Як вибрати водонагрівач

При виборі водонагрівача найголовніше – визначитися з типом моделі. Існують проточні, накопичувальні і наливні водонагрівачі.

Тип водонагрівача

Накопичувальний – принцип роботи нагадує електричний чайник, вода наповнює ємність і нагрівається до потрібної температури.

Переваги:

  • мінімальне споживання електроенергії;
  • може працювати при слабкому тиску води;
  • здатний обслуговувати кілька кранів;
  • вода може нагріватися до високих температур;
  • тривалий час зберігає температуру води високою.

Недоліки:

  • обмежений обсяг гарячої води на конкретний момент часу. Необхідність чекати, поки нагріється наступна порція;
  • значний розмір, який залежить безпосередньо від обсягу ємності;
  • необхідність періодичної заміни магнієвого анода;
  • складність в установці.

Важливо: при виборі накопичувального водонагрівача також враховують тепловтрати (охолодження гарячої води в баку). Чим товщий ізоляційний шар бака, тим нижчі тепловтрати та економічніший пристрій. При цьому має значення температура повітря в приміщенні, де знаходиться агрегат.

Проточний – принцип роботи полягає в тому, що вода проходить по трубці, забезпеченою електронагрівачем.

Переваги:

  • компактний розмір;
  • помірна вартість;
  • дуже швидке нагрівання води – в залежності від потужності: від 2 л/год до 27 л/год;
  • немає особливих вимог до якості води.

Основним недоліком є висока потужність, тому їх не можна підключати до звичайної розетки – необхідно робити підключення безпосередньо до щитка. Більш того, в звичайних квартирах проводка не призначена для подібних навантажень, може знадобитися окремий силовий кабель.

Так само серед недоліків:

  • низька максимальна температура нагріву – 45-50°С;
  • здатні обслуговувати тільки один кран;
  • необхідність високого тиску води, якого часто немає в багатоповерхових будинках.

Проточно-накопичувальний – пристрій «2 в 1», що поєднує принципи роботи попередніх типів. Проточний режим вмикається для швидкого нагрівання великої кількості води, накопичувальний підходить для невеликих обсягів. Такий нагрівник завжди підтримує стабільну температуру гарячої води. Мінуси: висока вартість, обмежений модельний ряд, складна конструкція, що ускладнює ремонт.

Наливний – принцип роботи нагадує накопичувальний, але на відміну від нього вода в ємність подається не автоматично, а вручну – з іншої посудини. Наливний водонагрівач застосовується на дачах, в гаражах та інших приміщеннях, де немає системи водопостачання.

Спосіб нагріву

Газовий – найбільш економічний варіант за умови, що газ підведений до приміщення. Недоліки: складність установки і обов'язкова наявність вентиляції. Газовий спосіб нагріву найкраще підходить для проточних водонагрівачів.

Важливо: при монтажі газового водонагрівача необхідно враховувати особливості конструкції та діаметр димоходу.

Електричний – простіше газового, але за вартістю електроенергія значно вище, ніж газ. Найбільш відповідний варіант для накопичувальних водонагрівачів, які мають невисоку потужність і можуть бути підключені до розетки.

Непрямий (тільки для накопичувальних) – нагріває воду від іншого джерела, наприклад, від котла. Це може бути тільки накопичувальний водонагрівач. Перевага – економічність, а недолік – функціонує лише під час роботи опалювальної системи.

Комбінований – поєднує в собі функції електричного і непрямого водонагрівача. Електрика використовується в якості додаткового нагріву.

Твердопаливний – передбачає використання вугілля, деревних відходів, брикетів, дров та іншого твердого палива. Не залежить від електромережі чи газопроводу, що дозволяє встановити нагрівач у приватному будинку, лазні чи дачі. Дана модель може застосовуватись і для обігріву приміщення. Недоліки: потрібен простір для зберігання палива, необхідно вручну завантажувати паливо та чистити топку від золи.

Сонячний колектор – дозволяє заощадити кошти на електриці, газі чи іншому енергоносії. Недоліки: витрати на придбання сонячного колектора, залежність від погоди та сезону, складний монтаж обладнання. Сонячним колектором оснащуються окремі непрямі та комбіновані водонагрівачі.

Виконання проточного

Стандартний – найчастіше має прямокутну форму, може забезпечувати гарячою водою одну або кілька точок водозабору. Деякі моделі оснащуються душовою лійкою.

Кран нагріву – схожий на класичний змішувач, але має ТЕН. Приєднується до холодного шлангу, а вода нагрівається всередині пристрою. Такий кран за лічені секунди нагріває воду до 70°C. Недолік – велика витрата електроенергії. Встановлюється на кухню, забезпечує одну точку водозабору. Рекомендується для будівель, де не можна встановити водонагрівач або підвести гарячу воду.

Душ нагріву – за принципом дії нагадує кран нагріву, але призначений для душової кабіни чи ванної кімнати.

Об'єм

За цим показником водонагрівач вибирається в залежності від кількості осіб, які користуються гарячою водою, а також від кількості кранів.

Рекомендовані параметри:

  • до 30 л – компактний варіант, наприклад, для дачі;
  • 50 л – для сім'ї, що складається з 1 людини з економним використанням;
  • 80 л – для сім'ї, що складається з 2-3 осіб;
  • 100-150 л – для сім'ї, що складається з 3-4 осіб;
  • від 150 л – такі водонагрівачі встановлюються частіше вже не в квартирі, а в приватному будинку.

При визначенні потрібного обсягу бойлера також виходять з того, яка кількість гарячої води потрібна для конкретного завдання (для 1 людини):

  • умивання – до 3 л;
  • кухонні потреби – до 10 л;
  • прийняття душу – до 30 л;
  • прийняття ванни – до 85 л.

При цьому фактична витрата гарячої води залежить і від тривалості прийняття водних процедур. Так, при швидкому прийомі душа 30-ти літрового бака вистачить і для двох осіб. А для приготування ванни можна обійтися і 60 л гарячої води.

Чим більше обсяг водонагрівача, тим довше гріється вода: при потужності 1.5 кВт 30-ти літровий бойлер нагрівається за 1.5 години, 50-ти літровий – вже за 2 години (до 75-80°С).

Важливо: зі збільшенням обсягу ростуть ціна водонагрівача і споживання енергії. Тому не рекомендується обирати обсяг бака значно перевищуючий потреби сім'ї: адже плата за обігрів води стягуватиметься незалежно від того, витрачаєте ви воду чи ні.

Внутрішнє покриття бака

Пластик – найдешевший матеріал, при цьому не боїться корозії. Мінус – мінімальний термін служби. Такий варіант трапляється рідко.

Нержавіюча сталь – один із найдовговічніших матеріалів, що витримує перепади температури. Мінуси: висока вартість, схильність до корозії зварних швів.

Емаль із напилюванням титану, титано-кварцовим і титано-кобальтовим напиленням – ці емалі відрізняються ще вищою стійкістю до корозії та міцністю. Недоліки: дуже висока ціна, ризик корозії зварних швів. Ці покриття використовуються у висококласних водонагрівачах.

Емаль та склокераміка – найчастіше використовуються, оскільки характеризуються оптимальним співвідношенням ціни та міцності. Мінус – чутливість до перепадів температури (не бажано нагрівати воду вище за 60°C).

Емаль із напиленням срібла – має високі антибактеріальні та антикорозійні характеристики.

Емаль з напиленням цирконію – має гарну зносостійкість і захищає зварні шви від корозії.

Дрібнодисперсна склоемаль, склопорцеляна, біостеклопорцеляна – види «скляних» покриттів. Дрібнодисперсна склоемаль відрізняється високою міцністю, а склопорцеляна краще склокераміки протистоїть температурним коливанням. Біостеклопорцеляна перешкоджає розмноженню бактерій у воді.

Нагрівач

«Мокрий» ТЕН – складається з електричної нитки і теплопровідної трубки. Переваги: довговічність і надійність. Недоліки: повільний нагрів, порівняно невеликий ККД, схильність до накипу.

«Сухий» ТЕН – на відміну від попереднього варіанту поміщений в спеціальну металеву колбу, яка виключає контакт ТЕНа з водою і утворення накипу. Такий ТЕН простіше замінити. Недолік – висока вартість. «Сухий» ТЕН відмінно підійде для роботи з «жорсткою» водою зі свердловини.

Спіраль – складається з проводу великого опору і ізолюючої оболонки. Переваги: швидке нагрівання, високий ККД, стійкість до утворення накипу. Недоліки: відносно менша довговічність і надійність.

Теплообмінник – металева ребриста конструкція. Зустрічається в моделях з непрямим і газовим нагріванням.

Без теплообмінника – таке виконання притаманне накопичувальним ємностям для зберігання нагрітої води.

Опція (можливість вбудовування ТЕНу) – деякі накопичувальні водонагрівачі допускають встановлення одного ТЕНу підвищення ефективності нагрівання води.

Немає можливості вбудовування ТЕНу – такі накопичувальні агрегати не передбачають встановлення трубчастого електронагрівача.

Кількість ТЕНів/теплообмінників

Ця характеристика впливає на експлуатаційні властивості водонагрівача. Чим більше ТЕНів/теплообмінників передбачено в конструкції водонагрівача, тим вища ефективність нагрівання та надійність агрегату (при виході з ладу одного нагрівального елемента пристрій працюватиме з іншим).

Залежно від конкретної моделі, кількість ТЕНів становить 1-3 штуки, а кількість теплообмінників 1-2 штуки.

Газові водонагрівачі оснащуються одним нагрівальним елементом, комбіновані моделі – двома та більше. Непрямі та електричні можуть мати різну кількість нагрівальних елементів.

Декілька нагрівальних елементів забезпечують більш рівномірне нагрівання бака і дозволяють регулювати потужність шляхом включення/вимикання нагрівачів. У непрямих моделях один теплообмінник може бути пов'язаний із сонячним колектором, а інший – з опалювальним котлом.

Форма

Циліндрична/кругла – дешеве, але більш громіздке рішення порівняно з іншими корпусами. Таку модель важко вписати в інтер'єр ванної кімнати чи кухні.

Вузька (slim) – циліндрична модель, яка відрізняється від звичайного циліндричного нагрівача зменшеним діаметром та вищою ціною. Оптимальний вибір для встановлення у малогабаритне приміщення.

Прямокутна/квадратна – простіша в монтажі, ніж попередні варіанти. Таку модель легко вписати в кут приміщення, нішу або шафку. Завдяки товстій теплоізоляції добре зберігає тепло. Але прямокутний корпус дорожчий у виготовленні, що підвищує вартість водонагрівача.

Прямокутна плоска - має перевагу звичайного прямокутного водонагрівача, але є більш компактною. Мінус – найвища ціна.

Потужність споживання

Під цією характеристикою розуміють потужність ТЕНу, яким оснащені електричні та комбіновані водонагрівачі. Одиниця виміру – кіловат (кВт). Чим потужніший ТЕН, тим продуктивніший агрегат. У той же час збільшується ціна водонагрівача та витрата електроенергії.

Потужність споживання для водонагрівачів непрямого або газового нагріву дозволяє оцінити енергоспоживання елементів, що керують його роботою. Ця величина обчислюється десятками ватів. Від споживаної потужності залежить і особливість монтажу пристрою: якщо для моделей до 5 кВт досить побутової розетки, то для більш потужних водонагрівачів (5-8 кВт) потрібна окрема проводка від щитка з окремим запобіжником.

Для проточних водонагрівачів, як уже зазначалося, потрібна висока потужність. Так, щоб отримати струмінь теплої води інтенсивністю 2-3 літра за хвилину, необхідний водонагрівач потужністю 3.5-5 кВт. Цього достатньо, щоб мити посуд, продукти, готувати.

Для отримання 3-4 літрів за хвилину необхідна потужність 6-8 кВт (вистачає, щоб прийняти душ). Зустрічаються і більш продуктивні моделі, що нагрівають 9 літрів за хвилину – вони споживають 12-30 кВт. Такі пристрої забезпечують подачу гарячої води до кількох водорозбірних точок (можна одночасно користуватися водою на кухні та у ванній).

Для накопичувальних водонагрівачів потрібна значно менша потужність – від 1.2 до 1.5 кВт (деякі моделі споживають 2-2.5 кВт).

Важливо: на потужність споживання впливає обсяг водонагрівача: 30 л – 1-1.5 кВт; 50-80 л – 1.6-2 кВт; 100-150 л – 2.1-3 кВт.

Номінальна потужність теплообмінника

На цей показник звертають увагу, якщо потрібно підключити пристрій до котла або до іншого зовнішнього джерела тепла. Справа в тому, що теплова потужність котла або іншого приладу, як мінімум, повинна відповідати номінальній потужності теплообмінника.

Фактична потужність теплообмінника може бути меншою за номінальне значення, оскільки пов'язана з температурою теплоносія. Занадто холодний теплоносій неминуче знизить потужність теплообмінника.

Керування

Гідравлічне – здійснюється за допомогою датчика потоку. При певному тиску води активується робота нагрівального елемента. Гідність – низька вартість. Але подібний варіант не дозволяє досягти стабільної температури води. Гідравлічне управління властиво проточним моделям водонагрівачів.

Сенсорне – реалізовано у вигляді панелі, що реагує на дотик. Таке керування характеризується широким функціоналом. Мінус – найвища ціна.

Через інтернет – дає можливість керувати роботою водонагрівача з будь-якої точки планети за допомогою смартфона або іншого мобільного пристрою (потрібно встановити спеціальний додаток). Деякі моделі можна керувати за допомогою комп'ютера. Крім того, такий спосіб дозволяє контролювати параметри роботи нагрівача.

Механічне (кнопки, ручки) – водонагрівачі з таким управлінням обійдуться дешевше, ніж агрегати з електронним управлінням. Недолік – менша функціональність.

Електронне (електронний блок) – моделі з подібним управлінням відрізняються широким функціоналом і часто забезпечуються дисплеєм. Недолік – висока вартість.

Продуктивність

Ця характеристика означає кількість води, яку за хвилину нагріває проточний агрегат. З двох пристроїв продуктивніша модель забезпечить водою більше кранів і краще підійде для вирішення різноманітних завдань. У той же час зростає ціна, габарити, вага та витрата енергоносія. Потрібна продуктивність водонагрівача вибирається виходячи з потреб у гарячій воді.

Орієнтовні параметри продуктивності водонагрівача:

  • 2-4 л/хв – миття рук;
  • 3-5 л/хв – миття посуду;
  • 5-8 л/хв – прийняття душу одній людині;
  • 8-10 л/хв – купання у ванній;
  • від 9-11 л/хв – постачання кількох водозабірних точок (ванна, кухня).

У проточних водонагрівачах продуктивність визначається і температурою вхідної води: чим вона холодніша, тим нижча продуктивність при одній і тій же споживаній потужності. Тому в літній період пристрій здатний видати більше гарячої води за хвилину, ніж узимку.

Важливо: порівнювати дві моделі проточних водонагрівачів за заявленою продуктивністю має сенс лише за однакової різниці температур між вхідною та нагрітою водою (оптимальна величина – 25-30°C).

У накопичувальних приладах продуктивність означає максимальну швидкість подачі вже нагрітої води з бака. Ця величина допомагає оцінити час роботи при заповненому баку.

Важливо: продуктивність пов'язана з натиском. За його зниження збільшується температура води. Щоб отримати гарячу воду слід трохи прикрутити кран.

Терморегулятор

У більшості водонагрівачів терморегулятор розташований на корпусі (відкритий). Але зустрічаються моделі, в яких цей пристрій знаходиться під технічною кришкою (прихований). Деякі бюджетні водонагрівачі постачаються без терморегулятора.

Тип газу

Природний (метан) – відносно дешевий, але не скрізь доступний, оскільки потрібне підключення до газопроводу.

Зріджений (пропан/бутан) – позбавлений нестачі природного газу. Але в цьому випадку потрібно контролювати кількість газу в балоні та своєчасно його міняти.

У деяких моделях передбачена можливість використовувати природний та скраплений газ.

Камера згоряння (для газових)

Відкрита (з природною тягою) – забирає кисень безпосередньо з приміщення і вимагає додаткової вентиляції. Продукти горіння викидаються через вертикальну димохідну трубу.

Водонагрівачі з камерою згоряння відкритого типу характеризуються високим ККД і не залежать від електроживлення. Недолік – низька екологічність (чад, неприємний запах, «випалювання» кисню) і складність монтажу. Відкритою камерою оснащуються потужні підлогові водонагрівачі.

Закрита (з примусовою тягою) – на відміну від попереднього варіанту, забирає кисень з вулиці. Відведення продуктів горіння проводиться за допомогою горизонтального димоходу і вентилятора. Такі прилади простіше в установці і набагато екологічніше водонагрівачів з закритою камерою згоряння. Недолік – залежність від електроживлення.

Водонагрівачі з відкритою камерою згоряння коштують дешевше аналогічних приладів із закритою камерою, але вимагають монтажу вертикального димоходу (висотою не менше 4 м), що збільшує їх вартість. Хоча водонагрівачі із закритою камерою потребують горизонтального димоходу, проте він дешевше вертикального.

Тип розпалювання

П'єзорозпал – газ запалюється натисканням кнопки. Такий спосіб менш зручний, ніж інші, але не потребує батарейок і має тривалий термін експлуатації. Відзначимо, що запальник ніколи не гасне, тому п'єзорозпал не можна назвати економічним рішенням.

Електророзпал (від батарейок або мережі) – газ запалюється автоматично при відкритті крана. Подібний варіант зручніше, ніж п'єзорозпал, але при живленні від батарейок, вимагає періодичної заміни розряджених елементів.

Турбінна колонка – як і в попередньому випадку, газ підпалюється автоматично. Такий тип розпалювання використовується в проточних апаратах.

Захисний анод

Магнієвий анод – спеціальний стрижень, що запобігає корозії бака та нагрівальних елементів. Зазвичай служить протягом 1-3 років, а потім потрібна заміна.

Активний (титановий) анод - на відміну від магнієвого аналога не руйнується у воді і не потребує заміни. Щоправда, і ціна такої деталі значно вища. Титановий анод називають активним, оскільки він працює від мережі.

Срібний анод – металевий стрижень із напиленням срібла. Використовується для дезінфекції води, що нагрівається.

Кількість анодів

Більшість водонагрівачів оснащені одним анодом. У моделях з двома баками зазвичай встановлюються два анода.

Додаткові характеристики

Економічний ECO – забезпечує економію енергії за рахунок нагрівання води до 55 °C (замість максимальної 75 °C). Така температура перешкоджає розмноженню грибків та бактерій, а також продовжує термін експлуатації магнієвого анода.

Половинної потужності – стане в нагоді, якщо у електромережі недостатня потужність. Така функція актуальна для водонагрівачів, які встановлені у заміських будинках та на дачах.

Обмеження температури нагріву – дає можливість задавати гранично допустиму температуру нагрівання. Корисна функція, особливо якщо водонагрівачем користуються діти та є ризик опіків.

Прискорений нагрів – дозволяє нагріти воду в 2-3 рази швидше. В такому режимі водонагрівач працює на всю потужність, що збільшує споживання електроенергії. Зазвичай подібна функція передбачена в моделях з двома ТЕНами.

Самодіагностика – автоматично перевіряє працездатність водонагрівача і визначає його несправності. При виявленні поломки відповідні відомості відображаються на дисплеї, а прилад вимикається.

Модуляція полум'я – автоматично змінює силу полум'я, виходячи з умов в системі гарячого водопостачання. Така функція підтримує стабільну температуру води, що подається.

Обмеження витрати води (проточні бойлери) – підвищує якість нагріву води шляхом зменшення її тиску.

Режим «Відпустка» – можливість роботи в економічному режимі з температурою 10°С (захист від замерзання).

Самоочищення – полегшує техобслуговування пристрою.

Терморегулятор – дозволяє знижувати / підвищувати температуру води, що нагрівається. При цьому одночасно змінюються швидкість нагріву і споживання енергії.

Smart – автоматичний режим роботи водонагрівача. Протягом певного періоду пристрій фіксує і аналізує час і обсяг використаної гарячої води. Виходячи з цієї інформації бойлер коригує свою роботу. В результаті користувач своєчасно отримує потрібну кількість гарячої води без зайвих витрат на постійне підтримання високої температури, що характерно для звичайного режиму.

Програмування режиму нагріву – дозволяє нагрівати воду в заданий користувачем час. Корисно при подвійному тарифі на електрику – робота бойлера буде оплачуватися за нижчим тарифом.

Індикація

Вмикання – лампочка, що сигналізує про готовність до роботи водонагрівача. Після вимкнення пристрою цей індикатор гасне.

Нагріву – повідомляє про початок нагрівання води. Після вимкнення нагрівального елемента ця лампочка гасне.

Стан анода – дозволяє оцінити ресурс магнієвого анода. Полегшує контроль за станом стрижня для своєчасної заміни.

Дисплей – відображає інформацію про роботу водонагрівача (у тому числі температуру води, індикацію включення та нагріву, ресурс магнієвого анода).

Стрільний термометр – повідомляє про поточну температуру води. Простий та дешевий варіант.

Цифровий термометр – відображає більш точну температуру води, але обійдеться дорожче за стрілочний.

Системи захисту

Від перегріву – автоматично припиняє подачу газу або електроенергії при досягненні пристроєм гранично допустимої температури.

Від замерзання – автоматично прогріває воду під час її остигання (температура – нижче 5°С). Така функція знадобиться, якщо водонагрівач встановлений у приміщенні, де температура падає до 0°С та нижче (заміський будинок, дача). В іншому випадку вода в баку та трубах при замерзанні розшириться і може пошкодити водонагрівач.

Від включення без води – запобігає пожежі та виходу з ладу водонагрівача через роботу при сухому баку (в цих умовах ТЕН швидко розжарюється).

Від перепаду напруги актуальна для водонагрівачів з електронним керуванням у зв'язку з чутливістю до різких коливань напруги.

Від короткого замикання – автоматично відключає подачу живлення на водонагрівач у разі короткого замикання. Дозволяє уникнути поломки пристрою, займання та інших неприємних ситуацій.

Від надлишкового тиску – реалізована як запобіжний клапан, який автоматично зливає зайву воду при перевищенні допустимого тиску. Запобігає пошкодженню водонагрівача.

Антилегіонелла – вбиває шкідливі мікроорганізми за рахунок нагрівання води до температури 65°С. Цю функцію реалізує спеціальний датчик, який автоматично контролює температуру води в баку.

Газ-контроль – автоматично перекриває подачу газу при згасанні полум'я у пальнику. Важливість цієї функції важко переоцінити, оскільки вона запобігає вибуху або отруєнню газом.

Датчик тяги димоходу – автоматично відключає газовий водонагрівач у разі порушення тяги в димоході. У результаті запобігається потраплянню чадного газу до приміщення.

Захисне відключення (ПЗВ) – автоматично відключає подачу електроенергії на водонагрівач при витоку електрики у воду або корпус пристрою. Захищає користувача від удару струмом. Передбачається в електричних водонагрівачах.

Ступінь захисту від води

Рівень захисту від води – вказує на ступінь безпеки водонагрівача:

  • 0 – немає захисту;
  • 1 – від крапель води, падаючих у вертикальному напрямку;
  • 2 – від крапель, спрямованих під кутом до 15°;
  • 3 – від дощових крапель, спрямованих під кутом 60°;
  • 4 – від дощу, що падає в будь-якому напрямку;
  • 5 – від струменів води з будь-якого боку;
  • 6 – від потужних струменів води з будь-якої сторони.

Конструкція

Вхід лінії рециркуляції – застосовується, якщо точка водозабору знаходиться далеко від водонагрівача. Під рециркуляцією розуміють рух гарячої води замкненим контуром, який забезпечується насосом. Позбавляє необхідності спускати охолоджену воду з крана (при невикористанні гаряча вода охолоджується). Мінуси: підвищення ціни нагріву води, складний монтаж.

Розсікач холодної води – запобігає змішуванню нагрітої та холодної рідини. Застосовується у накопичувальних водонагрівачах.

Каскадне підключення – дозволяє підключати кілька агрегатів і тим самим підвищити продуктивність обладнання для нагрівання води.

Комплектація

2 баки – конструктивна особливість плоских водонагрівачів. Кожен бак оснащений ТЕНом та анодом. Завдяки такому рішенню ці моделі займають мінімальний простір і дуже швидко нагрівають воду.

Зворотний клапан – всупереч поширеній думці відрізняється від запобіжного клапана. Він не оберігає водонагрівач від надлишкового тиску, а лише забезпечує постійне наповнення бака водою.

Кабель електроживлення - позбавляє необхідності купувати шнур окремо.

Пульт ДУ – дозволяє управляти водонагрівачем на відстані. Пульт полегшує роботу з приладом і особливо корисний, коли водонагрівач знаходиться далеко від водорозбірної точки.

Термометр – повідомляє про поточну температуру води.

Раковина – входить в комплект поставки наливного водонагрівача. Такий пристрій складається з невеликого шафки, раковини і встановленого зверху водонагрівача. Подібна конструкція відрізняється компактністю.

Фільтри (для води, газу) – захищають апарат від потрапляння механічних частинок разом з водою, газом.

Wi-Fi – можливість управляти роботою водонагрівача з будь-якої точки планети. В якості пульта ДУ використовується смартфон або планшет. Обов'язкова умова роботи даної функції – наявність спеціального додатка в мобільному пристрої.

Кран-насадка / душова насадка (проточні водонагрівачі) – служать для подачі гарячої води безпосередньо від агрегату. Ці аксесуари позбавляють від необхідності підключати пристрій до змішувача. Також проточні водонагрівачі оснащуються гнучким шлангом для душу.

Монтаж

Монтаж може бути настінним (підвісним), підлоговим і вбудованим (наприклад, під мийку) в залежності від обраного місцезнаходження водонагрівача.

Підвісний апарат заощаджує місце на підлозі, але складний в монтажі і пред'являє відповідні вимоги до надійності кріплень і міцності стіни. До того ж, підвісний монтаж накладає обмеження по вазі (а значить, потужності) і обсягом водонагрівача (обсяг до 150 л).

Підлоговий монтаж не потребує додаткової опори і кріплень, але займає місце на підлозі. Найпотужніші і продуктивні агрегати є підлоговими (обсяг понад 150 л).

Установка

Існує два типи настінної установки:

  • горизонтальна – хороший варіант для установки водонагрівача в нішу або на полицю, а ось для малогабаритних приміщень подібне рішення не годиться;
  • вертикальна – прекрасно підійде для маленьких кімнат.

Зустрічаються апарати, які можна встановлювати горизонтально і вертикально, залежно від конкретних умов.

Підведення труб водопроводу

Підведення – розташування патрубків на корпусі водонагрівача для його підключення до водопроводу. Буває нижнім (установка над миттям), верхнім (установка під мийкою), бічним (для водонагрівачів об'ємом від 200 л) та заднім. При виборі агрегату з цієї характеристики враховують особливості місця передбачуваної установки.

Зустрічаються моделі, розраховані на кілька місць підключення труб – збоку та зверху, зверху та знизу. Цей параметр в універсальних водонагрівачах залежить від установки.

Важливо: обираючи настінний водонагрівач, враховуйте вагу самого агрегату і води в баці. Отримана сума і складе навантаження на стену. Наприклад, бойлер на 50 літрів важить приблизно 70 кг (20 кг власна вага+ 50 кг – вага води).

Якщо вибір припав на настінний водонагрівач об'ємом від 100 л, то рекомендується створити йому додаткову підлогову опору – підпірки або стелаж. Це зніме частину навантаження зі стіни і кріплень.

Від якості установки залежить ефективність роботи приладу. Часто поломки виникають саме внаслідок неправильного монтажу.

Максимальна температура нагрівання води

Цей параметр означає найбільшу температуру води, яку можна отримати за допомогою водонагрівача. При виборі агрегату враховується середня температура води централізованих системах гарячого водопостачання (60°C). Стандартне значення цього показника – 65-75 ° C (накопичувальні), чого цілком достатньо для більшості випадків. Але деякі дорогі бойлери можуть нагрівати воду до 95°C.

Максимальний тиск води

Цей показник дозволяє оцінити здатність агрегату витримувати тиск води. Одиниця виміру – бар. Більшість водонагрівачів розрахована на тиск до 8 бар. При його перевищенні повинен спрацювати запобіжний клапан (захист від надлишкового тиску).

Напруга

Однофазна мережа (220В) – для багатьох накопичувальних і деяких проточних моделей (до 8 кВт).

Трифазна мережа (380) – велика частина проточних пристроїв (від 12 кВт).

220В / 280В – універсальний варіант, однак по можливості такий апарат краще підключати усе-таки до трифазної мережі.

Важливо: при монтажі водонагрівача не забудьте прокласти окремий дріт заземлення.

Точки водорозбору

Напірний – розрахований на пряме підключення до водопроводу і обслуговування декількох водорозбірних точок (наприклад, ванна і кухня). Напірна модель є хорошим рішенням для великого будинку.

Безнапірний – підключається до водопроводу через відповідні пристосування (накопичувальні), наповнюються водою вручну (наливні) або приєднуються до крана холодної води (проточні). Безнапірний водонагрівач безпечніше напірної моделі, але обслуговує тільки одну водорозбірну точку. Такий варіант хороший для маленької дачі або гаража.

Поради

Водонагрівач – техніка дорога і купується із розрахунку на використання протягом тривалого часу. Тому купуйте агрегат в спеціалізованих магазинах, вимагайте у продавця сертифікат відповідності на водонагрівач і офіційний гарантійний талон. Уважно вивчіть ці документи (особливо в частині умов гарантії).

Виробник

До сегменту найненадійніших водонагрівачів слід віднести продукцію брендів Delfa, Eldom, Freggia, Nord, Novatec, Polaris, РОСС, Титан. Термін служби таких пристроїв невеликий, на думку фахівців – рік-півтора. В деяких емальованих моделях шар емалі дуже негнучкий, тому при нагріванні утворюються мікротріщини, і бак починає протікати. Також можливі проблеми з гарантійним обслуговуванням, особливо заміні бойлерів в разі брака.

Відмінними марками водонагрівачів вважаються Ariston, Atlantic, Atmor, Baxi, Bosch, Electrolux, Ferroli, Garanterm, Gorenje, Roda, Thermex, Thermor, Tesy, Timberk, Vaillant. Це перевірені часом бренди, які зазвичай дорожать своєю репутацією і є спеціалізованими виробниками кліматичної техніки. Це особливо важливо для гарантійних зобов'язань, можливості обслуговування бойлера і його ремонту. Водонагрівачі цих виробників як правило довговічні, менше всіх накопичують накип, економічні, добре зібрані і виконані з якісних матеріалів.

Найдорожчими на ринку бойлерами є, мабуть, представники чеської марки Drazice. Безумовно, це дуже якісні і надійні водонагрівачі. Однак, прослужать вони стільки ж, скільки і звичайний Electrolux або Atlantic. Чи варто переплачувати за бренд, вирішувати виключно Вам.

Відгуки про статтю

Если не экономить воду, а принимать душ в обычном режиме - то 80 литров хватит только на 2 человек. А если используется крупная душевая лейка типа "тропический дождь" - то вообще на 1 человека.

Да, вы правы! Отредактировали информацию об объемах в реальную сторону)

Купили ТЕРМЕКС не проработал и 1года и осыпалась эмаль в баке. Электроводонагреватель был на гарантии. Но я не смогла добиться замены или ремонта. Отказывали придумывая разные причины и даже пошли на подлог сделали ложный фотошоп. Гарантия на бак у них 3года.Отписывался мененжер с САНКТПЕТЕРБУРГА фирмы ТЕРМЕКС. Берегите нервы не покупайте водрнагреватели фирмы ТЕРМЕКС

Насчёт надёжности Термекса не совсем согласна: у нас очень быстро полетел ТЭН(пришлось менять оба),у соседей-потёк(ремонту не подлежал).

Жаль, что вам неповезло с конкретной моделью. А что сказали в сервисном центре?

Благодаря вашим рекомендациям выбрала бойлер, очень довольна покупкой. не дорогой и надежный!Все работает исправно, без нареканий!

Очень приятно слышать)

Благодаря вашим рекомендациям приобрёл модель бойлера по выгодной цене! В общем, со дня установки ни разу не пожалел - отличный бойлер, прекрасно справляющийся с подачей горячей воды в нашу квартиру!

Отлично.

Полезные рекомендации, последовал им и приобрел водонагреватель, пол года работает исправно!

Рады, что смогли помочь.