Як вибрати сокиру

Вид

Універсальний – багатофункціональна сокира, яку можна використовувати для різних господарських і садових робіт. У ряді випадків універсальні моделі – гарна альтернатива колунам або туристичним сокирам. Оптимальний для застосування на садовій ділянці чи дачі.

Колун – характеризується клиноподібним вузьким лезом, довгою ручкою (сокирищем, держаком) і великою вагою. Незамінний інструмент для приватного будинку з каміном або піччю. Сфера використання – колки дров.

Колун-молот – об'єднує в собі функції сокири та молота. Відрізняється специфічною робочою частиною (лезо + бойок молота). Компактними сокирами ріжуть матеріали та забивають цвяхи, більш масивні моделі гарні для розколювання твердих полін і забивання клинів.

Туристичний (мисливський) – легка і компактна сокира з заокругленим лезом, зручна для перевезення / перенесення. Клинок має середню ширину. Використовується мандрівниками та туристами. Область застосування: заготівля дров для похідного багаття, оброблення дичини, обрубка сучків.

Плотницький (столярний) – оснащений робочою частиною з прямим лезом середньої ширини. Підходить для обробки заготівель з дерева, рубки чагарників, стругання деревини, збору хмизу.

Валочного – має довгий держак і широке лезо. Сфера використання: валка дерев, колка дров.

Покрівельний – відрізняється коротким сокирищем, робоча частина має молоток і цвяходер. Область застосування – покрівельні роботи.

Важливо: купуйте сокиру відомих брендів. В іншому випадку інструмент може швидко вийти з ладу і навіть травмувати користувача. Також сумлінні виробники надають гарантію на свій товар терміном від 1 до 3 років.

Загальна довжина

Цей параметр визначається призначенням сокири. Для колки дров потрібен довгий держак, що дозволяє значно підвищити ударну силу. А ось для теслярських робіт знадобиться короткий держак, який забезпечить необхідну точність при обтісуванні дерев'яної заготовки.

Орієнтовні параметри загальної довжини сокири:

  • універсальні – 50-60 см;
  • колуни, колуни-молоти – 60-90 см;
  • теслярські – 40-50 см;
  • туристичні – 20-30 см;
  • валочні – 80 см;
  • покрівельні – 32 см.

На вибір сокири по загальній довжині впливають фізичні дані користувача – зріст та довжина рук.

Важливо: заведено вважати, що руків'я сокири повинно бути в 6-7 разів довше, ніж ширина обуха.

Значення має і геометрія руків'я: характерний вигин для зручного і надійного хвата не повинен бути занадто великим, інакше при сильному ударі руків'я може зламатися.

Загальна вага

Від цього показника залежить сила удару. Чим масивніше інструмент, тим простіше він справляється зі щільними та великими чурбаками. Водночас зростають зусилля, витрачені на роботу з такою сокирою. Для точних робіт застосовують відносно легкі знаряддя праці.

Орієнтовні параметри загальної ваги сокири:

  • універсальні, теслярські, туристичні – 0.8-1.5 кг;
  • колуни, колуни-молоти – 2-3 кг і більше;
  • валочні – 2-3 кг;
  • покрівельні – 0.6 кг.

При виборі сокири по загальній вазі враховують витривалість і силу користувача. Занадто важке знаряддя праці зменшить час безперервної роботи через швидке стомлення. Але і дуже легкий інструмент обирати не рекомендується, оскільки в цьому випадку процес рубки буде тривалим. Тому перед придбанням сокири варто потримати її в руках для оцінки ваги та зручності утримання.

Важливо: зверніть увагу на збалансованість сокири. У якісного інструменту центр ваги зміщений до робочої частини.

Матеріал руків'я

Дерево – гарне поєднання дешевизни, міцності та тривалого терміну служби. Також дерев'яне руків'я добре гасить вібрації від ударів і при необхідності легко змінюється. Недоліки: чутливість до вологи, з часом топорище розбовтується, що може привести до зіскакування робочої частини.

Важливо: купуючи сокиру з дерев'яним держаком, перевірте руків'я на предмет відсутності тріщин, сучків і інших недоліків. Краще обирати моделі з ясеневим або березовим руків'ям.

Склотекстоліт (склопластик), пластик – легкі та надійні матеріали. Такий держак не боїться вологи та інших негативних впливів навколишнього середовища. Мінуси: відносно слабке поглинання вібрацій, неможливість ремонту і заміни топорища.

Сталь – міцніший і довговічніший матеріал. Недоліки: слабке гасіння вібрацій, дуже велика вага. Також сталеве топорище «холодить» руки взимку. Для нейтралізації цього мінуса подібні руків'я забезпечуються накладками. Знаряддя праці зі сталевою ручкою мають невелику загальну довжину.

Накладка на руків'я

Гумова накладка підвищує ефективність і безпеку роботи з сокирою:

  • проти ковзання – зменшує ймовірність випустити інструмент з рук;
  • захист від промаху – запобігає випадковому промаху.

Крім того, накладка поглинає вібрації, тим самим віддаляє стомлення людини.

Оснащення

Отвір для темляка – темляк – це шнур, який вдягають на кисть руки. В результаті знижується ризик вислизання руків'я сокири з руки та отримання травми. Сам темляк кріпиться до руків'я за допомогою спеціального отвору в ньому.

Крюк для підвішування – дає можливість зберігати інструмент в підвішеному стані що в деяких випадках досить зручно.

Цвяходер – дозволяє витягувати вбиті в поверхню цвяхи.

Молоток – дає можливість забивати цвяхи в поверхню.

Матеріал леза

Нержавіюча сталь – відрізняється стійкістю до корозії, хорошими характеристиками міцності та простотою заточки. Недолік – відносно швидке затуплення.

Вуглецева сталь – міцніше леза з «нержавійки» і довше тримає заточку. Мінуси: схильність до корозії, складна заточка. Такий варіант зустрічається найчастіше.

Покриття леза

Антикорозійне покриття – захищає лезо з вуглецевої сталі від корозії. Відмітна ознака – чорний колір леза. Ріжуча кромка залишається без захисту, оскільки іржа прибирається в процесі правки або заточування. Подібне покриття обов'язкове, якщо знаряддя праці постійно відчуває вплив вологи.

Форма леза

Пряме – оптимально для колки дров великого діаметра.

Закруглене – використовується в столярно-теслярських роботах. Хороший вибір для обробки дерев'яних заготовок.

  • Важливо: щоб грамотно обрати сокиру, звертайте увагу на кут заточування леза. Найчастіше зустрічаються колуни, у яких даний параметр дорівнює 40 °. Цього значення досить для ефективної колки полін. У теслярських і звалювальних сокир кут заточування становить 30 °. Чим менше кут заточування, тим гірше сокира підходить для інтенсивного використання, оскільки лезо швидко втрачає гостроту.

Твердість стали

Дана характеристика визначає експлуатаційні властивості сокири. Вказується за шкалою Роквелла (HRC). Дуже твердий метал ускладнює заточку і збільшує ймовірність утворення на лезі відколів. Занадто м'яка сталь швидко затуплюється і вимагає частої заточки. Краще обирати сокиру, твердість леза якої знаходиться в діапазоні 52-60 HRC.

Важливо: для оцінки якості стали сокири його підвішують за держак і легко вдаряють по лезу твердим предметом. Тривале і дзвінке звучання говорить про високу якість стали.

Аксесуари

Чохол / піхви / накладка на лезо – полегшує транспортування і зберігання сокири. Оберігає лезо інструменту від зовнішніх впливів і затуплення (також захищає навколишні предмети від випадкового пошкодження лезом). Чохол особливо важливий для туристичних сокир, оскільки зменшує ризик випадкової травми.

Комплектація

Іноді сокири комплектуються різними інструментами та пристосуваннями, які стануть в пригоді в поході або на риболовлі. В їх число входять:

  • сумка – застосовується для зберігання і транспортування сокири та допоміжних пристроїв;
  • ніж – служить для різних господарських робіт;
  • пила – підходить для заготівлі хмизу;
  • чавило – призначене для заточування сокир і ножів;
  • воблер – принада для лову риби різними методами (спінінг, троллінг, «доріжка»);
  • кресало – використовується для розведення багаття при будь-яких погодних умовах. Таке пристосування надійніше традиційної запальнички та сірників.

Виробник

Кращими серед виробників сокир у світі можна сміливо назвати наступні марки: Fiskars, Gardena, Husqvarna, Zubr, Stanly, Kraftool, Truper Mach і Matrix. Сокири цих брендів зроблені з кращої сталі, мають максимально міцну і безпечну конструкцію (місця кріплення), зручне руків'я та гарну вагу. Термін служби такої продукції досить тривалий, а ціновий діапазон досить широкий: є дуже дорогі моделі, більш популярних марок, а деякі сокири можна купити дешевше. Якість дешевших моделей теж на висоті.

Можна виділити групу сокир марок Сила, Бригадир, Intertool, Sigma, Romanik, Tolsen, Сталь, Sturm, Sparta, Mastertool, Juco, Topex, Hecht, NEO Tools і Skif. Вони коштують недорого, але мають ряд недоліків: сталь середньої якості (швидко втрачає гостроту), руків'я не завжди зручні та ергономічні, деякий сокири занадто важкі, і працювати ними складно. Така продукція годиться тільки для рідкісного стаціонарного використання, наприклад, на дачі або в заміському будинку.

Відгуки про статтю