Як вибрати штатив

Тип

Підлогові штативи – це найбільш поширені моделі, можуть використовуватися практично в будь-яких умовах за рахунок довжини ніжки і своїй стійкості. Як видно з назви, встановлюються на підлогу або на землю без додаткових підставок.

Настільні штативи – компактні штативи, які перед зйомкою потрібно встановити на стіл, стілець, камінь або будь-яку пласку поверхню. Перевага – мала вага і розмір, що дуже зручно при транспортуванні. Недолік – не так стійкі, як підлогові штативи, розраховані на компактні фотокамери.

Конструкція

Монопод – це конструкція штатива з однією ніжкою. Перевага – компактність і невелика вага, що зручно при рухомій або спортивній зйомці. Ставити такий штатив потрібно на підставку або на ремінь, перекинутий через шию. Недолік – хоча основна маса камери і переноситься на підставку, але все ж пристрій може трястися або нестійко стояти.

Трипод – найпоширеніша і найзручніша конструкція. Представлений такий штатив у вигляді штанги з трьома ніжками. Трипод найбільш стійкий, може змінювати висоту розташування камери. Серед недоліків – більший розмір і вага.

Штатив-струбцина і штатив-прищіпка – конструкції, що дозволяють за рахунок притискного гвинта (пружинного затиску) прикріпити камеру до нерухомого предмета, наприклад, до дерева. Переваги: займають небагато місця, мають невелику вагу. Недолік – використовувати такі штативи можна не на кожній місцевості (відкрита місцевість).

Штативи з оригінальною конструкцією – це нестандартні конструкції, зазвичай невеликого розміру і ваги. Є вузькоспеціалізованими пристроями. Наскільки вони зручні і практичні, слід судити з особистих переваг.

Приклади фото з селфі-палки

Селфі-стік

Монопод для селфі (селфі-стік, селфі-палиця) – різновид монопода для виконання селфі (автопортретів за допомогою смартфона або фотоапарата). Завдяки використанню селфі-стіку можна легко робити знімки з різних ракурсів, а охоплення фотографії значно збільшується. Монопод дозволяє змінювати фокус (зум), вибір між режимами (фото- або відеозйомка).

Запуск камери

Дротовий – монопод оснащений кабелем зі штекером, який підключається до смартфону. Кнопка затвору камери вмонтована в ручку селфі-стіку. Такий монопод не вимагає зарядки, оскільки харчується від смартфону. Недолік – ймовірність пошкодження шнура.

Бездротовий – на відміну від попереднього варіанту зв'язок між смартфоном і моноподом проводиться за допомогою Bluetooth. Рекомендується любителям активного відпочинку (в тому числі сноубордингу, підводного і надводного спорту, риболовлі).

Залежно від моделі бездротового селфі-стіку кнопка вбудовується в штатив або виноситься в окремий пристрій (Bluetooth-кнопка, пульт ДК). Другий варіант дозволяє працювати з різними моноподами, але його недоліки більш вагомі: пристрій займає обидві руки користувача (в одній руці штатив, в іншій – пульт), а сама кнопка часто губиться.

Мінус бездротових моноподів – необхідність періодично міняти батарейки (типорозмір АА) або заряджати акумулятор.

Важливо: в недорогих дротових моноподах кнопка часто швидко ламається, а кабель може вийти з ладу. Моделі з бездротовим зв'язком можуть працювати з перебоями через його нестабільність.

Бездротовий монопод з акумулятором підійде для користувачів, що мають під рукою зовнішній акумулятор (Power Bank).

Зустрічаються застарілі моделі, де відсутня кнопка затвора камери. Щоб зробити знімок, слід встановити таймер на смартфоні, що досить незручно.

Гвинт кріплення – буває з дюймовою або метричною різьбою. Краще вибрати монопод з дюймовою різьбою, оскільки він більш універсальний – дозволяє встановити велику кількість різної техніки, наприклад, дзеркальний фотоапарат або відеокамеру. А ось до селфі-стіку з метричною різьбою нічого крім смартфона прикріпити не вийде.

Довжина – чим довше монопод, тим ширше охоплення простору на фото, але при цьому збільшується вага пристосування. З довгим моноподом простіше отримати більш різноманітні знімки. Не варто купувати штатив коротше 0.5 м. Оптимальний параметр – 0.7-1 м. Монопод довжиною понад 2 м дозволяє робити широкопанорамні фото, але його незручно брати з собою в дорогу.

    Область застосування

    Штативи для відеокамер на відміну від штативів для фотокамер, оснащені довгою ручкою і демпфером для плавного обертання камери.

    Штативи для фотокамер – рукоятка для панорамної зйомки відсутня.

    Універсальні штативи – підходять як для фотоапаратів, так і для відеокамер. Мають рукоятку. Зазвичай вони дешевше, ніж штативи для відеокамер, а також мають меншу вагу.

    Тип головки

    2D / 3D – така головка може повертатися навколо двох (2D-головка) або трьох осей (3D-головка). Для повороту камери в кожній з площин є своя ручка.

    Кульова – в основі конструкції знаходиться шарнір. Камера може обертатися в усіх площинах, а прийнявши потрібне положення, вона закріплюється для зйомки. Переваги – вартість і вага менше, ніж у попередніх моделей. Недоліки – не дозволяє робити панорамну зйомку, забруднюється швидше, ніж 2D- і 3D-головка.

    Відеоголовка – гарантує плавне панорамування при відеозйомці, тому в її конструкції є спеціальний демпфуючий пристрій, що стримує поштовхи (в найбільш дорогих моделях – рідинний). Управління відеоголоівкою здійснюється за допомогою однієї досить довгої ручки.

    Основні характеристики

    Робоча висота – відстань від поверхні, на якій стоїть штатив, до майданчика, де закріплена фотокамера. Кожен штатив має максимальну і мінімальну робочу висоту. Оцінювати цей критерій необхідно, виходячи з власного зросту. Встановлена камера на штативі повинна бути приблизно на рівні очей фотографа. Для найбільшої стійкості штатива максимальна висота зйомки повинна бути більше, ніж зріст фотографа.

    Максимальне навантаження – вага, яку здатний витримати штатив. Якщо не розрахувати з вагою і встановити занадто важку камеру на штатив, він може скластися або навіть зламатися. Власникам важких «дзеркалок» особливо важливо звернути увагу на цей параметр.

    Висота в складеному стані і вага штатива – визначаються кожним користувачем індивідуально в залежності від умов експлуатації. Якщо ви часто подорожуєте, то штатив повинен бути оптимально легкий і компактний, щоб зручно було носити його в фотосумці або спеціальному чохлі. Якщо плануєте використовувати в приміщенні стаціонарно – ці параметри не гратимуть особливої ролі. Слід пам'ятати, що потрібно шукати розумний компроміс між вагою і стійкістю штатива.

    Оснащення

    Залежно від моделі штатив може бути оснащений:

    • штативної головкою – слід знати, що її можуть мати не всі штативи;
    • крюком для сумки – для підвищення стійкості до штатива кріпиться додатковий вантаж;
    • механізмом підйому – спеціальна ручка, що обертається, яка дозволяє плавно змінювати висоту;
    • пультом дистанційного керування – зазвичай розташовується на рукоятці штатива, зручно використовувати для відеозйомки;
    • змінним майданчиком – кріпиться до фотоапарату в штативне гніздо, дозволяє користувачеві швидко міняти камери на одному і тому ж штативі, якщо це необхідно.

    Також штативи можуть бути оснащені приємними дрібницями у вигляді чохла, різних наконечників опор, які зручно використовувати на різних поверхнях тощо.

    Поради

    • Огляньте монопод на предмет відсутності пошкоджень, подряпин та інших дефектів. Шви і поверхні повинні бути добре оброблені. Переконайтеся в надійності телескопічної трубки: вона не повинна прогинатися під вагою телефону. У дешевих моноподів трубка виконана з тонкого металу, що негативно позначається на її надійності.
    • Перевірте справність селфі-стіку, приєднавши до нього смартфон або інший девайс з камерою.
    • Варто звернути увагу на кріплення. Добре, якщо воно має багато прогумованих вставок – це підвищує надійність фіксації. Перед покупкою прикріпіть свій телефон до штатива і гарненько ним потрясіть. Не зайвим буде надіти на гаджет чохол – це захистить його від пошкодження при випадковому падінні.
    • Краще вибрати штатив з прогумованою або пластиковою ручкою (м'який пластик). Ручка з твердого пластика ковзає в руці. Відмінний варіант – ручка з петелькою.
    • Вага смартфона або іншого гаджета повинна бути менше параметра максимального навантаження, на яку розрахований селфі-стік.
    • Якщо планується працювати з важким девайсом, то краще зупинити вибір на моноподі з фіксацією телескопічного механізму від крутіння.
    • Для підвищення якості знімків, вибирайте селфі-стік із дзеркалом для задньої камери.

    Виробник

    Найбільш бюджетними штативами можна вважати продукцію таких марок як Arsenal, HAMA, Continent, Fotopro та інших маловідомих брендів. Такі штативи підійдуть для рідкого використання, або ж для фотографів-початківців. Серед такої продукції трапляються моделі для професійного використання, однак їхня ціна порівняна з вартістю більш якісної продукції.

    Гарним поєднанням ціна / якість мають штативи Velbon, Sony, Cullmann, Vanguard й інші. Вони задовольняють багато потреб фотографа: вага, якість матеріалів, ціна. Однак не у всіх таких брендів є великий асортимент штативів.

    Лідерам серед виробників штативів вважаються фірми Manfrotto, Slik, Benro, Giotto's. Їхні вироби мають максимальну якість при мінімальній вазі, виготовлені з міцних матеріалів (наприклад, карбон), їхні штативні головки часто є власними оригінальними розробками компаній. Також найпопулярніші марки мають величезний модельний ряд пристроїв, що дозволяє зробити вибір для будь-якого фотографа або відеооператора: від початківця, любителя до професіонала. Ціна цих штативів найчастіше висока, проте можна підібрати цілком недороге рішення при обмеженому бюджеті.

    Серед марок селфі-стіків можна виділити Aspiring, Grand-X, PowerPlant, EasyLink, Navsailor, Nomi, Remax, Rock, UFT, Xiaomi, Yunteng. Провідні моноподи найдешевші у всіх виробників. Ціна залежить від додаткових функцій селфі-палки, а також цікавого дизайну. Через простоту конструкції всі вони служать приблизно однаковий термін, працюють в цілому без нарікань.

    Відгуки про статтю

    Здравствуйте ! Как мне выбрать штатив для фото при росте 1м76см ?

    Необходимо убедиться, что в вашей камере есть штативное гнездо. У вас стандартный рост, поэтому вам подойдет огромное количество моделей. В зависимости от видов съемки выбирайте минимальную и максимальную высоту штатива.