Як вибрати планшет

Розмір екрану

Діагональ до 7 дюймів – найбільш портативні планшети рекомендується використовувати для читання книг, перегляду Інтернет-сторінок, фотографій.

Діагональ 7-10 дюймів – найпопулярніші моделі, за рахунок розміру екрану, більш зручні для перегляду фільмів, інтернет-сайтів, а також підходять для роботи з офісними програмами та для комп'ютерних ігор. Менш компактні, проте досить зручні в дорозі.

Тип

Планшет – звичні пристрої із сенсорним екраном для роботи, ігор, інтернет-серфінгу.

Планшет-трансформер – планшет із клавіатурою або додатковим сенсорним екраном у її якості. Більш зручний для тих, кому необхідно довго переписуватись в інтернеті, працювати з текстом.

Тип екрану

Резистивні – застарілі сенсорні екрани реагують на будь-який дотик, як пальців руки, так і твердих предметів. На сьогоднішній день практично не випускаються.

Ємнісні – розроблений для торкання пальцем або спеціальним стилусом. Підтримує технологію «мультитач» – можливість пристрою реагувати на одночасне натискання двох точок на екрані. Усі дії, які можна здійснити, інтуїтивно зрозумілі для користувача. Наприклад, зсунувши два пальці на зображенні, ви зменшите його розмір, обертання двома пальцями – поверне зображення тощо. Оптимальна кількість одночасних натискань, що підтримується сьогодні – 5.

Роздільна здатність екрану

Чим вище роздільна здатність, тим більш детальним буде зображення. Сьогодні для комфортного перегляду фільмів високої якості, сайтів та вирішення інших завдань, для планшетів із діагоналлю 7 дюймів бажано роздільна здатність 1280х800 пікселів (а краще 1920х1080 Full HD), для діагоналей 8-10 дюймів – оптимальна роздільна здатність 1920х1080. У багатьох дорогих планшетах використовуються Retina-дисплеї з роздільною здатністю 2048х1536 (наприклад, продукція Apple).

Співвідношення сторін

У більшості моделей співвідношення сторін становить 4:3– відмінно підходить для перегляду сайтів чи читання книг.

Широкоформатні екрани у планшетах мають співвідношення сторін 16:9 або 16:10, що дозволяє комфортно дивитися сучасні фільми без чорних смуг зверху та знизу екрану. Такі планшети добре підходять для ігор.

Щільність пікселів

PPI (від англ. «pixels per inch») – характеристики якості зображення на екрані планшети. Позначає кількість пікселів на 1 дюйм екрана. Що цей параметр, то менше пікселі, отже, краще картинка.

Відмінним значенням PPI сьогодні є числа 250-300 і більше. Приблизно за такого значення пікселі на екрані смартфона невиразні.

Важливо: слід зазначити, що PPI не є обов'язковим параметром, вказаним виробником. Це обчислювана характеристика. Дізнатись її можна за формулою або за допомогою спеціальних калькуляторів у Інтернеті.

Тип матриці

TN-Film – застаріла технологія РК-екранів. Позитивні якості: дешевизна, середній кут огляду (до 150°), швидкий відгук. Мінуси: низька контрастність, погана передача кольору. Застосовується у пристроях початкового рівня.

IPS – характеризується широкими кутами огляду (до 180°) і якісною перенесенням кольорів (у тому числі чорного кольору). Недоліки: висока ціна, повільний відгук, значне споживання енергії, відображення чорного кольору з фіолетовим відтінком під час перегляду під кутом. Такий екран зустрічається досить часто.

PLS – відрізняється від попереднього варіанта покращеною контрастністю та яскравістю. Використовується в планшетах середнього та високого цінового сегмента.

MVA – поєднує переваги технологій IPS та TN-Film. Таке рішення характеризується прекрасною передачею кольору, широким кутом огляду (до 160°). Недоліки: залежність якості зображення від кута огляду, середній час відгуку.

OLED – відрізняється гарною яскравістю, високою контрастністю, низьким енергоспоживанням. Мінус – велика ціна. Застосовується у планшетах топового сегмента.

AMOLED – удосконалений варіант OLED, що має її переваги. Недоліки: висока вартість, схильність до нерівномірного «вигоряння» пікселів, що погіршує кольори.

Super AMOLED – порівняно з попередньою версією покращена передача кольорів та швидкодію, зменшена товщина екрану, знижена витрата енергії. Такий екран забезпечує хорошу читабельність інформації під прямим сонячним промінням.

Super Clear TFT – бюджетна альтернатива дисплею Super AMOLED, яка трохи програє йому за якістю картинки.

LTPS – TFT-екран на полікристалічному кремнії. За характеристиками нагадує IPS. Вигідно відрізняється від дисплея TFT на основі аморфного кремнію зниженою витратою енергії та підвищеною щільністю пікселів (понад 500 ppi).

Операційна система

Android – найпопулярніша ОС, інтерфейс якої розроблено для максимально зручного використання сенсорного екрана планшета. Розроблено багато програм для цієї операційної системи, які можна безкоштовно завантажити прямо з планшета. Особливо популярні програми Google: пошта, Google Maps, Google+ та інші. Підключати планшет на Android до комп'ютера можна як флешку.

Поточне оновлення ОС сьогодні – Android 12.

iOS – також зручна та зрозуміла ОС для керування із сенсорного екрану, проте використовується тільки в планшетах, випущених фірмою Apple. Більшість додатків для такої ОС є платними, завантажити їх також можна прямо з планшета. Щоб підключити такий пристрій до ПК, необхідно встановити програму iTunes.

Остання версія ОС – iOS 15.

Windows 10 – також можливе встановлення цієї ОС не тільки на персональних комп'ютерах, а й на планшетах. Більш вимоглива до конфігурації планшета, тому її слід вибирати тільки якщо потрібно вирішувати якісь завдання, з якими не впораються Anodroid і iOS. Дозволяє підключати пристрій до комп'ютера як звичайний знімний диск або флешку.

Сьогодні для деяких планшетів доступне оновлення Windows 11, а частина моделей продається вже з нею.

Лідуючими операційними системами є Android та iOS – вони найменш вимогливі до «начинки» планшетів. Постійно виходять нові версії ОС, у яких виправляються недоліки попередніх, розробляється безліч програм.

Процесор та пам'ять

Потужність (продуктивність, швидкодія) процесора характеризується швидкістю виконання обчислювальних операцій. Чим більша продуктивність, тим менше часу знадобиться пристрою для вирішення задачі. На потужність впливає тактова частота, кількість ядер процесора та інші параметри.

Тактова частота – найбільше операцій, яке виконує одне ядро за секунду. Чим вища частота процесора, тим вища швидкість роботи планшета. Вибір потужнішого процесора розширює коло операцій, які ви зможете виконувати, наприклад, дивитися фільми у високій якості або грати в сучасні ігри.

Кількість ядер процесора

Ядро – частина процесора, яка виконує один потік команд. Зі збільшенням кількості ядер зростає швидкодія процесора. У той же час продуктивність визначається низкою інших факторів, тому хороша двоядерна модель часто має кращі характеристики, ніж бюджетна чотириядерна. Восьмиядерні процесори встановлюють на планшети високого класу.

Кількість ядер процесора:

  • 1 – застарілі моделі;
  • 2 – поєднання прийнятної ціни та гарної продуктивності;
  • 4 – для розвинених ігор, розваг, професійної діяльності;
  • 8 – найпросунутіші та найдорожчі рішення, які відрізняються дуже високою продуктивністю.

На сьогоднішній день актуальні моделі з двоядерним процесором, у якого робоча частота не нижча за 1.5 ГГц, а обсяг ОЗУ – 2-4 ГБ. Гаджет із меншими параметрами «гальмуватиме». Потужним процесором вважається пристрій із тактовою частотою від 2.4 ГГц (кількість ядер – будь-яке).

Важливо: чим вища продуктивність процесора планшета, тим більше споживання енергії. Знайдіть розумний баланс між потужністю гаджета та часом автономної роботи.

Архітектура – поряд з тактовою частотою, кількістю ядер та ОЗП впливає на швидкодію системи.

  • ARM – характеризується малим енергоспоживанням, що підвищує час автономної роботи. Сумісний з багатьма ОС, виключаючи повний варіант Windows. Зустрічається у більшості моделей планшетів.
  • x86 – сумісний із повною версією Windows 8 та Windows 10, що забезпечує планшету функціонал ноутбука. Такий процесор витрачає більше енергії, ніж ARM. Оптимальне рішення для моделей, які вирішують професійні завдання.

Пам'ять

Вибір процесора та обсягу оперативної пам'яті багато в чому залежить від операційної системи, яку підтримує планшет:

  • iOS – мінімальна частота процесора 1 ГГц та рекомендований обсяг пам'яті 1 ГБ.
  • Android – вимагає дво- або чотириядерний процесор, рекомендується 2 ГБ пам'яті для роботи без гальм;
  • Windows – вимоги куди вищі – 1.3 ГГц процесора та від 2 Гб пам'яті.

При виборі обсягу оперативної пам'яті слід, що додатків вона буде доступна не вся, оскільки частина завжди буде зайнята операційною системою.

Найбільш популярні сімейства процесорів (чіпсетів з інтегрованим процесором) для планшетів: Intel Atom , Cortex, Apple, Nvidia Tegra та ін.

Вбудована пам'ять

Вбудована пам'ять планшета реалізована у вигляді флеш-пам'яті. Оптимальна величина – від 32 ГБ. Максимальний розмір на сьогодні – 750 Гб (Гігабайт).

Деякі моделі планшетів підтримують розширення вбудованої пам'яті, наприклад, картами пам'яті різних форматів. Перед покупкою картки пам'яті переконайтеся, що її формат підтримується вашим планшетом.

Час роботи

Ця характеристика залежить від кількох параметрів: ємності акумулятора, типу процесора, а також від процесів, які виконуються на планшеті. Наприклад, при прослуховуванні музики час роботи буде більшим, ніж під час перегляду фільмів.

Слід вибирати планшет залежно від його призначення, якщо ви плануєте брати його з собою в далекі поїздки та не залежати від розеток – то рекомендується звернути увагу на планшети з максимальним часом роботи – 10-14ч.

Важливо: чим більша ємність батареї, тим більше часу роботи. Вибирайте моделі з ємністю акумулятора не менше 3600 мАг.

Камера

Тилова – розташована на задній панелі планшета, дає можливість вести фото- та відеозйомку.

Фронтальна – встановлена на передній панелі планшету, застосовується для відеозв'язку. За якістю зображення фронтальна камера поступається тиловою.

Роздільна здатність – кількість пікселів у матриці тилової/фронтальної камери планшета. Вимірюється у мегапікселях (МП). Цей показник впливає на максимальний розмір отриманого зображення. Роздільна здатність тилової камери досягає 6-8 МП і більше, а ось у фронтальної камери цей параметр істотно нижчий і коливається в діапазоні від 0.3 до 2 МП.

Відео HD – за допомогою останніх моделей планшетів можна записувати відео-ролики високої роздільної здатності.

Функції

Автофокус – автоматично наводить об'єктив на необхідну різкість. Дає високу чіткість картинки, але спрацьовує повільніше, ніж під час зйомки з фіксованим фокусом.

Спалах – знадобиться при фотографуванні в умовах низького освітлення. Спалах ефективний на відстані 1.5-2 м від об'єкта зйомки. У деяких моделях використовується як ліхтарик.

Бездротовий зв'язок

WiFi – наявність у планшеті вбудованого адаптера Wi-Fi, за допомогою якого можна підключатися до бездротової мережі Wi-Fi.

Bluetooth – наявність у планшеті вбудованого модуля Bluetooth, за допомогою якого можна підключити до планшета пристрій, який підтримує технологію Bluetooth. Наприклад, навушники або гарнітуру. А також передавати інформацію на інші пристрої з Bluetooth. Сучасний стандарт Bluetooth 3.0 – дозволяє пересилати великі файли з високою швидкістю, і найновіший Bluetooth 4.0 – менш енергоємний.

Функція мобільного телефону – можливість використання планшета як мобільний телефон з підтримкою звичайної mini SIM-картки, micro SIM-картки або nano SIM-картки.

  • Дві SIM-картки – деякі моделі підтримують роботу двох SIM-карток.

Підтримка 3G – можливість планшета підключатися до стільникових мереж 3G (і наступних його версій) для отримання швидшого інтернету.

Підтримка 4G LTE – останнє покоління мереж стільникового високошвидкісного зв'язку.

GPS – наявність вбудованого в планшет GPS-навігатора (GPS – глобальна супутникова система визначення місцезнаходження). Дозволяє приймати сигнал від навігаційних супутників і виводити карту із зазначенням розташування користувача. Спеціальне програмне забезпечення за допомогою GPS-навігатора може надати різну інформацію. Наприклад, можна дізнатися погоду в місці вашого розташування, отримати інформацію про знижки в магазинах, кафе або готелях та ін.

FM-тюнер – вбудований радіоприймач дозволяє за бажанням послухати радіо за допомогою планшета.

Функція NFC – модуль бездротового зв'язку на невеликій відстані. Дозволяє користувачам передавати інформацію з одного планшета на інший.

Дротовий зв'язок

USB – для підключення до планшета флеш-накопичувачів та інших периферійних пристроїв. Існує дві специфікації цього стандарту: USB 2.0 (швидкість передачі до 480 Мбіт/с) і USB 3.0 (швидкість передачі до 4.8 Гбіт/с).

microUSB – для підключення гаджета до ПК для заряджання акумуляторної батареї, синхронізації, обміну інформацією. Також зустрічається різновид цього інтерфейсу, що підтримує технологію MHL. Це дозволяє транслювати на телевізор багатоканальний звук та відео високої роздільної здатності.

HDMI – для передачі високоякісного відео та багатоканального звуку. За допомогою такого інтерфейсу гаджет підключається до монітора або телевізора.

USB type-C – «просунутий» інтерфейс, який відрізняється високою швидкістю передачі (до 10 Гбіт/с). Для роботи з USB та microUSB потрібен перехідник.

ІЧ-порт – перетворює планшет на пульт ДК для телевізора та іншої техніки.

Безпека

Сканер відбитка пальця – спеціальний датчик, який зчитує відбиток пальця власника планшета для розблокування гаджета, входу до програми, авторизації платежів.

Сканер обличчя – датчик, що розпізнає запам'ятовану особу власника задля розблокування планшету і доступу до платежів.

Матеріал корпусу

Пластик – дешевий, легкий та практичний матеріал. Мінуси: схильність до подряпин, маркість.

Метал – вигідно відрізняється від пластику міцністю та ефектним зовнішнім виглядом. Мінуси: висока ціна, велика вага. Металевий планшет складніше утримати в руках, аніж пластиковий. Таке рішення є оптимальним для ділових людей.

Скло (задня панель) – привабливо на вигляд і приємно на дотик. Мінуси: висока вартість, крихкість. Скляна задня панель у поєднанні з металевою рамкою – характерна ознака моделі верхнього цінового діапазону

Виконання

Загартоване скло

Деякі моделі оснащені спеціальним захисним склом, стійким до подряпин та легких пошкоджень. Як правило, це скло Gorilla Glass від компанії Corning. Слід пам'ятати, що подібний захист все ж таки не вбереже екран планшета при падінні на тверду поверхню.

Безпровідна зарядка

Можливість використання бездротових зарядних пристроїв. Така опція зручніша, ніж робота з провідними «зарядками». При цьому не зношуються роз'єми. Заряджання гаджета бездротовим способом потребує більше часу.

Швидка зарядка

Режим прискореного заряджання планшета. Зустрічається не у всіх моделях. Для реалізації цієї функції потрібно придбати спеціальний зарядний пристрій.

Захист

Захищає телевізор від негативного впливу навколишнього середовища. Передбачається в дорогих гаджетах для використання у складних умовах, наприклад, за містом, в цеху, поблизу водоймища, на будівництві.

Захист від пилу та вологи (клас захисту IP) – найчастіше зустрічаються моделі з класом IP65, IP67 та IP68.

  • IP65 – пиленепроникний планшет, що витримує водяні струмені з будь-якого напрямку.
  • IP67 – пиленепроникний планшет, що витримує короткочасне занурення на глибину до 1 м. При цьому робота пристрою на глибині не передбачається.
  • IP68 – пиленепроникний планшет, що витримує занурення на глибину більше 1 м тривалістю понад 30 хвилин. Такий захист дозволяє працювати у зануреному режимі.

Захист від ударів – оберігає планшет від пошкодження під час падіння. Навіть бюджетні пристрої витримують падіння з висоти до 1 метра.

Оснащення

    Дитячий планшет – зазвичай виражений у дизайні: яскраві кольори корпусів, цікава форма. Зазвичай такі пристрої вже встановлені різні розвиваючі ігри для дітей.

    ТБ-тюнер – телевізійний приймач, який дає змогу дивитися телепередачі за допомогою планшета. Деяким тюнерам потрібна зовнішня антена.

    Підтримка 3G – можливість планшета підключатися до стільникових мереж 3G (і наступних його версій) для отримання швидшого інтернету. Серед можливостей – відео, перегляд потокового відео, серфінг, завантаження файлів, голосові дзвінки.

    Підтримка DLNA– дозволяє з'єднувати планшет з іншими пристроями для керування та обміну даними (серед можливостей – передача музики, фото та відео на телевізор).

    Цифровий компас – визначає сторони світла для орієнтування біля.

    Гіроскоп – визначає зміну положення планшета у просторі (кут нахилу, швидкість). Дає можливість керувати гаджетом за допомогою нахилів у різні боки. Гіроскоп особливо корисний для ігор (шутери, гонки).

    Датчик освітлення – реагує на зміну освітлення та автоматично змінює яскравість екрана. В результаті досягається оптимальний рівень яскравості при економних витратах енергії.

    Комплектація

    Чохол – оберігає планшет від подряпин і спрощує його перенесення.

    QWERTY-клавіатура – нагадує комп'ютерну та стане в нагоді для введення текстової інформації або ігор. Одні планшети комплектуються знімною клавіатурою, в інших вона – невід'ємна частина корпусу. Така опція перетворює планшет на ноутбук.

    Стілус – перо, що управляє сенсорним екраном планшетного ПК. Корисний для малювання та інших специфічних завдань. Деякі моделі оснащуються кріпленням для стілусу.

    Док станція – наявність у комплекті док-станції, за допомогою якої можна закріпити планшет. Часто в док-станцію вбудована повноцінна QWERTY-клавіатура.

    Виробник

    Планшети Apache, Archos, Assistant, Bravis, DEX, Ergo, Enot, Evromedia, Globex, GoClever, Saturn, IconBit, Impression, Merlin, Mystery, Modecom, TeXet, Wexler, як правило, мають найнижчі екрани, слабку апаратну платформу і програмне забезпечення. Планшети або повільно працюють, або гальмують різноманітні програми. Це найдешевша продукція, але й неякісна.

    Хорошим поєднанням ціна/якість має техніка 3Q, Acer, Blackberry, Huawei, iRiver, Lenovo, LG, Motorola, Pocketbook, ViewSonic, Amazon, Barnes & Noble, Pipo, Tenex. Ця група товарів дорожча. Працюють такі планшети швидше, збираються з якіснішого «заліза». Багато брендів електроніки добре відомі споживачам та забезпечують якісну сервісну підтримку.

    Кращими на сьогодні планшетами вважаються ASUS, Samsung, Sony, Fujitsu, HP, MSI. Коштують вони дорожче попередніх двох груп, проте мають відмінну якість і високу надійність. Їм притаманні і гарне складання, матеріали, програмне та апаратне забезпечення. У багатьох виробників широкий модельний ряд планшетів з різними характеристиками та на різний бюджет.

    Окремою групою можна відзначити планшети Apple. Загальна думка щодо них така: виробник створює найкращі екрани для планшетів, дивовижний дизайн у поєднанні з габаритами, але завищує ціни за культовий бренд. Однак сьогодні у планшетів iPad починають з'являтися більш доступні за ціною суперники, наприклад Google Nexus.

    Відгуки про статтю

    Я сейчас на этой странице с планшетика LG 8гб общей памяти. Но у вас тут даже не упоминаются они. Вообще информация понятна. Особенно с помощью отца если читать. Много непонятно только потому что это я такая непонятливая и даже когда мне обьясняют вьезжаю не сразу и с трудом

    Спасибо. Хорошо и доступно написано, понятно по каким параметрам надо выбирать планшет.

    Очень приятно, что наши статьи помогают вам с выбором)

    Все четко. Спасибо!

    Очень круто, что итогом в каждом материале становится разбор производителей. Данный раздел может стать отличным помощником если весь текст читать не хочется, а вывод все же сделать нужно

    Очень развернуто написано, но не для чайника, точнее сказать, мне как человеку который решил купить свой первый планшет статья показалась слишком сложной из-за большого объема ненужной информации...

    Какая информация вам показалась ненужной?

    Спасибо за рекомендации относительно соотношения сторон, я даже раньше и не обращала внимание на такой момент, но мне планшет нужен для работы с текстами и выбор в пользу 4:3 был не самым удачным.

    И как теперь выбрать между Bluetooth 3.0 и 4.0? почему нельзя с каждой новой версией совершенствовать устройство, а не предлагать покупателям компромисс?!

    как по мне, планшет - это все же ближе к ПК чем к мобильным телефонам, а это означает что на них должна быть установлена винда, и в который раз я в этом убедился.

    когда выбирал планшет до этого слово “резистивный” было для меня синонимом инновационного