які може спровокувати парфорс. Також нашийник не можна використовувати постійно, оскільки це викличе агресивну реакцію вихованця. Можливий і зворотний ефект: собака з часом звикає до дискомфорту, а значить виріб втратить дисциплінуючий вплив.

Зашморг (ривковий) – як і парфорс застосовується тільки для дресирування. Нашийник-зашморг затягується при ривку повідця і тим самим здавлює шию собаки. Правда, деякі моделі використовують і в щоденному побуті – ці вироби виконані у вигляді смужки з кільцями на двох кінцях. Такі зашморги трансформуються в класичні нашийники, що не припускають можливості затягування.

Важливо: зашморг може становити небезпеку для здоров'я собаки. Категорично забороняється залишати тварину в цьому нашийнику без нагляду і на прив'язі.

Напівзашморг (мартингейл) – розрахований на повсякденне використання. Складається з довгої смужки з кільцями на двох кінцях і коротшої, яка втягається в ці кільця і до якої кріпиться поводок (через відповідне кільце). При натягуванні повідця напівзашморг затягується до певної довжини і не здавлює шию. Мартингейл надійно охоплює шию собаки, легко знімається і надівається.

Ланцюжок – металевий нашийник, що складається з безлічі ланок. Нашийники-ланцюжки бувають виставковими або прогулянковими. Також зустрічаються ланцюжки-зашморги і ланцюжки-напівзашморги, мають ті ж характеристики, що й аналогічні моделі зі шкіри або синтетичних матеріалів. На ринку представлені одно-, дво- і трирядні ланцюжки. Вироби, що мають 2 або 3 ряди використовуються тільки на виставках.

Важливо: чим більше ланка ланцюжка, тим менше такий нашийник псує шерсть собаки. Тому моделі з великими ланками рекомендується обирати для довгошерстих улюбленців.

Декоративний – прикрашений різним декором, наприклад, стразами. Подібний виріб відмінно виглядає і підкреслює індивідуальність тварини і його власника. Мінуси: досить висока вартість, ризик проковтування собакою чи кішкою відірваного декоративного елемента. Купується для деяких порід, що беруть участь на виставках. Декоративні нашийники не розраховані на щоденне носіння.

Важливо: при виборі декоративного нашийника враховуйте спосіб кріплення елементів. Зафіксовані клеєм стрази швидко відірвуться. Якщо декор прикріплений металевими лапками, то подібний нашийник може чіпляти шерсть тварини. Краще обрати модель, в якій стрази розташовані в пластикових чарунках.

Електронний – іноваційний нашийник, що дозволяє дресирувати собаку і відслідковувати її місцезнаходження (при наявності GPS-трекера). За рахунок просунутого функціоналу такий нашийник управляє поведінкою тварини («антигавкіт», «дистанційний вплив»). Працює від батарейок або акумулятора. Недолік – висока ціна. Оптимальний для дресирування агресивних порід собак, в тому числі мисливських.

Нашийник від бліх та кліщів – захищає собак і кішок від цих паразитів.

Важливо: купуйте нашийник відомих брендів, які дорожать репутацією. Уважно огляньте аксесуар на предмет відсутності дефектів та переконайтеся в його міцності. Пряжка і півкільця (кільця) повинні бути звареними, застібка – надійною, але в той же час зручно розстібатися і застібатися.

Призначення

Для собак – використовується для обмеження переміщення, навчання, дресирування і контролю поведінки вихованця. Дані нашийники найбільш поширені.

Для кішок – застосовується з метою обмеження переміщення тварини. Найчастіше оснащується світловідбивними смугами або дзвіночком, які дозволяють не втратити кішку з поля зору. Нашийники зі стразами і іншими прикрасами грають декоративну роль.

Розмір

Максимальна довжина – вказується для моделей, які можна розстібнути. Правильно обраний нашийник не здавлює шию собаки, не бовтається і тим більше не знімається через голову.

Довжина нашийника підбирається виходячи з обхвату шиї хвостатого друга, який визначають за допомогою вимірювальної стрічки. При цьому необхідно помістити вказівний палець між стрічкою і шиєю тварини (для середніх і дрібних порід) і два пальці (для великих). До отриманого результату додають 5-7 см.

Вибір нашийника по довжині полегшить спеціальна таблиця, де вказані стандартні розміри і відповідні їм породи собак. Так, моделі розміру S (висота в холці 31-37 см) підійдуть йоркширським тер'єрам, пекінесам, той-пуделям, а нашийники розміру L (висота в холці 49-60 см) – датським догам, лабрадорам, чорним тер'єрам.

Під висотою в холці розуміють дистанцію від землі до холки – найвищої точки спини у собак і кішок.

Важливо: максимальна довжина нашийників вказується в певному діапазоні, наприклад, 40-65 см. Дана інформація є приблизною. Тому такий аксесуар може не підійти тваринам з шиєю 40 см або 65 см. Орієнтуйтеся на середину розмірного діапазону – це і буде оптимальний варіант (52-53 см).

Довжина окружності – наводиться для нашийників, що не розстібаються (напівзашморги). Потрібний розмір визначають теж за допомогою стрічки.

Ширина – обирається в залежності від темпераменту і породи собаки. Великим тваринам знадобиться більш широкий аксесуар ніж дрібним. Цей показник впливає і на міцність виробу: чим ширше, тим менше ймовірність, що пес порве нашийник. Зате більш вузька модель краще підходить для дресирування, так як сильніше врізається в шкіру собаки при ривку.

Грамотний вибір знаходиться посередині: надмірно вузький аксесуар натирає шкіру, а надто широкий – «витирає» шерсть і викликає пріння шкіри, а також обмежує свободу рухів маленьких собак.

Матеріал

Нейлон – поєднує практичність, малу вагу, міцність і низьку ціну. Нашийник з нейлону не викликає алергію. Недолік – окремі моделі фарбують шерсть тварини і розтягуються під впливом вологи. Такі вироби обирають господарі цуценят, собаківники-новачки і власники собак, які не планують дресирувати тварин. Нейлон використовується і при виробництві котячих нашийників.

Важливо: нашийник з нейлону не підійде для мисливських і бійцівських собак, а також великих і важких чотирилапих друзів.

Шкіра – надійний, довговічний і ефектний на вигляд матеріал. Мінуси: висока вартість, чутливість до УФ-променів, вологи і мінусової температури, необхідність регулярної обробки спеціальними складами. Шкіряні нашийники вважаються комфортними для собак.

Важливо: не варто купувати дешевий шкіряний нашийник. Подібні вироби швидко лопаються і розтягуються. Рекомендується обирати модель, виготовлену з цілісного шматка шкіри з водовідштовхувальним просоченням. Ознака якісної продукції – наявність подвійних швів на зовнішній стороні нашийника, використання товстої нитки.

Шкірзам – штучна шкіра. В порівнянні з шкіряними нашийниками такі вироби дешевше і практичніше, тому що не вимагають спеціального догляду. Недоліки: знижена міцність, скромний зовнішній вигляд. Іноді тривале носіння подібного нашийника викликає у собак дискомфорт і алергію.

Метал – самий міцний і довговічний матеріал, має привабливий вигляд. Недоліки: висока вартість, складності при підборі оптимального типу плетіння ланцюжка нашийника (враховуються характеристики шерсті пса). Деякі металеві моделі фарбують світлу шерсть і іржавіють при тривалому контакті з водою. Металеві нашийники підходять для великих і важких собак.

Важливо: для запобігання корозії металевого нашийника ретельно витирайте його після закінчення прогулянки.

Біотан – нейлон в пластиковій оболонці. Стійкий до зносу, не боїться УФ-променів, низької температури і вологи, легко очищується від забруднень. Мінус – відносно висока ціна (порівняно з нашийниками з нейлону).

Гума – недорогий і гіпоалергенний матеріал, стійкий до вологи, високих і низьких температур, не вигоряє на сонці. Гумові моделі часто оснащуються світлодіодними (LED) лампочками або світними фосфорними трубками. Такі нашийники обирають для невеликих тварин.

Пластик – дуже дешевий матеріал. Головний мінус – не можна регулювати розмір обхвату шиї. Тому даний нашийник категорично заборонено надягати на зростаючих тварин. Так, і дорослим вихованцям краще підібрати модель з більш якісного матеріалу.

Брезент – бюджетне і надійне рішення. Недоліки: чутливість до впливу вологи, неестетичний вигляд. Брезентові нашийники застосовують, якщо немає інших альтернатив.

Застібка

Пряжка – надійна застібка, що виключає випадкове розстібання. Мінуси: відсутність тонкого регулювання довжини, при застібанні завжди залишається стирчачий хвостик, який дратує собаку (тварина часто його згризає).

Фастекс – на відміну від пряжки забезпечує тонке регулювання довжини і виглядає більш естетично, оскільки немає стирчачого хвостика. Мінус – ймовірність випадкового розстібання і поломки при сильному ривку. Щоб знизити дані ризики не купуйте дешевий нашийник з засувкою фастекс.

Замок – витримує серйозні навантаження і зручний у використанні. Замком забезпечені парфорс і окремі дорогі класичні моделі.

Іноді зустрічаються нашийники з карабіном. Це надійна застібка, яка спрощує застібання-розстібання виробу. Застосовується в парфорс і напівзашморгах.

Матеріал застібки

Метал – міцний і довговічний. Недоліки: висока ціна, ризик виникнення корозії. Нашийник з металевою застібкою підійде будь-якій собаці. В першу чергу таке рішення актуально для великих і агресивних порід.

Важливо: щоб уникнути корозії, обирайте нашийник, оснащений застібкою з нержавіючої сталі.

Пластик – дешевий, не іржавіє. Мінус – крихкість. Модель з пластиковою застібкою обирають для дрібних і спокійних собак.

Метал+пластик – поєднує переваги і недоліки даних матеріалів. Подібний варіант не набув широкого поширення.

Поліуретан – зустрічається в декоративних нашийниках.

Особливості

Регульована довжина – дає можливість точно підігнати нашийник під розмір шиї вихованця.

Світний – полегшує вигул собаки без повідка в темний час доби. Такий нашийник дозволяє тримати чотириногого улюбленця в полі зору на відстані до 400-450 м.

Світловідбивний – підвищує видимість собаки в сутінках або вночі, що знижує ризик наїзду на неї автомобіля. Корисна опція, якщо тварина гуляє поблизу автомобільних доріг.

Водонепроникний – не вбирає вологу і має водовідштовхувальний ефект. Даний аксесуар використовується при купанні собаки в басейні, озері, річці і іншій водоймі. Водонепроникний нашийник підійде і для вологого клімату.

З м'якою підкладкою – забезпечує собаці максимально безпечне і комфортне носіння нашийника.

З адресником – допомагає знайти загублену собаку або кішку. В адреснику вказується контактна інформація власника тварини (телефон, домашня адреса)

З ручкою – дає можливість контролювати собаку, утримуючи її за нашийник без застосування повідця. Нашийники з ручкою найчастіше обирають кінологи.

Енергійному собаці варто придбати нашийник з розширенням під шию. Така конструктивна особливість знижує тиск на горло тварини при різких ривках.

Функції

Антигавкіт – спрацьовує на гавкіт і виття собаки. При відповідних звуках спеціальна система корекції впливає вібросигналом, ультразвуком, електричним розрядом або спреєм, що завдає собаці неприємні відчуття. В результаті тварина відучується від безпричинного гавкоту за рахунок формування умовного рефлексу (гавкіт – дискомфорт). Такі способи безпечні для здоров'я собаки.

Опція «антигавкіт» може бути реалізована по-різному в залежності від певної моделі:

  • вібрація+ультразвук+електрошок;
  • вібрація+електричний розряд;
  • ультразвук+електрошок.

В просунутих аксесуарах з функцією «антигавкіт» передбачається дистанційне керування, автовідключення при частому і гучному гавкоті, автонастройка рівня корекції виходячи з темпераменту вихованця.

Біпер (Beeper) – дозволяє визначати місце розташування собаки. При русі або зупинці (стійці) тварини біпер видає особливі звукові сигнали, які можна почути на відстані 300-500 м. Така опція істотно полегшує взаємодію господаря з мисливським собакою.

Дистанційний вплив (дресирування) – коригує поведінку собаки на відстані за допомогою електричного імпульсу. Нашийники з цією функцією оснащені пультом дистанційного керування.

Вплив

Вібрація / ультразвук – використовується в якості основного або додаткового методу впливу. Ефективні щодо дрібних і полохливих тварин. Ці ж способи відіграють роль попереджувального сигналу перед подачею електричного розряду.

Електрошок – заспокоює великих і агресивних собак.

Спрей – газ зі смаком цитруса, що викликає неприємні відчуття у вихованця. У підсумку тварина перестає гавкати.

Прикраса

При оформленні декоративних нашийників застосовуються стрази, косинка, шипи, заклепки, блискітки, аплікації, дзвіночки. Різноманітність дизайнерських рішень дозволяє обрати аксесуар, який виділяє собаку серед побратимів і підкреслює достоїнства її зовнішнього вигляду.

Деякі декоративні елементи мають і практичне значення. Косинку просочують вологою, щоб уберегти вихованця від перегріву або складами для відлякування глистів та інших паразитів. А дзвіночок буде сигналізувати господареві про переміщення його улюбленця.

Важливо: щоб уникнути травм власника та інших собак під час ігор не варто купувати виріб з шипами. Також відмовтеся від придбання нашийника, переобтяженого декором – дана модель буде заподіювати незручності тварині.

Нашийники для повсякденного носіння найчастіше робляться без прикраси.

Виробник

До вибору виробника нашийника варто поставитися уважно, оскільки неякісна продукція може зіграти фатальну роль в житті вихованця. Перш за все треба звернути увагу на застібку, особливо, якщо це фастекс. Дешеві пластикові засувки можуть розстібатися від зовсім невеликого зусилля. Тому обов'язково варто потестувати нашийник на вагу собаки поза вулиці. Варто зазначити, що слабкі фастекси можна зустріти серед продукції досить відомих марок.

Найдешевшими є моделі місцевих маловідомих марок Kristel, My Wuf, AnimAll. З недоліків: швидко втрачають колір і вид (зношуються і затираються), ймовірність випадкового розстібання фастексів. Таку продукція варто купувати тільки для недовгих прогулянок дуже спокійних або літніх собак. Також підійде подібний нашийник, якщо собака гуляє у дворі приватного будинку. Активний, молодий або занадто агресивний собака може втекти в разі поломки застібки, загубитися, потрапити під машину, вплутатися в бійку і так далі. Категорично не рекомендуємо купувати ці нашийники, якщо у вас саме такий собака.

Хороше співвідношення ціни та якість мають нашийники фірм Coastal, Rogz, Collar, Ferplast, Hunter, PetSafe, Show Tech, Sprenger, Trixie. Як правило, використовуються надійні застібки, якісні матеріали виготовлення. Однак, треба звертати увагу і на цінову політику конкретної марки. У багатьох брендів є бюджетні лінійки – ось там можна зустріти браковані фастекси, криві шви, невідповідність розмірній сітці і ще інші недоліки.

Найдорожчими нашийниками є моделі Hurrta – дуже надійні, якісні, але ціна на них завищена.

Відгуки про статтю