Як вибрати підвіконня

Підвіконня – горизонтальна внутрішня частина віконної конструкції. Захищає приміщення від холоду і дощової води, що потрапляє через відкрите вікно, використовується в якості підставки для вазонів з квітами, книг. Підвіконня надає віконній конструкції завершеність і цілісність, а також полегшує догляд за вікном.

Важливо: при обранні підвіконь зверніть увагу на наявність сертифікату якості, що підтверджує безпеку продукції.

Торці

Капінос – передній край (звис) підвіконня. Відіграє декоративну роль, візуально потовщуючи підвіконня і надаючи йому стильний вигляд. Даний елемент має різні форми і кути згину, що розширює спектр дизайнерських рішень. Також капінос знижує ризик травми, оскільки в таких підвіконнях немає загострених кутів.

Найчастіше зустрічаються однокапіносні вироби, але іноді виробники випускають моделі з двома капіносами, розташованими на протилежних сторонах підвіконня.

Матеріал

Пластик (ПВХ) – порівняно дешевий, легкий, простий в монтажі та догляді, стійкий до впливу вологи, хімікатів, УФ-променів, вогню. Пластик дозволяє імітувати фактуру каменю або дерева, відрізняється простотою обробки. В результаті виходять вироби різноманітних форм та кольорів. Такі підвіконня втрачають первинний вигляд через перепади температури і усмоктування бруду.

Дерево – екологічний, міцний, легкий, приємний на дотик і гарний матеріал. Ці підвіконня мають чудові теплоізоляційні властивості. Правда, вироби з дерева коштовні і складні в монтажі, чутливі до вологи і схильні до спалаху (потрібна спеціальна обробка). Крім того, дерево слід покривати спеціальним воском або паркетним лаком раз на 3-4 роки.

Затребувані підвіконня з наступних порід деревини:

  • хвойні (модрина, ялина, кедр, сосна) – найдешевші і занадто чутливі до стрибків температури і вологості, що вимагають особливо дбайливого ставлення;
  • листяні (вишня, бук, дуб, граб, ясен) – міцніші, але більш коштовні;
  • чорне і червоне дерево – ефектні матеріали, які обійдуться дуже дорого. Такі підвіконня підходять для інтер'єрів, оформлених в класичному стилі.

Зазвичай підвіконня виготовляють з клеєних щитів, а ось цілісний масив використовується рідше. Клеєний брус дешевший і стійкіший до деформації при аналогічній міцності.

ДСП / МДФ – надійні матеріали з гарною теплоізоляцією. Облицьовуються шпоном, пластиком, ПВХ-плівкою (для імітації фактур натуральної деревини, каменю). Такі підвіконня мають меншу вартість, ніж їхні дерев'яні «побратими». При цьому МДФ дорожче, ДСП більш токсична, так як виділяє формальдегід. Матеріали деформуються під впливом вологи при порушенні захисного покриття.

ДПК (деревно-полімерний композит) – екологічний, міцний, стійкий до зовнішніх впливів матеріал. Ці підвіконня відрізняються різноманітністю колірної гамми і приємні на дотик. На ДПК погано впливає підвищена вологість і УФ-промені, а ціна його досить висока.

Натуральний камінь – солідний, екологічний, міцний, стійкий до негативного впливу навколишнього середовища, легкий у догляді. В той же час натуральний камінь масивний, складний в обробці і монтажі, холодний на дотик, часто володіє неоднорідною структурою і вадами.

Найчастіше зустрічаються підвіконня з таких видів каменю.

  • Мармур – відрізняється красою, але вбирає вологу, бруд, боїться подряпин і погано реставрується.
  • Граніт – більш стійкий до зовнішніх чинників, але виглядає вельми скромно.
  • Онікс – міцний матеріал, що пропускає світло. Ефектно виглядає в тандемі з підсвічуванням. Оптимальне рішення для інтер'єрів з оригінальним дизайном.

Важливо: граніту властиво накопичувати радіацію, що робить його небезпечним для здоров'я. Тому купуйте тільки продукцію з 1 класом застосування.

Штучний камінь – характеризується достоїнствами попереднього матеріалу. Такі підвіконня виконуються в будь-якій формі, стійкі до забруднень, приємні на дотик. Виниклі подряпини на поверхні виробу легко усуваються за допомогою шліфування. Штучний камінь дешевше, міцніше і легше натурального аналога.

Найбільш поширені підвіконня з наступних видів каменю.

  • Кварцовий агломерат – міцний і термостійкий, але важкий, складний в обробці і реставрації. Поверхня підвіконня має яскраво виражені з'єднувальні шви.
  • Акриловий камінь – легший, простіше обробляється і реставрується, стійкий до вологи, слабких кислот і лугів. Додаткова перевага – з'єднувальні шви майже не помітні. Дані підвіконня чутливі до дії органічних розчинників, високої температури, схильні до подряпин.

Важливо: не варто очищувати підвіконня засобами з хлором. Дерево, ДСП / МДФ пластик, камінь бояться впливу абразивних детергентів.

Покриття

ПВХ – дешеве і просте у догляді покриття, імітує різні фактури. Мінуси: чутливість до утворення подряпин, швидка втрата первинного вигляду. Таке покриття не відновлюється. Підходить для звичайних кімнат, неоформлених в конкретному стилі.

Акрилове – характеризується високою стійкістю до зношення, подряпин і бруду, різноманітністю форм і дизайну. Подібне покриття не вбирає вологу, легко очищується, довго зберігає первинний вигляд і приємне на дотик. Недолік – висока ціна.

Шпон – імітує натуральну деревину. Шпоноване підвіконня виграє у дерев'яної моделі в вартості і вазі. Мінуси: чутливість до впливу УФ-променів і вологи, складний догляд.

Колір, тон

Колір підвіконня вибирають виходячи з різних факторів. Класичне рішення – обрання виробу під колір віконної рами. Більш складні варіанти передбачають поєднання підвіконня з елементами інтер'єру приміщення (стіни, підлога, меблі, радіатор опалення). Білий колір вважається універсальним, так як добре поєднується з інтер'єром приміщення.

Стійкість

До ультрафіолету – обов'язкова властивість, так як підвіконня постійно відчуває вплив УФ-променів.

Вологостійкий – не менш важлива якість, оскільки через відкрите вікно часто проникає дощова вода. Стійкість до вологи актуальна для кухні, лазні та інших приміщень з високим рівнем вологості.

До подряпин – корисна характеристика, якщо полотно використовується як підставка для вазонів з рослинами та інших предметів.

До механічних і хімічних впливів – таке підвіконня витримує падіння важких речей, очищення миючими засобами.

Вогнестійкий – захищає від випадкової пожежі, коли вона починається через загоряння підвіконня.

Дизайн

Однотонний – стандартне рішення, яке прекрасно впишеться в більшість інтер'єрів.

Дерево – актуальний для приміщень, оформлених в стилі прованс, кантрі, етно.

Камінь – підходить для кімнат в класичному стилі, барокко, ампір, арт-деко.

Ступінь блиску

Глянсовий – ефектний на вигляд, простий у догляді. Правда, такі підвіконня швидко нагріваються на сонці, що не дозволить комфортно спертися. Також на глянсовій поверхні добре помітні подряпини і забруднення.

Матовий – маскує подряпини і бруд, що з'явилися, менше нагрівається. В той же час матові підвіконня скромніше виглядають, вбирають пил і бруд. Відповідний варіант для вікон на сонячній стороні або якщо на підвіконні знаходиться багато квіткових горщиків.

Розмір

Довжина підвіконня залежить від ширини віконного отвору. Потрібний параметр визначається таким чином: ширина віконного прорізу + 100 мм. Цей запас необхідний для надійної фіксації полотна. Грамотно підібране підвіконня виступає за межі укосів на 50-80 мм (з кожного боку).
Ширина підвіконня показує, наскільки підвіконня виступає з віконного отвору. На підібрання ширини полотна впливають індивідуальні переваги покупця. При цьому даний параметр повинен забезпечувати нормальну циркуляцію теплого повітря, що йде від радіатора опалення. В іншому випадку утворюється конденсат на косяках і вікні.

Оптимальна величина виступу підвіконня становить 50-70 мм. Також враховується майбутнє облицювання плиткою, гіпсокартоном або штукатуркою і ширина радіатора (припускається перекривання батареї тільки наполовину). Якщо ж цей параметр вище, то не обійтися без полотна, оснащеного вентиляційною сіткою.

Стандартні розміри пластикових підвіконь:

  • довжина – 4000-6000 мм;
  • ширина – 100-800 мм (крок 50 мм);
  • товщина – 18-22 мм.
Відгуки про статтю