Як вибрати шнури та волосінь

При виборі волосіні або шнура необхідно відштовхуватися від видів рибної ловлі – це ключовий параметр, що визначає покупку.

Вид

Моноволоконна волосінь – складається з одинарної нитки. Така волосінь невидима у воді, еластична, не утримує на собі бруд (частки піску, мулу), проста у використанні. Разом з тим, вона недостатньо міцна на вигин і недовговічна, часто заламується і заплутується. Оптимальний варіант для новачків.

Поліволоконна волосінь (плетена волосінь, шнур) – складається їх безлічі ниток. Відрізняється високою міцністю і стійкістю до зносу, у неї відсутні розтягнення, що покращує чутливість снасті. Плетена волосінь не зберігає слідів вигинів і перегинів, але помітна під водою, утримує бруд, може пошкодити снасть і котушку. Використовується досвідченими рибалками при лові великої риби.

Діаметр (розривне зусилля)

Від цього показника залежить міцність і дальність закидання волосіні. Діаметр, як правило, підбирається виходячи з сили та ваги риби. Чим тонше волосінь, тим більше дальність закидання, але зносостійкість її нижче.

Діаметр моноволоконної волосіні вимірюється в міліметрах. Найчастіше зустрічається волосінь діаметром 0.25-0.3 мм. Волосінь більшого діаметра більш чутлива, ніж тонка. Слід пам'ятати, що занадто товста волосінь може злякати рибу. Діаметр поліволоконної волосіні виміряти досить важко, тому її не позначають, а вказують лише навантаження на розрив, яке вимірюється в кілограмах (лібрах; 1 lb – 464 гр).

Матеріал

Ліски виготовляються з різних матеріалів – капрону, нейлону, поліетилену, флюркарбону та інших матеріалів. Недорогий капрон схильний до старіння в результаті дії навантажень, УФ-випромінювання і води (волосіні служать 2-3 роки). Дорожчі флюркабонові волосіні майже не старіють, стійкі до зношування, не набухають у воді та найменш помітні для риби.

Міцність / еластичність

Волосінь повинна поєднувати в собі прямо протилежні якості: з одного боку бути дуже міцною, а з іншого – еластичною.

Міцність волосіні – здатність витримувати навантаження і при цьому не розриватися. Ця якість важливо при лові великої та важкої риби. Для зміцнення застосовується спеціальне покриття – волосінь стає більш жорсткою.

Занадто жорстка волосінь сильно втрачає міцність на вузлі та приймає форму котушки, на якій вона намотана («пам'ять»), занадто м'яка – легко плутається.

Еластичність – здатність волосіні розтягуватися під навантаженням – корисно при виведенні риби.

Важливо: на вибір волосіні впливає і вид риболовлі. Наприклад, для фідерної риболовлі вона повинна мати підвищену стійкість до стирання на мушлях, корчах, каменях, для спінінга підійде тонка та еластична. Щоб ловити коропа слід придбати волосінь з високим розривним навантаженням при мінімальній товщині.

Колір

Сьогодні можна зустріти різноманітні кольори включаючи плямисті, смугасті та навіть волосінь, що світиться. Яскраві нитки добре помітні у воді, що спрощує контроль руху волосіні під час ловлі.

«Пам'ять» волосіні

Це явище означає деформацію волосіні після тривалого зберігання на котушці. В цьому випадку вона звивається кільцями, тобто «пам'ятає» форму, в якій вона перебувала протягом тривалого часу. «Пам'ять» волосіні – така особливість, з якою майже неможливо боротися. При цьому найміцніші та жорсткі жилки найбільшою мірою схильні до цього недоліку.

Важливо: для того, щоб волосінь служила довше та меншою мірою деформувалася, необхідно приділяти особливу увагу умовам її зберігання.

Зберігання

  • Зберігати волосінь слід в сухому стані та не натягнутою. Слід пам'ятати, що волосінь погано переносить УФ-промені, тому зберігати потрібно в темному місці.
  • Якщо передбачається зберігати волосіні протягом тривалого часу, її необхідно змотати в бухти та, змочивши гліцерином, запакувати в целофан.
  • М'яку волосінь слід просушувати після риболовлі.

Поради

  • Перед покупкою необхідно уважно розглянути волосінь: якщо виявляться потертості (може означати, що вона не нова), матова поверхня (постаріла волосінь), спайки або різницю в кольорі нитки в намотуванні – таку волосінь купувати не варто.
  • Також слід перевірити рівномірність волосіні по товщині. Для цього необхідно змотати близько метра волосіні з котушки та оглянути її (якщо є можливість за допомогою мікрометра або мікроскопа). Є й інший спосіб визначення цієї характеристики: на волосіні потрібно затиснути невелике грузило. Зрушуючи грузило по волосіні, можна виявити товщі місця – на них грузило буде застрягати.
Відгуки про статтю