Як вибрати тест-смужки і аксесуари до глюкометрів

Вид

Тест смужки – спеціальні індикатори, за допомогою яких глюкометр визначає рівень глюкози в крові.

Ланцети – спеціальні одноразові голки, проколюючі шкіру для взяття крові на аналіз.

Розрізняють два види ланцетів.

  • Автоматичні – забезпечують проколювання з мінімальними больовими відчуттями, дозволяють обійтися без ланцетного пристрою. Цими ланцетами можна скористатися повторно.
  • Універсальні – сумісні з переважною більшістю ланцетних пристроїв і можуть застосовуватися кілька разів, що знижує витрати на їх покупку.

Важливо: лікарі категорично не рекомендують вдруге застосовувати вже використані ланцети, оскільки це загрожує зараженням крові. Також дані голки підсилюють больові відчуття при проколі.

Зустрічаються ланцети для конкретних моделей ланцетного пристрою.

Ланцетний пристрій (ручка-проколювач) – прилад, в який вставляється ланцет. Дозволяє регулювати глибину проколу виходячи з товщини шкіри. Полегшує процес взяття крові.

Важливо: купуйте тільки ті тест-смужки і ланцети, які призначені для конкретної моделі глюкометра. Інакше коректна робота і точні результати вимірів не гарантовано. Якщо ручка-проколювач куплена окремо, то вибирайте ланцети під цей пристрій.

Також виходьте з того, наскільки витратні матеріали доступні в продажу. Часом недорогі тест-смужки і ланцети зустрічаються рідше, ніж більш дорогі аналоги.

На упаковці якісного товару зазначаються відомості про виробника, країну походження витратного матеріалу, дату реєстрації партії в Міністерстві охорони здоров'я України.

Вимірювання

Тест-смужки відстежують три параметра, які необхідно контролювати пацієнтам:

  • глюкоза – основний показник;
  • кетони – важливий параметр для діабетиків, який не можна оцінити по рівню глюкози;
  • холестерин – на відміну від кетонів, рівень низькомолекулярного (шкідливого) холестерину безпосередньо пов'язаний з рівнем глюкози.

Важливо: для визначення кожного показника існують свої тест-смужки.

Розмір

Розмір (довжина і ширина) тест-смужок визначає їх сумісність з конкретною моделлю глюкометра. Має значення і жорсткість витратних матеріалів. Літнім людям простіше використовувати щільні і великі смужки. Для цього потрібен глюкометр, який працює з такими витратними матеріалами.

У більшості випадків використовують голки розміром 18-36G. Чим більше цифра, тим тонше ланцети і тим менше глибина проколу. Голки 18G роблять прокол глибиною 2.2 мм, а моделі 33G – 0.2 мм. Вироби від 28G і більш застосовують для дітей та пацієнтів з чутливим шкірним покривом.

Кодування

Кожна партії тест-смужок маркується своїм кодом, який вводять за допомогою чіпа або вручну. У бекзодового глюкометра або моделях з автокодуванням кодування смужок не має значення.

Виконання

Регульована глибина проколу – дозволяє змінювати цей параметр в залежності від товщини шкірного покриву і необхідного обсягу крові.

Оптимальна глибина проколу:

  • 1.2-1.6 мм – для дітей і користувачів з тонкою і чутливою шкірою (хороший вибір для тих, хто регулярно робить заміри рівня глюкози);
  • 1.8-2.1 мм – підійде пацієнтам з більш товстою і грубою шкірою.

Зі збільшенням глибини проколу зростає кількість одержуваної крові на аналіз. Але чим глибше прокол, тим сильніше пошкодження шкірного покриву і тим довше процес загоєння.

Оптимальний обсяг крові:

  • до 1 мкл – для хворих на діабет першого типу (діти і дорослі);
  • 2-3 мкл – для літніх людей.

Автовикид ланцету – ланцетний пристрій самостійно видаляє використаний ланцет. Зручно для користування людьми похилого віку.

З метою безпеки деякі ланцетні пристрої мають функцію захисту від раптового проколу, якщо користувач випадково натиснув на відповідну кнопку.

Кількість в упаковці

Кількість тест-смужок в упаковці варіюється в межах 10-250 штук, аналогічний параметр для ланцетів становить 10-200 штук. Зі збільшенням числа витратних матеріалів в упаковці зменшується їх ціна в перерахунку на одну одиницю.

В той же час слід враховувати, що у тест-смужок два терміни придатності – з дати виготовлення і з моменту відкриття упаковки. Якщо виміри виконуються рідко, то купувати тубуси з великою кількістю смужок безглуздо. Деякі виробники випускають тест-смужки, чий термін придатності не «прив'язаний» до дати розкриття упаковки.

На підставі кількості тест-смужок і ланцетів в упаковці і періодичності вимірювань легко обчислити час, протягом якого вони витратяться (100/4 = 25 днів).

Важливо: вибирайте тест-смужки з функцією попередження про закінчення терміну придатності.

Відгуки про статтю