Як вибрати відеокамеру

Клас

Аматорські відеокамери – підходять для більшості видів зйомки: відео для домашнього альбому, подорожі, різні події і заходи, невеликі сюжети для роботи, відеофіксація пригод. Зазвичай досить компактні і легкі. Їх зручно брати з собою в дорогу. Залежно від моделі можуть мати ручні настройки і деякі режими зйомки.

Відеокамери професійні – використовуються для відеозйомки на телебаченні, в кіно, для створення Інтернет відео-каналів, комерційної зйомки заходів. Забезпечують максимальну функціональність і додаткові режими зйомки, а всі параметри можна налаштовувати вручну. Як правило, в таких камерах використовуються якісні матриці високої роздільної здатності. Самі камери більш громіздкі, важчі і дорожчі, ніж аматорські.

Відмінними рисами професійних відеокамер є зовнішній мікрофон для запису звуку та наявність змінної оптики у деяких моделей.

Екшн-камери (від англ. Action – дія) – окремий клас відеокамер, який стрімко отримує популярність. Призначений для зйомок в екстремальних умовах: спорт, рятувальні та спеціальні операції, динамічні заходи і події. Найбільш часто використовуються в мото- і автогонках, при швидкісних спусках на гірських велосипедах, лижах і сноубордах, при стрибках з мостів, з парашутами і в інших розвагах.

Екшн-камери мініатюрні і легкі, волого- і ударостійкі. Можуть кріпитися на шолом, одяг, руку або кермо в залежності від кріплень і умов зйомки. Завдяки таким камерам можна викликати відчуття участі в процесі: ширококутний об'єктив дозволяє відчути весь спектр емоцій.

3D відеокамери – дозволяють записувати відео для перегляду в режимі 3D. Зазвичай мають систему з двох об'єктивів. У деяких випадках можна придбати спеціальний адаптер для зйомки в 3D для звичайної відеокамери. Однак такі можливості відеокамери необхідно уточнювати перед покупкою.

Типи носія інформації

Flash – запис на карту пам'яті, яка може бути як вбудована, так і встановлена додатково. Такі моделі енергонезалежні. Компактні легкі відеокамери. Підтримують формати MPEG2 і MPEG4.

HDD – запис відео на вбудований жорсткий диск. Головна перевага – тривалий час запису (до 5 годин). Недолік – висока вартість. Підтримують формати MPEG2, MPEG4 і формат високої роздільної здатності AVCHD.

DVD – запис іде безпосередньо на DVD-диск. Перевага – диск можна відразу ж подивитися на комп'ютері або DVD-плеєрі. Недоліки – великі розміри і короткий час запису на один диск (близько 30 хвилин). Відео в форматі MPEG2 або AVCHD. На сьогодні вважається застарілим варіантом.

MiniDV – запис на касети стандарту MiniDV.

HDV – дозволяють записувати відео у високій роздільній здатності. В якості носія – касети стандарту MiniDV. Характерні невелика вага і розмір.

DVCAMпрофесійні відеокамери стандарту DV, мають підвищену швидкість запису.

DVCPRO – професійні відеокамери компанії Panasonic, висока якість зображення і захищеність від зовнішніх впливів.

XDCAM – професійні відеокамери компанії Sony, дозволяють писати відео у високій роздільній здатності на оптичні диски Professional Disc.

Дозвіл відеозапису

  • 480i, 480p, 576i, 576p – стандартна роздільна здатність, DVD формат;
  • 720p – висока роздільна здатність, HD (High Definition);
  • 1080i, 1080p – висока роздільна здатність, FullHD.

Розшифровка позначень.

Цифра – кількість рядків у зображенні, чим їх більше, тим якісніше картинка і тим більше розмір файлу відеозапису.

i – черезрядкова розгортка, кадр відтворюється в два проходи, спершу непарні рядки, потім – парні. При цьому можуть виявлятися спотворення: «ефект гребінки» в динамічних сценах, тремтіння тонких горизонтальних ліній, неякісне статичне зображення.

p – прогресивна розгортка, кадр відображається за один прохід, тому відсутні спотворення, характерні для черезрядкової розгортки.

Формати файлів

MPEG4 – стандартний формат, висока якість і малий розмір файлів.

MPEG2 – висока якість, але великий розмір файлів.

AVCHD – формат для професійних камер, заснований на MPEG4.

Режими зйомки

Нічна – дає можливість проводити зйомку в сутінках або вночі. Колір зображення втрачається.

Макрозйомка – дозволяє знімати дрібні предмети великим планом на відстані від 2 до 20 см.

Фотозйомка – забезпечує можливість робити фотознімки. Деякі моделі дозволяють проводити відео- та фотозйомку одночасно.

Портретна – дає можливість знімати об'єкт з розмитим фоном.

Спортивна – дозволяє знімати предмети, що швидко рухаються. При цьому об'єкт зйомки виділяється більш чітко по відношенню до інших.

Широкоформатний – дає можливість знімати відео у форматі 16:9 (якщо врахувати, що звичайна зйомка ведеться у форматі 4:3).

Звук 5.1 – звук в цьому випадку розділяється на кілька каналів. Для його відтворення потрібно використовувати п'ять колонок і один сабвуфер, інакше різниця зі стереозвуком НЕ буде спостерігатися.

Функції

Стабілізація зображення – зменшує нечіткість відео через коливання камери, буває двох видів:

  • електронна або цифрова – не така ефективна, як оптична, оскільки не дозволяє зробити поправки до всього зображення; переваги – невисока вартість, компактність і надійність;
  • оптична – дозволяє поліпшити якість зйомки; недоліки – висока вартість і вага камери.

Автобаланс білого – дозволяє обмежувати спотворення колььорів, що виникає через зміни освітлення. За рахунок цієї функції колір стає більш чи менш природним.

Індикація пересвітлення – дає можливість побачити оператору на екрані сильно освітлені об'єкти. Скоригувавши настройки, можна буде далі знімати, не побоюючись, що зображення вийде переосвітленим.

Розпізнавання облич – забезпечує чітке і природне відображення людей на відео, особливо якщо знімається масовий захід, а потрібно сфокусуватися на окремих об'єктах.

Спецефекти – вбудовані ефекти дозволяють зробити відео цікавішим і незвичайним.

Фейдери – функція, яка використовується для професійного плавного переходу між епізодами під час зйомки, надає можливість вибору з семи режимів. Найвідоміший і часто використовуваний – поступове згасання або зростання яскравості зображення.

Монтаж звуку – дозволяє на відзняте відео накладати інші звуки, наприклад, коментування. Робить сюжет більш насиченим.

Інтерфейси

USB – один з найпоширеніших і зручних інтерфейсів. Дозволяє переносити відзняте відео на будь-який комп'ютер або ноутбук.

HDMI – передбачає захист від нелегального копіювання. Забезпечує найвищу якість зображення при передачі даних.

HD-SDI – дозволяє передавати відео високої роздільної здатності, при цьому швидкість може становити 1.5 Гбіт / с. З його допомогою камера дуже просто підключається до HDTV-телевізора, відеомагнітофона або до обладнання для відеомонтажу.

LANC – зручний для віддаленого управління відеокамерою і для монтажу.

Вихід для навушників – дає можливість підключити навушники, через які зручно прослуховувати звук відео, особливо коли ви знаходитесь в шумному місці або не хочете, щоб хтось чув запис.

Вхід для мікрофона – дозволяє вивести мікрофон, що зручно при записі репортажу або для поєднання декількох звукових доріжок.

Оснащення

РК-екран – дозволяє оператору переглядати відзнятий сюжет, а також знімати з будь-якого ракурсу. Залежно від моделі екран може повертатися по горизонтальній осі на 180-270 градусів.

Спалах – забезпечує чіткі знімки навіть у цілковитій темряві.

PictBridge – передає знімки одразу на друкуючий пристрій без використання комп'ютера або ноутбука.

Також, в залежності від моделі, відеокамери можуть мати пульт дистанційного керування, лампу освітлення, змінний об'єктив.

Виробник

До групи найбільш неякісних відеокамер можна віднести продукцію китайських і тайваньських брендів: Aiptek, Genius, Media-Tech, ViewSonic тощо. Камери цих виробників малопопулярні, так як не можуть похвалитися високою якістю зйомки.

Категорію прийнятних за якістю відеокамер становить продукція відомих брендів електроніки, наприклад, Kodak, Philips, Sanyo, Samsung, Toshiba. Для них характерна непогана якість запису, збірки пристроїв, доступна ціна, розвинені мережі сервісних центрів.

Групу лідерів серед виробників відеокамер складають компанії Canon, JVC, Panasonic, Sony. Вони використовують високоякісну оптику, тим самим забезпечуючи максимальну якість відеозапису. Всі відеокамери відрізняються відмінною збіркою, ергономікою, функціональністю. Сервісна підтримка таких виробників на високому рівні. Ціни на продукцію Sony трохи завищені в порівнянні з конкурентами, однак вони завжди повністю відповідають своїй вартості.

В окрему категорію необхідно віднести виробників action-камер, так як вони популярні тільки у вузьких колах любителів екстремальних умов зйомки: спортивної, повітряної та підводної. Таких виробників небагато: Contour, Drift Innovation, GoPro, ION, ISaw, Liquid Image, Oregon Scientific.

Відгуки про статтю

Хорошая статья, можно большую часть неподходящих вариантов выкинуть.