Як вибрати бленду, кришку для об'єктива

Тип

Бленда – тонкостінна порожниста насадка пелюсткової, циліндричної, пірамідальної або конічної форми. Захищає об'єктив фотоапарату від відблисків та паразитного засвічення, що погіршують якість знімка.

Бленда оберігає передню лінзу об'єктива від ударів при зіткненні із виступаючими предметами, відбитків пальців, дощових крапель, гілок та інших негативних впливів. Камера з таким аксесуаром виглядає більш солідно.

Бленда буде особливо корисною в таких ситуаціях:

  • потужний промінь світла направлений прямо в об'єктив або під кутом;
  • на об'єктиві встановлені світлофільтри.

Бленда знімається у двох випадках:

  • камера з блендою не вміщається до чохла або кофра;
  • застосовується спалах фотоапарату. В цьому випадку бленда буде відсікати частину світла спалаху, призводячи до затемнення частини кадру (альтернатива – застосування зовнішнього спалаху).

Важливо: підтримуйте у чистоті внутрішню поверхню бленди, покриту матеріалом, що нагадує оксамит. Не торкайтеся до неї руками. Внутрішня поверхня вловлює бічне світло та не дозволяє йому відбитися від самої бленди.

Захисна кришка (заглушка) – плоска насадка, що повністю закриває об'єктив. Оберігає оптику від вологи, пилу, бруду, дрібних предметів, здатних її зіпсувати. Буває двох видів:

  • передня – постійно захищає передню сторону об'єктива (знімається лише перед зйомкою);
  • задня – захищає тильну сторону об'єктива під час зберігання і транспортування оптичної системи окремо від фотоапарату.

Характеристики

Матеріал

Метал – високоміцний і надійний матеріал, але через велику вагу така бленда незручна під час тривалої зйомки. Ціна металевої бленди вища, ніж у пластикової та гумової. Зустрічається рідко.

Пластик – за міцністю поступається металу, але на практиці цей мінус не є критичним. У разі падіння камери бленда з якісного пластику зламається, але захистить оптику від пошкоджень. Така бленда набагато легша за металеву. Зустрічається найчастіше.

Гума – м'яка, компактна, легко змінює свою довжину (підходить для коротко- і довгофокусних об'єктивів). Подібна бленда має невелику вагу, але гірше від пластикової та металевої переносить негативні впливи навколишнього середовища. Гумова модель погано захищає скло об'єктива від ударів.

Захисні кришки для об'єктивів виробляються із пластмаси та металу (рідше).

Важливо: цілісність об'єктива після падіння залежить не лише від матеріалу бленди, але й від характеру удару.

Форма бленди

Пелюсткова та пірамідальна – розрахована на ширококутні, короткофокусні та средньофокусні об'єктиви (фокусна відстань до 55 мм). Вона не закриває зображення у кутах кадру (ефект віньєтування). Пелюсткова модель погано захищає від кутових променів і не підходить до об'єктива із передньою обертальною лінзою.

Конічна та циліндрична – призначена для встановлення на довгофокусні та телеоб'єктиви (фокусна відстань від 55 мм). Не рекомендується використовувати в парі із короткофокусним об'єктивом, тому що викликає ефект віньєтування.

Особливості бленд:

  • конічна – відмінно захищає об'єктив від випадкових падінь;
  • циліндрична (кругла) – оптимальне рішення для об'єктивів із обертальною передньою лінзою.

Пірамідальна (квадратна) бленда популярна серед пейзажних фотографів. Тоді як конічна та циліндрична моделі підходять для роботи у всіх жанрах.

Важливо: найчастіше ефект віньєтування виникає через недостатньо щільне прилягання бленди до об'єктива. Правильне встановлення повинне супроводжуватися характерним клацанням.

Нормальна (перехідна) – надівається на среднефокусні об'єктиви (фокусна відстань – 40-80 мм).

Для об'єктива зі змінною фокусною відстанню (в межах 18-200 мм) бажано придбати дві бленди, а потім міняти їх під час зйомки. Це пояснюється тим, що для короткофокусного об'єктива бленда повинна бути ширшою та коротшою, а для довгофокусного – вужчою та довшою.

Кріплення

Байонетне – найбільш надійне кріплення, дозволяє встановити бленду, не знімаючи світлофільтру. Передбачає «транспортне» положення аксесуару, завдяки якому забезпечується додатковий захист об'єктива та економиться місце у чохлі або кофрі (бленда встановлюється на об'єктив задом наперед). Байонетноє кріплення зустрічається у дорогих «зеркалках».

Нарізне – дає можливість встановити бленду на будь-який об'єктив, угвинтивши її у гніздо для світлофільтру. Подібний варіант незручний у роботі із пелюстковою моделлю через неможливість її надійного закріплення по вертикалі. Не бажано застосовувати для об'єктивів, у яких обертається передня лінза.

Вбудована – бленда «виїжджає» з об'єктиву, а це економить місце у кофрі фотоапарату, але таке рішення подобається не всім.

Посадковий діаметр (діаметр фільтра) – повинен збігатися з діаметром різьблення під світлофільтр об'єктива.

Важливо: збіг за діаметром ще не забезпечує повної сумісності об'єктива та бленди. Обов'язково зробіть декілька фото із встановленою блендою.

Сумісність

Бленди та кришки випускаються виробниками фотоапаратів (оригінальні) та сторонніми виробниками (універсальні).

Оригінальна (фірмова) бленда призначена для конкретного об'єктива або модельного ряду об'єктивів одного бренду. Встановлюється у «робоче» та «транспортне» положення. Плюс – простота у встановленні. Мінус – висока вартість.

Універсальна бленда сумісна з усіма об'єктивами незалежно від торгової марки. На відміну від оригінальної моделі вона угвинчується в об'єктив. Деякі вироби дозволяють вставити світлофільтр у бленду, але можливий також інший варіант – встановлення у сам світлофільтр. Перевага – нижча ціна. Недолік – складність у встановленні.

Відгуки про статтю