Як вибрати ручні інструменти, набори інструментів

Тип

Універсальний набір – складається з великої кількості різноманітних інструментів, що дозволяє його використовувати для широкого кола завдань (в тому числі ремонту техніки та установлення сантехніки). Недоліком універсального набору є висока вартість і значні розміри кейса, так як кількість інструментів може сягати 100 позицій і більше.

Універсальний набір – оптимальне рішення для побутового використання. Тому він ідеально підійде для подарунка. Крім того, універсальний комплект рекомендується починаючому майстрові в якості бази для спеціалізованого набору, який він збере в процесі роботи.

Спеціалізований (професійний) набір – комплектується інструментами, які застосовуються для роботи в одній-двох областях. Подібні набори відповідають найжорсткішим вимогам по надійності і безпеці, витримують підвищені навантаження і у вмілих руках забезпечують високу якість робіт.

Мінуси спеціалізованого комплекту: висока вартість при меншій кількості інструментів, ніж в універсальному наборі, вузька сфера застосування.

Види спеціалізованих наборів

Автомобільний набір (авто) – використовується для ремонту транспортних засобів, в тому числі рихтування. Комплектується безліччю молотків, торцевих і гайкових ключів, перехідників та іншими інструментами.

Набір діелектричний – призначений для виконання електромонтажних робіт. Містить велику кількість викруток, викрутку-тестер, кусачки, пасатижі, круглогубці та інші інструменти. Рукоятки інструментів добре заізольовані.

Набір для електроніки – включає в себе тестер, що вимірює силу або напругу струму. Крім того, в ньому є качконоси для вилучення дрібних шурупів і викрутки з довгим жалом.

Слюсарний набір – використовується для ремонту, обробки і збирання виробів з металу, дерева, пластика. Складається з мітчика, напилка, ножівки по металу, слюсарних лещат та інших інструментів.

Столярний набір – застосовується для обробки дерева, наприклад, ремонту дерев'яних виробів або обробки приміщень. Складається з рубанка, столярної ножівки, стамески, стусла, напилка та інших інструментів.

Шарнірно-губцевий набір – складається з плоскогубців, кусачок, обценьок, ножиць, кліщів, бокорізів.

Комплектація

Інструменти для рознімних з'єднань – призначені для роботи з гвинтами, шурупами, гайками, болтами. До таких інструментів належать викрутки, гайкові ключі, ключ-тріскачка, вороток.

Викрутки – використовуються для загвинчування або відгвинчування гвинтів і шурупів.

Залежно від форми поглиблення (паза) на гвинті або шурупі (шліца) вони поділяються на кілька категорій.

  • Плоскі – з одним прорізом на наконечнику. Рознімні з'єднання з таким шліцом зустрічаються досить часто.
  • Хрестоподібні – з двома прорізами на наконечнику в формі хреста. Ці викрутки простіше в самоцентруванні, але менш довговічні, оскільки хрестоподібна грань схильна до «злизування».
  • Зірочка (TORX) – має наконечник з формою «зірочки». Шліц «зірочка» знижує ризик несанкціонованого розкриття пристроїв, так як «нерідна» викрутка до таких гвинтів і шурупів не підійде.

Крім того, в наборі може бути присутнім викрутка зі змінними насадками. Ця викрутка – універсальна, оскільки змінюючи насадки, майстер отримує необхідну викрутку для кожної ситуації. Іншою перевагою є її компактність, що дозволяє заощадити місце в кейсі. Недолік – менша надійність при роботі зі значними зусиллями.

Викрутка-тестер (індикаторна) – визначає наявність напруги на ділянці ланцюга.

Годинникова викрутка – використовується для ремонту мініатюрних приладів, заміни батарейок. Відрізняється малим розміром наконечника (0.5-3 дм).

Гайкові ключі – застосовуються для закручування або розкручування гайок і болтів. Основний параметр – розмір зіву (дистанція між ріжками ключа), який вимірюється в міліметрах або дюймах. Розрізняють два типи гайкових ключів.

Монолітні – надійні і довговічні, але не дозволяють змінювати ширину зіва, а значить, і розмір захвату. Тому таких ключів потрібно багато.

Монолітні ключі представлені такими видами.

  • Ріжкові – ключі з U-подібним робочим профілем, найчастіше двосторонні (з різними розмірами зіва, наприклад, 8 і 10 мм). Підходять для різноманітних робіт (в тому числі для кріплення труб і шлангів), але поступаються накидним ключам в рівномірності розподілу навантаження. Мінус – при серйозних зусиллях можливий зрив ключа з кріплення.
  • Накидні – мають робочий профіль у формі кільця з внутрішньою поверхнею у вигляді зірочки або багатогранника. Рівномірно розподіляють навантаження і добре підходять для робіт з великими зусиллями. Мінус – програють в універсальності ріжковим моделям, так як не придатні для роботи з трубами або шлангами і незручні при використанні у важкодоступних місцях.
  • Торцеві – нагадують накидні моделі, але їх робочий профіль виконаний у формі ковпака. Дуже добре підходять для роботи у важкодоступних місцях, наприклад, в поглибленнях.
  • Комбіновані – відрізняються від інших ключів різною формою робочого профілю з обох сторін. В результаті вони поєднують ріжковий і накидний, ріжковий і торцевий профілі з однаковими розмірами. Це дозволяє підбирати оптимальне рішення виходячи з конкретної роботи, не змінюючи самого ключа.
  • Розрізні – нагадують ріжкові ключі, але внутрішня поверхня робочого профілю виконана у вигляді зірочки або багатогранника. В цих ключах поєднуються достоїнства комбінованих і накидних ключів: універсальність і хороший розподіл зусилля по кріпленню.
  • Шестигранні – мають шестигранний наконечник і призначені для роботи з кріпленням, в якому є шестигранний шліц.
  • Інбусові – вид шестигранних ключів. Завдяки особливостям конструкції інбусові ключі більш зручні для роботи у важкодоступних місцях.

Розвідний – вигідно відрізняється від монолітних моделей можливістю змінювати розмір захоплення. Така модель універсальна – дозволяє працювати з кріпленнями будь-якого розміру та іншими деталями, наприклад, трубами, а отже, замінює собою кілька монолітних ключів. В той же час розвідний ключ з часом розбовтується, його ріжки в процесі роботи «злизуються», що знижує ефективність.

До розвідних ключів відносяться: переставний, газовий (трубний), ріжковий (водопровідний). Вони широко застосовуються в сантехнічних, слюсарних, складальних та інших роботах. Набір зазвичай комплектується одним розвідним ключем.

Ключ-тріскачка – складений ключ (рукоятка і знімні робочі насадки). При русі ключа проти годинникової стрілки насадка залишається нерухомою – це полегшує роботу, оскільки не потрібно переставляти ключ при кожному новому оберті. На ключі-тріскачці є пристрій, перемикаючий напрямок обертання. Подібний інструмент – відмінне рішення для роботи в умовах обмеженого простору.

Інші інструменти

Плоскогубці – застосовуються для затиску і утримування деталей. Таким інструментом працюють з предметами, які незручно тримати в руках або в разі, коли для затиску потрібна велика сила, ніж є у пальців.

Плоскогубці поділяються на такі категорії.

  • Пасатижі – гарні для захоплення не тільки плоских, але і круглих предметів. Крім того, пасатижами можна різати дріт.
  • Тонкогубці – використовуються для роботи з дрібними предметами.
  • Переставні кліщі – проміжний варіант між пасатижами і розвідним ключем, що дозволяє змінювати розмір затиску. Такими кліщами зручно працювати з деталями кріплення будь-якого розміру.

Качконіс – застосовується для виконання кілець на проводах під гвинти.

Молоток – використовується для забивання цвяхів, ремонту автомобілів, меблів та інших робіт.

У наборах найчастіше зустрічаються молотки наступних видів.

  • Слюсарний – має бойок, одна сторона якого є плоскою, а друга – вузькою для нанесення більш сильних ударів.
  • Столярний (молоток-обценьки) – на відміну від попереднього варіанту, бойок має не вузьку, а роздвоєну форму («виделку») для висмикування цвяхів.

В універсальних наборах зазвичай присутній один молоток. Спеціалізовані комплекти оснащуються кількома молотками.

Вороток – складений інструмент, який використовується тільки з насадками або бітами. Воротком обертають торцеві головки, головки для свічок запалювання, мітчики і плашки. Найчастіше зустрічаються воротки Г-подібної і Т-подібної форми, а також моделі з прямою рукояткою.

Додатково

Біти – насадки (наконечники) для викрутки. Використовуються в тандемі з викрутковими рукоятками. Чим більше число біт, тим універсальніше комплект. Відповідно викрутка з безліччю насадок підійде для більшої кількості гвинтів і шурупів з різними шліцами.

Торцеві головки – використовуються для роботи з болтами і гайками у важкодоступних місцях. Такі головки надягають на вороток, викруткову рукоятку або ключ-тріскачку.

Торцеві головки бувають 6 і 12-гранними. Перші зустрічаються найчастіше, другі – придатні для роботи з кріпленнями на 12 і 6 граней. Правда, при експлуатації 12-гранної головки з 6-гранною деталлю підвищується ризик зриву інструменту і знижується крутний момент.

Свічкові головки – застосовуються для установлення свічок запалювання в ДВЗ. Розміри свічкової головки і свічки повинні збігатися. Найчастіше використовуються 16- і 21- міліметрові головки.

Мітчики – застосовуються разом з воротком для нарізування внутрішньої різьби.

Плашки – використовуються разом з воротком для нарізування зовнішньої різьби.

Свердла – призначені для різання отворів. Використовуються в тандемі з дрилем.

Зенковка (зенкер) – використовується для різання циліндричних або конічних поглиблень і ряду інших робіт. Як і свердло, зенковки встановлюється на дриль.

Кусачки – застосовуються для перекушування металевого дроту. Найчастіше зустрічаються кусачки-бокорізи, які нагадують плоскогубці, але на відміну від них мають не плоскі губки, а гострі окрайки.

Напилок – знімає з поверхні деталі тонкий шар матеріалу. Розрізняють напилки по дереву і по металу.

Подовжувач – встановлюється між інструментом і насадкою для збільшення його довжини. Стане в нагоді для роботи у важкодоступних місцях.

Буває два види подовжувачів.

  • Гнучкий – забезпечує хорошу маневреність інструменту і передає зусилля на насадку під певним кутом, що важливо при роботі у важкодоступних місцях. Мінус – не підходить для робіт з великими зусиллями. За принципом роботи і призначенням до гнучкого подовжувача близький карданний шарнір для головок.
  • Жорсткий – виграє в міцності у гнучкого подовжувача, але поступається йому в маневреності. В результаті жорсткий подовжувач в меншій мірі придатний для роботи у важкодоступних місцях, зате дозволяє докладати великі зусилля.

Також набір може комплектуватися лінійкою, ізоляційною стрічкою, ножем або ножицями (для різання лінолеуму, шпалер, пластика), ножівкою по дереву або металу, рулеткою (вимірює довжину), пінцетом і навіть штангенциркулем (вимірює зовнішні і внутрішні розміри, глибину отворів). У рідкісних випадках зустрічаються слюсарні ножиці для різання металу.

Розміри

Розміри інструменту залежать від його призначення: маленькі зручні для точної роботи з мінімальними зусиллями, а великі використовуються при роботі з великими деталями, де потрібна прикладання серйозних зусиль.

Розміри ключів і викруток дають можливість оцінити, наскільки дані інструменти підходять для роботи з певним кріпленням. Розміри інструменту і деталі повинні збігатися.

Розміри деяких інструментів:

  • діаметр свердла – 1-10 мм;
  • зів гайкових ключів – 3-50 мм;
  • зів розвідного ключа – 30 мм.

Параметри торцевої головки

Розмір – дозволяє визначити сумісність торцевої головки з кріпильною деталлю. Вимірюється в міліметрах або дюймах. Для роботи з кріпленням розмір торцевої головки повинен відповідати розміру деталі. Розмір торцевих головок в комплекті становить 4-32 мм.

Посадковий (приєднувальний) квадрат – дозволяє оцінити сумісність торцевої головки з інструментом, наприклад, ключем-тріскачкою або воротком. Вимірюється в частках від дюйма: 1/4; 1/2; 3/4; 3/8; 1 дюйм.

Для стикування ключа і торцевої головки параметри посадкового квадрата повинні відповідати один одному. Чим більше посадковий квадрат, тим сильніше можна навантажити ключ з торцевою голівкою.

Важливо: 1/4 дюйма = 6.35 мм; 1/2 дюйма = 12.7 мм; 3/4 дюйма = 19.05 мм; 3/8 дюйма = 9.53 мм; 1 дюйм = 25.4 мм.

Характеристики

Кількість інструментів – визначається класом і призначенням набору. Зрозуміло, в універсальних наборах, розрахованих на вирішення різноманітних завдань, число інструментів буде більше ніж, в спеціалізованих комплектах.

Багатоуніверсальні набори включають в себе 100-150 одиниць, хоча зустрічаються варіанти і на 50-60 штук. В цілому, чим більше інструментів, тим ширші можливості набору, але одночасно зростає ціна, вага і габарити комплекта.

Важливо: якщо набір придбається для побутових потреб, то вирішальне значення має не кількість предметів, а наявність необхідних інструментів. Тому варто звернути увагу на порівняно невеликі набори (50-60 штук), а потім при необхідності докупити відсутні інструменти.

Упаковка – захищає інструменти під час зберігання від впливів навколишнього середовища (вологи, пилу, ударів), полегшує їх транспортування. Від упаковки багато в чому залежить термін служби обладнання і зручність використання набору.

Зустрічаються такі види упаковки.

  • Блістер – упаковка з полімерної плівки. Дешевий і компактний блістер погано захищає інструменти від зовнішніх впливів і годиться для зберігання невеликого набору.
  • Картонна коробка – легка і дешева, але, як і блістер, настільки ж ненадійна.
  • Кейс – валізка з ручкою, яка, завдяки жорстким стінкам, добре захищає інструменти від зовнішніх впливів. Також кейс зручний в транспортуванні. Бувають пластикові та металеві кейси. Перші порівняно дешеві і легкі, другі при більш високій ціні не завжди забезпечують більшу надійність. Пластикові кейси зустрічаються найчастіше.
  • Чохол (сумка) – упаковка з ручками, виконана з м'яких матеріалів. Чохол компактніше жорсткого кейса і зручніше в перенесенні, але через невелику міцність набагато гірше захищає інструменти від впливів навколишнього середовища. Тому в якості упаковки чохли (сумки) застосовуються рідко.
  • Підставка – конструкція з комірками або заглибленнями для інструментів, яка знаходиться на одному місці. Хоча підставка не призначена для транспортування, вона набагато краще кейсів підходить для стаціонарного зберігання інструментів при меншій вартості.
  • Ящик – ємність, виготовлена з жорстких матеріалів. Як і підставка, ящик незручний для перенесення, але краще піддається перевезенню. І все ж таки ящик розрахований на стаціонарне перебування.
  • Візок – конструкція з коліщатками, призначена для перевезення інструментів на невелику відстань (в межах СТО, майстерні, гаража). Візки використовуються в дуже великих професійних наборах, що складаються з сотень інструментів.

Вага – складається з ваги інструментів і упаковки. Оскільки переважна більшість інструментів виконується з металу, то комплект з безлічі предметів виходить важким (від 10 кг). Вага набору має особливе значення при транспортуванні комплекту на великі відстані. Чим менше важить набір, тим простіше його переносити. Правда, в цьому випадку доведеться пожертвувати його універсальністю.

Варто враховувати і вагу конкретних інструментів. Наприклад, вага молотка коливається від 100 до 1500 грамів і більше.

Молоток вагою 100-200 грам ідеально підходить для забивання маленьких цвяшків, гарний для роботи в умовах обмеженого простору і легкий для руки, але з більш складним кріпленням не впорається.

Працювати з великими цвяхами краще важким інструментом вагою 500-1500 грамів, проте такий молоток швидко стомлює руку. А ось 300-грамовий молоток, хоча і вважається універсальним, далеко не завжди підійде для серйозних робіт.

Оснащення

Перехідник (адаптер) – служить для установлення насадок (біт) в інструменти з різними кріпленнями.

Тримач для біт – вид адаптерів, який використовується для установлення біт з шестигранним хвостовиком в шуруповерти.

Обмежувачі глибини – обмежують максимальну глибину свердління і незамінні для різання отворів суворо визначеної глибини.

Ліхтар – стане в нагоді для роботи в темних просторах.

Кріплення (шурупи, саморізи, цвяхи, дюбелі) – врятують в ситуації, коли потрібно терміново виконати роботу, а у майстра немає під рукою спеціально заготовлених кріпильних деталей.

Магнітний щуп (телескопічний) – нагадує указку з потужним магнітом на кінці. Допомагає зібрати дрібні металеві деталі, особливо в місцях, куди важко дістатися руками, наприклад, в щілинах між дошками.

Рівень – дозволяє оцінити стан поверхні. Зустрічаються рівні для перевірки горизонтальності і вертикальності, а також положення по діагоналі.

Поради

  • Зверніть увагу на бренд. Краще переплатити і придбати набір відомого виробника, ніж заощадити на якості і отримати ненадійні інструменти. Низькоякісні інструменти швидко вийдуть з ладу.
  • Якість інструментів набору визначається по ряду ознак: міцний і стійкий до зношування і корозії метал з покриттям, надійне з'єднання деталей із пластику й металу, протиковзкі властивості ручок і тримачів в процесі експлуатації, надійна фіксація інструментів в кейсі.
  • Зазвичай інструменти виконуються з хром-ванадієвої сталі, але іноді зустрічаються професійні набори з більш міцної хром-молібденової сталі. Загартування сталі виробляється різними способами, наприклад, азотуванням або карбоніюванням.
Відгуки про статтю