Як вибрати спальний мішок

Вид

«Кокон» («мумія») – має трапецієподібну форму (в районі плеча вони ширші, в ногах – більш вузькі) і добре зберігає тепло. Інші переваги: компактність, мала вага. Однак у порівнянні з «ковдрами» такі спальники менш зручні. Зокрема, кокони обмежують рухи під час сну і не розкриваються повністю. Така форма властива більшості моделей, які розраховані на низькі температури.

«Ковдра» – має прямокутну форму (однакова ширина по всій довжині) і не сковує рухів сплячого. До переваг належить можливість розстебнути і використовувати його як підстилку/ковдру або стебнути два спальники. Але ці моделі більш громіздкі та важкі, при цьому гірше утримують тепло. Призначені для кемпінгу, коротких вилазок на природу, риболовлі.

«Напівковдра» («бочка») – компромісний варіант між попередніми видами. Цей мішок повністю розстібається і просторіший, ніж спальник-кокон. У той же час «напівковдра» краще зберігає тепло, ніж класична «ковдра». Але такі спальники поступаються «коконам» за теплоізоляційними властивостями, а «ковдрами» – у плані зручності.

Вкладиш-кокон / вкладиш-ковдра – оберігає внутрішній бік спального мішка від забруднень та запаху тіла. У свою чергу це позбавляє необхідності часто прати спальник і продовжує термін його служби (прання даного аксесуару є складним процесом і погіршує властивості наповнювача). Вкладиш має форму «кокона» або «ковдри» і повинен відповідати виду спального мішка.

Призначення

Кемпінговий – використовується для вилазок на природу, пікніків, нескладних походів і тому подібних заходів при сприятливій погоді. В основному має форму ковдри. Досить важкий.

Трекінговий (на три сезони) – універсальний варіант, розрахований на період з весни до осені. Призначений для тривалих піших або велосипедних походів. Має невелику вагу (до 3 кг). Іноді зустрічаються чисто зимові та чисто літні моделі.

Екстремальний – застосовується в суворих погодних умовах (зимові експедиції, високогірні сходження і т.д.) і розрахований на негативну температуру. Такі спальники оснащуються капюшонами, утеплювачами блискавок і іншими пристроями, що забезпечують максимальну теплоізоляцію.

Тип

Універсальний – розрахований на габарити дорослої людини. До цього виду відносяться більшість спальників.

Дитячий – відрізняється від універсального меншими розмірами. У деяких моделях можна регулювати довжину, щоб дитина могла користуватися спальником кілька років.

Важливо: якщо для теплої пори року дитині підійде і дорослий спальний мішок, то в холодну погоду слід підбирати спеціальний дитячий мішок.

Жіночий – відрізняється від універсального додатковим утепленням в окремих місцях, зовнішнім виглядом і нижчими температурами комфорту, оскільки жіночий організм більш чутливий до холоду, ніж чоловічий.

Наповнювач

Пух – володіє відмінними теплоізоляційними властивостями й добре відновлює свою форму після стискання (для цього додають перо). Однак в разі потрапляння вологи, пух втрачає свої властивості та може навіть згнити. Ще один недолік – довго сохне. Не придатний для жаркого і вологого клімату. Широко використовується для виготовлення екстремальних спальників.

Важливо: на маркуванні співвідношення пух / перо в основному відповідає 80/20.

Синтетика – більш дешеве та практичне рішення. У порівнянні з пухом швидше сохне і менш чутлива до вологи. Інші плюси: гіпоалергенні властивості, стійкість до гниття, простий догляд. Недоліки: велика вага, мінімальний термін служби, відносно низькі теплоізоляційні властивості. Оптимальний вибір для літнього туризму, кемпінгу, походів за умов підвищеної вологості.

При цьому існує безліч синтетичних наповнювачів, які відрізняються один від одного властивостями та ціною (Hollowfiber, DuraLoft, BHB micro тощо).

Комбінований (пух / синтетика) – компромісний варіант між двома попередніми варіантами, що поєднує в собі теплоізоляційні властивості пуху і практичність синтетики.

Вид наповнювача

Гусячий пух – має хорошу теплоізоляцію і легку вагу. Спальники на цьому матеріалі – оптимальний варіант для холодної сухої погоди.

Качиний пух – обійдеться дешевше гусячого пуху, але поступається йому теплоізоляцією і довговічністю (5-10 років проти 15-20 років).

Синтепон – погано вбирає вологу, швидко сохне, має низьку ціну, але швидко злежується і гірше тримає тепло. Синтепонові спальники підійдуть для піших і водних походів в теплу погоду.

Силікон – відрізняється гарною теплоізоляцією навіть у вологих умовах. Ці спальники мають малу вагу, легкі в догляді (силікон не гниє, не має запаху, не викликає алергії, що не псується при пранні). Також силікон здатний відновлювати свою форму та об'єм після стискання. Добре витримує чисельні прання і хімчистку.

Бавовна – коштує недорого, не викликає алергії, але сильно вбирає вологу і має велику вагу. Зустрічається рідко і використовується лише для походів на короткі відстані.

Hollowfiber – на основі поліестеру. Швидко висихає, володіє хорошими теплоізоляційними властивостями. Екологічно чистий матеріал, не горить, витримує вологі умови. Такий мішок підійде для водних походів.

Thinsulate Lite Loft – оптимальний баланс між хорошою термоізоляцією і невеликою вагою.

Polarguard, Polarguard 3D – м'який, легкий і довговічний матеріал, але досить об'ємний.

Thermoloft-6 – не вбирає вологу та еластичний. Не займає багато місця в упакованому вигляді.

Micro-loft – відрізняється максимальною еластичністю і теплоізоляційними властивостями. За пухнастістю наближається до пуху. Антиалергенний.

Thermolite – міцний, стійкий до деформацій і досить теплий матеріал.

Primaloft – аналогічний пуху, але при цьому не втрачає об'єм і термоізоляційні властивості при намоканні. Міцний і легкий матеріал, здатний витримати найсуворіші погодні умови.

QualloFIL – поєднує в собі гарну еластичність і теплоізоляцію при невеликій вазі. Спальники з цим наповнювачем використовуються в екстремальних умовах.

APF-Isoterm – відрізняється гарною теплоізоляцією, не втрачає об'єм та форму після прання, не вбирає запахи та вологу.

DuraLoft – виготовляється на основі поліестеру. Зберігає високі теплоізоляційні властивості навіть у вологому середовищі, при цьому швидко висихає та довго служить.

WarmLoft, HollowCore – виготовлені на основі поліестеру та за своїми характеристиками схожі на попередній наповнювач.

BHB micro – за властивостями нагадує гусячий пух, але коштуватиме дешевше.

Microfiber – характеризується хорошими теплоізоляційними якостями.

Підкладка

Нейлон – зустрічається найчастіше. Міцний і повітропроникний матеріал.

Поліестер – використовується набагато рідше.

Бавовна – зустрічається рідко. Приємна на дотик і не викликає алергію.

Шари утеплювача

Позначає кількість шарів синтетичного утеплювача, оскільки пух не вкладається шарами. За загальним правилом, чим більше шарів – тим краще будуть теплоізоляційні якості спальника. Однак, поряд з кількістю шарів, важливо враховувати тип наповнювача і товщину окремого шару.

Температура

Верхня температура комфорту (T comfort) – мінімальна температура повітря, за якої жінка буде комфортно спати протягом 8 годин. Передбачається, що людина одягнена в термобілизну, спальний мішок застебнутий, а каптур затягнутий.

Нижня температура комфорту (T limit) – мінімальна температура повітря, за якої чоловік буде комфортно спати протягом 8 годин. Умови ті самі, що й у попередньому випадку – наявність термобілизни, застебнутий спальник, затягнутий каптур. T limit нижче, ніж T comfort, оскільки чоловіки повільніше замерзають (різниця становить 4-6 ° C).

Екстремальна температура (T extreme) – мінімальна температура повітря, за якої спляча жінка не загине від гіпотермії (переохолодження). Тим не менш, можливі серйозні проблеми зі здоров'ям. За цим параметром вибирати спальник не слід.

Деякі виробники вказують ще й T max (Upper limit) – максимальну температуру повітря, за якої людина буде комфортно спати протягом 8 годин. Спальник не до кінця застебнутий, капюшон не одягнений, а руки відпочиваючого знаходяться зверху мішка.

При виборі спального мішка слід орієнтуватися на T comfort (для жінок) та T limit (для чоловіків).

Сезонність

Літній (вище 0°C) – одно- або двошаровий спальний мішок. Виготовляється у формі «ковдри». Багато моделей не мають капюшона. Крім любителів літніх походів, такий мішок обирають рибалки.

Трисезонний (від -7 ° C до 0 ° C) – дво- або тришаровий спальник із капюшоном, який використовується для походів навесні, влітку та восени. Більшість таких моделей мають вигляд «кокона».

Зимовий (від -23 ° C до -7 ° C) – чотиришаровий спальний мішок з капюшоном. Належить до спальників-коконів. Характерна риса – наявність грубого шару наповнювача.

Розмір

Вибір розміру спальника диктується зростанням та статурою людини. Грамотний підбір мішка за довжиною та шириною забезпечує туристу комфортний відпочинок.

Довжина

Орієнтовна довжина спальних мішків:

  • дитячі, жіночі – до 170 см;
  • дорослі – до 230 см.

Довжина правильно вибраного спальника з каптуром перевищує повне зростання людини на 15-20 см (літній) або 25-30 см (зимовий). Якщо ж купується модель без капюшона, то в цьому випадку довжина мішка повинна бути більшою за зростання туриста до підборіддя на 15-20 см. Це необхідно, щоб уникнути розриву спальника при русі або перевертанні людини під час сну.

Ширина

На відміну від спальників-ковдр «кокони» мають дві величини ширини – ширина в ногах і ширина в плечах. Прийнятною шириною в ногах буде та, при якій матеріал мішка не натягується (щоб уникнути втрати тепла), якщо зігнути ноги.

Ширина в плечах визначається зручністю руху усередині спальника. Середнє значення – 80 см. Туристам з великою статурою варто звернути увагу на моделі завширшки 90 см.

Важливо: дотримуйтесь балансу між простором та теплом. Занадто широкий і короткий спальний мішок не захистить від холоду (можна застудитися), надто вузький – завдасть дискомфорту.

Вага

Цей параметр не відіграє суттєвої ролі, якщо немає необхідності носити спальник на собі протягом тривалого часу (наприклад, автотуризм).

Орієнтовна вага спальних мішків:

  • літні – до 1 кг;
  • трисезонні – 1.5 кг;
  • зимові – 2-3.5 кг.

Слід враховувати, що тепліші спальники зазвичай важчі за свої аналоги, а з моделей з однаковими теплоізоляційними властивостями, легший буде коштувати дорожче.

Особливості

Капюшон – захищає голову і шию від холоду, утримує тепло всередині спальника. Обов'язковий присутній в зимових і міжсезонних спальних мішках.

  • знімний капюшон – різновид капюшона, який відрізняється від звичайного тим, що при необхідності його можна відстебнути від спальника (наприклад, в теплу погоду).
  • анатомічний капюшон – спеціальний крій капюшона, щільно облягає голову (віскі, вуха, лоб). Має по краях стяжку, що захищає від проникнення холоду.

Модель, що можна зшити – дозволяє за допомогою спеціальних блискавок з'єднати кілька спальних мішків в один багатомісний. Це дозволяє краще зберігати тепло. Для цієї мети рекомендується обирати однакові моделі спальних мішків, щоб збігався тип блискавки.

Утеплена блискавка – спеціальна смуга (клапан), розташована вздовж блискавки. Захищає від проникнення холоду крізь блискавку – слабке місце спальника. Особливо важлива для трекінгових та екстремальних моделей.

Два бігунки – подвійна блискавка дозволяє створити вентиляційний отвір в будь-якій частині спального мішка (для ніг і т.д.).

Захист від заїдання блискавки – спеціальна смугова стрічка, розташована між «собачкою» і зубцями блискавки. Захищає застібку від заклинювання. Підвищує зручність експлуатації спальника, а в екстремальній ситуації дає можливість максимально швидко вибратися зі спального мішка.

Кишені – дозволяють зберігати цінні речі, гроші, документи й т.д. Розташовані у внутрішній стороні спальника, застібаються на блискавку.

Компресійний мішок – дозволяє істотно зменшити розміри спальника при транспортуванні та заощадити місце в рюкзаку. Слід зазначити, що якщо спальник буде перебувати в компресійному мішку тривалий час, то наповнювач може злежатися і втратити свої теплоізоляційні властивості. Для зберігання спальника передбачений простий мішок (сітка)

Еластичні трикотажні секції – дають можливість набивати спальник як подушку, не пошкоджуючи пакети з утеплювачем.

Петля, що накопичує світло – спеціальна петля, розташована на «собачці» блискавки зі вставкою, що світиться в темряві. З її допомогою легко знайти застібку вночі.

Відділення під подушку – спеціальна кишеня в районі голови, призначена для подушки, що запобігає пошкодженню спальника.

Утеплення для ніг – спеціальна секція в районі ніг з посиленою набивкою, що дозволяє ногам швидко зігрітися.

Тепловий комір – валик, розташований в районі шиї. Захищає від проникнення холодного повітря, допомагає шиї та голові швидше зігрітися.

Петлі для сушки – дозволяють повісити спальний мішок на гачок, гілку для чищення, провітрювання або просушування. Вони розташовані в ножний частини спальника.

Двомісний – розрахований на двох людей, зазвичай виконується у вигляді «ковдри». У порівнянні з двома спальниками, які можуть стегуватися, така модель компактніша, надійніша і комфортніша. Крім того, двомісний спальний мішок не потрібно стегувати. Більшість таких спальників належить до кемпінгових.

Трапецієподібна основа забезпечує додатковий комфорт ногам під час сну і знижує натяг тканини мішка. Така модель особливо знадобиться тим, хто вважає за краще спати на спині.

Виробник

Спальні мішки ноунейм брендів з супермаркетів підійдуть тільки для коротких походів в теплу пору року. Вони шиються з найдешевших тканин, ні про які переваги технологій і мови не йде.

Хорошим вибором стануть спальники марок Time Eco, Кемпінг, Carp Zoom, Fox, HouseFit, Red Point, Terra Incognita, USA Style, Руно. Можна обрати бюджетні моделі для туризму або риболовлі. Бренди зарекомендували себе гарною якістю за прийнятною ціною. У деяких моделях заявлені характеристики не відповідають реальним. Наприклад, спальник розрахований на конкретний температурний режим, а насправді його може не вистачити. Перед придбанням варто вивчити відгуки на окремі вироби.

Кращими спальниками вважається продукція Alpinus, Campus, Coleman, Hannah, High Peak, Holiday, Norfin, Alexika, Deuter, Easy Camp, Fjord Nansen, JRC, Kilimanjaro, Marmot, Nordway, Pinguin, Salewa, Sirjoseph, Snugpak, Tramp, Trimm. Якісні та надійні мішки повністю відповідають всім вимогам будь-якого походу – від ночівлі влітку до гірських походів взимку. Спеціальні технологічні наповнювачі роблять спальники легкими, міцними, їх легко упакувати до невеликих розмірів. І найголовніше – обіцяний температурний режим відповідає реальності. Спеціалізовані виробники забезпечують своїм спальним мішкам краще збереження тепла.

Відгуки про статтю

Выбирал спальник по цене, чтоб не очень дорогой и по температуре комфорта, чтоб с запасом было. в результате остался очень доволен.

Рады, что наша статья вам помогла :)