Як вибрати реле напруги, струму

Реле - пристрій, який автоматично відключає електрообладнання від живлення в разі виходу параметрів мережі за допустимі межі (напруга, сила струму, потужність). Це дозволяє уникнути передчасного виходу з ладу побутової техніки та її загоряння.

Вид

Реле напруги - оптимально в комбінації з автоматичним вимикачем або запобіжником ( «пробкою»), що спрацьовують тільки при підвищенні сили струму.

Реле струму - виконує ту ж функцію, що і автоматичний вимикач, але реагує і на зменшення сили струму. Захищає холодильник, котел опалення, кондиціонер та іншу техніку.

  • Пріоритетне реле струму - на відміну від попереднього пристрою відключає від живлення лише частину споживачів. Забезпечує роботу найбільш важливих приладів, якщо одночасне використання всієї техніки перевантажує мережу.

Реле потужності - дозволяє контролювати споживання електроенергії побутовою технікою.

Реле багатофункціональне - пристрій «2 в 1», об'єднує в собі можливості реле напруги і струму / потужності. Правда, такі пристрої спрацьовують тільки в разі перевищення верхньої межі зазначених параметрів.

Важливо: реле напруги захищає техніку при порівняно невеликих коливаннях напруги в мережі (до 10%). Якщо ж спостерігаються значні стрибки вольтажа, то варто вибрати більш дорогий і громіздкий стабілізатор напруги. Врахуйте, що реле не захищає від перепадів напруги в межах нижнього і верхнього порогів. А ось стабілізатор коригує вхідну напруга.

Кількість фаз

1 фаза (220 В) - захищає побутові прилади. Оптимальний вибір.

3 фази (380 В) - захищає промислове обладнання. Трифазне реле погано переносить асиметрію фаз.

Важливо: при підключенні побутової техніки до трифазної мережі рекомендується використовувати три однофазних реле замість одного трифазного. В цьому випадку при неполадках в мережі живлення пропаде лише на одній дільниці.

Максимальна потужність навантаження

Цей показник означає сумарну потужність приладів, на яку розраховано реле. Залежить від кількості і потужності використовуваної техніки.

В однокімнатну квартиру з холодильником, електричним чайником, мультиваркою і мікрохвильовою піччю вибирають реле на 7-8 кВт. А ось для приватного будинку або багатокімнатної квартири підійде пристрій на 13-17 кВт.

Слід розрізняти активну та повну потужність навантаження. Активна вимірюється в кіловатах (кВт), а повна - в кіловольт-амперах (кВА). Другий параметр обчислюється складанням активної і реактивної потужності. В більшості випадків необхідно враховувати активну потужність, а повна потужність знадобиться тільки при використанні приладів з потужними електричними моторами.

Номінальний струм навантаження

Цей параметр вказує на сумарний струм навантаження приладів, з яким працює реле в штатному режимі. Одиниця виміру - ампер (А). Дана величина має таке ж значення, що і потужність навантаження. Виробники реле найчастіше застосовують показник максимального струму в якості головної характеристики своєї продукції.

Від номінального струму слід відрізняти максимальний струм навантаження (перевищує в 1.2-1.25 рази), який допускається лише протягом невеликого часу (до 10 хвилин).

Щоб перевести потужність в номінальний струм користуються табличними даними:

  • 0.2 кВт - 1 А;
  • 1.1 кВт - 5 А;
  • 2.2 кВт - 10 А;
  • 4.4 кВт - 20 А;
  • 5.5 кВт - 25 А;
  • 11 кВт - 50 А;
  • 17.6 кВт - 80 А;
  • 22 кВт - 100 А.

Важливо: купуйте реле з запасом по потужності і струму навантаження в 30%. Такий вибір дозволить подовжити термін служби пристрою і стане надійною страховкою, якщо номінальні значення завищені виробником або при підрахунку потужності і струму допущена помилка.

Вимірювання

Залежно від виду реле виконують діагностику стану мережі по напрузі, силі струму, потужності. Найбільш важливий параметр - діапазон виміру вхідної напруги, що позначає напругу, на яку розраховано реле і в межах якої проводяться виміри. Дана характеристика зазвичай перевищує поріг відключення навантаження. Стандартне значення - 50-400 В або 100-400 В.

Зверніть увагу і на точність вимірювання: 3-5% - не найкращий варіант, 1-3% - оптимальний вибір, до 1% - дуже висока точність.

Індикація

Дисплей - відображає відомості про роботу реле (струм, потужність, напруга) і служить для регулювання параметрів.

Світлодіоди - повідомляють про режим роботи реле за допомогою світлової сигналізації (зелений - штатний, червоний - активація захисту). Світлодіоди не є повноцінною альтернативою дисплею. Тому багато реле оснащуються двома індикаторами.

Спосіб регулювання

Механічний - припускає настройку параметрів вручну за допомогою викрутки або іншого інструменту. Подібні реле надійні і відносно дешеві. Мінус - незручне регулювання.

Кнопки (цифровий) - регулювання здійснюється натисканням на кнопки.

Такий варіант точніше і простіше, ніж попередній спосіб. Недолік - більш висока ціна.

Сенсорний (цифровий) - настройка параметрів виконується дотиком пальців до сенсорних кнопок. Теоретично таке рішення зручніше і довговічніше, але на практиці можливе блокування або помилкове спрацьовування цих кнопок (через сприйнятливість до сильних перешкод і електромагнітних полів).

Без регулювання - таке реле обійдеться дешевше, але менш функціонально.

Функції та можливості

Збереження налаштувань, параметрів мережі - актуально в разі відключення живлення.

Wi-Fi - дає можливість керувати реле на дистанції за допомогою смартфона або іншого пристрою. Полегшує роботу з приладом.

2 канали - призначені для захисту двох ділянок мережі з різним навантаженням. Підійде, якщо один канал працює з сприйнятливою до збоїв побутовою технікою, а другий - живить невимогливі пристрої.

Термозахист - запобігає виходу з ладу реле через перегрівання.

Контроль фаз, мережі

Обрив фаз - відключення навантаження при зникненні напруги навіть на одній з фаз.

Чергування фаз - відключення навантаження, якщо порушений порядок чергування фаз або відбулося їх «злипання».

Асиметрія (перекіс) фаз - відключення навантаження при виході напруги на одній з фаз за допустимі значення, встановлені користувачем.

Тип контактів

Замикаючі (N/C) - замкнуті в ситуації, коли струму немає в котушці реле.

Розмикаючі (N/O) - розімкнуті в ситуації, коли струму немає в котушці реле.

Перемикаючі (C/O) - містять контакти N/С і N/O.

Додаткові параметри

Зносостійкість електрична (комутаційна) - число робочих циклів (включення-відключення; В-В) під номінальним навантаженням, на яке розраховане реле. На підставі цього показника оцінюють термін служби приладу. Хороший вибір - пристрій, що витримує до 100 000 робочих циклів.

Зносостійкість механічна - число робочих циклів без номінального навантаження. Цей параметр завжди більше електричної зносостійкості.

Поріг відключення по напрузі - нижнє і верхнє значення напруги струму, при виході за межі яких реле відключає електрообладнання від живлення. Поріг відключення завдається користувачем. В характеристиках приладів вказується діапазон - 100-290 В. На практиці найчастіше реле захищає від перепадів напруги в межах 160-260 В.

В реле струму аналогічне значення має верхню межу відключення по струму, який також може регулюватися користувачем в певному діапазоні.

Час відключення навантаження - інтервал часу, протягом якого спрацьовує реле. Чим нижче цей показник, тим швидше прилад відключить живлення. В результаті зменшується ризик поломки техніки.

Виробники надають час відключення при виході за верхню і нижню межу напруги / струму. Зазвичай занадто висока напруга небезпечніше, ніж дуже низька. В середньому цей параметр становить 0.02-0.1 с (при підвищеному) і 1.2 с (при зниженому).

Час затримки - проміжок часу, по закінченні якого реле включає живлення. Цей параметр регулюється користувачем, що дозволяє налаштувати роботу пристрою під конкретну ситуацію. В різних моделях мінімальний час затримки знаходиться в межах 3-10 с, а максимальний - 360-600 с.

Якщо коливання в мережі пов'язані з серйозними неполадками, то встановлюють максимальний час затримки, в іншому випадку підійде найменше значення. В багатьох пристроях ця опція відключається.

Конструктивне виконання

На DIN-рейку - встановлюється в розподільний щиток. Захищає всю побутову техніку, що знаходиться в квартирі. Недолік - складний монтаж, що вимагає спеціальних знань і умінь.

В розетку - простіше в експлуатації, ніж попередній варіант. Такий прилад встановлюють в різних місцях. Оснащений однією розеткою і вилкою. Мінуси: скромний набір функцій, забезпечується захист окремого пристрою, наприклад, холодильника або телевізора.

В розетку (подовжувач) - прилад «2 в 1», в якому об'єднані можливості реле і подовжувача. На відміну від попереднього варіанту забезпечується кабелем і декількома розетками (2-6), що розширює кількість техніки, що захищається.

Ступінь захисту корпусу

Цей параметр позначається у вигляді коду IPXX, де перша цифра вказує на ступінь захисту від пилу, друга - на ступінь вологозахисту (в даному випадку не передбачається).

Ступінь захисту від пилу і сторонніх предметів:

  • IP10 - захист від предметів розміром 50 мм і більше;
  • IP20 - захист від предметів розміром 12.5 мм і більше (пальці);
  • IP30 - захист від предметів розміром 2.5 мм і більше (кабелі, інструменти, дріт);
  • IP40 - захист від предметів розміром 1 мм і більше (дуже тонкі кабелі).
Відгуки про статтю

дякую

Для дилетантів - саме те, що треба) Дякую.