Як вибрати засіб для прання

Вид

Пральний порошок – миючий засіб для прання одягу, білизни та інших виробів з тканини. Зустрічається найчастіше, але через наявність порошкового пилу і значної концентрації шкідливих речовин може викликати алергію. Прання порошкоподібними препаратами може зробити тканину більш жорсткою і привести до появи білих розводів на речах після висихання.

Рідкий засіб – містить в своєму складі набагато менше шкідливих речовин, ніж пральний порошок. Він є більш економічним, не викликає алергії, дбайливо пре тонкі і делікатні тканини. Такий засіб краще вимивається з тканин і його зручно наливати в пральну машину. Однак рідкий засіб коштує дорожче і менш ефективний.

До складу таких препаратів часто додають пом'якшувальні бальзами (для світлих тканин), фіксатори барвника (для чорних і кольорових тканин), антибактеріальні речовини. Оптимальна температура використання таких засобів становить 30-40 °C, тому вони слабо підходять для видалення сильних забруднень.

Склад

Неорганічний

Основним інгредієнтом таких засобів для прання є ПАРи (поверхнево-активні речовини), які забезпечують видалення забруднень з речей.

Вони негативно впливають на природу і організм людини – в тому числі сприяють передчасному старінню шкіри, підвищують ризик інфарктів та інсультів, викликають алергію, захворювання нирок, печінки, дихальних шляхів.

Зустрічаються аніонні (А-ПАРи), катіонні, неіоногенні ПАРи. Найтоксичніші – аніонні, найбезпечніші – неіоногенні, так як повністю розкладаються в процесі прання. Особливу шкоду А-ПАРи приносять в поєднанні з катіонними ПАРами.

Важливо: чим вищий вміст ПАРів в засобах для прання, тим краще вони видаляють забруднення, але тим вони небезпечніші для здоров'я людини. Оптимальний показник – 4.5-4.8%. Оцінити кількість ПАРів можна по піноутворенню при пранні: більше піни – більше ПАРів.

ПАРи досить важко змиваються. Після прання речі необхідно ретельно виполоскати (не менше 10 разів в ручному пранні, не менше 5 циклів в машинному), інакше ПАРи залишаться на них, а потім проникнуть в організм людини (перш за все, через шкіру і дихальні шляхи). При цьому необхідно використовувати гарячу воду (50-60 °C), оскільки в холодній воді від А-ПАРів і фосфатів неможливо позбутися.

Важливо: найважче ПАРи змиваються з бавовняних, вовняних і напіввовняних тканин.

Крім ПАРів в неорганічних засобах для прання присутні і інші шкідливі речовини, такі як фосфати, фталати, гіпохлорид натрію.

Особливості деяких речовин в складі неорганічних засобів для прання.

  • Фосфати – пом'якшують воду (в жорсткій воді речі погано відпираються), підвищують ефективність А-ПАРів. Фосфати сприяють попаданню ПАРів в організм через шкіру і подальшого накопичення цих речовин. Вони викликають дерматологічні захворювання, порушують формулу крові, загострюють хронічні хвороби, завдають шкоди навколишньому середовищу.
  • Фосфонати – як і попередні речовини, пом'якшують воду. Ці речовини менш шкідливі, ніж фосфати.
  • Гіпохлорит натрію – зустрічається у відбілюючих засобах. Хлор, що міститься в цій речовині, викликає атеросклероз, гіпертонію, анемію, алергію, негативно впливає на шкіру. Також засоби з хлором не рекомендується використовувати в пральних машинах, так як він викликає корозію. Порошок з гіпохлоритом натрію краще не купувати.
  • Ароматизатори (аромати) – надають випраним речам приємний запах, але викликають алергію, порушення координації рухів і навіть астму.
  • Фталати – утримують запах ароматизаторів. Ці речовини накопичуються в організмі і з часом викликають порушення ендокринної та статевої системи у чоловіків.
  • Полімери (антиресорбенти) – не дозволяють бруду з миючого розчину повторно прилипнути до тканини.

Важливо: бажано купувати порошки, що містять не більше 5-10% фосфатів. Ще краще використовувати більш дорогі безфосфатні препарати, в яких фосфати замінені екологічними полікарбоксилантами і цеолітами.

Біопорошок – містить ензими (ферменти) і призначений для видалення плям білкової природи (кров, молоко, шоколад, від яєць). Недолік – біопорошок руйнує натуральні волокна, в тому числі, вовняні і шовкові тканини, які мають білкове походження.

Оптимальна температура застосування такого засобу – до 40-50°C, в більш гарячій воді ензими розкладаються і втрачають свої якості. Біопорошок можна використовувати як для замочування, так і при наступному пранні.

Важливо: слід зазначити, що ензими діють досить агресивно і можуть викликати знежирення і лущення шкіри.

Безфосфатний порошок – не має в своєму складі фосфатів, ензимів, хлору, а зміст ПАРів в ньому знижено в порівнянні з іншими неорганічними засобами.

В результаті такий порошок не викликає алергію, не сушить і не подразнює шкіру, відпирає білизну при будь-якій температурі і відмінно виполіскується, економічний (1-2 чайних ложки на кілограм речей). Порошок володіє антибактеріальними властивостями і безпечний для пральної машини, так як при пранні не утворюється накип. Основний недолік – висока ціна.

Важливо: маркування безфосфатних порошків – «Phosphate free».

Порівняно безпечний неорганічний пральний порошок має в своєму складі такі речовини:

  • аніонні ПАРи;
  • неіоногенні ПАРи;
  • фосфонати;
  • бентоніти;
  • кисневі і оптичні відбілювачі;
  • ензими;
  • мінімум ароматизаторів.

Органічний

Не містить ПАРів, фосфатів, ароматизаторів та інших токсичних компонентів. Основу цих засобів становлять речовини, отримані з бавовни, крохмалю, деревини, соди, рослинних олій. Для пом'якшення води в таких препаратах міститься цеоліт або поліаспартат.

В якості ароматизаторів використовуються ефірні олії з коренів, насіння або листя рослин. Деякі виробники додають в органічні засоби перкарбонат натрію – ця речовина відмінно видаляє складні плями і не псує білизну.

Органічні засоби безпечні як для навколишнього середовища, так і для здоров'я людини: вони не роз'їдають шкіру, не викликають алергію, практично повністю виполіскуються з тканин. Ці препарати дбайливо ставляться до речей – тканина не стоншується і не втрачає своїх кольорів.

Важливо: на органічних засобах зустрічаються такі маркування, як «EcoControl», «Ecogarantie», «Ecocert», «Vegan», що свідчать про відповідність товару європейським екологічним стандартам.

Призначення

За призначенням пральні порошки поділяються на два види.

  • Універсальні – використовуються для прання білизни і речей з більшості видів тканин (в тому числі кольорових) при будь-якій температурі (оптимальна – 40-60 °C). Такі порошки добре справляються як з невеликим, так і з сильним забрудненням. Універсальні засоби не підійдуть для прання вовняних і шовкових виробів.
  • Спеціальні – застосовуються для прання вовняних і шовкових речей, а також кольорової білизни. Вони часто містять різні додаткові компоненти для більш ефективного прання. До спеціальних засобів належать і препарати для прання гардин.

Для дитячого одягу – не містить фосфатів, ароматизаторів, відбілювачів, кондиціонерів, ензимів, соди. Засіб для прання дитячого одягу добре розчиняється і виполіскується, не викликає алергії. По складу такий порошок наближається до господарського мила, але не дуже ефективний: відпирає лише плями від шкірного жиру і поту.

Важливо: засоби для дитячого одягу мають відповідне маркування ( «для новонароджених», «для малюків», «без шкідливих речовин»). Але краще уважно вивчити склад препарату, оскільки часто «дитячі» і «дорослі» засоби для прання мають одні і ті ж інгредієнти. Засіб для дитячого прання не повинен мати запаху. Не можна використовувати «дорослі» порошки для дітей до 3 років.

Для делікатного прання – не має в своєму складі відбілювачів, ферментів. Такий засіб застосовується для тонкої і крихкої білизни (батист, мережива, шовк, вовна, мікрофібра, трикотаж).

Допоміжні засоби

Плямовивідник – застосовується для видалення складних плям до прання при замочуванні. Зустрічаються два види засобів для виведення плям:

  • універсальний – видаляє великий спектр плям (в тому числі, від жиру, чаю, воску, кетчупу, трави, чорнила). В деяких випадках такий засіб для виведення плям може бути неефективним;
  • спеціальний – видаляє окремі види плям (від молока і крові, кави і чаю, олії і жиру, іржі та дезодоранту). Такий засіб краще справляється з конкретними плямами з урахуванням особливостей тканини. Для ефективного виведення плям потрібно мати кілька спеціальних препаратів, що обійдеться дорожче, ніж один універсальний засіб для виведення плям.

Ополіскувач (кондиціонер) – використовується після прання при полосканні. Кондиціонер пом'якшує тканину, володіє антистатичною дією, знижує зім'ятість, полегшує прасування. Оброблена ополіскувачем білизна приємно пахне, а кольорові тканини стають більш яскравими. З іншого боку, після застосування кондиціонера речі мають стійкий запах, що підійде не кожному.

Відбілювач – призначений для видалення плям з білої білизни при замочуванні або пранні. Відбілювачі можна розділити на дві групи:

Хімічний (хлорний або кисневий) – знищує кольорові плями, наприклад, від чаю, кави або вина. Буває двох видів:

  • хлорний (гіпохлорит натрію) – досить ефективний, але руйнує тканину і роз'їдає фарбу. Такий відбілювач особливо небезпечний для шовкового, вовняного, мохерового одягу, виробів зі спандекса. Тому він рідко зустрічається в складі пральних порошків;
  • кисневий (перкарбонат натрію) – освіжає барви речі і набагато дбайливіше відноситься до тканини. Порошки з цим відбілювачем відмінно підійдуть і для прання кольорових речей. Часто кисневий відбілювач присутній в рідких засобах. оптимальна температура – 60 °C.

Оптичний – не знищує плями, а лише приховує їх за допомогою люмінесцентних барвників. Ці речовини і створюють ефект білизни. Оптичний відбілювач входить до складу більшості пральних порошків.

Важливо: засіб для виведення плям, кондиціонер, відбілювач можуть входити до складу засобу для прання в якості добавок. Такі препарати допомагають заощадити гроші, оскільки не потрібно додатково купувати той чи інший засіб.

Не існує засобу, що однаково добре підходить для будь-якого прання, оскільки його ефективність залежить від особливостей тканини, характеру плям і інших чинників. Навіть якісний і дорогий універсальний порошок гірше впорається з плямами на шовкових або вовняних речах, ніж спеціальний порошок середнього цінового сегмента.

Деякі плями відпираються тільки за допомогою спеціальних засобів.

Практика показує, що один і той же засіб для прання неоднаково впливає на різні тканини: одні чудово відпирає, інші – псує. Тому рекомендується мати кілька засобів для прання речей з різних тканин, що мають плями різного походження.

Оптимальний вибір може бути таким:

  • дитячий порошок – для простих забруднень;
  • рідкий засіб – для делікатної білизни;
  • пральний порошок – для складних забруднень.

Тип прання

Автомат (автоматична пральна машина) – засоби для прання містять речовини (піногасники), що пригнічують утворення піни. Рясна піна знижує ефективність машинного прання, а в деяких випадках може привести до проблем із пристроєм (машини-автомати з фронтальним завантаженням). Також в засобах для автоматів присутні речовини, що захищають машину від накипу.

Ручна – засоби для прання утворюють пишну піну, яка допомагає видаляти забруднення. В деякі засоби для ручного прання входить мило, безпечне для дітей і яке дбайливо відноситься до рук. Якщо «ручний» порошок погано піниться, то це свідчить про його низьку якість.

Напівавтомат (пральна машина активаторного типу) – підійдуть засоби для ручного прання.

Тип білизни

Тип білизни визначає вибір засобу для прання з відповідними добавками.

Для білої білизни застосовуються порошки з відбілювачами і каталізаторами відбілювання. Для чорної і кольорової білизни використовують засоби з фіксаторами барвника, які перешкоджають їх вицвітання і захищають інші речі від линяння. В таких порошках можуть бути присутніми ополіскувачі для захисту кольорової або чорної речі від білих розводів.

Досить часто в порошках для кольорової білизни зустрічаються бентоніти, що пом'якшують тканину. Після прання використовувати кондиціонер не потрібно.

Важливо: для білої білизни краще застосовувати порошок, для чорної і кольорової – більш делікатний рідкий засіб. Пручи білу білизну за допомогою засобу для кольорової білизни, не можна домогтися відбілюючого ефекту.

Поради щодо вибору

  • в першу чергу, необхідно звернути увагу на упаковку: вона повинна мати характерний глянсовий блиск – в «кустарних» умовах домогтися його неможливо;
  • інформація на упаковці повинна бути доступною і зрозумілою;
  • текст на упаковці не повинен стиратися при контакті з руками;
  • на якісних засобах для прання обов'язково вказується детальний склад. Якщо немає повного переліку – брати такий засіб не варто;
  • потім слід оцінити цілісність упаковки: з країв пачки не повинен просипатися порошок;
  • також має сенс звернути увагу на термін придатності;
  • від продукції з дуже різким і концентрованим запахом краще відмовитися. Чим менше інтенсивний запах у засоба – тим краще;
  • рекомендується купувати засоби для прання відомих брендів у великих спеціалізованих магазинах. Там можна вибрати якісний засіб;
  • хороший порошок повинен швидко розчинятися у воді;
  • результат прання залежить не тільки від якості засобу, але і від правильності його застосування. Тому неухильно дотримуйтесь інструкції по його використанню.

Поради з безпеки

  • насипати порошок необхідно акуратно, щоб не розпорошити його по приміщенню;
  • щоб захистити шкіру рук від агресивної дії засобів для прання, варто користуватися гумовими рукавичками;
  • якщо засіб викликає алергію, необхідно його замінити на інший;
  • не бажано розташовувати пральну машинку на кухні: випаровування від порошку при його засипанні в пристрій потраплять на продукти і кухонне начиння;
  • відкриту упаковку з порошком слід герметично закривати в поліетиленовий пакет;
  • важливо дотримуватися точного дозування порошку: на 1 л води – не більше 5 г. Перевищення дозування призведе до надмірного витрачання порошку і його осідання на білизну.
Відгуки про статтю

Боагодарю.Очень полезная информация!

Благодарю . Очень даже полезная информация

Отлично. Спасибо.