Як вибрати HDMI, DVI, VGA розгалужувач та підсилювач

Комутаційне обладнання використовується для керування та доставки сигналу в оптимальній для користувача конфігурації. Потреба e поділі, перенаправленні, посиленні сигналу виникає e системах, що складаються з декількох джерел та пристроїв, що його відтворюють (ТВ/монітор/проектор).

Обладнання використовується як удома, так і в громадських місцях (торгові центри, музеї, вокзали, кафе) для проведення презентацій та інсталяцій, показу реклами, трансляції спортивних матчів.

До комутаційного обладнання належать:

  • розгалужувач;
  • перемикач;
  • матричний комутатор-розгалужувач;
  • підсилювач/повторювач;
  • подовжувач;
  • АЦП;
  • конвертер.

Важливо: вибираючи комутаційне обладнання, зверніть увагу на якість складання та відсутність дефектів. Перед покупкою перевірте виріб у роботі.

Тип

Розгалужувач (спліттер) – з'єднує кілька ТВ/моніторів із одним джерелом відеосигналу. Спліттер розбиває сигнал на декілька відображаючих пристроїв (наприклад, DVD-плеєр і три ТБ). При цьому розділений сигнал не слабшає.

Перемикач (світч) – з'єднує один ТВ/монітор із кількома джерелами відеосигналу. Світч перемикає сигнал із різних пристроїв для відображення на екрані (наприклад, монітор і приставка, DVD-плеєр, ресивер).

Матричний комутатор-розгалужувач – поєднання двох попередніх пристроїв. Дозволяє комутувати відеосигнал у різних комбінаціях. Стане в нагоді, коли необхідно підключати кілька джерел сигналу (приставка, ресивер, супутниковий програвач).

Підсилювач / повторювач (репітер) – з'єднує пристрій та кабель, підсилює або вирівнює сигнал. Підсилювач, на відміну від повторювача, більше посилює сигнал і не використовується в каскадній передачі (кілька кабелів і репітерів в одному ланцюгу).

Подібні пристрої корисні при використанні кабелю на відстані, що перевищують розрахункові параметри або для роботи з недостатньо потужним пристроєм. Чим довше кабель, тим слабший сигнал і тим вища ймовірність того, що підсилювач знадобиться.

Важливо: на відстань до 20 м краще використовувати підсилювач, а при роботі з каскадною передачею сигналу на 60-80 м оптимальним рішенням стануть кілька повторювачів, встановлених через рівні проміжки ланцюжка.

Подовжувач – збільшує довжину кабелю і передає сигнали великі дистанції (50-300 м). Оптимальне рішення під час роботи з коротким проводом.

АЦП (аналого-цифровий перетворювач) – перетворює аналоговий сигнал на цифровий і назад. Дає можливість підключати два пристрої (аналоговий та цифровий) без втрати якості– наприклад, з'єднати старе ТБ з комп'ютером.

Перетворювач (конвертер) – перетворює відеосигнал з одного формату на інший. Перетворювач HDMI – DVI використовується для з'єднання сучасних джерел сигналу з ТВ/моніторами минулого покоління, що мають роз'єм DVI.

Інтерфейси

VGA (аналоговий) – передає лише відеосигнал, а для трансляції аудіосиганалу потрібний спеціальний кабель. Зустрічається у старому устаткуванні, наприклад, проєкторах. Конектор закріплюється гвинтиками, що збільшує надійність з'єднання з пристроєм.

DVI (цифровий) – передає відеосигнал високої якості на проектори, РК-монітори та інші екрани. Як і в попередньому випадку, транслює лише відеосигнал без звуку, а конектор фіксується гвинтиками.

HDMI – передає високоякісне відео (Full HD та вище) та багатоканальні аудіосигнали. HDMI зустрічається найчастіше. Мінус – відсутність фіксуючого механізму.

RJ 45 – з'єднує комп'ютерні мережі за допомогою витої пари через мережевий комутатор або два ПК через мережну карту.

Характеристики

Вид подовжувача

Провідний – передає сигнал через кабель. Трапляються моделі, що складаються з одного або двох проводів «вита пара». Стійкий до перешкод, не має затримок і здатний транслювати сигнал на значні дистанції, але незручний через наявність дроту – громіздкий, може плутатися під ногами.

Бездротовий – транслює сигнал за допомогою радіоканалу. Складається з приймача та передавача. Цей варіант не потребує кабелю, але обмежений у дальності передачі сигналу і схильний до затримок і впливу перешкод. Для коректної роботи подовжувач повинен розташовуватись перед ТБ/монітором/проектором.

Довжина вхідного дроту / дальність передачі сигналу

Визначає відстань, на яку можлива трансляція сигналу. Чим вище цей параметр, тим далі можуть бути один від одного електронні пристрої. Ця характеристика залежить від типу та виду пристрою:

  • підсилювач – до 50 м;
  • провідний подовжувач – до 120 м;
  • бездротовий подовжувач – до 30м.

Довжина вхідного кабелю вказується з урахуванням його перерізу діаметром, наприклад, 20 м (24AWG) і 15 м (28AWG).

Максимальна роздільна здатність – показує, наскільки обладнання (наприклад, спліттер) придатне для роботи з джерелами високої роздільної здатності. Чим вище підтримувана максимальна роздільна здатність, тим краще якість відео, що відображається. Маркування: 3840х2160 при 30 Гц.

Найчастіше зустрічаються моделі, розраховані на 1920х1080 та 1920х1080 (Full HD), чого достатньо. Для перегляду відео надвисокої чіткості варто вибрати пристрої, що підтримують роздільну здатність 4K (4096х3072).

Підтримувані аудіо та колірні формати – дозволяє оцінити можливості пристрою. Чим ширший діапазон форматів, що підтримуються, тим більш універсальний пристрій.

Кількість входів/виходів

Визначає функціональність пристрою. Чим більше входів/виходів, тим більше пристроїв можна з'єднувати між собою. Позначається: 1х HDMI; 2хVGA і так далі.

Виходячи з типу пристрою, кількість входів/виходів буває:

  • розгалужувач (маркується 1хN) – 1 вхід та 1-8 виходів;
  • перемикач (маркується Nх1) – 2-4 входи та 1 вихід;
  • матричний комутатор-розгалужувач (маркується NхK) – різні варіанти (2х2; 4х4; 2х8; 4х8).

Версія HDMI (спеціфікація)

Показує експлуатаційні характеристики обладнання (пропускна здатність, колірний діапазон, підтримка технології Deep Color). Маркування: 1.3; 1.3a; 1.3b; 1.4; 1.4a; 1.4b; 2.0 (остання на сьогодні). Чим вища версія, тим ширші можливості пристрою. Найчастіше використовуються моделі із версією 1.4.

Додатково

Підтримка HDCP – дозволяє переглядати відео з ліцензійних дисків. Якщо проміжний пристрій, наприклад, спліттер, не підтримує HDCP, то якість зображення погіршиться (роздільна здатність не більше 480p), або замість нього на моніторі буде "сніг".

Підтримка 3D – потрібна для перегляду 3D-відео.

Пульт керування – застосовується для керування матричним комутатором, подовжувачем, перемикачем на відстані. Полегшує роботу з обладнанням. У розгалужувача такого гаджета немає, оскільки це пристрій– некероване.

USB-порт – використовується для оновлення програмного забезпечення пристрою з метою розширення його можливостей.

Автоматичний вибір активного входу – спрацьовує при появі на ньому аудіо-або відеосигналу.

Відгуки про статтю